kejty91 kejty91 komentáře u knih

Madisonské mosty Madisonské mosty Robert James Waller

hezký příběh o utrpení z lásky

odvážná a obdivuhodná žena, ta Francesca.

02.06.2015 4 z 5

Divná Jadie Divná Jadie Torey L. Hayden (p)

Velmi inspirující kniha. Velmi inspirující autorka. Přestože jsem, když píšu tento komentář, četla knihu podruhé, opět jsem koukala. Jak ta ženská dokáže pracovat s dětmi - Jak dokázala sepsat tak skvostně i rozhovory a celý případ Jadii. Obdivovala jsem ji pokaždé, kdy ji děti nadávali, že ji nenávidí a ona je vroucně milovala. Je velmi autentická a profesionální. Chápu, že se na začátku své kariéry bála o svou pověst - kdo by ne, když se stěží buduje.

V knize se mi líbilo, se kterými jmény pracovala v rámci zachování anonymity. S těmi jmény se mi velmi příjemně četlo. Příběhem, který vyprávěla Jadii jsem byla posedlá - prostě hnus.

K tomu se mi velmi líbilo, jak vystihla co znamená zneužití dítětě pro mnoho lidí. "Zneužití dítěte je vyhraněné zlo, a když vyjde najevo, mělo by být všechno černobílé - jako v pohádkách. Zločinec musí být odsouzen a potrestán, dítě musí být zachráněno. Ale bohužel to tak nikdy nedopadne a já jsem to věděla. Skutečnost vždycky přináší trosky malých, otřesených životů, zničené vztahy a zlomená srdce. Bůh a ďábel nejsou absolutní, ani dobro a zlo nejsou absolutní..."

Knihu bych doporučila ale vzhledem k tomu, že knihy této autorky jsou mou srdcovou záležitostí, tak se o knihách nikdy, nikde nezmiňuji.

14.05.2015 4 z 5

Dokonalý svět Dokonalý svět Ally Condie

Osobně mě celá trilogie velmi zaujala a bavila jsem se při jejím čtení. Myslela jsem, že to neskončí šťastným koncem ale nakonec příběh skončil docela klidně. Nejlepší ale i pro mě byla první kniha ze série. Díky bohu ale za to, že měla pokračování.

Nejvíce atraktivní postavou byl pro mě Xander.

Knihu mohu doporučit.

15.04.2015 4 z 5

Globalizace. Důsledky pro člověka. Globalizace. Důsledky pro člověka. Zygmunt Bauman

Měla jsem možnost si knihu přečíst - ačkoli byla útlá nešlo to tak rychle, jak jsem očekávala. Autor sice píše, že kniha se zaměřuje jen na některé otázky globalizace a že ani on neříká, že to o čem píše je to nejdůležitější. Knihu jsem dala přečíst i dalšímu člověku a ten mi ji vrátil s komentářem, že pro něho je to kniha na "bolení hlavy" a že tolik nesmyslů ještě nečetl. Kniha je zastaralá a v mnohém již tedy neautentická. Mnohdy se taktéž autor zabývá jen zeměmi jako amerika či anglie, které zná ale co by řekl o zemích jiných - stejně globalizovaných?

Kniha má samozřejmě své myšlenky, ale taktéž na druhé straně není moc plnohodnotná, neobohatí.
Autor, jak je vidno ale napsal spoustu dalších knih, které stojí za přečtení.

14.04.2015 3 z 5

Dokonalý sen Dokonalý sen Ally Condie

Velmi hezká kniha. Líbila se mi jako ta první a nemůžu se dočkat té třetí.

07.04.2015 4 z 5

Modernita a holocaust Modernita a holocaust Zygmunt Bauman

Je to těžké napsat k tomu co si myslím. Mám dojem, že o většině o čem bylo psáno je důležité se zmínit. Rozhodně kniha není náročná i když má přes 300 stran. Nejsou zde náročné cizí slova a to, co je důležité, je vyznačeno kurzívou. Zde ukázka:
Citace Baumana: " Osvětim byla také obyčejným přesahem moderního továrního systému. Místo produkce zboží zpracovávala jako surovinu lidi, konečným produktem byla smrt a vedoucí pracovníci do výkazů produkce pečlivě zaznamenávali množství jednotek a den. Komíny - sám symbol moderního továrního systému - chrlily štiplavý dým ze spálených lidských těl. Novou surovinu dopravovala skvěle organizovaná železniční síť moderní Evropy. Fungovala úplně stejně jako u jiného nákladu. V plynových komorách vdechovaly oběti smrtící plyn uvolňující se z kyanovodíkových tablet, které vyráběl vyspělý německý chemický průmysl. Inženýři vyprojektovali krematoria. Manažři vyvinuli byrokratický systém, který pracoval s elánem a vyznačoval se efektivitou, již mu mohly zaostalejší národy závidět. I sám celkový plán byl odrazem vyšinutého moderního vědeckého ducha. Nebyli jsme svědky ničeho jiného než masivního upltnění SOCIÁLNÍHO inženýrství".

