Kat9 Kat9 komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

(SPOILER) Naprosto chápu, proč se kniha stala takovým hitem. A teď konečně uzrál čas a přečetla jsem si ji také já, po letech, kdy čekala v mé knihovně. Zatoužila jsem si totiž opět přečíst nějakou hodnotnější literaturu, než kterou běžně čtu. Ne že bych své běžné knihy neměla moc ráda.
Myslím, že nenapíšu nic převratného, co by za ta léta nenapsal nikdo jiný. Kniha byla extrémně čtivá a dle mého neodborného názoru i opravdu kvalitně napsaná. Postavy v knize dělali různá složitá rozhodnutí, mnohá špatná, což jen podtrhovalo jejich reálnost a lidskost. Opravdu musím říct, že přestože, díky Bohu, jsem samozřejmě měla úplně jiný život, dokázala jsem postavy pochopit a asi bych se mnohdy chovala stejně, ačkoli se to neukázalo jako to nejsprávnější. Opravdu jsem se do Miri i Hany dokázala vcítit. I přesto, že jsem věděla, jak to dopadne, mě moc mrzí, že Hana nemohla žít šťastný život, mít muže a dítě a hezkou domácnost, jak si přála. Udělala sice špatná rozhodnutí, ale myslím, že kromě oddálení odjezdu do Anglie bylo zkrátka vše jen mylný úsudek a nešťastná náhoda. Také mě mrzí, že alespoň Rosiny děti nemohly všechny přežít.
Velká těžkost knihy spočívá v tom, že hned na začátku víme, co se stane s titulní hrdinkou a když pak vidíme její mládí, touhy, sny, a víme, že se nikdy nesplní, člověku z toho skutečně není lehko. Myslím, že z knihy si dokáže vzít poučení i člověk, kterého nikdy takové těžkosti nepotkají, už jenom z toho, jak je život pomíjivý a že člověk míní a život mění, ať už si za to můžeme sami, nebo ne. Také je důležité si uvědomit, že i přes rasové, náboženské, národnostní či jiné rozdíly jsme všichni stejní lidé a musíme se k sobě chovat slušně a s respektem, abychom už nedopustili takové nelidské hrůzy, jako se staly kdysi za 2. světové války.

13.09.2023 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

(SPOILER) Přečteno po Haně. A autorka mě nezklamala. Je poznat stejný styl psaní - extrémně čtivý, který plyne jako pásmo, takže knihu téměř není možné odložit. Kniha se Haně podobá, ovšem, přesně jak se píše v anotaci, politické události zde hrají opravdu výrazně vedlejší roli a jedná se o intimní pohled do života jedné rodiny. Opět je vidět, že autorka vše měla důkladně promyšlené. Líbí se mi, jakým způsobem na sebe kapitoly navazovaly. Kniha je především o tom, jak chybná komunikace, a to, že si blízkými nedokážete otevřeně (nebo vůbec) promluvit, vám může zbytečně zkomplikovat, nebo i zkazit život, což je dobrá rada do života.
Knihy této autorky podle mě nejsou napsány tak, že by jste z nich vyloženě vybrečely potoky slz, přestože se v nich děje mnoho smutných věcí. Z mého pohledu (nejsem ani vůbec žádný odborník) jsou psány realisticky, ovšem stále umělecky, a popisují život zkrátka takový, jaký je. Postavy v této knize byly reálné, dělaly chybná rozhodnutí jako běžní lidé, takže je v mnohém člověk dokázal pochopit. A to se mi líbí.
Tato kniha mi také něčím lehce připomínala mou oblíbenou klasiku Evženii Grandetovou (asi složitý vztah otce a dcery a realismus). A ke konci také Poštu pro tebe (:D). Kniha se mi moc líbila, přečetla jsem ji téměř celou během jednoho odpoledne. Co se mě týče, byla bych klidně schopná a osudech všech hlavních i vedlejších hrdinů číst ještě více a do hloubky poznat jejich příběh. Například o Doubravce, Hedvičině nemoci, Rostislavovi, i Blance, ačkoli o ní to bylo v závěru asi dost shrnuto. Také bych se chtěla dozvědět, jak reagoval na Blančin návrat otec, ačkoli cítím, že kniha skončila přesně tak, jak měla. Autorka se tímto zařadila mezi mé oblíbené.
Také by mě zajímalo, zda jsem byla jediná, kdo nepoznal, že Bohdana je vlastně němá?

