karol.cadex karol.cadex komentáře u knih

Exorcista – souboj s ďáblem Exorcista – souboj s ďáblem William P. Blatty

Exorcistu jsem přečetla hlavně z povinnosti, abych si jako hororový fanoušek mohla udělat fajfku, že je splněno.
Ve své době to jistě bylo dílo jako kráva, obzlášť co se týče jazyka a těch nemravných scén, hihi.
Ale v roce 2020 to snad už asi nikoho nepřekvapí, nepohorší a bohužel ani nevystraší.

04.03.2020 4 z 5

(M)Učednice (M)Učednice Ali Land

Annie/Milly je teda úplnej blázínek!
Samozřejme vyrůstat v rodinném prostředí kde ona - komu by pak nehouklo? Jenže zas tak věrohodně její psychologie popsána nebyla, což mě překvapilo vzhledem k tomu, že autorka s psychicky zasaženými dětmi má osobní pracovní zkušenost. Možná, kdyby trochu ubrala s tou divokostí... Jelikož v některých pasážích byl děj velmi přitažen za vlasy.
Ale jinak slušný thriller.

25.02.2020 4 z 5

Delikvence Delikvence Slavomil Fischer

Jasná a stručná odborná literatura a kazuistiky jsou skvělé!

19.02.2020 5 z 5

Zloděj čísel Zloděj čísel Hayley Barker

Poslední číslo jako první díl se mi popravdě líbilo o dost více a přišlo mi víc naléhavější a rozhodně ne jako YA literatura.
Zloděj čísel ale na mě působil šíleně naivně, dialogy byly strojené, neustálý boj dobra se zlem dokola, nic navíc.
Hošiko miluje Bena, Ben miluje Hošiko, Benova matka je stupidní nacistka, cirkus je plný smutných dětí, Ben zachrání děti, Hošiko zachrání Bena. Asi takhle v kostce.
Budu ale o dost radši, když puberťáci budou číst tohle než aby poslouchali Ortel a sdíleli příspěvky Tomia Okamury a rostli z nich odporní rasisti.
Pro třináctiletá děcka to asi účel splní.

18.01.2020 4 z 5

Strážci zákona Strážci zákona Richard Bachman (p)

Mně dost pomohlo, že jsem Beznaděj četla jako první, takže jsem se v postavách zvládla orientovat s přehledem a na začátku jsem měla radost, že jsem se s nimi znovu setkala.
Ale je to snad první kniha, kde nedám Kingovi/Bachmanovi plný počet. Já nevím, ale Strážci zákona mi prostě přišli jako ušití hodně horkou jehlou, nemůžu si pomoci. A navíc oproti Beznaději je to děsně ploché příběhově a pomalé a takové jako nooo tak tady někdo umře, tady perfektně popíšu jeho alkoholismus, pak si zastřílíme a tak pořád dokola.
Ale líbily se mi v knize výstřižky a obrázečky a prokládání děje jinými staršími informacemi.

03.01.2020 4 z 5

Feťák Feťák William Seward Burroughs

Já nevim, no. Jako před patnácti lety bych z toho asi byla nadšená a Burroughse obdivovala. Ale ve třiceti už to tak necítím. Fet, krádeže, nástřel, zoufalství, monolog, a tak pořád dokola. Jako forma dobrá, což o to. Jen ten obsah už mi asi úplně nic nedává.

19.12.2019 3 z 5

A taková to byla láska... A taková to byla láska... Anna Gavalda

Bohužel jsem od knihy nedostala vůbec nic. Nic. Ubrečená věc, převlečená jako rádoby psychologický román, kterou jsem prokoukla na první dobrou.

