karol.cadex karol.cadex komentáře u knih

Čas ztracených holubic Čas ztracených holubic Sofi Oksanen

Jsem si i chvilku myslela, že existují ty ženy Sofi Oksanen dvě - jedna napsala tohle a druhá ten zbytek, se kterým jsem dosud měla čest.
Nelíbilo. Fakt moc nelíbilo.
Ani nedokážu říct, co bylo pro mě větší utrpení. Postavy? Děj? Zápletka? Styl psaní? Všechno se to tak jako míchalo.
Nikdo mi nedokázal být sympatický, všichni mě iritovali a u toho haranta jsem jen doufala v kulku mezi oči. Do toho od začátku čtenář počítá s tím, že z marastu v podobě Rusáků se přejde plynule do ještě větších hoven Německa a pak fííí a jedem zase s Ruskem tam, kde jsme skončili. Bezmoc, nespravedlnost, bezpráví, hlad, zima. A do toho ta šílená zloba.
Původně jsem to chtěla napsat trochu víc distingovaně, ale ne. Hrozně mi to celý lezlo na nervy.

21.06.2022 3 z 5

Sametový geroj Sametový geroj Martin Harníček

Harníček je takový moje malý tajemství. Bojím se, aby mi ho ostatní nevykoukali, chci si ho prostě užívat sama. Navíc ono jeho knihy ani moc nikomu doporučit nejde, není to literatura, kterou se lidi chtějí pobavit ve volným čase. Teď sice jsou moderní témata o socialismu a jak to měli současníci těžký a k tomu tisíc metafor a alegorií a nakonec je českej člověk krásnej a čistej. Harníček ale není Mornštajnová.
Co do tloušťky je to útlá knížečka, co do obsahu je to opět hutnost nad hutnost.
Vavřinec je takovej ztracenej blbeček, iritoval mě od začátku do konce. Paradoxem je, že tyhle typy se mezi námi pohybují neustále, žádná sebereflexe, jen zloba a honění se za vlastním profitem. To se zas vytáčím, jen to píšu.
Takže opět autorovi děkuji!

26.10.2021 5 z 5

Stalpi Stalpi Stefan Spjut

M I L U J U !
Nechápu, co dělám tady v téhle zemi a proč neklepu kosu někde na severu a nehoním olysalý veverky a myšičky. Popravdě mi trochu v tomto díle chyběli opravdoví skřítci. A větší mysteriózno. Ale vynahradili mi to ty úplně posedlí magoři.
A vůbec nevím, co napsat víc, protože cokoli bych napsala, tak bych spoilerovala a to by byla velká škoda. To se musí totiž prožít.
Za mě je Stallo a Stalpi věc, která ve mně bude dlouho rezonovat.

06.09.2021 5 z 5

Opozdilec Opozdilec Dimitri Verhulst

Absolutně jsem se bavila!!!
Dlouho mě kniha nenadchla takovým způsobem - hrozně inteligentní humor, zajímavé filosofické úvahy, existenciální krize ve své největší krajnosti, černý až fekální humor… Opravdový masterpiece!
Akorát pro mě jako sociálního pracovníka byl v knize úplně hmatatelný ten naprosto typický odklon rodiny od Désirého ihned, jak ho šoupli do seniorheimu. Naprosto běžný a šíleně smutný úpadek naší společnosti, okamžité vymazání stáří a jeho projevů ze života zbylých členů rodiny.

04.09.2021 5 z 5

Svolení Svolení Vanessa Springora

Hnus.
Dlouho jsem hledala slova k téhle šílenosti. Nic víc mě nenapadá. Vanessa jako vypravěčka mě iritovala maximálně. Její sebestředná a jednoduchá matka je pro mě vrcholem všeho lidského póvlu, regulérně nechala svou dceru pedofilovi. To není mateřská láska. Otce, co dokáže říct před osmiletou dcerou slovo šous*ačka ani nekomentuju.
No a pan Matzneff úchylák ať shoří v pekle.

Ještě ve mně dlouho bude rezonovat pocit, jestli to Vanesse celý jen tak náhodou teď nechybí. Ale asi jsem zaujatá. Nevím.

06.05.2021 3 z 5

Heráci Heráci Irvine Welsh

U některých knih jsem ráda, že jsem si je nechala na tu pověstnou třicítku, kdy člověk tak jako dozrává. U Welshe se to říct nedá.
Když jsem ve 14 letech četla Trainspotting, dělala jsem óóó a ááá a Rentona jsem milovala a dala bych mu vše včetně svýho věnečku. Chtěla jsem žít to jejich vzrůšo a cítit tu ostrovní náladu.
No. Teď už ne. Teď je mi líto, co se tam všechno stalo. Marka vidím jako chudáka a zbytek jeho party je banda ubožáků. Working class a nejspodnější spodina.
Úplně mě to tak jako štvalo, že se sami dostávají na ještě větší dno.
Na to nemam nervy. Já se ze všech hoven musela vyhrabat sama a číst si prakticky o tom všem po deseti patnácti letech už asi nemam zapotřebí.