Myslela jsem, že si vyznačím klíčové slova a sepíšu komentář podle nich. Nevím však, čím začít.
Kdybych je i tak měla seřadit, byl by to asi následující výčet:
- zbavení lidství
- odchylka, které se nedalo zabránit nebo nutnost, která přijít musela (s modernitou)
- civilizace, to je otroctví, války, vykořišťování a tábory smrti
- holocaust nepáchali ukrutní, rození zločinci ale lidé, kteří byly normálními běžnými občany, milující své rodiny
- trvalé "bezdomovectví" židů jako přičina jejich vyhlazení
- dehumanizace
- nenárodní stát
způsob pohledu na knihu (lidé z nižších vrstev ani lidé z šlechty kdysi neměli židy v oblibě - těm chudým židé brali peníze a ti bohatí je neměli rádi, protože byly něco méně než oni
- mohl někdo něco udělat? proč mlčel? proč se proti tomu nezakročilo?
- nejdůležitější zprávou, kterou nám holocaust mohl přinést, bylo to, co jsme se dozvěděli o jeho pachatelích, nebyla pravděpodobnost "že se to mohlo stát nám", nýbrž představa, že jsme to mohli spáchat my
a mnoho dalších poučení.

Nedá se to vše vypsat, bylo by to na dlouho.

06.04.2015 3 z 5

Dokonalý pár Dokonalý pár Ally Condie

Jedna z mnohých moderních utopií, na kterou jsem narazila. Samozřejmě jako C. se mi nelíbil přístup, který byl zaveden. Líbilo se mi, že autorka tam občas zanesla i pár vět na "současnost". Ze začátku pěkná klidná slaďárna a potom mě rozčilovalo, jak byla C. nerozhodná. Takové zahravání si nemám ráda. Nakonec jsem se od knihy nedokázala odtrhnout. KLlidně bych ji doporučila.

29.03.2015 3 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

miluji a nenávidím ... to jsem si říkala při čtení 2/3 knihy, po tom zklamání, které Jana zažila. Jsem spokojená, že konec byl dobrý (i když mohlo to být vše trochu jinak).
Styl psaní mi ani v náznacích nepřipomínal Na větrné hůrce sestry Bronteové. Spíše se mi to velmi podobalo Pýše a předsudku od J.Austen. Vzdorovitá mladá žena, která nakonec dobyde svůj cíl, i když si ho z počátku neuvědomovaně uvědomuje ale nesmí být hned tak rychlá.

4/5 hvězd za to, jak si pan Rochester pohrával s city Jany. Už jsem si myslela, že z ní udělá naivní chudinku. Jeho lásku jsem mu do poslední chvíle nevěřila. To mi drásalo nervy.

Jsem ráda, že jsem měla možnost tento příběh přečíst (a pak, že na obalu/vazbě knihy nezáleží).

22.03.2015 4 z 5

Máma a smysl života Máma a smysl života Irvin D. Yalom

Kniha se čte docela svižně, lehce. Není třeba debatovat nad tím, co si z toho mám teda odnést. Příběhy jsou opravdu poučné ale člověk se stejně většinou poučí tím, že se sám spálí. Nejde si vše pamatovat.
Rozveselilo mě, když jsem zjistila, jak říct někomu, že jsem znuděná z toho, co povídá. Stačí říct, cítím se málo zapojený a hned jste z toho venku.

Hodnocení 3 z 5 jsem dala proto, že jsem četla už lepší autorovy knihy a tady mě celou dobu dráždil právě název knihy - Máma a smysl života. Myslela jsem, že v tom najdu více než poučení, že máma je prostě máma a máme ji jen jednu a ona nás miluje za každých okolností, i když mi ji pohrdáme nebo na ni nemáme čas. Tyto věci mi již samotný vztah s mou mamkou ukázal sám, nepotřebovala jsem to číst. Mě kniha neobohatila a prostě ten název...mno...mě to rozčiluje. S mámou to má velmi málo společného. Máma je první člověk, kterého registrujeme, bereme jako někoho blízkého ale tady, byly zmíňky o matkách velmi chatrné, hodně skryté. Teď když se zpětně dívám na knihu, tak to vidím, v průběhu mi to tam však chybělo.

Ale to nemění nic na to, že i přestože mě tato kniha nenadchla, nadala mi nic nového bych ji nedoporučovala. To ne, samozřejmě když někdo bude chtít někoho z této oblasti, ráda doporučím.

