katerina3633 katerina3633 komentáře u knih

Kníhkupec z Kábulu Kníhkupec z Kábulu Åsne Seierstad

Dobře zpracovaná sonda do jedné rodiny. Knihu jsem nemohla odložit, takový život je pro mě naprosto nepředstavitelný a tak jsem hltala každé slovo. Jelikož se jednalo o příběh z jedné rodiny je to hodně emočně náročné, s ženami prostřednictvím knihy přímo prožíváte jejich každodenní rutinu a cítíte absolutní beznaděj.

05.10.2023 5 z 5

Nenech to být Nenech to být Harlan Coben

V knize mně velmi seděl přítomný čas a postava Napa, která se trošku vymyká mezi detektivy. Prostě obyčejný člověk (žádný extra hrdina s neuvěřitelnými schopnostmi), který mi sedl svým uvažováním, někdy až přehnanou horlivostí, výbušností, svými postoji k přátelům a emocemi k bratrovi. Prostě naprosto uvěřitelná postava se všemi lidskými vlastnostmi. Zápletka taková průměrná, nic co by zůstalo moc dlouho v hlavě, mezery v událostech i jednání postav (já si to ospravedlňovala tím, že stejně už nikdo po tolika letech úplně nezjistí celou pravdu, takže mi to tolik nevadilo). I tak byla kniha napínavá a čtivá.

11.09.2023 4 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Skvěle uchopený psycho thriller. Kniha mě opravdu dost vydeptávala. Napětí je v každé stránce, jednání hlavní hrdinky je naprosto uvěřitelné (hodně jsem si užívala pasáže, kdy se nad sebou zastyděla, že tomu člověku opět podlehla a nemohla uvěřit, že takto může vůbec člověk jednat). A postava úžasné Millie! Tu nešlo nemilovat.

04.09.2023 5 z 5

Království hříšných Království hříšných Kerri Maniscalco

Knihu jsem zhltla během pár dní, ačkoliv bych neřekla, že nějak z tohoto žánru vyčnívá. Hlavní hrdinka mladá, zpočátku plachá a naivní, se během chvilku promění v drsnou čarodějku, která se postaví zlu s naprostou sebedůvěrou... což není u YA literatury nic neobvyklého. Ale jinak knihu nelze odložit, italské jídlo a atmosféra, naprosto hot chemie mezi hlavními hrdiny (některé scény byly opravdu nabité) a hlavně hezky vykreslený fantasy svět (princové nazvaní dle jejich hříchu byl skvělý nápad).

04.09.2023 5 z 5

Moc doporučuju. Většina knih s tématem životního prostředí je tak negativní a člověk má pocit, že je vše ztraceno. Pan Attenborough píše tak pozitivně, že ačkoliv mě pasti do kterých jsme se jako lidstvo dostali zasáhly, zůstala jsem po přečtení optimistická. Kniha je unikátní v tom, že je autorem právě pan Attenborough, který sledoval změny z bezprostřední blízkosti a celý svůj dlouhý a rozhodně zajímavý život, obdivuhodný člověk.

29.08.2023 5 z 5

Barvy loučení Barvy loučení Bernhard Schlink

Moc krásné povídky, některé mě sice zasáhly více, ale celkově musím říct, že všechny byly něčím unikátní. Nad každou se člověk musel zamyslet. Loučení v různých podobách bylo vykresleno citlivě, pocit sklíčenosti nebo deprese kniha nenavodí. Po dočtení jsem se cítila tak nějak lehce. Rozhodně budu s autorem pokračovat dál.

24.08.2023 5 z 5

Gottland Gottland Mariusz Szczygieł

Dobu jsem nezažila, kniha mi dala několik velmi zajímavých podnětů k dalšímu vyhledávání informací a k diskusi s těmi, co dobu zažili. Dost často jsem pak slyšela opakující se mantru z 27 smrtí Tobyho Obeda - Taková byla prostě doba. Každý národ má "takovou" dobu. Nemyslím si, že je tak moc namířená proti povaze Čechů, jsou zde ukázány jen tragické osudy lidí, kteří se snažili žít v takové době. Autor trošku akcentuje onu pověstnou českou švejkovitost, se kterou se já osobně tedy nesetkávám, a za jednoznačný rys Čechů bych ji neoznačila. Knihu rozhodně doporučuji, minimálně pro zpestření rodinných sešlostí.

18.08.2023 3 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Naprosto tento příběh zbožňuju. Miluju úvahy i charaktery postav, jazyk, kterým je kniha psána i autorky humor. Rozhodně se jedná o jednu z mých nejmilovanějších knih, ke které se ráda vracím.

14.08.2023 5 z 5

Dokonalá lítost Dokonalá lítost Helen Fields

Jako vždy velmi čtivé, napínavé, postavy skvěle vykreslené. Opět hodně drsné, autorka umí zahrát na city. Jsem ráda, že se v knize objevila problematika znásilnění a stalkingu, se kterými si stále trestní zákoníky neumějí úplně dobře poradit s ohledem na špatně se dokazující skutkovou podstavu.

14.08.2023 4 z 5

27 smrtí Tobyho Obeda 27 smrtí Tobyho Obeda Joanna Gierak-Onoszko

Skvěle zpracovaná reportáž o neskutečně těžkém tématu. Ke knihám o dění v Kanadě jsem se nikdy nedostala, takže jsem žila v krásné bublině, kde Kanada je sluncem zalitá země, zasazená do nádherné přírody a plná tolerantních a vstřícných lidí. A teď bum. Jsem moc ráda, že jsem se ke knize dostala a dozvěděla se této temné části kanadských dějin. Popisy událostí a činů, které byly na dětech páchány z paměti už nevymažu. Ztěžka na mě doléhá také "dohra" celého případu. Děkuji autorce, že zahrnula i příběh advokáta, který tomuto případu zasvětil život.