29.09.2023 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Musím obdivovat, jak autorka měla vše promyšlené. Na knize bylo vidět, že si s jejím psaním opravdu dala práci, vše do sebe zapadlo, dalo se v tom vyznat, mělo to smysl. Jedná se určitě o zajímavý a silný příběh, který donutí člověka se zamyslet nad různými věcmi. Líbilo se mi, že lidé nebyli "černobílí", každý zde dělal chyby a dopouštěl se činů dobrých i špatných. Zřejmě to souvisí právě i s přírodními zákony, o kterých má autorka nepochybně přehled. Bylo to pro mě zajímavé odbočení od knih, které běžně čtu, do závažnější literatury. Určitě o ní budu ještě přemýšlet.

27.08.2021 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Může obsahovat SPOILERY!Musím říct, že tahle kniha mě vážně dostala.Bylo toho v ní hodně - člověk se zasmál, bohužel i zaplakal a také si uvědomil, jaké štěstí to vlastně má, že se o sebe může sám postarat a nemusí pořád jen spoléhat na druhé. Myslela jsem, že ten konec asi nezvládnu dočíst. Opravdu to bylo těžké. Až do poslední chvíle jsem doufala, že si to Will nakonec rozmyslí. Jinak se mi líbili oba dva, chtěla bych být taky tak veselá jako Louisa. A Will s těmi svými poznámkami. Ale mě ten konec docela naštval. Vím, že to tak asi mělo být a že by to asi nebylo ono, kdyby to skončilo jinak, přesto bych já osobně brala radši naprostý happyend.

16.07.2016 5 z 5

Jeden za druhým Jeden za druhým Chris Carter

(SPOILER) Tato kniha se mi líbila, ale mrzí mě, že pointa byla prakticky totožná, jak v díle Popravčí. Ačkoli tuto pointu jsem považovala za jednu z nejlepších, co jsem kdy četla, mohlo to být trochu jiné. Každopádně celý ten nápad s hlasováním, i to, co se stalo poslední oběti, opravdu vede k zamyšlení nad lidským druhem.

10.07.2023 4 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

Pátá hvězdička je za vrahův motiv.

30.06.2022 5 z 5

Slib mlčení Slib mlčení Linda Castillo

(SPOILER) Podle mě slušně napsaná a napínavá detektivka, ačkoli úplně nejoblíbenější detektivní příběh to nebude. Mám ráda trochu propracovanější motiv vraha než jen prostě touhu zabíjet bez hlubšího motivu. Ale zaujalo mě prostředí i postavy. Jsem zvědavá, jak se budou dál jejich osudy vyvíjet, zejména vztah Kate a Tomassetiho (pravopisem si teď nejsem jistá).

16.08.2022 4 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Tady tohle bylo místy vážně hodně hororové. Ale super!

12.08.2022 5 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Další z příběhů z období 2. světové války, který by neměl být zapomenut.

15.06.2020 5 z 5

Slib Slib Sharon J. Bolton

Super kniha! Za mě jeden z nejlepších thrillerů. co jsem kdy četla. Doslova jsem se nemohla odtrhnout! Kniha neměla snad žádné hluché místo. Postavy byly hezky vykreslené. Moc se mi líbilo prostředí Oxfordu, bylo v knize hezky popsáno, že by se tam člověk hned zajel podívat. Možná jen konec byl malinko chaotický, najednou se vše tak rychle seběhlo. Styl psaní autorky se mi moc líbil a ráda od ní zkusím v budoucnu i další knihy. Vysoké hodnocení (91%) je rozhodně oprávněné, za mě 100%.