Yalom je člověk, který ze sebe nedělá ultra super nadčlověka, píše jako člověk a dělá chyby jako člověk. A tento způsob psaní se mi líbí.

11.03.2015 3 z 5

Ekonomie dobra a zla Ekonomie dobra a zla Tomáš Sedláček

Většinou nedávám na doporučení a odbornou literaturu z této oblasti nevyhledávám ale tuto knihu rozhodně budu doporučovat. Není vědecká a přitom je odborně napsaná.
Je mi sympatické, jakým přehledem skrze různé vědy autor oplývá (sociologie, ekonomie, filosofie, náboženství,apod.)

Dnešní ekonomie má s tím co se ekonomii myslela kdysi velmi málo. Hlavně šlo o etiku, morálku, dobré mravy, užitek, za který by si měl člověk jen minimálně nárokovat.

Shrnutí dobra a zla na stranách 183 až 190 mi dalo hodně, více než předešlých 182 stran ale věřím tomu, že bez nich bych zase nepochopila těchto 7 stran.
Líbí se mi, jak následně na mě dýchne atmosféra psychologie ke konci knihy a autor se vytasí s Jungem. Hned je mi to ještě jasnější. KOlektivní nevědomí.
Současná ekonomie je fikce založená na matematice, ve které není nic reálného (ano, 1+1= 2 to máme jasně dané a neměnné) ale veškeré odhady, prognózy apod je jenom snůška nesmyslů.

28.02.2015 4 z 5

Jako řeka, jež plyne Jako řeka, jež plyne Paulo Coelho

Vždy se snažím v knize najít a zapamatovat si alespoň jednu věc, kterou bych si ráda vzala do života.
Tady bych ráda citovala, to, co mi promluvilo do duše: "V tom okamžiku nebude velkou otázkou lidské bytosti: "Jak jsem žil?" Ale naopak: "Jak jsem miloval?"Konečnou zkouškou veškerého hledání spásy bude láska.Nebude bráno, co jsme udělali, v co jsme věřili, čeho jsme dosáhli. Nic z toho nebude požadováno. Požadováno bude, jak jsme milovali bližního svého"

Mé úspěchy zůstanou mými úspěchy, lásku můžu nabídnout každému bližnímu.

Nicméně jsou to rozumné fejetony, ve kterých jde vidět Coelhův rozhled.

Obdivuji a šířím dále

26.02.2015 4 z 5

Bylo to zvláštní.

Při tak vysokém hodnocení knihy jsem si myslela, že bude lepší. Rozhodně nezklamal způsob, kterým Murakami vypráví ale obsah, zápletka, děj knihy mi nepřišel zajímavý. Spíše mě rozladil. Tohle na lidech nesnáším - že tu je ta potenciální situace, že se člověk zamiluje a ublíží někomu jinému, koho taky miluje.

Kniha o prázdnotě v duši.

16.02.2015 3 z 5

Ďábel a jiné povídky Ďábel a jiné povídky Guy de Maupassant

POvídky jsou krátké a čtivé. Taková je prostě samotná podstata povídek.

Vůbec mě nezaráží věci, o kterých autor píše. Člověk místo toho, aby se stával lepším se spíše ještě více kazíme. Věřím tomu, že v době, kdy to autor sepsal a nechal si to vydat to mělo velký ohlas a bylo to něco šíleného. "Každý to vidí a přitom nikdo nic nevidí." Dnes už to nepřekvapí.

14.02.2015 3 z 5

Opravdu jsem si tu knihu a její příběh zamilovala.

Překvapilo mě, že na tak kvalitní četbu jsme museli čekat takovou dobu avšak zároveň mě to těší, protože jsem byla o ní hned srozuměna a jakmile byla příležitost, byla moje.

Opět Murakamiho nezapomenutelné postavy - Kumiko, Tóru, Makrela, Noboru Wataja, Mamija, Nutmeg, Cinnamon, May Kasaharová a další...Jako by to člověk prožíval s nimi.

Nevím proč, ale vždy, a i v tomto případě jsem měla za Tórua právě podobu Murakamiho (dosazuji si ho zcela automaticky do hlavních postav).

14.02.2015 5 z 5

Rukověť dobrého lektora Rukověť dobrého lektora Petr Kazík

kniha má co nabídnout jelikož ten, který ji sepsal je velmi rozumný člověk - myslí prakticky a myslím si, že i prakticky tedy píše

11.02.2015 4 z 5

Aby dětem chutnalo Aby dětem chutnalo Petr Fořt

kniha je zajímavá - striktní držení se určitě není potřebné ale není na škodu vypěstovat u dítěte jiné návyky, než jaké jsou dnes běžné...a mnoho rad nesouvisí jen s dětstvím, lze se jimi řídit i v dospělosti.
Já osobně knihu oceňuji!

