katule1992 katule1992 komentáře u knih

S cejchem vraha S cejchem vraha Jan Bauer

Nebudu lhát a hned na začátku na sebe prásknu, že jsem se dlouho nemohla do knihy dostat. Byla jsem totiž docela zaskočena stylem psaní. Autor rád používá přesné historické názvy věcí, což bylo docela matoucí. První kapitolu jsem četla tedy s úspěchem asi na třikrát. Ale nedala jsem se. Na knihu jsem se strašně těšila a já knížky neodkládám.
Ještěže tak! Po dočtení první kapitoly jsem si zvykla na styl a mohla se nechat unášet osudem mladého Lukáše. Spisovatel se díkybohu správně rozhodl pro kratší věty a častou přímou řeč. Tyto dvě naprosté nezbytnosti vás prostě nepustí. Mě tedy nepustily. Knihu jsem přečetla opět na jeden zátah :)
Jsem moc ráda, že Jan Bauer nepatří k těm, kteří rádi s oblibou vytváří jednu zápletku za druhou a nakonec odfláknou finále. JÁ jsem sice na vraha přišla docela rychle, ale jen díky dokonalému popisu situace. Famózní.
Ale bych knihu jen nechválila, mám bohužel dvě menší výtky. První patří k anotaci. Nevím, kdo anotace píše, ale asi někdo, kdo knihu snad ani nečetl. Anotace je totiž naprosto špatně. A rozhodně zavádějící. Mladý Lukáš totiž nebojuje s alchymistou, se kterým se potkává v krčmě, ale s úplně jiným. No, trochu nevím, jak se tohle mohlo stát, ale budiž.
A druhý problém mám s občasnými chybami v knize.
Už na první pohled bylo zřejmé, že tentokrát se Valerian strefil do Alessandrova citlivého místa, že urazil JE pýchu alchymisty.
Bohužel to není jediná chyba, která se v knize objevila. I tak to člověk dokáže odpustit, i když by se to stávat nemělo. Ale jak jsem psala výše, kniha je úžasná a za mě 4,5 z 5. Půlku hvězdičky dávám pryč za nedostatky.

06.06.2016 4 z 5

Fotograf z Osvětimi Fotograf z Osvětimi Maurizio Onnis

Je to poprvé, co jsem jedním dechem přečetla knihu o druhé světové válce. Tentokrát jsem nepotřebovala žádné přestávky, abych alespoň na chvíli nemyslela na ty hrůzostrašné příběhy. Kniha je myslím čitelná díky pohledu hlavního hrdiny. Nikdy nebyl uprostřed všech těch hrůz a skoro vždy se mu podařilo krveprolití vyhnout.

Dostává se k nám příběh o koncentračním táboře z naprosto jiného pohledu. Díky tomu si příběh může přečíst vážně kdokoliv. Knihu bych zařadila klidně i do povinné četby na středních školách a nebála bych se, že by žáci trpěli. Naopak.

Fotograf z Osvětimi je úžasná autobiografie doplněná realistickými fotografiemi právě od Wilhema Brasse. V táboře zhotovil přes 50 000 snímků, které jsou k vidění na výstavě. Od útěku z koncentračního tábora už nikdy v životě foťák nevzal do ruky a tak tyto fotky jsou jeho první a zároveň poslední.

05.06.2016 5 z 5

Spolubydlící Spolubydlící John Lutz

Kniha se mi po učení četla celkem dobře a rychle. Stihla jsem ji přečíst asi za hodinku a půl a ani jsem nemrkla. To je u mě ale celkem normální. Po delší odmlce čtu jako divá. :) Spolubydlící je napsaná jednoduchou češtinou s kratšími větami. Časté kapitoly zjednodušují čtenářovi přehled v ději.

Až do části, kdy se Sam vrátí k Allie po nevěře je skoro totožný s obyvatelem. Hlavní hrdinka přijde na nevěru, začíná nový život, mají trápení se svým bytem a nakonec se nevěrník vrátí. V obou knihách je docela podobný konec a rozhodně bych ho nenazvala happy endem. Což mi celkem vyhovuje.

Líbilo se mi, že spoustu věcí jsem odhadla špatně. Už od začátku knihy jsem si říkala ,,Jo, tak ten to na 100% musí být“ protože mi po celou dobu děje dotyčného nenásilně podstrkují. No ale ve finále jsem se nemohla mýlit víc. Tím si mě kniha celkem získala. Co se mi ale ve finále naopak nelíbilo, bylo očekávání.

,, John Lutz ví, jak vás přinutit, abyste se třásli strachy."