24.11.2019 2 z 5

Hledání Aljašky Hledání Aljašky John Green

Mám ráda chytrá děcka a young adult románky o nich, vždycky si tak představuji sebe před +10 lety v jejich pozici, hihihi.
Každopádně jsem čekala takový ten hezky plynoucí děj na internátu s možná i trošku kriminální zápletkou, první polovina nám všechny hezky představila a najednou mi autor zasadil totální ránu a už jsem se vezla.
Fakt je to moc hezká knížka, je v ní i hodně moc pěkně zaobalené filosofie, kterou jsem v ní rozhodně nečekala a charaktery postav mě všechny bavily.
Na páteční večer sama doma se sklenkou vína nebo celou lahví opravdu ideální.

23.11.2019 4 z 5

Homo sapienne Homo sapienne Niviaq Korneliussen

Dlouho jsem nelitovala peněz za knihu tak, jako v případě tohohle škváru.
Ráda čtu o Grónsku, problémech dětí a dospívajících s nejasnou identitou, kterou mají dost podobnou gróňani a potomci indiánů. Čekala jsem psychologickou sondu, hledání sama sebe, obrázek Grónska očima depresivních jedinců.
Ale toto je slátanina bez hlavy a paty, cílovka je pro teenagery ve věku 16 - 20 let, vyloženě mě deptaly screeny z messengeru a co teprve rádoby cool výrazy v angličtině v každé druhé větě... Sprosťárny mi rozhodně nevadí, pokud mají účel, ale s ohledem na nijaké sdělení jsem se při čtení “kunda mě nebolí, bolí mě duše” regulérně styděla za autorku.

09.11.2019 2 z 5

Křiváci Křiváci Maureen Johnson

Chvíli jsem si myslela, že se Lenka Lanczová posunula o level výš k detektivkám, ale to byly jen krátkodobé úlety.
Kniha je zábavná a napínavá, to se jí musí nechat. Prostředí tradičního typu internátu je skvěle popsané, atmosféra na mě úplně dýchala. Každá osoba v knize je zajímavá, ani jedno dítě na internátu není stejné. Vyprávěný příběh z minulosti mě chytil za srdce.
No a ten otevřený konec? Jen jsem lapala po dechu, co mi to autorka udělala.
Jednu hvězdu odebírám za občasnou do očí bijící naivitu a hluchá místa, kterých je v knize pár.

13.09.2019 4 z 5

Akvárium Akvárium David Vann

David Vann použil akvárium jako úžasnou metaforu pro svět, rodinu a křehké vztahy v ní. Z anotace se moc nedalo poznat, o čem vlastně kniha bude, navíc se v ní autor odchýlil od dosavadních dějů v divočině a slabošských dospěláků.
Caitlin je na 12 let velmi vyspělá a inteligentní, bohužel její matka je jednodušší dělnice, která se neustále obrací do své pokažené minulosti a nedokáže se smířit s přítomností. Nebudu spoilerovat, ale jedná se opravdu o naléhavé dílo týkající se pokažených rodinných vztahů.
Co se mi ale hrozně líbilo, byly ilustrace rybiček a jejich popisy, případně příměry k lidem a lidským charakterům. Jako malá jsem žila v rodině vášnivého teraristy a Caitlino nadšení k vodnímu světu mi trochu připomnělo moje dětství.
Ač je to smutné dílo, konec byl pozitivnější než u ostatních Vannových knih, v knize nebylo ani mnoho úmrtí a při čtení jsem necítila extra velkou beznaděj, naopak jsem si každou stranu vychutnávala.

11.09.2019 5 z 5

Když mám opravdu obrovskou nouzi, například v čekárně u lékaře, kam si zapomenu vzít knihu, koupím si časopis Epocha. A tahle kniha je takovou Epochou v knižním vydání. Žádný literární zážitek, ale příběhy do čekárny nebo pro pobavení mladšího bratra či rodiny večer u piva. Víc nic, bohužel.

20.08.2019 2 z 5

Výpadek systémů Výpadek systémů Martha Wells

Je to neuvěřitelné, ale KONEČNĚ jsem ji po TŘECH MĚSÍCÍCH dočetla. 160 stran čistého utrpení. Naprosto plochá kniha plná plochých hrdinů. Robokatovi křivdit nechci, ale i přes jeho sebeironii a revoltu byl vlastně plochý také. Toto opravdu ne.