01.02.2015

Ahoj z nebe Ahoj z nebe Laurie Frankel

Nejsem úplně nadšená z knihy ale odnesu si z četby určitý zážitek. Nevydržela jsem a párkrát jsem sep odívala nakonec knihy, co se píše tam, věděla jsem, že se stane něco smutného, ale spíše jsem předpokládala rozchod Sama a Merde ale takhle jsem si konec nepředstavovala. Tím, že sama nemám díkybohu zatím nikoho milovaného "tam nahoře" mi to přišlo stále moc abstraktní si představit ty truchlící lidi ale po tom, co Sam ztratil Meredith to bylo jiné - představila jsem si, co bych dělala já, jak bych reagovala, kdybych sama ztratila přítele a nakonec jsem nemohla ani usnout (knihu jsem četla večer před spaním). Myslím si, že jsem na fakt, že někoho mám začala nahlížet zase trochu jinak. Fakt, knihy vám dokážou dát toho tolik a nemůžete jim to ani vrátit.

26.01.2015 4 z 5

Romantický řád Romantický řád Maarten Doorman

No v první řadě, jsem od knihy čekala něco jiného podle názvu. Knihu jsem dostala darem, nevybrala jsem si ji sama, akorát jsem řekla, že chci něco, kde je romantika, což může dopadnout i tímto výběrem.

Já osobně se umění moc nevěnuji, spíše jsem orientovaná na jiné oblasti jako psychologii, sociologii. Musím tedy říct, že mě osobně kniha neoslovila a spíše zklamala, čímž však netvrdím, že bych ji nedoporučila, to ne - jen je to pro jinou oblast lidí. Jak jsem si poznamenala myšlenku: "Nechci svým hodnocením ovlivňovat zainteresované čtenáře."

Mě samotné v té knize chybělo něco, čemu by porozuměl i naprostý laik jako jsem já, proto ji řadím spíše pro lidi s jasným rozhledem v této oblasti. Nepochybuji o tom, že autor je jistě v této oblasti znalý člověk a dle knihy mi přijde, že má neuvěřitelně velký rozhled v několika oblastech - výtvarné umění, hudba, architektura, literatura, filosofie, politika, sociologie - jelikož autor dává příklady, odkazy na knihy a jiné umělecké výtvory mnoha lidí o kterých jsem já sama nikdy neslyšela. Někdy mi však přišlo, že autor zbytečně rozebírá některé věci jen aby měl o čem dále psát - fakt ho obdivuji, že dokázal napsat přes 200 stran o romantickém řádu, co mi příjde jako zbytečnost, která by se dala zkrátit na 50 stran a měla bych z toho daleko více informací a daleko lepší pocit z knihy.
Ze všeho nejdůležitější je poznamenat, že autor se zabývá Foucaultovým epistémé, které se snaží rozebrat v několika rovinách.
Kniha sebou přináší mnoho zajímavých myšlenek, které se však vážou k něčemu a není možné si je zapamatovat o prvním přečtení, tzn. pokud chci z knihy něco vědět, nezbývá mi, než se k ní zase za čas vrátit.

25.01.2015 2 z 5

Gévaudanské nestvůry aneb zrod bestie Gévaudanské nestvůry aneb zrod bestie Jay M. Smith

První zmíňku o bestii z Gevaudanu jsem četla v knize Ritus a Sanctum před několika lety. Nedalo se na tento příběh zapomenout a tak, když jsem viděla, že vyšlak niha, která má být zahrnuta do literatury faktu nemohla jsem odolat.

sám autor uvádí, že " v této knize přistupuji z nového úhlu pohledu a odvracím pozornost od samotné bestie"... Celá kniha pak je o tom, jakou paseku dokáže nadělat strach a lidská fantazie a koho všeho těmito řečmi ovlivnili. Dosud se mi však nechce věřit, že to nebylo něco více, než smečka hladových vlků...

Kniha poučí a číst ji je lehké - čtení jde svižně. DOPORUČUJI!

19.01.2015 5 z 5

Viditelná temnota: Memoáry šílenství Viditelná temnota: Memoáry šílenství William Styron

KNiha velmi dobře pojednává o tom, co je deprese a jaké má projevy. Líbilo se mi, stejně jako dr. Syřišťové, jak Styron popsal ambulantní péči u dr. Golda - k ničemu, jež mu zhoršila duševní zdraví. Někteří lidé jsou opravdu na špatném místě.

26.12.2014 4 z 5