Dokonalý pár

Cassie vždy věřila, že podřídit se těmto rozhodnutím je jen malou daní za dokonalý život. Když jí tedy Společnost vybere jako životního partnera jejího nejlepšího kamaráda Xandera, nepochybuje o tom, že je to ten pravý… dokud se na displeji s jeho portrétem nakrátko nemihne tvář někoho úplně jiného. Cassie musí najednou řešit obrovské dilema – volit mezi Xanderem a Kyem, jediným životem, jaký kdy poznala a dovedla si představit, a cestou, po níž se dosud nikdo nevydal. Musí volit mezi dokonalostí a citem, který možná dokonalý není, zato je však upřímný....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/117810/matched-dokonaly-par-nu0-117810.jpg 3.7485

Matched (1.)

Matched (2010)

Romány, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Knižní klub

blackhorse

Kniha byla hodně divná. Nevim, jestli to tak přijde jenom mně, ale mít takhle dirigovanej život, to je hrůza. Ale fandila jsem Cassie, aby jí to s Kyem vyšlo.

notsohappyanny

Kniha je velmi originální, ale panečku, takhle dlouho mi ještě netrvalo než se začtu. Samotná myšlenka světa, který za vás někdo řídí je příšerná a myslim, ba ne vim, že já bych to nezvládala. Cassia mi místy připadala fakt blbá:D Xander mi k srdci nepřirostl a vždy když chytil Cassiu za ruku tak jsme měla chuť ho po ní plesknout, protože SAKRA ONA MÁ BEJT S KYEM!! :D Pokračování mám v plánu, ale jen kvůli Kyovi.
4/5

Horselen

Samotná myšlenka, že vám někdo řídí život, že vybrat si můžete pouze z předepsaného, že nerozhodujete sami za sebe a vaše volba nemá žádnou váhu mi přijde naprosto hrozná.
Navíc když je příběh vyprávěn z pohledu člověka, který je s tím smířený a ba co víc, tento systém uznává a nevidí "dovnitř" (alespoň po část knihy)...
Poletování mezi Xanderem a Kyem mě štvalo, a popravdě Xander mě k srdci moc nepřirostl. Až ke konci knihy jsem se od děje opravdu nemohla odpoutat, i když podobnost s Divergence tady jistě je.

EvikU.

Zaujala mě obálka a taky se mi to hodilo do čtenářské výzvy. Musím ale říct, že vlastně nevím co napsat. Místy jsem knihu hltala a místy jsem si říkala tak tohle snad nikdy nedočtu. Ale musím uznat originální nápad. Nechtěla bych, aby mi řídila společnost každý můj krok, včetně výběru partnera, práce, kolik budu mít dětí. A že mi naplánují i smrt přesně na 80 let. A smrt to bude taková, že uspořádají banket a namíchjí mi jed do jídla.

markulka

Na jednu stranu mi kniha přišla nudná a nezáživná, na tu druhou tam přece jenom bylo něco, co mě hnalo ve čtení stále kupředu. Uspořádání společnosti v knize mi přišlo originální a moc zajímavé. Hlavní hrdinka nebyla otravná a nerozhodná, podle mě měla celkem jasno. Navíc jsem se doslova rozplývala u některých těch "zaláskovaných" pasáží :D Ale bohužel mi pravděpodobně nesedl styl psaní a větší množství těch nezáživných momentů...

zbožňuju_knihy

Líbila se mi, zakoupeno v levných knihách, ale nelíbila se mi tolik, abych zbylé díly zakoupila za plnou cenu (v levných knihách již nemají)...

