KatChiss KatChiss komentáře u knih

Daisy Jones & The Six Daisy Jones & The Six Taylor Jenkins Reid

Tak jo, přiznávám se bez mučení. Byla jsem skeptická. Nemyslela jsem si, že se mi bude kniha líbit tolik jako ostatním. Ale spletla jsem se. Úplně jsem ji žrala! Dokonce mi náramně sedl styl vyprávění, který mě při otevření knihy překvapil. Ani mi nevadila absence popisů.
Zamilovala jsem si tu atmosféru, myšlenky a hlavně tu hudbu. Nikdy mě nenapadlo přemýšlet nad původem textu a rozebírat ho větu po větě. Teď to asi dělat budu.

08.10.2020 5 z 5

Aurora povstává Aurora povstává Amie Kaufman

3,75✨
Nemůžu si pomoct, ale po skoro celou dobu čtení jsem měla pocit, že čtu něco, co znám. Hodně mi to připomínalo Strážce Galaxie nebo Šest vran. Ať už seskupením týmu, který se skládal z vyvrhelů, které nikdo nechtěl, nebo jejich “úkolem” či “cílem”, provedením, nebo humorem a hláškami.

Co se týče vyprávění, moc se nesedl fakt, že je každá kapitola vyprávěná ich-formou jiné postavy. Několikrát se mi stalo, že jsem listovala na začátek kapitoly, abych si připomněla, kdo že to teď vypráví.

Je s podivem, že jsem si neoblíbila žádnou ženskou postavu. Aurora byla dost zvláštní, zmatená a já jsem byla zmatená spolu s ní. Scar a Cat mi přišly chováním dost podobné - sarkastické. Až na to, že Cat byla v jednom kuse podrážděná a nesouhlasila s tím, co se zrovna dělo. A Zila? Ta byla hodně divná, ale do týmu prostě patřila. Alfa týmu Tyler si mě svými dolíčky ani šarmem nezískal. Zato Fin svým smyslem pro humor ano. Jeho jsem měla ze všech nejradši a vůbec by mi nevadilo, kdyby celý příběh vyprávěl on. Kala jsem si oblíbila až postupem času, nevím, co se mi na něm tak líbilo, možná ta záhada, která ho obestírá. Noa to je vlastně celý tým.

Kolem a kolem to nebyla špatná kniha. Kdybych neviděla Strážce Galaxie a nečetla Šest vran, byla bych nadšená! Třetí část knihy mě bavila ze všech nejvíc a nedokázala jsem se odtrhnout. Jsem zvědavá, co nám přinese další díl ????

02.10.2020 3 z 5

Má temná Vanessa Má temná Vanessa Kate Elizabeth Russell

Tak tohle bylo hodně silné čtení. O knize se nedá říct, že by se mi “líbila”. Rozhodně ale říct můžu, že je to skvěle napsaná kniha, jejíž příběh je fiktivní, ale rozhodně autentický a reálný. Je mi špatně z toho, že tohle se opravdu děje. Někde. Nějaké dívce, která si myslí, že je milována. Že je to normální.

Četla jsem Lolitu, která je v této knize často zmiňovaná. Myslela jsem si, že nic horšího už číst nebudu. Až do teď. Měla jsem noční můru o tom, že mě znásilňuje starý chlap, a já se nemůžu bránit. Tahle kniha rozhodně není pro každého. Ale mělo by se o zneužívání mluvit více.

02.10.2020 5 z 5

Jak se spřátelit s temnotou Jak se spřátelit s temnotou Kathleen Glasgow

4,5✨
Očekávala jsem, že mě tahle kniha totálně položí. Nemůžu říct, že by mě zlomila, ale k slzám mě párkrát dohnala. Nicméně můžu říct, že bych se nechtěla ocitnout v kůži hlavní hrdinky.

Styl psaní autorky mi děsně sedl. Líbila se mi všechna přirovnání, která byla vždy něčím neobvyklá. Některé kapitoly byly psané v druhé osobě, na což jsem ještě v žádné knize nenarazila. Podle mě je to způsob jak více vtáhnout čtenáře do příběhu.

Půl hvězdičky dolů je za až moc uspěchaný konec. Hlavní protagonistce se dějí příšerné věci, ale přišlo mi, že nemám čas to vstřebat a pořádně si to uvědomit, jelikož to bylo moc strohé a rychlé. V kontrastu s předchozími kapitolami, které jsou popsané do detailu, mi to přijde dost škoda.