19.06.2019 2 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Což o to, technicky je to napsané skvěle, děj je velmi napínavý, vraha jsem do poslední strany neuhádla, ale postavy mi přišly trochu ploché a nikdo si moje srdce z nich bohužel nezískal. A je mi to opravdu líto, čekala jsem mnohem víc.

10.05.2019 3 z 5

Utilitarismus Utilitarismus John Stuart Mill

Osobně se s teorií utilitarismu příliš neztotožňuji, ale nejedná se vůbec o těžkou četbu. Na poměry jeho doby je to kniha čtivá a jednodušší. A úplně prťavá!!! Millovo myšlení jako utilitaristy pravidel je takové, že chce, aby se vytvořila obecná pravidla, která můžeme v konkrétní situaci aplikovat. V jedné linii máme následovat štěstí, ale v druhé linii máme stanovovat pravidla, která budeme aplikovat, což se mi zdá trošku schizofrenní. Zároveň ale apeluje vždy na konkrétní situaci!

23.02.2022 4 z 5

Co je víra Co je víra Kenneth E. Hagin

Knížečka je určena dle mého názoru pro ty, kteří CHTĚJÍ věřit, ale ještě neví JAK.
Autor vše demonstruje na svých zkušenostech ze svých kázání. Člověku, co věřit nechce, tohle nic nepřinese. Je potřeba otočit své uvažování tak, jak reverend Hagin radí.
Jen ne každý je připraven.

11.01.2021 4 z 5

Štěstí a vůle k dobru. Pokus o etiku Štěstí a vůle k dobru. Pokus o etiku Robert Spaemann

Že bych se tímto typem knih chtěla bavit o víkendech, to se říci nedá, ale je to základní literatura mých školních povinností. Ač mohu říci, že nejsem nikterak jednoduchá, tady bych si bez doplňujícího komentáře a vysvětlení při semináři dost lámala hlavu.

18.11.2020 4 z 5

Úvod do etiky Úvod do etiky Arno Anzenbacher

Asi se k němu budu několikrát ještě vracet. Ale rozhodně ne z vlastní vůle, jakožto ze studijních účelů. Dost jsem s Arnem válčila, nicméně zatím jsem neobjevila například pro Kantův kategorický imperativ lepší vysvětlení. Za mě je to těžká literatura, bohužel potřebná.

23.10.2020 3 z 5

Exorcisté a psychiatři Exorcisté a psychiatři Gabriele Amorth

Popravdě nevím, proč jsem si tuhle knihu tak hrozně chtěla přečíst nebo jestli jsem se jen nespletla, ale měla jsem ji v knihovně zamluvenou celé jaro, tak jsem ji dnes teda přelouskala.
A je to sranda! Pro “normální” lidi rozhodně, víc se z toho vzít ani nedá. Neříkám, že bych byla úplný bezvěrec, ba naopak, ale nedovedu si racionálně vysvětlit, proč a kdy bych vůbec měla exorcistu potřebovat. Ale ti Italové v tom mají jasno!
Stručná historie exorcismu zajímavá, pak dělení okultismu, spiritismu apod. a jejich vysvětlení, následně autor řeší rozdíl mezi psychiatrickou pomocí a exorcismem a nakonec mě potěšily asi nejvíc ukázky modliteb a vyhánění ducha, hihihihi.

24.08.2020 3 z 5

Příběhy z vnitřního města Příběhy z vnitřního města Shaun Tan

Krásný text plný smutných pravd o lidské a zvířecí povaze. Snové, fantazijní a pohádkové vypravování.
Nad knihou budu ještě dlouho přemýšlet.
Ilustrace ale byly pro mne až vedlejší.

27.07.2020 5 z 5