Tak to se totiž bohužel nestalo. Je pravda, že se občas divíte a nechápavě kroutíte hlavou, ale to je všechno. Čekala jsem popravdě trochu víc. Opět musím knihu srovnat s Obyvatelem. V Obyvateli jsem vážně chvilkami ani nedýchala. Je to docela škoda, protože si myslím, že se kniha dala napsat mnohem více napínavěji.

26.05.2016 3 z 5

Dokonalý cizinec Dokonalý cizinec Renée Knight

Kniha je napsaná jednoduchými větami, díky kterým se neztrácíte v ději. Ze začátku mi přišlo zvláštní, že každé souvětí obsahovalo nespočet čárek, ale pak zjistíte, že to přidává na efektu děje celé knihy.
Dokonalý cizinec je originální nejen ve střídání kapitol současnosti a minulosti, ale také ve stylu jeho psaní. Příběh Catherine je psán celý z pohledu autora. Popisuje každou myšlenku a pohyb jednotlivých postav. Naopak Stephen vypráví příběh sám za sebe. Později vypráví i v množném čísle. Za sebe a svoji manželku.
Určitě stojí za zmínku přirovnání, slovní spojení a popis událostí. Díky těmto dokonalostem vás drží kniha v napětí každou minutu.

Zápach vycházel z rohu poblíž Nancyina stolu. Došel jsem tam, rukou jsem si zakrýval nos a pusu - a tam to bylo. Tělo. Hnijící. Zlomený vaz, otevřená ústa, odhalené zuby. Smrt. Mělo mě to napadnout.

Cítíte to napětí? Čekáte co se stalo? A to je jen ukázka z popisu chycené myši v pastičce! Jenomže to vy nevíte. A tímto způsobem je právě kniha napsaná.
Za mě je to jak určitě tušíte jasných 5 z 5. Dlouho jsem nečetla napínavější knihu a rozhodně ji doporučuji každému, kdo si napětí v knize užívá jako já. Kdo si skoro doslova kouše nehty nedočkavostí nad vyřešením zápletky. A kdo miluje příběhy, ve kterých se to nevyřčené tajemství drží ve vzduchu po celou dobu jeho čtení.

30.04.2016 5 z 5

Výkřik do tmy Výkřik do tmy Manuela Martini

Vzhledem k tomu, že patří k sérii Krimi a ještě navíc k Young -Adult, jsem nepočítala s žádnou duchaplnou knihou, ale spíše rvelice odpočinkovou četbou.
Kniha byla napsaná celkem jednoduše a čitelně. Díky tomu se člověk nechal velice rychle vtáhnout do děje.
Kapitoly nebyly příliš dlouhé a člověk se v ději neztrácel, možná naopak.
Líbilo se mi, že souvislosti na sebe pomalu navazovaly a některé kapitoly se vracely do minulosti. Což nebylo zas tak časté, ale o to více si to čtenář užil.
Co se týká děje samotného. Trochu mi vadilo, že lákadlem je přítel hlavní hrdinky, kdy jsem čekala vážně drama. Hned na začátku knihy se ale člověk docela zklame nebo aspoň já. Myslím, že toto můžu říci, protože to není žádný spoiler, ale přítel zde není jako přítel. Ale spíše jako klučina, který požádá holčinu na loď. To je vše. No ale zklamání člověk přešel a zajímal se, zda-li to tedy udělala nebo ne.
Konec byl i nebyl překvapivý. Část jsem trochu tušila, ale některé detaily mě doslova dostaly.
Také za trochu naivity musím odebrat půlku hvězdičky.
Ve finále proto 3,5 hvězdičky

25.04.2016 3 z 5

Nespavost Nespavost R. Jenn Johansson

Kniha je určena spíše pro Young-Adult a díky tomu můžeme očekávat jednodušší a ne moc hluboký děj. Přesto si myslím, že si kniha najde své čtenáře. Téma je rozhodně zajímavé a i já se po několika stránkách začetla do knihy tak, že jsem ji dočetla během pár hodin. Musím se přiznat, že jsem zas tak dopředu nečekala kdo za vším stojí, ale poté co Vám dojdou veškeré souvislosti, není jiná možnost než ON/ONA.

Z celé knihy jsem přeskočila pár stran, kdy se popisoval nějaký sen, který byl pro děj naprosto nedůležitý. Ale naopak některé části mi přišly zbytečně zkrácené. Ale jedná se o první díl ze série Noční strážci tak se to dá pochopit.

24.04.2016 3 z 5

Hlubina temných strachů Hlubina temných strachů Fran Krause

Můj první komiks a hned trefa do černého. Hrozně si cením spolupráce spisovatele se svými fanoušky a závěrečné děkování pro každého zvlášť.
Nápad sepsat iracionální strachy a sebrat odvahu se podělit stvořilo naprostý fenomén. Jednoduchá kresba s krátkým textem Vám zaručí jednoduché čtení a rozhodně se u toho pobavíte.

