kasavubu kasavubu komentáře u knih

Jak jsem rodila indiánského syna z kmene Čerokí Jak jsem rodila indiánského syna z kmene Čerokí Danka Štoflová

Moc vydařená knížka. Úplně mě pohladila po duši, protože mám indiány ráda odjakživa. Můj největší obdiv mají za to, že si své blízké sepětí s přírodou uchovali až do současné doby. Moc se mi líbil jejich popis chápání smrti a to, jak se obdivuhodně starají o staré členy rodiny. Myslím, že bychom si z jejich způsobu života měli vzít příklad. Žijí v klidu, navzájem se tolerují a za ničím se nehoní jako my. Obdivovala jsem autorku, jak se dokázala s novým prostředím sžít, i když občas to bylo opravdu hodně komické. Klobouk dolů, že přivedla na svět tři zdravé děti, z toho jak to vylíčila, bych to já osobně nedala...

05.09.2023 5 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Další fajn pokračování mé oblíbené série. Tentokrát byl můj tip na vraha správný a uhodla jsem ho hned skoro na začátku. To se mi u autorky moc často nestává.

15.05.2023 4 z 5

Kdo seje vítr Kdo seje vítr Hans Rosenfeldt (p)

Další skvělé pokračování série. Ach ten, Billy... raději se více nevyjadřuji, abych náhodou neprozradila víc než bych měla. Jsem opravdu zvědavá na pokračování, to co autoři na závěr nastínili, vypadá hodně zajímavě. Takže teď jen čekat než vyjde další díl...

30.05.2022 5 z 5

Hladový duch Hladový duch Louise Penny

Další příjemné pohlazení po duši od autorky, i když tentokrát byl příběh na můj vkus až moc rozvláčnělý. Závěr opět donutí k celkovému zamyšlení nad životem a jeho prioritami. Chudák Gabri, toho mi opravdu bylo líto. Trochu mě zamrzelo, že jsem se nedozvěděla, kdo doopravdy poustevníka zabil, nebo mi to aspoň z knihy nebylo úplně jasné. Ale možná se to dozvíme v příštím díle série.

23.01.2022 4 z 5

Dcera říše Dcera říše Louise Fein

Dobře vystavěný, čtivý román, který dokazuje, že ne všichni Němci byli nacističí fanatici. Jedinou výhradu bych měla k předvídavosti děje. Jak se to s hlavní hrdinkou vyvine jsem vytušila už někde v polovině knihy. To však neubírá na kvalitě knihy.

06.10.2021 4 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Nestárnoucí klasika, které není co vytknout. Napínavé, do detailu propracované. Jen ten konec mě trochu zklamal, byl zbytečně unáhlený, čekala jsem, že bude Dracula přece jen klást větší odpor.

09.02.2021 4 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Opět velmi zdařilý díl série, i když české prostředí mi u autorky přijde autentičtější. Ale nevadí, bylo to zase něco trochu jiného.

01.02.2021 4 z 5

Bezcitnost Bezcitnost Martyna Bunda

Abych řekla pravdu, mám z téhle knihy hodně zvláštní pocit. Zpočátku bylo hrozně těžké zvyknout si na jednotlivé postavy sester, které se mi pletly. Brzy mě ale příběh pohltil. Zvláštní je, že ani nevím čím přesně. Nejsou zde žádné velké zvraty, děj plyne pomalu, místy se vlastně neděje vůbec nic. Přitom je ale kniha neuvěřitelně čtivá a nutí vás číst dál a dál až do poslední strany. Donutí vás zamyslet se nad životem jako takovým, nad fungováním vztahů v rodině i proč je někdy tak těžké svůj život do základů změnit. Velmi povedený román.

06.01.2021 4 z 5

Porodní bábou navždy Porodní bábou navždy Patricia Harman

Nebylo to špatné, ale o proti předchozím dílům výrazně slabší. I těch popisů porodů, které se mi vždy tak líbily, ubylo. Uvidíme, jakým směrem se hlavní postavy vydají příště.

14.11.2020 4 z 5

Irská kráska Irská kráska Ann Moore

Moc pěkný příběh, sice poněkud předvidatelný a pro někoho možná i trochu kýčovitý, ale mně to v tomto případě vůbec nevadilo. Obdivuju autorku, jakou si dala práci s nastudováním irských reálií poloviny 19. století. Popis hladomoru byl hodně naturalistický. Pokračování příběhu si určitě nenechám ujít, jsem zvědavá, jakým směrem se bude příběh ubírat.