10.03.2021 3 z 5

Devátý spolek Devátý spolek Leigh Bardugo

Nejsem si jistá, jestli si přečtu další díl, ale tohle bylo fajn. Oddychovka jak má být a i napětí jsem chvílemi cítila! Alex je hodně správná hrdinka, žádná nanynka, i když by mohla být ještě s ohledem na svou minulost o něco temnější. Zbohatlický spratci, co hrají lakros a na párty nutí zdrogovaný holky magií k oralnímu sexu - super. Původce zla jsem tušila od začátku a uhádla!
Trochu kouzel, trochu duchů, starý baráky - pěkný, nemůžu si stěžovat.

27.12.2020 4 z 5

Němý viník Němý viník Maureen Johnson

Sice jsem si u prvního dílu dělala srandu, že je to jak románek pro puberťačky, ale tohle předčilo všechen laciný brak, co jsem kdy četla, a to je pro mě Lenka Lanczová jakýpak umění!
Ale teď vážně - Křiváci se stopro mohli líbit i dospělým, děj odsýpal a vlastně to byla taková příjemná detektivka ze studentské koleje tradičního typu. Jenže Němý viník asi už cílí pouze na svoje čtenářky 13+ a já to popravdě moc nedávala.
Stevie je sice chytrá jak opice, ale tááák strašně naivní, stejně jako celá ta kniha prakticky. Čekala jsem víc. A těch hluchých míst v knize, kde Stevie dýchá a vzdychá a přemýšlí nad hovadinama a David má erotický prsty na rukou a díra v zemi je taková a maková...
A chyby a překlepy na každé straně? Děs.
No, třetí díl si už bohužel nepřečtu.

14.08.2020 2 z 5

Jacobova obhajoba Jacobova obhajoba William Landay

Tatínek nesympatický arogant a alibista, syn nesympatický arogant v pubertě. Klobouk dolů před velmi podrobnými pasážemi z obhajoby a soudního procesu celkově. Ale to je tak vše. Úplně jsem při čtení skřípala zubama.

31.07.2020 3 z 5

Jako bys jedla kámen Jako bys jedla kámen Wojciech Tochman

Hodně tíhnu k Východu - Ukrajině, Rusku, celkově hlavně k tragédiím a válkám poznamenaným zemím. Ukrajina mě nikdy nepřestane fascinovat svými dějinami a tím, jak se na ní nestalo prakticky nikdy nic pěkného, to samé Rusko. V politologii jsem samozřejmě zaregistrovala i další události jinde, např. Turecko na Severním Kypru, konflikty v Severním Irsku, apod. A vždycky se všude musím jet díky tomu do té země podívat, takže naše dovolené mívají poněkud depresivní politický nádech.
No a teď tato kniha. Vím kam jet příští rok.

30.07.2020 5 z 5

Milion malých střípků Milion malých střípků James Frey

Nenene. Tuctová zpověď závislého břídila, co si myslí, že sežral Šalamounovo hovno, odmítá pomoc, v životě dokázal si jen zhuntovat tělo a mysl drogama a chlastem a omlouvá se alibistickýma kecama. Při čtení jsem byla akorát tak naštvaná, klepala jsem si na čelo a čekala přerod. Ten se neodehrál. Nevidím jeden jediný důvod, proč obdivovat takovou existenci. Zbytečnost.

18.07.2020 2 z 5

Je-li toto člověk Je-li toto člověk Primo Levi

Špatně jsem pochopila, o čem vlastně kniha bude. Domnívala jsem se, že název odkazuje k příslušníkům SS, k "zaměstnancům" koncentračního táboru a k věznitelům. Ale název odkazuje na druhou stranu - právě k zajatcům koncentračního tábora a k jeho obyvatelům. Možná proto mi kniha úplně nesedla. Asi jsem nechtěla číst o jejich ubohosti i zlobě k sobě samým, stačí, co museli zažívat ze strany Říše.

15.07.2020 4 z 5

Remade Remade Alex Scarrow

Tuhle knihu jsem si chtěla přečíst už déle a vážně jsem se na ní těšila a bohužel jsem opravdu nedostala, co jsem chtěla.
Hodnocení na obálce "Je to takový Stephen King upravený pro děti." je výsměchem. Nebavilo mě to, děj je strašně naivní včetně postav, on vlastně i ten virus je takovej nemastnej neslanej. A tak nějak mi to zapadlo všechno do sebe po přečtení autorova životopisu, kde se píše, cituji "Po deseti letech účinkování v různých neúspěšných kapelách nakonec zakotvil ve videoherním průmyslu...", no a ještě napsal velmi průměrnou knihu. Pan autor je takový rádoby renesanční muž asi.
Takže za mě fakt ne. Tři hvězdy jsem dala leda tak nápadu, nikoli zpracování.