Dakarianna

Průměrná YA, ale ten nápad a popis světa, kde do sebe všechno zapadalo, mě donutil přidat hvězdičku.

warca
19.12.2016

Nejdřív mě upoutala obálka, pak název a teprve potom mě nadchnula anotace...
Jenže celkový příběh byl pro mě obrovským zklamáním. Podobná témata se omílají pořád, všude a hlavně v lepší podobě. Korunku tomu nasadila Cassia a Ky... Jako fakt? Chudák Xander...
Docela katastrofa... Další díly zkusím, ale s obavami :D

Edona
19.11.2016

Dokonalý pár musím označit, jako slibný začátek trilogie. Silně mi připomíná Divergenci. Hlavní hrdinové byli sympatičtí, osobně fandím Xanderovi. Samotný příběh je velice zajímavý, byť místy ne úplně domyšlený. Jsem zvědavá na pokračování a snad nebudu zklamaná.

PiperW
11.11.2016

Velmi povedená kniha, jsem moc zvědavá na pokračování. Snad mně nezklame jako už spousty knížek na pokračování

Turmee
13.09.2016

3,5 *

Snad až do ploviny knížky jsem si myslela, že nedám víc jak dvě hvězdičky. Vždyť kolik podobných námětů už jsme tady měli - vyšší systém, který všechno ovládá, všichni poslouchají, kdo se vzepře záhadně zmizí; "vyvolená", která díky chybě nebo speciální vlastnosti procitne ze všeho toho mámení a rozhodne se zjednat nápravu, což se samozřejmě neobejde bez obětí a do třetice milostný trojúhelník, kde každý miluje každého. To všechno už jsem četla několikrát.

Ke svému překvapení jsem někde za půlkou zjistila, že mě to baví, že jsem zvědavá jak to dopadne (i když odpověď tuším) a co se stane hrdninům, které jsem si zamilovala. Nevím, jestli mě okouzlila slova básničky, učení se psaní v lese nebo kácení javorů. Ve vracejících se smyčkách mi to připomínalo dnešní dobu a jistou formu státu, které se obávám.
Každopádně už mám doma další dva díly a uvidíme, jak si příběh povede dál.

yoyerka
31.08.2016

Kniha byla celkem dobrá, ale já si od začátku spojovala Cassii s Xanderem a ne s Kyem. Proto zklamala mé očekávání. Líbil se mi ale nápad, styl psaní knihy a obálka.

Živa23
28.08.2016

Čekala jsem mnohem víc. A ani jsem tu knihu nedočetla.

šneki
27.08.2016

Obvykle se přikláním k těm nebezpečným a neznámým klukům, ale v téhle knížce to tak nebylo. Chemie mezi Kyem a Cassie podle mě prostě nefungovala a já chtěla, aby byla s Xanderem... Jinak to je dost průměrná dystopie.

pink_ivy
07.07.2016

Doufala jsem, že by mohlo jít o takovou průměrně dobrou fantasy, ale s odhadem jsem se sekla. Ze všeho nejvíc mi to připomínalo Dárce, skoro jako kdyby autorka okopírovala nápad z té knížky a jen tomu trochu něco dodala. Za mě to ale bylo nedostačující. Nesympatické hlavní postavy, příběh i postavy, jsou napsané tak, že je vám úplně fuk co s nima bude. Zápletka se pak rozbíhá pomalu a konec moc negraduje.

Navíc je to předvídatelné. Zklamání. 2*

Mozkovna
15.06.2016

Začala jsem číst s tím, že nevím, do čeho jdu. Už po pár stránkách jsem ale nebyla zklamaná, že jsem si knihu koupila.
Cassia jako hlavní hrdinka byla nejdřív trochu snílek a rozčilovalo mě, že Společnost podporovala. Postupem času se z ní ovšem vyklubala pořádná rebelka. Kye jsem měla ráda hned jak se objevil na scéně. A po dočtení celé série mohu říct, že je to má nejoblíbenější postava.
Líbí se mi autorčino zajímavé pojetí budoucnosti. Kraje a provincie možná mohou lehce připomínat Hunger Games, ale příběh je od úplně jiný. Využití poezie se mi zdá taky jako dobrý nápad. Básničky tedy osobně moc nemusím, ale sem to tak nějak patřilo.
Určitě knihu doporučuji, je zajímavá, hezky se čte a obsahuje spoustu mouder a citátů. Byla radost ji číst :)