31.08.2023 5 z 5

Děvčata z Firefly Lane Děvčata z Firefly Lane Kristin Hannah

(SPOILER) Tahle kniha byla opravdu silná. Při čtení mi dokonce proběhlo hlavou slovo fenomenální. Sotva jsem ji začala číst, prakticky jsem nemohla přespat a jednou jsem nad ní zůstala vzhůru do půl třetí do rána, což je snad můj knižní rekord. Zajímavé na knize bylo, že se ubírala mnohdy jinými směry, než jsem čekala. Autorka tam několikrát naznačovala milostný trojúhelník a já předpokládala, že právě to bude předmětem rozkolu kamarádek. A ono k tomu vlastně nikdy nedošlo. Od začátku jsem také měla tušení, nebo jsem to možná někde nechtěně četla, že by se tam mohlo jednat o rakovinu. A pak pořád nic, já si říkala, že to už nepřijde, a nakonec to přišlo. Člověk by řekl, že v knize se vlastně nic tak velkého nestalo. Byl to zkrátka prostý příběh dvou životu, jednoho mnohaletého přátelství. A já mám někdy pocit, že takové prosté, upřímné životní příběhy na mě působí nejlíp.
Kniha je důkazem toho, že ne vše v životě nám může vyjít tak, jak chceme, ne každou ambici naplníme a někdy se věci stanou úplně jinak, než bychom chtěli. Ale někdy to může být i lepší. A i tak ten život může být plnohodnotný a krásně prožitý, i když třeba úplně nedosáhneme ke hvězdám. Možná, že jsou to jen jiná souhvězdí, než jsme plánovali.

17.03.2024 5 z 5

Nespoutaná Aljaška Nespoutaná Aljaška K. A. Tucker

(SPOILER) Prvních pár stran mi trvalo zvyknout si na styl psaní autorky, kdy mi přišlo, že některé věci a lidi popisuje až přespříliš detailně. Ale jakmile jsem si zvykla, už se to četlo samo. Na knize se mi líbila, že byla realističtější a méně přeslazená, než by člověk od romantické knihy čekal. Callu jsem dokázala pochopit, příjezd do divočiny by pro mě byl asi podobný, jako pro ni :-D. A její matka mi v pár momentech připomněla člověka, který je mi blízký, ale jen v dobrém.
Co se týče jejího vztahu s Jonahem, v některých chvílích mě opravdu štval, hlavně když ji tak ošklivě zhodnotil, ani jsem si pak chvíli nepřála, aby skončili spolu, ale ke konci se to pak změnilo. Líbilo se mi, jak bylo popsáno obyvatelstvo Aljašky. Je krásné, jak lidé tuto zemi milují i přes její "nespoutanost", jak žijí podle sebe a přitom drží při sobě, což u nás podle mě zvykem není. Všichni působili jako moc milí lidé, které by měl člověk rád za přátele a sousedy. Skutečné bush piloty člověk může jedině obdivovat.
Kniha mě trochu zklamala v tom, že jsem očekávala častější a detailnější popisy aljašské přírody, což pro mě byl hlavní důvod, proč jsem si ji pořídila. Těchto popisů jsem se příliš nedočkala, kniha byla zaměřená spíše na popisy vztahů a života lidí. Ale přesto se mi líbila. Také mě trochu naštvalo, že i když tohle bylo realističtější love story, tak Jonah byl opět typický krasavec s ostře řezanou čelistí a dokonale souměrným tělem :-D. Tu jeho krásu bych možná trochu zmírnila, každý přece nemusí být dokonalý, zvláště když se nejedná o fantasy. Další věc, co bych změnila, byla vážnost diagnózy Wrena, která mě hodně překvapila a konec mě pak rozesmutnil. Naštěstí to autorka příliš detailně nepopisovala, což mi ale vlastně vyhovovalo. Ale stejně bych raději, aby se vyléčil. Celkově byl konec tak trochu uspěchaný. Co ale musím pochválit, je milostná scéna v chatě, která byla podle mě hezky a poměrně neexplicitně popsána. Jonah vyhlížející ze dveří mi lehce připomněl Jamieho z Cizinky.
I přes všechny nedokonalosti musím dát knize nakonec plný počet, protože mě jakýmsi způsobem dokázala chytnout za srdce. A doufám, že u nás vyjdou i další díly.
A mimochodeme, písnička Treacherous od Taylor Swift se k této knize podle mě perfektně hodí, pokud by si někdo po dočtení chtěl o ní ještě trošku popřemýšlet.