02.08.2023 5 z 5

Nejšťastnější muž na Zemi Nejšťastnější muž na Zemi Eddie Jaku (p)

Krásné vyprávění rozdělené do kapitol, dle toho, čeho by si měl člověk na světě nejvíce vážit. Kniha se čte sama, je tak akorát dlouhá, člověka nutí se zamyslet. Hrůzy, kterými si autor prošel jsou napsané tak, že se z každé dá vzít ponaučení, člověk žasne nad lidskou vůlí k životu. Jedna z nejlepších knih o tomto období dějin. Rozhodně bych si jí ráda někdy přečetla znovu.

Její konec Její konec Shari Lapena

Znovu bych asi nečetla, ale nápad se mi líbil. Jen se občas v knize vyskytovaly nezáživné pasáže, kterými jsem se musela prokousat. Závěr se mi líbil, a to otevřené konce nesnáším, v tomto případě udělám výjimku. Přesně takový konec knize sednul.

02.08.2023 4 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Moc dobře zvolené prostředí odlehlého idylického hotýlku v úžasně temné době sněhové bouře. Naprosto ideální čtení ke krbu, když je venku zima. Postavy mě moc bavily, žádná nebyla černobílá a každá měla svá tajemství. Přečetla bych si znovu.

Vztahy a mýty Vztahy a mýty Jan Vojtko

Dobře napsaná kniha, hodně mýtů stále utváří mé vztahy a je docela nepříjemné si to uvědomit. Vím, že nejde globálně poradit jak se těmto chybám vyvarovat, ale i tak bych uvítala, kdyby se autor ještě více zaměřil na to, co můžeme udělat proto, abychom se z těchto vzorců chování vymanili. Ke knize se budu určitě vracet.

02.08.2023 5 z 5

Terapie Terapie B. A. Paris (p)

Skvělá, miluju příběhy zasazené do zdánlivě poklidné komunity, kde každý skrývá tajemství. Velice mě bavila, stránky se otáčely sami.

Ve stínu Hvozdu Ve stínu Hvozdu Naomi Novik

Já nevím. V young adult fantasy literatuře rozhodně vyčnívající kniha. Jazyk i představivost autorky jsou obdivuhodné, příběh byl skvěle vystavěn, byl napínavý, logický i poučný. Takto, když to vyjmenovávám by to měla být dokonalost. I přes to jsem měla problém se s knížkou sžít, některé pasáže byly až moc prostoupeny popisem kouzel, hlavní hrdinové mi k srdci moc nepřirostli a zlo jež mělo stát proti nim, mi také husí kůži nepřivodilo. A ano, ačkoliv romantické linky moc nevyhledávám, zde to působilo nedotaženě. Tolik času dva hrdinové trávili spolu, ale nějak extrémně hluboké spojení jsem mezi nimi nepocítila a vlastně celou knihu jen přemýšlela, že mi to tam hrozně chybí, protože od začátku to k tomu směřovalo. Ale zkusím i další knihy autorky.

01.08.2023 4 z 5

Jedenáct minut Jedenáct minut Paulo Coelho

První, co mi napadlo po přečtení bylo...Pretty woman, aneb co se honí Vivien hlavou. Zajímavá sonda do lidské mysli při hledání sama sebe a významu partnerství a sexu v lidských životech. Bavilo mě sledovat hlavní hrdinku, jak se v průběhu sice relativně krátkého času proměňuje a vyvíjí v názorech. Dost často jsem si ale říkala, zda je tento vývoj adekvátní k jejímu věku (možná jo, její život ji učil rychle). Rozhodně si z knihy člověk něco vezme, jak do života, tak do partnerských vztahů.

01.08.2023 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Moc příjemné a uklidňující čtení. Žádný milovník přírody s touto knihou nesáhne vedle. Kniha mě vždy přenesla mezi tyto majestátní obry rostlinné říše. Působila na mě více než kdejaká motivační kniha. Uvědomit si, že své životní bitvy svádí i stromy a jejich pomalý a vytrvalý přístup k životu, je v této hektické době vážně uklidňující.

28.07.2023 4 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Rozhovory byly vedeny skvěle, citlivě pokládané doplňující otázky, které doplnily to, co mě také napadalo a zajímalo (plus jsem vítala doplňování informací o pojmech, které jsem neznala). Nedivím se, že kniha měla takový úspěch. Vyprávění příběhů formou rozhovorů vždy vezme za srdce nejvíce. Všichni se mi zaryli hluboko do paměti. Hodně mnou rezonuje uvědomění, že v KLDR vlastně skoro nemůže existovat důvěrné přátelství. U každého z rozhovorů jsem byla zklamaná, že příběh skončil, chtěla bych o osudu každého z nich vědět mnohem více.

18.07.2023 5 z 5

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

Mám tvorbu Lapeny ráda jakožto oddechové, čtivé a příjemně napínavé čtení, bohužel do této jsem se musela nutit. Všechny postavy mě neskutečně štvaly a zároveň vlastně vůbec nezajímaly. Nezajímalo mě ani kdo je vrah (dalo se to i velmi rychle odtušit). Žádné překvapivé aha momenty. Konec jasný, uspěchaný. Jsem vážně zklamaná.

17.07.2023 2 z 5