Feťák

Feťák (v originále Junkie) je autobiografický román amerického spisovatele Williama S. Burroughse. Poprvé byl vydán v roce 1953 a je to vůbec první kniha, kterou Burroughs publikoval. Knihu Burroughs vydal pod pseudonymem William Lee. Příběh zobrazuje Burroughse a jeho závislost na heroinu. Je možno podle ní vysledovat životní cesty autora, jeho bilancování mezi homosexualitou a manželským životem a také jeho vztah k drogám. Burroughs byl intelektuál a rozhodně nepatřil mezi běžné uživatele drog. Přestože si byl své závislosti vědom, nikdy nechtěl přestat. V závěru knihy autor naznačuje, že se vydá do Brazílie hledat psychotropní drogy „yage“ o které se zmiňuje svému příteli Allanu Ginsbergovi ve svých dopisech. Styl autora, použitý při tvorbě této knihy, může trochu připomínat formu pozdějšího amerického autora, jenž bývá někdy přiřazován k Beat generation – Charlese Bukowského, není však tak vulgární....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/84_/84962/fetak-84962.JPG 3.7371
Vydáno, Odeon

Junky, 1977

Kniha Feťák

ozzak

skvěla kniha popisující drogové zkušenosti William Seward Burroughs

karol.cadex
19.12.2019

Já nevim, no. Jako před patnácti lety bych z toho asi byla nadšená a Burroughse obdivovala. Ale ve třiceti už to tak necítím. Fet, krádeže, nástřel, zoufalství, monolog, a tak pořád dokola. Jako forma dobrá, což o to. Jen ten obsah už mi asi úplně nic nedává.

DickBach
03.09.2019odpad!

Nechápu. Jak někdo může o tomhle chlapovi říct že je... skvělej. Uznávat ho jako … jako špičku literárních, životních , nebo dokonce morálních hodnot. Hrůza. Tohle dílo vidím jako jedno z jeho zdařilejších, čtivějších a přesto otřesný odpad. Oslava drog, respektive fetování jako takového a výsměch všem normálním hodnotám. Nic víc, nic míň.

2mig1
25.06.2018

Je znát Burroughsova osobní zkušenost - evidentně ví, o čem píše. Každopádně i těch několik desítek stránek neustálého bloudění v kruhu je ve výsledku dost ubíjející a nedokáže udržet pozornost.

LenJen
28.05.2018

Cením si Burroughsovy absolutní upřímnosti, kniha nebyla myšlena jako oslava drogy ani jako nástroj moralizace. Burroughsovi je jedno, co si o něm čtenář myslí, popisuje to, co zažil, a co měl tudíž právo popsat - se všemi žaludekpopichujícími detaily. Jeho styl není zbytečně košatý, ale přesto mě nesmírně bavily drobné charakteristiky té hordy feťáků, co bloumala všude po Státech. Takže díky, Bille, za to tvé nešílené pojetí zcela šílených drogových let... (Tvoje tělo je frajer, cos ty nespolykal, chlape!)

Adrim
08.05.2018

Velmi zajímavá kniha, která je psána čtivě a poutavě.

moore.allonsy
29.04.2018

Kniha nezamlčuje nejmenší podrobnosti o drogové závislosti, abstinenčních syndromech a principu fungování mysli závislého, naopak objevuje dřív opomíjené oblasti. Existuje-li něco, co život znehodnocuje, pak je to droga. William je živoucí postava s podmanivou obrazotvorností. Jako bychom vše pozorovali jen tenkou stěnou z průhledného papíru a chybí málo, abychom do samotného příběhu vstoupili a zúčastnili se dění. Absolutní klenot ke čtení.

ZNellyZ
15.03.2018

My děti ze stanice ZOO mě bavilo, tohle vůbec... Přečetla jsem 80 stran, ale dál jsem to opravdu nezvládla. Nechytl mě styl psaní a ani forma, jakou autor vše podával.