14.07.2020 3 z 5

Pod skleněným zvonem Pod skleněným zvonem Sylvia Plath

Do poloviny knihy jsem si pořád říkala, kdy už to konečně začne? Esther v New Yorku jako influencerka padesátých let, co dostává kupu hadrů a kosmetiky, chodí na večírky a zajímavý obědy. Ale i tak je jí to málo. Vrací se domů, kde jí bouchnou plány na léto a zjišťuje, že neví, co chce dělat a nic neumí. Tak jí z toho trošku rupne v bedně. Konec příběhu.
Jako určitě nechci zlehčovat téma, samozřejmě každý jsme psychicky jinak odolní a každý máme jiné predispozice, apod., ale Esther reakce mi přišly přehnané, občas jsem se sice i usmála různým situacím, ale spíš jsem Esther tak nějak pořád za její chování omlouvala jinou dobou a prostředím. Každopádně psychiatrická léčebna v její době opravdu nebyla žádnej med.
Měla jsem větší očekávání a ta se knihou bohužel nenaplnila.

12.06.2020 3 z 5

Temnota na okraji města Temnota na okraji města Adam Christopher

Tak to se nedalo.
Unylý příběh prakticky o ničem.
Eleven, ač jí se děj vůbec netýká, je zde vykreslená jako totální dement s problémy s komunikací ("Byla to vražda, El." "Vražda?" "Ano, vražda v New Yorku." "V New Yorku?" "Ano, to je město." "Město???" --- názorný příklad rozhovorů mezi Hopperem a jí).
V seriálu charismatický Hopper tady plácá páté přes deváté, dělá jeden kiks za druhým a jeho jednání je absolutně nedomyšlené, jak kdyby autor chtěl překvapit sám sebe, co bude na další straně.
Vraždy nuda.
Co tahle kniha chtěla sdělit? Co vůbec je tahle kniha žánrově? Hovadina? Asi ano. Regulérně mě to rozčílilo.

05.06.2020 2 z 5

Zmizení Sáry Lindertové Zmizení Sáry Lindertové Kateřina Šardická

Úplně mě autorka nepřesvědčila. Spíš jsem v knize viděla Šefaru a jeho Podsvětí, ale tohle je taková jeho mladší nedotažená sestra.
Postavy jednaly vcelku nesmyslně, spousta vaty všude kolem a vážně je to spíš pro mládežníky než dospělé čtenáře.

23.04.2020 3 z 5

Tramvaj do stanice Touha Tramvaj do stanice Touha Tennessee Williams (p)

Neskutečně roztomilá jednohubka.
Napadá mě jen, jestli Blanche byla opravdu taková naivka nebo to jen překvapivě dobře hrála, až na to dojela? A jak se bude žít Stelle i po narození dítěte s magorem Kowalským?
A hrozně bych si přála vidět naživo scénu “Steeeeeelloooooo!”

21.04.2020 5 z 5

Kořeny Kořeny Alex Haley

Na to, jak je kniha rozsáhlá a hutná, je dobře čtivá. I když jsem se chvílemi ztrácela v postavách a vůbec v ději.
Silné a smutné vyprávění. Když čtu něco podobného, vždy se strašně stydím za lidi - za jejich předchozí i aktuální chování. Děly se a dějí odporné věci, ale člověk je vždy nějak v tu chvíli umí omluvit.

09.04.2020

Rez & záře hvězd Rez & záře hvězd Tammy Greenwood

Velmi čtivá věc.
Jen mi v ní něco pořád chybělo. A občas přebývalo - v knize je dost hrubek, což mě dovede vytočit do běla.
Není to žádné složité čtení co se týče stylu, takový dost předvídatelný dnešní thriller, ač vystavěný na skutečné události.
Sallyina psychika a její části jsou popsané velmi věrohodně. I ta bezmoc. A původní naivita.
Možná bych uvítala i části ze strany toho psychopata, ale zas nemůžeme mít všechno.
Bohužel jsem asi čekala víc.

14.03.2020 4 z 5

Žluté rukavice Žluté rukavice Helle Stangerup

Ve třinácti jsem milovala tyhle staré detektivky a horůrky, co měla babička knihovnice ve sbírce. Tak jsem se při čtení Rukavic vrátila do dětských let a moc mě to potěšilo.
Dost naivní čtení, ale děj a zápletka super.

08.03.2020 4 z 5