11.03.2016 5 z 5

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Pan Kaplan má stále třídu rád je naprosto geniální kniha, která ukazuje nástrahy anglického, pro nás zde českého, jazyka. Překladatel Antonín Přidal si dal velice záležet na jednotlivých gramatických pasážích tak, že chvilkama se smějete nahlas jako blázen. Pana Kaplana by si měla přečíst každá paní učitelka, která zná zakoutí jazyka a může zábavnou formou pozorovat, jak je pro některé jazyk přímo záhadný.

23.02.2016 5 z 5

Právo nálezce Právo nálezce Stephen King

Pro mě velice netradiční kniha od Stephena Kinga. Právo nálezce se řadí mezi detektivky, ale rozhodně nepřijdete o jeho detailní popis tragických události i s podrobnostmi, které by člověk i někdy s radostí vynechal. Za mě rozhodně povedená kniha, která předčila mé očekávání. Během čtení jsem se vůbec nenudila, ale naopak jsem čekala se zatajeným dechem, jak si spisovatel poradí a vyřeší problém rukopisů, které vlastnil mladý Peta se zabíjáckým Morrisem Bellamym.

18.02.2016 5 z 5

Pamatuji si vás všechny Pamatuji si vás všechny Yrsa Sigurðardóttir

Pamatuji si vás všechny je pro mě nová srdcová záležitost. Dlouho se mi nestalo, že bych během četby prožívala tu tajemnou atmosféru. Ten strach , který pociťovali behem svého pobytu v Hesteyri a hlavně to mravenčení, když se pokaždé ozýval ten tajemný dětský smích, který přicházel a odcházel odnikud.

17.02.2016 5 z 5

Prokleté město Prokleté město Lisa McMann

Další z knih, která je určena především mládeži a proto nemůžeme počítat se složitostí děje. Kniha slouží spíše k odpočinkové četbě, kdy potřebujeme vypnout. Měla jsem knihu přečtenou za jedno odpoledne ( večer) a můžu říct, že jsem čekala určit konec, ale nějak jsem se netrefila. Trochu mě mrzí, že hlavní zápletka nebyla ještě trochu více zamotaná a následně vysvětlená, ale svůj účel spnila.
Rozhodně bych knihu nezařadila do žánru Horor- jediná hororová věc tam bylo jen šeptánní hlasů před závěrečnou scénou.

Za mě tedy opět 4 z 5 za zajímavou odpočinkovou četbu.

05.02.2016 4 z 5

Deklarace smrti Deklarace smrti Gemma Malley

Téma přelidnění mi samo o sobě přišlo velice zajímavé a když se k tomu přidá ještě postavení takzvaných ,, přebytečných" dětí, které jsou vychovávány jen pro pocit že jsou nuly a jsou na světě jen proto, aby sloužili ,, vyvoleným- nesmrtelným" máme dobrou cestu k dobré knize.
Vzhledem k tomu, že je to kniha doporučená dětem a mládeži, nemůžeme očekávat extra složitost děje. Přesto si ta kniha dokázala udržet napětí a ohromující finále.
Abych nehodnotila jen kladně, nedala jsem 5 hvězdiček z důvodu asi dvou táhlejších pasáží, které jsem jen jakoby přelétla a o nic jsem nepřišla.

Takže za mě 4 hvězdičky.

05.02.2016 4 z 5

Nepřítel v mé mysli Nepřítel v mé mysli Jill Hathaway

Byla jsem hrozně ráda, že jsem v levných knihách narazila po čase i na druhý díl a opět jsem doufala, že to bude ta samá super oddychovka jako první díl. A měla jsem oěpt pravdu. Lehké čtení pro YA, ale tentokrát se zajímavější zápletkou. Musím říci, že já jsem bohužel zmílila v hádání, kdo je tentokrát strůjcem všech dějů, ale asi proto mě kniha bavila. Takže u mě zase palec nahoře nadějné spisovatelce oddychové četby.

04.01.2016 4 z 5

Vidím to, co vrah Vidím to, co vrah Jill Hathaway

Na knížku jsem narazila v levných knihách a podle obalu, ceny a hlavně díky prvním třem stranám jsem uznala za vhodné si ji pořídit. Musím říci, že přestože kniha patří do kategorie YA jsem byla mile překvapena. Rozhodně patří k oddychové četbě, kterou určitě potřebuje občas každý. Díky nápaditému tématu převtělování se do jiných lidí se i vražda, u které je vrah velice rychle jasný, stane něčím zajímavě jiným a já osobně jsem nevstala z gauče do té doby, než jsem knihu přečetla. Což bylo asi za hodinku a kousek a s chutí jsem si jela koupit i druhý díl, na který se velice těším.