Shrnutí: Knihu doporučuji. Jen vás upozorňuji, že to není příjemné čtení. Pokud jste ztratili někoho blízkého, zasáhne vás to o to víc. Ale možná vám to pomůže. Kniha je plná myšlenek a pocitů, které spousta lidí zažívá, ale třeba je nedokáže tak dobře vyjádřit.

01.10.2020 4 z 5

Noci běsů Noci běsů Kateřina Šardická

Před dvanácti lety se ztratily čtyři děti. Usnuly v mateřské škole a jako by se pod nimy slehla zem. Po dvanácti letech se tři z nich vrátily. Nic si nemapatují. Nevzpomínají si co se stalo, kdo je unesl ani kde celou tu dobu byly. Lidé z vesnice je neradi vidí. Vrátily se v noci běsů, to není dobré znamení. Astrid se pokouší najít svého bratra, který s nimi zmizel, ale nevrátil se. Začínají se dít podivné věci, které se nedají normálně vysvětlit.
Katce se nejspíš líbí motiv ztracení, jelikož je ústředním motivem a tématem i její druhé knihy (stejně jako u Zmizení Sáry Lindertové). V tomto příběhu však nehraje roli metro nebo něco podobného. Příčina je nadpřirozená, temnější a pro mě děsivější. Příběh je protkán všemi různými zvyky a pověrami. Objevuje se zde i nářečí. Celý příběh je ponořen do temnoty a mlhy. Musím přiznat, že jsem se občas bála a měla jsem husí kůži.
Jestli se vám líbilo Zmizení Sáry Lindertové, rozhodně sáhněte i po této knize. Je to výborné čtení na podzimní večery.

23.09.2020

Němý viník Němý viník Maureen Johnson

4,5✨
Co ten konec jako?!! ????
Druhý díl byl stejně napínavý jako ten první. Obálka je snad ještě hezčí! Oblíbila jsem si Natea a jeho vtipné hlášky. Tuším, že mě v minulém díle dost bavila minulost, u tohoto dílu mě bavila víc přítomnost. Doufám, že bude další díl, protože takhle to skončit nemohlo! ????

20.09.2020 4 z 5

Srdcerváči. Kniha 3 Srdcerváči. Kniha 3 Alice Oseman

Nedávno vyšel třetí díl komiksového LGBT románu Srdcerváči. Předtím, než jsem se do něj pustila, jsem si dala re-reading předchozích dvou dílů. Pamatuji si, že když jsem první díl četla poprvé, nebyla jsem z toho nadšená tolik jako ostatní. Měla jsem radši barevné a propracovanější komiksy. Tenhle na mě byl moc jednoduchý. A vlastně v něm nebylo nic, co bych v jiném LGBT příběhu nečetla. Teď jsem si ho přečetla podruhé a absolutně jsem mu propadla. Černobílé a jednoduché kresby mi nevadily, ba naopak. Líbily se mi detaily podzimních listů na okrajích stran a taky komiksové hlášky jako třeba *zjev*.
Třetí díl se odehrává v Paříži, kam hlavní protagonisti - Nick a Charlie - jedou na školní výlet s dalšími spolužáky. Líbilo se mi, že se více dozvídáme o vedlejších postavách, kde se také objevuje trans postava. Je pravda, že v tomto příběhu se moc hetero postav neukáže, ale whatever. Kromě homosexuality a coming outu se tu otevírá ještě další závažné téma, které vám ale nebudu prozrazovat.
Pokud máte rádi feel good příběhy, tenhle komiks si rozhodně nemůžete nechat ujít. Je ultra mega cute. Budete se culit a jestli jste taky taková cíťa jako já, možná vám ukápne i slza (dojetím).

20.09.2020 5 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Ze začátku mě kniha příliš nebavila, nenadchla mě. Coriolanus Snow, který je ústřední postavou této knihy, a jehož jméno neumím vyslovit, aniž by se mi pletl jazyk, mi nebyl sympatický. Ani teď, ani v jeho pozdějším věku. Přišlo mi, že autorčiným záměrem je ukázat nám jeho těžké dětství během války a tím v nás vyvolat lítost. Nepovedlo se. Později mi došlo, že tohle autorka asi nechtěla. Protože Coriho popisovala jako sebestředného a manipulativního kluka, nad kterým jsem lomila rukama a kterého jsem proklínala. Jeho činy byly vždy sobecké, ať už si je ospravedlňoval láskou nebo něčím jiným. Nevěřila jsem mu ani nos mezi očima.

