kattyV kattyV komentáře u knih

Noční cirkus Noční cirkus Erin Morgenstern

Noční cirkus mne okouzlil. Je možné souhlasit s názorem, že to není kniha moc akční (musí každá kniha nutně být akční??), ale o to je poetičtější od samotného začátku do překvapivého závěru. Ve svých představách jsem noční cirkus nejednou navštívila a přeji to i vám.

15.02.2013 5 z 5

Ikona Ikona Frederick Forsyth

Já ji mám naopak asi nejraději. Nebo přinejmenším patří mezi tři mě nejoblíbenější knihy tohoto autora.

Kvintet Kvintet Frederick Forsyth

Pět rozsáhlých povídek. Každá z jiného prostředí a jako obvykle výborně vypointovaná.
Nejraději mám tu z Londýnské umělecké aukční síně, kde se malému bezvýznamnému zaměstnanci podaří porazit velkého darebáka, který mu uškodil. V této povídce se nevraždí, vlastně ani tak docela nekrade, pokud za krádež nepovažujeme jeden velký podvod. Ale je napsána s velkým humorem a potrestání toho lumpa si obzvlášť vychutnáme, protože s vrahy se nakonec většina z nás nikdy nepotkala, ale s podrazákem určitě téměř každý.

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

"Duše plujou věkama, jako plujou oblaka po obloze, a i dyž tvar ani barva ani velikost mraků nezůstane nikdá stejná, porád je to mrak – a s duší je to zrovna tak. Kdo dokáže říct, vodkaď to kerej mrak přifouklo nebo kam se duše zejtra poděje? Jen Sonmi na východě a západě a kompas a atlas mraků."

Jednotlivé příběhy se odvíjejí od roku 1850, kdy se seriózní notář píše deník při své cestě po Tichém oceánu, jeho deník se dostane do ruky vyděděnému, nepříliš morálnímu hudebnímu skladateli obstarávající si své živobytí u postaršího skladatele v Belgii ve 30. letech 20. století. Jeho dopisy se dostanou do ruky mladé novinářce, která bojuje s mocnou korporací v Americe 70. let.. Kniha o ní se dostane do ruky vyděšenému nakladateli, který se před vyděrači omylem ukryje do domova důchodců, kde vrchní sestra poněkud připomíná vrchní sestru z Přeletu přes kukaččí hnízdo. Dokončit shlédnutí filmu o něm je posledním přáním geneticky modifikovaná jídlonošky čekající na smrt. A právě ona se stává mytickou bytostí, ke které se modlí mladý Zachry, ostrovan žijící za soumraku civilizace.
Kromě tohoto posledního příběhu jsou všechny rozděleny na polovinu, takže kniha se nese jakýmsi obloukem od roku 1850 až do vzdálené budoucnosti a zase zpět. V náznacích pozdějších příběhů odhadujeme jak dopadne ten příběh předchozí, abychom pak zjistili, nakolik bylo naše tušení správné.
A duši putující dějinami a nejrůznějšími těly a bytostmi pak můžeme poznat jen podle drobného mateřského znamení ve tvaru komety.
Každý z příběhu je jiný, psaný jazykem "své" doby a svého vypravěče. Přesto jsou spolu hluboce propojeny.

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Bylo to čtivé, bylo to z reálného českého prostředí, podezřelých přiměřeně, stopy dostatečně dávkované, to jsou plusy. Mínusem pro mě byly postavy - všechny ženské byly chudinky závislé na mužských a všichni chlapi hajzlové. No dobře, možná malinko zjednodušuji, ale opravdu jen malinko. I sám detektiv, který jako jediný je vcelku sympaťák, má opravdu podivný vztah ke svému autu.

26.07.2019 3 z 5

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

Jedna z knih, které člověka pohltí... a které už nechce číst podruhé. Drsná až na dřeň, lidé proměnění takřka ve zvířata, a přesto na dně tohoto všeho zůstává střípek naděje. Díky, Dito.

11.03.2019 5 z 5

Dražby Dražby Dick Francis (p)

Zlomte nejsilnějšího jedince a s ostaními už to bude snadné. Ne vždy je výhodné být tím silným a je těžké nedat se zlomit.

22.09.2013 4 z 5

Čokoláda Čokoláda Joanne Harris

Kouzelná kniha se zvláštní náladou a vnitřní poezií. Autorka dokáže psát velmi charakteristickým způsobem, který je k rozpoznání - už se mi stalo, že jsem vzala do ruky knihu a hned z prvních řádku jsem měla podobný pocit a náladu jako z Čokolády- A ejhle, bylo to Ostružinové víno.

30.07.2013 4 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Děsivá kniha se špetkou naděje.

18.07.2013 4 z 5

Sám sobě pomáhej! Sám sobě pomáhej! Václav Habr

Kniha o dospívání a zrání. O tom, jak se ze ze zkaženého fracka stane dospělý a zodpovědný mladý muž díky tomu, že je postaven tváří v tvář skutečnému životu.

26.04.2013 5 z 5

Příroda v ČSSR Příroda v ČSSR Jiří Čihař

Užitečná encyklopedie. Kdykoli potkám na zahradě nebo na výletě nějakého mně neznámého brouka, ještěrku či žábu, tady naleznu odpověď, o jakou potvůrku se jedná.