20.10.2023 5 z 5

Twisted Love: Láska na ostří nože Twisted Love: Láska na ostří nože Ana Huang

(SPOILER) Upřímně jsem byla dost překvapená, že se mi tato kniha nakonec tolik líbila. Koupila jsem si ji kvůli velkému "hypu" ze zahraničí, i když pak jsem se trochu bála, že to bude jen o "tom jednom" a bude to nudné. Ale naštěstí to tak nebylo. Určitě se nejedná o žádné mistrovské dílo a výkvět literatury (i když to já asi ani nečtu :-D), ale je to příjemná oddechovka, kterou, máte-li čas, zvládnete přečíst za den. V knize se ale řeší i místy hodně vážná témata (vražda dítěte například).
Na knize mě, hlavně ze začátku, štvaly popisy všemožných značek oblečení a já nevím čeho, to mi přišlo zbytečné. Taky nejsem úplně fanouškem až tolika sprostých slov, obzvlášť v těch intimních chvílích mi to teda romantické nepřijde. Ale každému co jeho jest XD. Taky mě dost štvalo majetnické chování Alexe, který by byl schopen zabít každého, kdo se na Avu jen podívá, a celkově by pořád někoho posílal za všecko pod zem a ničil. Až mi bylo Avy i líto, já bych to teda nevydržela. Ale v tomhle žánru to tak asi chodí. Nakonec mám Alexe ale i ráda, protože když chtěl, dokázal být i milý a citlivý.
Co na knize oceňuju, jsou postavy, které mě moc mile překvapily, bála jsem se, že budou třeba ploché a bez života, ale opak byl pravdou. Dokonce bych hlavní hrdinku považovala za jednu z nejsympatičtějších hlavních postav vůbec. Líbil se mi její vývoj. Hodně oceňuju i to, že, i když to tak na první pohled vypadalo, nebyla naivka, ale uvažovala podle mě rozumně, zvlášť ke konci. Viděla jsem na ní opravdu osobnostní vývoj a řekla bych, že její cestou se dá i inspirovat. Celkově jsem v knize překvapivě narazila na pár zajímavých myšlenek. I hlavní hrdina nakonec nebyl takový strašný macho, jak se zprvu zdál, naštěstí.
Tohle bylo asi poprvé, co jsem četla takovýto žánr, ale ačkoli jsem měla strach, zda to bude pro mě, tak naštěstí to dobře dopadlo. Dokonce knize dávám i hvězdu navíc za to příjemné překvapení. Z euforie jsem autorku už i zařadila mezi oblíbené, protože mi je prostě nějak sympatická. Tak uvidíme, zda se to s dalšími knihami od ní nezmění.
Jinak mě kniha hodně navnadila na další díly, druhý mám už doma, ale nejvíc se osobně těším na příběh Jules a Joshe (Twisted Hate, 3. díl), který by u nás prý měl vyjít na podzim.

06.05.2023 5 z 5

Sochař smrti Sochař smrti Chris Carter

(SPOILER) Popravdě jsem nejdřív chtěla dát ty čtyři hvězdy, ale za příběh vraha musím dát jednu nahoru.

27.07.2022 5 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Jedna z dobrých povinných knih.

01.02.2019 5 z 5

Osamělé srdce Osamělé srdce Mona Kasten

Na této knize se mi líbila ta pomalá romantika, že se tam nevěnovali "spicy" věcem, ale šlo spíše o konverzace a trávení společného času. Dokonce mě bavilo i jejich psaní zpráv. Bylo to moc hezky napsané a jsem za to ráda. Také to bylo velmi čtivé a měla jsem to rychle přečtené. Jen mi přišlo, že se toho opravdu vyřešilo hodně málo. O Adamově problému jsme se prakticky nic nedozvěděli, pouze opravdu mírné náznaky (ačkoli si to asi každý dokáže odvodit). Většina zápletky tak zbývá na další díl, tohle je asi opravdu jen rozjezd. Já osobně bych raději vše vyřešila v tomto díle a v dalších dílech se zabývala ostatními členy kapely a poznala je více. I tak jsem ale příjemně překvapená obsahem knihy a nemůžu říct, že bych se nudila. Možná v budoucnu zkusím i další knihy od autorky.

