kayu kayu komentáře u knih

Spasitel Spasitel Andy Weir

Andy Weir prostě umí. Kniha je natolik čtivá, že jsem se od ní vůbec nechtěla odtrhnout. Dynamika hlavního hrdiny a Rockyho mě moc bavila, mezi množstvím vážných a nebezpečných momentů tam bylo i mnoho těch, které dokázaly celou situaci odlehčit. Konec mě mile překvapil, dokonce ukáplo i pár slz.

27.09.2023 5 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Když jsem knihu poprvé vzala do ruky, překvapila mě její tloušťka a bála jsem se, že mě bude nudit. Nakonec se z ní však vyklubala jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla a při čtení posledních stránek jsem byla smutná z toho, že už jsem u konce. V knížce je spousta hlubokých myšlenek, které jsem si poznačila, abych se k nim mohla v budoucnu vracet.

"Pyšníš se svou ranou? Připadáš si tím velký a tragický? Tak se nad tím zamysli. Třeba hraješ nějakou roli na ohromném jevišti, ale hraješ ji jenom sám pro sebe."

29.10.2023 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Knížka mi už dlouho ležela doma, ale dostala jsem se k ní až teď díky čtenářské výzvě, za což jsem moc ráda. Chvíli mi trvalo naladit se na styl Austenové, ale pak už jsem se nemohla odtrhnout. Při čtení jsem měla pocit, jako bych všechno prožívala společně s postavami.

05.10.2023 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

(SPOILER) Z literárního hlediska se určitě nejedná o dokonalý počin, ale kouzlo téhle knížky se skrývá v její myšlence, která se mi moc líbila. Věřím, že donutí spoustu lidí podívat se na svůj život z jiné perspektivy a na konci příběhu pohladí po duši.

05.11.2023 4 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Čtenáře této knížky by podle mě šlo rozdělit na dvě skupiny. První skupinu tvoří ti, kteří po přečtení knížku vychvalují až do nebes a instantně ji hodnotí plným počtem. Já sama bych se ale zařadila spíše do druhé skupiny čtenářů, na které knížka neudělala až takový dojem. Evelyn jsem si bohužel nedokázala oblíbit a nelíbilo se mi ani opakování některých motivů v knížce.

21.10.2023 3 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Mně se kniha bohužel nelíbila a musela jsem se nutit k tomu, abych ji vůbec dočetla. Styl vyprávění byl strohý, téměř bez emocí, s krátkými větami a minimem přímé řeči. Mnoho scén mi přišlo nadbytečných, jako kdyby jejich jediným cílem bylo neustále šokovat něčím novým. Málokdy se šlo opravdu do hloubky, všechno bylo podáno spíše stylem "stalo se tohle a tohle, tato postava potom dělala tohle" a šlo se dál.

Na to, kolik toho postavy v příběhu prožívají, mi přišly málo propracované a mnohdy jejich chování ani nedávalo moc smysl. Místo toho se dozvídáme mnoho detailů o jejich tělesných pochodech, zejména pak o povoleném svěrači, který z nějakého důvodu měla minimálně jednou snad každá postava.

10.11.2023 2 z 5

Probuzení Simona Spiera Probuzení Simona Spiera Becky Albertalli

Od knížky jsem měla velká očekávání a rozhodně nezklamala. Při čtení jsem se často přiblble usmívala, tak rozkošné to místy je. Tušila jsem, kdo je Blue už od 11. kapitoly a to podezření se potom čím dál víc prohlubovalo. I tak mě ale nesmírně potěšilo, když na to konečně přišel i Simon.
Knížku bych si rozhodně přečetla ještě jednou. A asi to taky udělám, ještě předtím, než vyjde film.

26.08.2017 5 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Marťan i Spasitel patří moje oblíbené knížky, ale tady se bohužel konalo zklamání. Hlavní hrdinka mi byla nesympatická, ačkoliv jsem se opravdu snažila si ji oblíbit. Rádoby vtipné hlášky a sexuální narážky, kterých je knížka plná, byly na úrovni pubertálního humoru. Příběh, ačkoliv byl poměrně nabitý akcí, mi přišel méně čtivý než zmiňované dvě knížky. Konec mě trochu zklamal, mimo jiné jsem čekala nějaké rozuzlení dopisů s kamarádem ze Země.

28.01.2024 3 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Tématika Sudet je mi velmi blízká, a proto jsem se na knížku těšila, ale bohužel nesdílím stejné nadšení jako většina čtenářů tady. Příběh mi přišel uspěchaný, pořád se něco dělo, a kvůli tomu nebyla věnována taková pozornost samotným postavám. Uvítala bych, kdyby příběh trochu zvolnil a autor více vykreslil hlavní postavy, zejména jejich vnitřní svět, myšlenky, pocity.
Dále mi přijde, že hodně věcí se v knize dělilo pouze na dobré x špatné a nic mezi tím. Rychlý přerod vztahu dvou rodin mi také přišel málo uvěřitelný.

05.11.2023 3 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Po prvotním šoku se u mě bohužel dostavilo zklamání. Kapitoly jsou poměrně krátké, díky čemuž jsem knihu přečetla velmi rychle, což ale ještě víc umocnilo můj pocit, že knize prostě něco chybí. Autorka si zvolila zajímavé téma, které určitě není pro všechny čtenáře, ale přišlo mi, že se všemu věnovala hodně povrchově. Velká část knihy je věnována popisům jatek, které mají čtenáře šokovat, ale celá kniha se na tom postavit nedá.