17.08.2020 4 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

Tohle byl hodně zajímavý propletenec rodinných vztahů. Zpočátku jsem měla problém se začíst, což bylo možná dáno jednak zmiňovanou absencí přímé řeči, možná ale i tím, že je vlastní příběh vyprávěn střídavě z pozice Evy, Hany a Vikiho, přičemž jednotlivé vstupy hrdinů do děje nejsou v rámci kapitoly nijak výrazněji odlišeny. Jakmile jsem si však na toto střídání zvykla, rozehrál se přede mnou bravurní, ale zároveň i moc smutný příběh. Koho mi vlastně bylo nejvíc líto? Babičky Evy, jejíž obě děti jsou sobci? Nebo k babičce "odloženého" Vikiho, neplánovaného syna Hany, matky honící se za kariérou? Nevím koho víc, asi obou. Kdo mě ale vyloženě vytáčel, byla Hana a "Adámek". Z těch mi občas bylo hodně úzko. Moc vydařený, čtivý příběh. Za ten pomalejší rozjed, ale ubírám jednu hvězdičku.

30.07.2020 4 z 5

Modlitba za mlčení Modlitba za mlčení Linda Castillo

Velmi zdařilé pokračování série. Bylo to čtivé, zápletka dobře vystavěná, jen jsem asi čekala trochu jiné rozuzlení i vraha.

15.04.2020 4 z 5

Květy nad peklem Květy nad peklem Ilaria Tuti

Za mě spokojenost. Sice by se našlo pár nelogičností a po stylistické stránce to taky nebylo úplně to pravé ořechové (to je ale chyba spíš překladatele), jinak to ale byla moc fajn knížka. Zápletka zajímavá, stejně jako postava neotřelé komisařky. A už dlouho mi nebylo vraha/viníka tak líto. Asi si přečtu McCarthyho Dítě boží. Že by se nechala autorka tak trochu inspirovat?

06.10.2019 4 z 5

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

Pozor obsahuje spoilery. Byl to neuvěřitelně smutný příběh. Osud se s Emílií rozhodně nepáral. Nevím, co bylo horší, jestli nerudný tchán, s nímž byla nucena žít pod jednou střechou nebo neustále ji podvádějící manžel. K tomu všemu ústavičná dřina na poli a válečné útrapy. Je až neuvěřitelné, co všechno musela zvládnout, a že se o slovo přihlásila nemoc, se vůbec nedivím. Ta část, kdy je pro ni smrt vlastně už jen vysvobozením, ta mě dojala asi ze všeho nejvíc. Příběh dcery Jany a vnučky Johanny už mě tolik nezaujal, asi proto, že jim bylo v knize věnováno podstaně méně prostoru. Škoda. Jinak ke knize nemám výhrady. Byla skvělá.

03.09.2019 4 z 5

V úkrytu V úkrytu Liz Nugent

Hodně vydařený thriller, který se četl jedna báseň. Psychologie jednotlivých postav byla skvěle vykreslená. S tak velkou manipulátorkou, jako byla Lydie, jsem se snad ještě nesetkala. Je až neuvěřitelné, co všechno jí mohlo projít. Závěr byl malinko předvídatelný, přesto jako celek hodnotím velmi kladně.

26.03.2019 5 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

"Z některých žen žádné dítě matku neudělá". Nezbývá než souhlasit s autorkou. Přesně, jak je popsáno v níže uvedených komentářích, nejde jen o vztah matka a adoptovaná romská dcera, ale o přehnané ambice rodičů vůči svým dětem obecně. Kniha byla neuvěřitelně čtivá a v některých ohledech i pro mě coby matku velice poučná. Jasně z ní vyplývá, čeho by se měl rodič ve výchově vyvarovat. Dítě má právo na svůj vlastní vývoj a musíme ho brát se všemi svými chybami, ať jsou jakékoli. To v případě Agnes zcela selhalo. Z jejího osudu mi bylo hodně úzko...