Pro mě byly v příběhu důležitější postavy. Lucy Gray, dívka, která nepatřila do žádného kraje. Kočovná zpěvačka, která prahla po svobodě a udělala by pro své "hejno" cokoli.

Sejanus, původně z Druhého kraje, nyní žijící v Kapitolu, jenž byl opakem Snowa. Obětavý, nesobecký, s dobrým srdcem.

Kniha je protkaná písněmi, které se k příběhu dokonale hodí a dodávají mu na vážnosti.

Po dočtení musím uznat, že rozhodně stojí za přečtení. Líbil se mi vývoj Hladových her a také postav.

20.09.2020 4 z 5

Imaginární přítel Imaginární přítel Stephen Chbosky

Po celou dobu čtení mě neopouštěl nepříjemný pocit. Svírání žaludku. Bušení srdce jako o závod. Husí kůže. Bolest hlavy. Nevím, co z toho bylo skutečné a co jen výplodem mé fantazie. Nebo přílišným ponořením se do příběhu. Autorův jednoduchý a výstižný styl vyprávění vás vtáhne na prvních stranách. Velmi krátké kapitoly vás budou nutit číst dál. Jednak proto, že vám bude připadat, že jste ještě nic nepřečetli a druhak, protože budete umírat touhou zjistit, jak to teda sakra bylo!
Podle mě mohl být příběh o něco kratší a nemuselo v něm vystupovat tolik postav. Ale jinak nemám co vytknout. Byl to super mrazivý příběh. Od teď se budu bát jelenů, domů ve stromě a nití. Děkuju pěkně!!

14.09.2020 4 z 5

Červená, bílá a královsky modrá Červená, bílá a královsky modrá Casey McQuiston

4,5/5
Tohle byla taková rozkošná záležitost! Hned na prvních stranách jsem si zamilovala Alexe a všechny vedlejší postavy, které jsou pro příběh klíčové a nenahraditelné.

Příběh je svým způsobem originální, protože jsme tu (pokud se nemýlím) ještě neměli lásku mezi synem prezidentky USA a princem Anglie. Jejich milostný vztah byl plný zášti, závisti, skrytých citů, ale nakonec přerostl v krásný a upřímný vztah plný lásky, škádlení a sprostých slov. Je reálný a nereálný zároveň.

Je tu všechno. Láska, přátelství, vztah s různými generacemi, sourozenecká láska a podpora, humor, sarkasmus, politika, vulgarismy, narážky na filmy a seriály a všechny emoce, které můžete u četby cítit.

Nevím, jestli jsem letos četla jinou LGBT knihu, takže tuto nemohu označit za nejlepší LGBT knihu roku. Nicméně vám můžu říct, že se vyrovná mé nejoblíbenější teplé knížce - Probuzení Simona Spiera ♥️

11.09.2020 5 z 5

Červená, bílá a královsky modrá Červená, bílá a královsky modrá Casey McQuiston

Tato kniha je označena za nejlepší LGBT román roku 2020. Osobně to nemohu posoudit, jelikož je to jediný román s touto tematikou, který jsem letos přečetla (když nebudu počítat rereading Simona). Ale rozhodně vám tuto knihu můžu doporučit.
Jádro je ve všech romantických knihách stejné. Potkají se dva lidé – v tomto případě je to britský princ a syn americké prezidentky. Nejprve se nemůžou vystát, ale pak se do sebe zamilují (to není spoiler). Ale tato kniha nabízí mnohem více než to. Najdete tu sourozenecký vztah, který je pevný, ale rozhodně má své mouchy. Dále se tu vyskytují rodiče hlavních postav, což já osobně považuji v YA románech za důležité. Vidět, jak se k sobě tyto dvě generace chovají. Jestli se navzájem respektují, jak spolu komunikují a řeší problémy. V tomto příběhu je těch problémů opravdu spousta. A bavilo mě sledovat, jak se s nimi Alexova matka vypořádává. Musel v sobě skloubit dvě osoby – matku a prezidentku. Musela se rozhodnout, co je pro ni důležitější. Její kariéra, nebo život jejího syna. A pak jsou tu kamarádi, kteří při sobě stojí děj se co děj. A nesmím zapomenout na humor, který je celou knihou protkaný. Občas jsem se smála nahlas a po celou dobu čtení jsem se culila jako blázen. Tahle kniha je prostě ultra mega cute a stojí za přečtení!