23.03.2013 5 z 5

Mámin seznam Mámin seznam John St. Greene

Z této knihy jsem skutečně v rozpacích. Autor několikrát zmiňuje myšlenku, že člověk by měl žít na hraně - nezabírá pak tolik místa. Mně na hraně připadá toto kniha - na hraně mezi dojemností a naprostým kýčem. Možná, že film podle ní bude opravdu dobrý, samotná myšlenka má docela hloubku, ale bohužel, spousta vět, které jsem si přečetla vyznívala naprosto frázovitě. Je to absurdní - kniha je psána podle skutečné události, ale možná právě proto zní nepravdivě.
Souhlasím s Lenorou, výroky typu "naši drazí chlapečci", "ta nejlepší máma" a podobně mne dost iritovaly. Navíc, autor neustále zdůrazňuje jak se svou ženou milovali dobrodružství a vzrušení. Postupně přijdete na to, že dobrodružství znamená odjet do exotické země, ubytovat se v luxusním hotelu a potápět se nad korálovými útesy. Bydlení v karavanu považuje za zvláštní úchylku, protože - "Nikdy jsem nepochopil, proč bych měl spát na poli v krabici, když můžu jet domů, do své pohodlné postele." Bojím se pomyslet na to, co by říkal bydlení pod stanem nebo nedej bože pod širákem, protože "dovolenou si představuji tak, že člověka rozmazlují a plní mu všechna přání."
Takže, když to shrnu. Myšlenka, že umírající maminka napíše pro svého manžela a své syny seznam, jak by si na světě měli poradit bez ní, má sílu. A nejvíce mne dojímaly ty nejprostší pokyny - "Dávejte si pusu na rozloučenou i když se loučíte jen na krátkou chvíli." , "Hledejte čtyřlístky na obvyklých místech." Nebo ty pro život důležité - "Nauč je prosím říkat, co mají na mysli.", "Prosím, nauč je vážit si žen a nechodit s více dívkami najednou.". I věty, které psala o sobě byly hezké: "Maminka se ráda procházela podél moře.", "Maminka zbožňovala můry, hady a slepýše, pomerančové sušenky Club, džem a želé, citronový krém." Nakonec i ty přání zaměřené na hmotný prospěch se u umírající matky, která chce pro své syny to nejlepší dá pochopit. Horší už to je s horečným úsilím manžela, který se pustí do jejich horečného plnění, takže v průběhu jediného roku pořídí chlapečkům loď, vystaví v domě hernu i s tajnou chodbou, uspořádá bombastickou oslavu narozenin a dovolenou v Egyptě... Neměl být taky na seznamu pokyn - Mějte sílu žít úplně obyčejný život? No a nejhorší je ten nadnesený a patetický způsob, jak je to napsané.
Takže z toho všeho mi vychází tři hvězdičky a to možná ještě krapet přidávám.

13.03.2013 3 z 5

Do černého Do černého Dick Francis (p)

Jedna z mých oblíbených aneb jak přežít na "mírumilovném" anglickém venkově.

11.03.2013 5 z 5

Encyklopedie záhonových rostlin Encyklopedie záhonových rostlin Hanneke van Dijk

Až vás přestane bavit vysévat rok co rok do sadbovačů semínka letniček, prolistujte tuto encyklopedii a najděte si na svou zahradu trvalky. Nekvetou možná tak barvitě a dlouho, ale zato přežijí zimu a příští rok, jako když je najdete. V encyklopedii objevíte rostliny prpo suchá i vlhká místa, na slunce i do stínu.

08.03.2013 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Kytice bývala povinnou četbou, nevím, zda to platí ještě dnes. Ale je fakt, že tato povinná četba mne dost bavila. Mnohé básně umím ještě dnes nazpaměť.

08.03.2013 4 z 5

Britská kočka Britská kočka Esther Verhoef Verhallen

Tato kniha nemůže v mé knihovně chybět. Všímáte si, jak je kočka na obálce podobná té naší? I když naše Kája je ještě lépe živená :))))

27.02.2013 5 z 5

V Brooklynu roste strom V Brooklynu roste strom Betty Smith (p)

Jak je ten život nespravedlivý. Nelly miluje svého nezodpovědného otce, který je veselý a bezstarostný a pouze si "váží" své matky, která se stará o to, aby rodina neumřela hlady. Nechápe, že matka by nebyla tak tvrdá, kdyby ji k tomu život nedonutil. Naštěstí si do života odnese to nejlepší od obou rodičů. Nezdolnost své matky a životní radost svého otce. Mimochodem, Fanny to byla čtenářka!!

25.02.2013 5 z 5

Kuchařské recepty vypsané z krásné literatury Kuchařské recepty vypsané z krásné literatury Jaroslava Jiskrová

Určitě už se vám stalo, že jste četli nějakou knihu a v ní narazili na více či méně podrobný recept na jídlo, při kterém se vám sbíhaly sliny. Takových receptů v této knize najdete desítky, takže si můžete uvařit Rozchlipku s ořechovou chutí podle návodu Betty MacDonaldové, staroruskou zelňačku Bulata Okudžavy nebo sladkou omeletu, kterou vrah otrávil svého bratrance v detektivce Dorothy Sayersové (ta je obzvlášť chutná :o))).
Je to neobvyklá kuchařka, která spojuje dobré jídlo a dobré počtení.

25.02.2013 5 z 5

Socha vzdechů Socha vzdechů Magda Szabó

Jeden z dívčích románů, který mi utkvěl v paměti. To prozření a tím dospění rozmazlené dívenky v době války ve mně zůstalo. Tak to asi je docela dobrá kniha, když si ji pamatuji taková léta.

21.02.2013 5 z 5

Darda Darda Irena Dousková

Hrdý Budžes to není, jakmile začneme srovnávat, musí tao kniha prohrát, protože je daleko trpčí a krutější. Ale takový už může být život. Ale přes to všechno v tom vidím naději, protože Helenka se přes všechny problémy nevzdává.

21.02.2013 5 z 5