06.03.2019 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Už při čtení jsem si říkala, že hlavně nesmím srovnávat s Hanou, která nasadila laťku hodně vysoko. Bohužel jsem tomu nedokázala zabránit. Kdybych četla Slepou mapu dřív než Hanu, asi bych dala plné hodnocení, ale nemůžu se ubránit pocitu, že prostě Hana je Hana a té se jen tak něco nevyrovná. Příběhy tří žen (s Boženkou vlastně čtyř) pokrývající tři generace jsou skvěle napsané, ale ve výsledku se mi nějak až moc slily dohromady (což bylo možná dané i tím, že všechny tři hrdinky začínají na písmeno A :-). Bohužel jsem se nedokázala do osudů Anny, Alžběty ani Anežky naplno vcítit, jako tomu bylo u Hany, kde se mnou emoce doslova cloumaly. Co ale musím u knihy jako takové ocenit, je, že žádná z hlavních postav není černá ani bílá, má svoje klady i zápory, přesně jako tomu je v reálném životě.

12.10.2018 4 z 5

Strážce majáku Strážce majáku Camilla Läckberg

Další skvělá knížka ze série. Vše do sebe opět krásně zapadlo, třebaže tentokrát dějová linie z minulosti nebyla až tak propojena s tou hlavní ze současnosti. Předchozí díl série (Mořská panna) pro mě byl o něco napínavější, proto tentokrát ubírám jednu hvězdu. Uvidíme, s čím autorka přijde v dalším pokračování, už teď se moc těším. A jak padlo v komentáři Lisy123, trochu mě zamrzelo, že se nedořešilo, jak to dopadlo s vůdcem motorkářského gangu Stefanem, přála jsem tomu mizerovi, aby zaplatil a alespoň ho zavřeli pěkně do chládku :-(

27.03.2018 4 z 5

Brodeckova zpráva Brodeckova zpráva Philippe Claudel

Úžasný román s neuvěřitelnou hloubkou. Zpočátku jsem měla problém se do něho začíst, ale chyba byla z mé strany, protože jsem k němu přistupovala jako k běžnému románu z druhé světové války, resp. poválečného období. Až někdy skoro v polovině jsem do knihy opravdu pronikla a zjistila, že je to neuvěřitelně filozoficky a psychologicky propracované dílo, které nemá s běžně servírovaným románem z tohoto období nic společného. Celým románem se line jako nit neschopnost člověka vymanit se z davu a ačkoli zlo sám osobně nepáchá, tím, že mu souhlasně přihlíží, je vlastně i on jeho účastníkem. Ale je to také o pocitu viny, se kterou se ne každý dokáže vyrovnat. Aby si ospravedlnil své jednání, hledá chybu v někom nebo v něčem jiném. Obětní beránky si lidé hledají a hledat budou asi v každé době.
Co velmi oceňuji je, jak už napsala bosorka ve svém komentáři, že román není časově ani místně ohraničen. Autor zde sice naznačuje, že jde o druhou světovou válku a že Brodeck (nejen už svým jménem, ale např. i popisem jeho podoby) je Žid. V knize to ale přímo uvedeno není. Toto pojetí dodává románu silně nadčasový charakter a v tom je dle mého soudu jeho největší přínos. Nemůžeme si být jisti, že se stejné nebo alespoň podobné věci nemohou odehrát i kdykoli v budoucnosti. Princip zla a lidské slabosti je a stále bude stejný.

18.08.2017 5 z 5

Porodní bába od řeky Hope Porodní bába od řeky Hope Patricia Harman

Kniha se mi moc líbila. Co oceňuji, je autorčina erudovanost ve věcech porodů, která pramení z toho, že je sama porodní asistentkou. Příběh Patience, který se před námi postupně rozvíjí, mě chytil za srdce. Obdivuji, jak se dokázala se vším, co jí v životě potkalo, vyrovnat. Co oceňuji u autorky je, že ačkoli je v příběhu obsažena i milostná rovina, není to tu podáno jako béčková červená knihovna. Za to patří autorce dík a obdiv. Moc bych si přála dozvědět se, jak to bylo s Patience dál, třeba se ještě někdy v budoucnu dočkáme. Všimla jsem si, že od autorky by měla v dubnu vyjít další kniha, ale ta už by neměla být o Patience, ale její přítelkyni Becky. I tu si určitě nenechám ujít. Za mě tedy naprostá spokojenost.

24.02.2017 5 z 5