26.08.2020 5 z 5

Parfém: Příběh vraha Parfém: Příběh vraha Patrick Süskind

Námět knihy je velmi originální a skvělý! Zpracování už není bohužel tak dobré. Vyprávění mi přišlo velmi zdlouhavé a konec byl na druhou stranu strašně rychlý. Musím přiznat, že mi hodně chyběla přímá řeč, která by přidala na autentičnosti a rychleji by to ubíhalo.
Hodnocení: 2,5*

29.01.2018 2 z 5

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

Tuto knihu jsem plánovala přečíst společně s přítelem, ale půlka knihy nám trvala necelý rok. Společné čtení tedy není nic pro nás. Každý si čteme zvlášť a to je asi lepší.
Proto jsem se rozhodla ji v listopadu dočíst sama. Neměla jsem tolik času, abych ji četla od začátku, ale naštěstí jsem si děj pamatovala. Čtení druhé poloviny jsem vnímala jinak, protože jsem knihu četla intenzivněji a častěji. Děj nabral rychlý spád a kniha mě začala bavit. Přemítala jsem, kdo by mohl být ten, kdo má vše na svědomí, ale neuhodla jsem. Po zjištění pachatele jsem byla opravdu překvapená, vůbec by mě to nenapadlo. A tak by to mělo správně být. Několik posledních kapitol jsem cítila překvapení a šok. Vše se vysvětlilo a autor to měl dobře promyšlené.
Jednu hvězdičku jsem ubrala za hodně cizích výrazů a ze začátku hodně fyziky, které jsem nerozuměla. Ale už se těším na další díl s Robertem Langdonem

01.12.2017 4 z 5

Koruna Koruna Kiera Cass

Tato série se četla sama. Knihu jsem měla během dvou dnů přečtenou. Je to příjemná oddechovka na léto. Příběh plný lásky a přátelství. A i když jsem tušila, koho si princezna vybere, příběh mě bavil. Hezké uzavření série.

08.09.2017 3 z 5

Démon alkohol / Tulák po hvězdách Démon alkohol / Tulák po hvězdách Jack London

Četla jsem jen román Tulák po hvězdách.
Úžasně zpracovaný zdrcující příběh vězně, který je odsouzen na doživotí a čeká na smrt. Hluboké myšlenky týkající se zacházení s vězni a posmrtného života. Dokonale melancholické.

07.09.2017 4 z 5

Zkouška Zkouška Joelle Charbonneau

Kniha se opravdu trochu podobala prvnímu dílu série Hunger Games. Ale to spíše jen námětem. Příběh byl plný napětí a dobrodružství. Hlavní hrdinka byla až příliš šlechetná a férová, ale i takoví lidé ještě žijí (naštěstí). Druhá polovina knihy byla rozhodně napínavější a konec byl zajímavý. Už teď bych chtěla v rukou držet druhý díl. Bude mi potěšením autorku potkat na Humbooku a nechat si od ní tuto knihu podepsat :)

15.08.2017 4 z 5

Francouzská jízda Francouzská jízda Ivana Peroutková

Obálka je vážně povedená. Obsah už tolik ne. Tuto knihu bych nepovažovala za beletrii. I z konverzace se toho člověk dozví více než z této knihy. Žádné detaily, žádné popisy, jen holá fakta. Věta o dvou třech slovech na jednom řádku. Žádná zápletka, žádné vyvrcholení. Od mé češtinářky na střední škole je příběh bez zápletky nedostačující. A pro mě je to také tak. Kdybych nebyla v Paříži, po přečetní této knihy by mě do ní nic nelákalo. Přitom je tak krásná.

04.08.2017 2 z 5

Dcera Dcera Kiera Cass

Pořád si stojím za tím, že Selekce měla být jen trilogií. U tohoto dílu jsem se místy nudila a přišel mi podobný jako první. Ale konec se mi líbil.

01.08.2017 3 z 5

První První Kiera Cass

Konečně si America vybrala. Konečně se v knize objevila nějaká akce. Ale stejně tuto sérii beru jen jako oddechové čtení, nic víc.

25.07.2017 3 z 5

Will Grayson, Will Grayson Will Grayson, Will Grayson John Green

Ideální oddechová četba na léto. Zasmála jsem se, poplakala jsem si. Příběh plný humoru, přátelství, lásky, ale i hlubokých myšlenek. Rozhodně doporučuji!

23.07.2017 5 z 5