Samotná dějová linka není příliš zajímavá a kdybych si odmyslela to všechno okolo, tak by byla vyloženě nudná. Mnoho zdánlivě důležitých momentů nakonec ani nikam nevede. Konec mě sice překvapil, ale stejně jako zbytek knihy by si zasloužil více rozpracovat.

30.09.2023 2 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Nebylo to špatné, ale podle recenzí, které knížku vychvalují až do nebes, jsem čekala trochu víc. Ve finále mi to přišlo průměrné a srovnatelné s podobnými knížkami, které se tomuto tématu věnují.

04.02.2024 3 z 5

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

Knížka mě zaujala díky krásné obálce a originální záložce. Co se týče děje, nápad je sice zajímavý, ale jeho zpracování mě zklamalo. Neustále se opakující pravidla a popisy toho, jak kavárna vypadá. Zápletky jednotlivých příběhů mě ničím neoslovily a do dalších dílů už se nejspíš nepustím.

25.11.2023 2 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Nádherná kniha, ze které mi bylo místo až smutno.
"Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější."

19.03.2017 5 z 5

Divergence Divergence Veronica Roth

Knížka mě příjemně překvapila. Rychle se četla a pořád se tam něco dělo. Navíc kdo by si nezamiloval Čtyřku, že?
EDIT: Bohužel další díly už jsou velké zklamání

29.12.2015 5 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Moc se mi líbil jazyk, kterým je kniha napsána. Z každé stránky jde poznat, že Nabokov byl velmi vzdělaný vzhledem k velkému množství slovních hříček a narážek na jiná díla a osobnosti, které bych bez vysvětlivek vůbec nepostřehla. Kdybych měla hodnotit jen první část knihy, dostala by ode mě plný počet. Druhá část mi však přišla místy rozvláčná a některé popisné pasáže jsem měla chuť přeskočit.

25.09.2023 4 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Šest vran je moje prvotina od Leigh Bardugo a lituji, že jsem se k ní nedostala dřív. Zpočátku mi dělalo potíže zorientovat se ve všech postavách a především ve fungování světa, kde se kniha odehrává. I přes to byla kniha velmi poutavá a já s radostí četla dál. Příběh měl spád a já hltala jednu stránku za druhou. Líbily se mi pasáže, kde byla popisována minulost postav, která nám byla dávkována postupně. Už teď se těším, až si přečtu další díl. Jedinou výtku mám k samotným postavám, které za mě mohli být alespoň o pár let starší.

18.09.2023 4 z 5

Malý život Malý život Hanya Yanagihara

Malý život je kniha, která s vámi zůstane dlouho po přečtení poslední stránky. Už je to pár dní, co jsem ji dokončila, ale i tak se v myšlenkách stále vracím k některým momentům a frázím, které ve mě utkvěly. Na knihu jsem četla spoustu recenzí, a ačkoliv souhlasím s tím, že má i své nedokonalosti, pro mě to byl natolik intenzivní zážitek, že jí musím udělit plný počet. Jak už bylo několikrát zmiňováno, knížka určitě není vhodná pro citlivější jedince. Já sama jsem při čtení několikrát propadla černým myšlenkám, zároveň mě však příběh přiměl vážit si všech dobrých věcí, které v životě mám.

Na závěr mám ještě poznámku k českému vydání. V ukázce na zadní straně přebalu je do očí bijící chyba, kde Jude říká: "Ty a Jude si sednete k ní." Přitom tam má být: "Ty a DžejBí si sednete k ní." Nechápu, jak se něco takového stalo, protože v samotném textu knihy je tato věta uvedena správně.

22.09.2021 5 z 5

Zápisky mladého lékaře Zápisky mladého lékaře Michail Bulgakov

(SPOILER) Jsem ráda, že mě čtenářská výzva přivedla k této knížce, protože se mi moc líbila. Spojuje dvě moje oblíbená témata - lékařské prostředí a začátek 20. století. Navíc je napsaná velmi čtivě, takže určitě doporučuji.

"Ne budu bojovat dál. Ano budu. A po oné těžké noci mě přepadl sladký spánek. Obestřela mě tma tmoucí a pak jsem v ní zahlédl sebe snad s mečem či se stetoskopem. Kráčím do boje v zapadlém koutě. Ale nejsem sám. Se mnou pochoduje moje vojsko: Děmjan Lukič, Anna Nikolajevna a Pelageja Ivanovna. Všichni v bílých pláštích jdou kupředu, kupředu"

12.11.2023 4 z 5

Na Zemi jsme na okamžik nádherní Na Zemi jsme na okamžik nádherní Ocean Vuong (p)

Na zemi jsme na okamžik nádherní je jedna z těch knih, které s vámi zůstanou ještě dlouho po přečtení. Autor má zvláštní, ale krásný a poetický styl, na který jsem si musela chvíli zvykat. V kombinaci se surovým příběhem je čtení knihy velmi intenzivní zážitek.

11.11.2023 4 z 5

Mlčení jehňátek Mlčení jehňátek Thomas Harris

Moje jediná zkušenost s Hannibalem byla doposud pouze seriál s Madsem Mikkelsenem v hlavní roli, který patří k mým oblíbeným. Ke této knize jsem se dostala díky audioverzi Českého rozhlasu, která byla zpracovaná moc hezky. Co se týče příběhu a stylu psaní, ani jedno mě neoslnilo tak, jak jsem si zprvu myslela. I tak jsem si ale příběh užila a pravděpodobně sáhnu i po dalších dílech.

28.09.2023 4 z 5