Eleanor65
25.05.2016

Jsem nadšená, koupila jsem si tuto knihu ve zlevněných knihách, protože se mi líbila upoutávka na zadní straně a i obálka byla pěkná:-) Začala jsem ji ale číst asi až za půl roku, ale jsem velmi potěšena prvním dílem a už se sháním po dalším. Je to velmi dobře napsané, čte se to jedním dechem, jste vtáhnuti do děje, kde hlavní hrdinka objevuje, že má mozek a začíná ho používat. Je to velice povedené ačkoli se na první pohled zdá, že to nemá žádný spád, tak má a pořádný. úplně mě mrazí, že by se něco takového mohlo stát našim dětem v budoucnosti. Uchovat pouze 100 věcí od každého druhu? Neumět číst? Umět jen to, co vám přidělili? Nic netvořit? Hrůza! Být jako ovce a plnit rozkazy? Já jsem od malička rebel a nesnáším skupinové věci, pamatuji se ještě pionýr ze kterého jsem se různě vymlouvala. Už se těším na další díly. Fakt super. Martina

Cherry1824
25.05.2016

Když budete tuhle knížku číst, neubráníte se otázce: "Co mi to tak připomíná?" A mýlit se nebudete. Tato kniha opravdu něco připomíná. Ale co to je? Odpověď je jasná - Divergence. Nemohu si pomoci, ale je to jako přes kopírák. Svět je zdevastovaný, lidé jsou oblbováni společností a tak dále a tak dále...
Nicméně musím přiznat, že mě tahle kniha chytla více než dříve zmiňovaná Divergence. Autorka dokázala i přes klišé prostředí, vytvořit perfektní příběh. Myšlenka s partnery je perfektní (po spisovatelské stránce samozřejmě :-)).

Barbra06
06.05.2016

Mě se to nakonec moc líbilo. Nutno říct, že myšlenka je povedená. Rozhodně alespoň zkusím druhý díl.

milunka21
07.04.2016

Wow,je to pecka,tak dobře se to čte,vůbec nechápu jak se mi tu ta serie mohla tak dlouho válet nedotčená.

Magič
01.04.2016

Připadalo mi, že se v knize střídali příběhy Divergence a Hunger Games. Autorka si vzala od něčeho něco.. nebo mi to jen příjde, protože vymyslet nový neotřelý příběh je těžké, aby se to nějaké knížce nepodobalo. Nicméně se to autorce povedlo. Jsem zvědavá kdo má jaké tajemství a tak mě to donutí si přečíst další díl.

Adriana21
21.03.2016

Tak tenhle díl mě celkem chytil. Bylo to něco jiného, než jsem byla zvyklá číst, ale dobré. Po dočtení jsem byla zvědavá na další díl, ale bohužel, druhá kniha mě hodně zklamala, takže první díl rozhodně dobrý, druhý nic moc a proto se nemůžu donutit přečíst třetí díl :( Škoda.

bartosovic00
10.03.2016

Všechny 3 knihy mě velice bavily. Jednička byla ovšem dle mého názoru nejlepší.
V knize se nachází mnoho "citátů" (autorčiných vět, které jsem si ihned musela napsat) např.: ,,Ky tuhle hru umí. Umí hrát všechny hry, včetně té, kterou právě prohrál. Ví přesně, jak hrát, a proto pokaždé prohraje"
Za mě 4*

Aira
09.03.2016

První díl je zaručeně nejlepší z celé trilogie, ovšem něco v té knize postrádám.Nepodařilo se mi pochopit a porozumět hlavní hrdince.

HannaFuchs
05.03.2016

Kniha se mi líbila. Sice byla předvídatelná, ale stojí za přečtení. Zajímavý nápad autorky. Těším se na další díl této série. :)

tess.for
27.01.2016

Příběh byl sice většinou hodně předvídatelný, ale dokázal i překvapit. Něčím mě kniha natolik zaujala, že jsem si chtěla přečíst i další díly. Bude to asi tím, že autorka stvořila zajímavý svět, ze kterého si současný člověk může vzít ponaučení. Kniha zaujme hlavně mladší čtenářky, které začínají se sci-fi, pro ty pokročilejší už není tolik originální. Přesto má tento díl narozdíl od nadcházejících spád.