31.08.2023 4 z 5

Černá smrt Černá smrt Franck Thilliez

(SPOILER) Tahle kniha je pro mě tak na 4 a půl hvězdy. Chvíli jsem si myslela, že by kniha mohla být sci-fi či fantasy. Ale asi je nakonec kniha lepší jako reálný thriller. Podle mě se jedná o takový "crossover" mezi Danem Brownem (posuzuji na základě filmů podle jeho knih) a Chrisem Carterem. Ačkoli za mě je Chris ještě víc krvavý. Jedná se o knihu od muže a Francouze, něco takového (s výjimkou klasiky) čtu asi poprvé. Ale nelituji.
Kniha se četla velmi dobře, za pár dní jsem ji dočetla, a to není zase tak tenká a já nejsem rychlá čtenářka. I za tu úžasnou čtivost a možnost se odreagovat jsem nakonec hodnocení zvýšila na 5 hvězd, ačkoli si myslím, že kniha mohla být ještě lepší. Ačkoli musím říct, že to rozuzlení mě tolik nenadchlo, pokud bych měla knihu posuzovat jako detektivku, mám raději rozřešení alá Agatha Christie. Ale jako napínavý thriller funguje dobře. Co mi trochu vadilo je, že autor byl podle mě se závěrem až příliš rychle hotový, mohl vše více rozepsat. A musím souhlasit s komentářem níže, že pro ty, co už mají trochu načteno od Chrise Cartera, ten konec až takové "wow" nebude. Ale kdybych Cartera neznala, určitě bych byla hodně šokovaná.

05.02.2023 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

(SPOILER) Hvězdička dolů za ten zbytečný a přehnaný dodatek v pitevně na konci.

30.06.2022 4 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Konec byl hořkosladký,jak to obvykle bývá. Taky jsem bohužel pochopila,proč spoustě lidí tahle kniha zlomila srdce.

08.02.2021 5 z 5

Knihomolové Knihomolové Emily Henry

(SPOILER) Na knize se mi nejvíc líbilo, že postavy byly jiné, než na které jsme zvyklí. Přesně jak autorka psala v závěru knihy, hlavní hrdinka je workoholička, jejímž šťastným koncem není mít kupu dětí. A já, přestože můj vysněný happyend je trochu jiný, jsem nakonec ráda, že to tak je, protože určitě je dost lidí, kteří mají podobné sny jako Nora. Hrdinové jsou skutečně sympatičtí a Nora patří k jedné z těch hrdinek, které mi opravdu sedly. Moc se mi líbil její vztah s matkou a sestrou, ačkoli to podle mě opravdu se staráním se o sestřiny potřeby trochu přeháněla, na druhou stranu to bylo důkazem její nesobeckosti a mít takovou sestru by jistě bylo darem pro každého. Stejně tak Libby se snažila sestře zajistit šťastný konec.
Potěšila mě taky postava Charlieho, který KONEČNĚ nebyl tím naprosto dokonalým krasavcem, jak v těchto knihách bývá, ale byl více reálny a, přesně jak bylo řečeno v knize, byl dokonalý pro Noru.
Na knize se mi líbilo, že bylo hezky popsáno velkoměsto i vesnice, ačkoli možná bych si těch vesnických aktivit představovala i trochu víc. I když kniha byla o městském člověku. Dojímal mě i vztah sester s matkou, mrzelo mě, jak se na ně jejich "tatínek" vykašlal. Ale bylo krásné, jak se dokázaly radovat s maličkostí a měli své rituály. Tato kniha popisuje to, jak všechno, i to krásné a drahé, jednou skončí, nebo se změní. A že někdy je dobré zkusit něco nového a nebát se zkusit najít samu sebe. A že je třeba dělat kompromisy, ale ne se kvůli druhému od základu změnit.
Je pravda, že kniha byla asi trochu kratší a představovala jsem si obsah možná v něčem trochu jiný. Ale tohle asi není zrovna žánr, kde by měla být nějaká výrazná akce, takže volnější tempo tomu asi zcela vyčítat nemůžu.
Ze začátku kniha byla i vtipná, ale ke konci se stávala spíše dojemnou. Zkrátka změny čekají každého z nás a na některé věci, činnosti (a lidi), co jsme milovali, zbydou jen vzpomínky nebo se nenávratně změní. Zkrátka fakt života.
Nakonec tedy knize i přes jisté výhrady dávám 5* a věřím, že milovníky tohoto žánru potěší.

29.01.2024 5 z 5