18.12.2015 4 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Před pár lety jsem se zamilovala do amerického filmu The Help. A jak možná podle obalu poznáte, jedná se právě o předlohu slavného oscarového filmu z roku 2011. Trochu jsem se bála, jaký je vlastně originál, protože film se mi líbil přesně takový jaký je a bála jsem se že byly opět vynechané důležité detaily. Nemohla jsem se splést více. Kniha je skoro od originálu k nepoznání. Samozřejmě vynechali pár scén, které ale vůbec neovlivnily průchod děje. Pro někoho kdo se rohodně knihu přečíst a viděl film bude možná ze začátku trošku matoucí přeskakující děj. Je to jen z důvodu, že kniha popisuje vše z pohledu jiné postavy. Za mě tato kniha je prostě něco dokonale nepopsatelného. Jediné mínus, které bych vytkla je asi měkká vazba, ale vůbec to nemění nic na mém názoru, že by si ji měl každý přečíst. BTW : Moje nejoblíbenjěší věta jak z knihy tak filmu zní :
Eat my shit! :D

15.12.2015

Malá ručka Malá ručka Susan Hill

Asi jsem se nacházela v dobrém rozpoložení, protože jsem skoro celou knížku zatáhla za hodinu cesty do Brna. Byla jsem tak ráda, že je to konečně něco zajímavého a ne to samé nic co v Ženě v černém.
Děj mi docela rychle ubíhal, i když se opět našli části, které bych klidně vynechala, ale rozhodně to nebylo nic strašného a jak víme, některé části nás nudí skoro u každé knihy.
Tentokrát jsme se s příběhem ocitli v moderní době a opět v Anglii, kdy ,,hledač knih“ při své práci narazí na neznámou cestu, díky které dorazí k staré, neopečovávané zahradě a ještě staršímu baráku z viktoriánské doby. To není v Anglii nic neobvyklého, ale když se tak na tu spoušť dívá, najednou cítí, jak se mu do ruky vměstnala malá dětská ručka a drželo ho stejně, jako dítě drží otce, akorát že tady žádné dítě nebylo.
V knize se pak postupně řeší, čí to byla ručka, komu patřila zahrada a co se na tomto tajemné místě vlastně stalo...
Mohu říci, že během čtení jsem chvilkama skoro nedýchala, protože jsem byla zvědavá, jak to vlastně dopadne a co se zase stane. Jsou zde nečekané momenty, které nutí čtenáře být v neustálém pozoru. A pro mě to má jednoznačně překvapivý konec.

15.12.2015 3 z 5

Žena v černém Žena v černém Susan Hill

Ženu v černém jsem si kupovala z jediného důvodu a to je stejnojmenný film s Danielem Radcliffem. A jak jsem se na knihu těšila, tak zklamání z této knihy bylo veliké. Příběh, přestože je to velmi krátká povídka se nesmírně táhl a dlouho jste čekali na zápletku či spíše na nějaké to napětí, kterou knížka slibovala titulkem : MRAZIVÝ PŘÍBĚH ZE STARÉ ANGLIE. Napětí, které vlastně ani nebylo napětí, ale spíše jediná zábava v knize přišla asi pět stránek před koncem.

Ještě bych se vrátila k délce příběhu. Malá knížečka o 144 stranách, která mi přišla ale skoro 500 stran dlouhá. Je to rozhodně stylem psaní. Příběh je posazen do staré Anglie a dle toho také je příběh napsán. Často jsem se ztrácela, musela číst stránku dvakrát a nebo strašně nudila. Bohužel žádná pozitiva mě nenapadají. Možná to bylo moje příliš velké očekávání, že jsem doufala vyrovnání knihy filmu.

Rozhodně si myslím, že příznivce filmu, tak jako jsem já, tato kniha velice zklame. Dá se říci, že v knize není skoro ani jedna věc, která je stejná i ve filmu. Jedná se o naprosto jiný příběh se stejným názvem, nudným příběhem a žádným napětím.

15.12.2015 1 z 5

České dějiny očima psa České dějiny očima psa Martina Drijverová

Knihu jsem četla pouze k jako povinné zkoušce z literatury na vysoké škole. Tato kniha je doporučovaná pro děti na první stupeň jako kniha , která má přiblížit dětskému čtenáři dějiny národa českého. Což se sice této knize svým způsobem povedlo a když přehlédnu leckdy příběhy, do kterých zasahují až moc, je to jedna z nejlepších knih pro nejmenší z oblasti historie.

21.08.2015 3 z 5