VietHoa
23.01.2016

No, děj mi připadal poněkud nudný. Ono se tam toho vlastně ani moc nedělo. Postavy mi přišly neutrální - nikoho jsem neměla nijak ráda, ale ani jsem nikoho nenáviděla. Upřímně, Cassie mi většinou připadala jako malé dítě (rozhodně ne na svých 17), Ky je ten chudák a Xander je nejkamarád z dětství. Ale když nemáte rádi hlavní postavy, asi to není zrovna dobrý rozjezd, co? Taky jsem nikdy nebyla moc na básničky. Vlastně, kniha mě zaujala jenom díky obálce a anotaci.

Pedruska01
05.01.2016

Kniha se četla dobře a rychle. Hodně čtenářů přede mnou tvrdí, že tahle kniha je mix všech známějších příběhů jako je Hunger games apod. Jasně. Je to dystopie, všechny tyhle příběhy mají stejné jádro, ale je pak na autorovi, jak to pojme dál. A dle mého autorce se to vyvedlo.
Trochu mě iritovalo takové to lpění např. na dědovi. Rozumím tomu, že to byla rodina, což znamená strašně moc, ale zmiňovat to celou knihu? Anebo hlavní nitka příběhu - básničky? (Chápu to, prima nápad, však nic pro mě. :-/) Ve většině případů Cassie používala mozek, ale někdy ho zřejmě zanechala doma v jedné z kapes svého oděvu v šatní skříni či co. Což byla škoda, protože pak se prezentovala jako malá blbka.
Vyjádření situace s partnery... zajímavé však strojové, ale to je otázka Společnosti, o které se zmíním následovně. Však nyní mám na mysli Xandera a Kye. Miluju milostné trojúhelníky, to je vážně něco na mě a u takových příběhů mám většinou hned oblíbence nebo prostě komu fandit, ale tady jsem těžce na vážkách. Xander se mi zdá jako naprostá jednička - bez řečí. Ale co Ky? Chápu, že to byl "tajemnej" kluk, chudáček a zároveň bojovník, prostě zakázaný ovoce, který v tomhle případě Cassie chtěla mít/ochutnat. Přesto tápu. Nedokážu se rozhodnout ke komu se kloním. Xandera lituju, ale Ky přeci taky neměl na růžích ustláno. Možná na tuhle otázku - kdo z koho - odpovím po dalším díle, na které jsem tedy zvědavá.
A abych nezapomněla na Společnost, Správce. Až pořádně ke konci knihy jsem si uvědomila to nelidské, tyranské a přímo vyčůrané chování Společnosti k obyvatelům. Takové metody? Tablety? To snad ne. Až do mě vjel vztek a zároveň bezmoc, že proti systému jsou krátcí a nechají si **** na hlavu! Věřím v obrat (šťastný konec, revoluci a svobodnou vůli), ale i tak mě to namíchlo.
Celý příběh je dobře vymyšlený a autorka dokázala napnout a navnadit na pokračování. I když se zdá vše "vyjasněné" pro první díl, rozhodně není, anebo jen pro mě ne. Takže uvidíme. :)

fruitbueno
25.10.2015

Skrz na skrz průměrná scifárna, která ale dokáže udržet pozornost čtenáře rychlým a svižným dějem... Postavy však plytké, zajímavá je ale úroveň neurčitosti a tajemného.

Terinka14
18.10.2015

Kniha mě nijak neoslovila. Je pěkně napsaná a je do ní vloženo spoustu zajímavých myšlenek, ale děj není akční a ani nijak rozvinutý. Postavy jsou ale úžasně propracované a mají jedinečný charakter. Nevím co víc dodat. Snad jen, že jako kniha je to pro mě pouze příjemná oddechovka.

antiutopie

Ally Condie