karinga karinga komentáře u knih

Pár zbytků pro krysy Pár zbytků pro krysy Jiří Sivok

Poprvé jsem
I název této povídkové sbírky inspirovaly Krylovy písně a i tady hrají důležitou roli Jižní Čechy. Sbírka je to dost různorodá a to se mi na ní líbí. Najdete tam 17 povídek (jestli dobře počítám) a nechybí ani předmluva a doslov, ve kterém vás autor nechá nahlédnout pod... psací pero.

Mně osobně nejvíc dostala "kulhánkovina" Spolkl to, Nekronaut (čerpající malinko z Legend staré Prahy), scifi Zachraň člena posádky, nic víc a fakt krutá Babice z lesa.
Takže prostě jo - český horor je fakt vytříbený a s knihami od Golden dog prostě nesáhnete vedle.

Díky za pár (ne)příjemných a napínavých večerů, Jirko. Seš moje sázka na dobrý čtení a jsem moc zvědavá, kam se budeš dál posouvat.

27.04.2022 5 z 5

Malibu v plamenech Malibu v plamenech Taylor Jenkins Reid

Prosím, nenechte se zmást obálkou, rozhodně to není prvoplánová romantika z Malibu. Ten, kdo už četl autorčiny předchozí knihy (zejména naprosto skvělpu Daisy Jones and The Six) ví, že umí napsat uvěřitelné charaktery a taky umí čtenáře rozervat. A i když Malibu nebylo tak dobré jako Daisy (asi proto, že jsem rockerka srdcem i duší), převalilo se přezemě jako vlna... spláchlo mě a já ho ještě pár dní rozdýchávala.

06.03.2022 5 z 5

Přízraky noci Přízraky noci Kateřina Ševčíková

Jedním slovem: páni! Začátek nového roku a hned taková bomba. Ještě jednou: páni!
Na to, že je to prvotina a na to, že je to české fantasy... bude další díl?!

Přízraky noci mají všechno, co má správné fantasy mít a noc mě potěšily odkazy na slovanskou mytologii a Staré pověsti české.

Autorka má vážně vytříbený styl, nenudí dlouhými popisy, je to akční, jsou tam zvraty, chemie mezi postavami funguje a je to navíc docela těžké čtení (teda pro někoho, kdo v poslední době četl jeden horor za druhým).

Takže třikrát sláva a ať žije dobré české fantasy. A já děkuji a klaním se.

16.01.2022 5 z 5

Mrtvé ženy Mrtvé ženy Martin Štefko

Detektiv Hank Giorgio je takový novodobý Sherlock Holmes a před sebou má několik řádně zapeklitých případů. Ačkoli mu právě někdo zavraždil novomanželku, vrhá se po hlavě do práce a tam, kde se jiní teprve rozkoukávají, on má odpovědi. Jak si ale poradí s na první pohled nevyřešitelnými vraždami?

Ani tentokrát mě Martin nezklamal a dokázal, že je jedno, jestli píše horor, postapo nebo detektivku, prostě umí vyprávět příběhy. Nechal Hanka řešit 4 případy, z nichž každý byl jiný, ale všechny spojovalo jediné - lidi umí být fakt krutí.

Hlavní hrdina byl prostě magor (i dle jeho vlastních slov) a snad i proto je skvělé o něm číst. S knihou Nikdy se nepřestala usmívat (kterou si URČITĚ přečtěte) mají Mrtvé ženy společné některé postavy, což je mi taky sympatické, ale tady šlo čistě o detektivku, takže ten wow efekt nebyl takový jako u Nikdy se nepřestala usmívat.

Každopádně i Larisa, Hankova parťačka, je dost cool, takže prostě a jednoduše: tohle by šlo. Skoro si troufám říct, že je to takový český a trochu ostřejší Bryndza.

16.01.2022 4 z 5

Adventní kalendář povídek na dlouhé zimní večery Adventní kalendář povídek na dlouhé zimní večery * antologie

Velmi příjemné překvapení. Různorodé, ale vesměs velmi kvalitní příběhy.

16.01.2022 5 z 5

Les Les Jan Hlubek

Můžete být v klidu, nejstrašidelnější na knize je ta ohavná obálka, u které moje dcera křičela: příšera!
Pokud jde o obsah: Partička přátel se vydává v létě na chatu jedné z dívek, aby si prostě a jednoduše užili mládí a nezávislost. Ale v lese číhá něco zlého...
Co se mi líbilo? Zvláštní kombinace až Lovecraftovských popisů, krásných slovních kreací jako z gothického románu a mluva pubošů z devadesátek. Nějak mi to tam sedělo.
Měla bych výhrady k hodně otevřenému konci a tomu, že jsem čekala fakt nějaké maso... že si při čtení pobleju brejle a nebudu moc v noci spát... ale nějak se to nekonalo. Nevadí, věřím, že Honza mi ještě ukáže, zač je toho loket. :)

23.12.2021 3 z 5

Knihomolka Knihomolka M. K. Hardy

Taková oddechovka, co se hodí, když si chce dát člověk na pár dní/hodin pauzu od hororů a thrillerů. Jasně, už od začátku víte, jak to dopadne a taky čekáte nějakou překážku (která teda ani nebyla kdo ví jak dramatická). Takové milé, úsměvné čtení. A proč ne, občas je fajn jen tak nechat řádky plynout :)

23.12.2021 4 z 5

Smrt bývá nehezká Smrt bývá nehezká Jiří Sivok

Jedním slovem? Výborné.
A drsné. Tak trochu jsem otestovala svoje hranice a v jednu chvíli musela přestat číst a nabrat dech. Tak ať mi nikdo neříká, že to Češi neumí. Jirka Sivok je výtečný vypravěč, který umí najít rovnováhu mezi akcí, dialogy a myšlenkami. Takže příběh je i výborně vystavěný :) doporučuji a těším se na další knihy.

02.11.2021 4 z 5

Veterán Veterán Miroslav Žamboch

Se Žambochem se teprve seznamuju, tohle bylo třetí rande (po Koniášovi a Seržantovi) a můžu říct, že je mi ten chlápek sympatickej. A velmi. Navíc se jedna z postav Veterána jmenuje Karin, takže to Mirek rovnou přeskočil jednu metu.

Svět Seržanta je takovej zvláštní mix fantasy a sci-fi, kde jsou tanky s ochrannými kouzly, tajemná Pustina a trochu jinak tady fungujou (nejen přírodní) zákony. Takže třeba můžete oživit pomocí magie někoho, koho předtím nepřátelská zbraň roztrhala na kusy. To, že ten člověk už pak nikdy není docela oukej, je jasný, ale je živej... A mnohdy i ochotnej dál nosit kvér a kosit nepřátele.

Takže šťavnatej jazyk, dialogy, zajímavé postavy, ještě zajímavější hlavní hrdina a prostředí a samozřejmě akce, krev, chlast a kouření (které však autor samozřejmě nepropaguje ). Výtečné!

23.10.2021 5 z 5

Nalezenec Nalezenec Stacey Halls

Máte rádi historické romány se špetkou tajemství, silnými ženskými hrdinkami a nádhernou obálkou? Tak to je Nalezenec přesně pro vás. A najdete v něm toho daleko víc.

Děj je zasazen do Londýna v polovině 18. století, kdy bylo toto hlučné město plné špíny, nemocí a zoufalé chudoby. Rodiče, kteří se nezvládali postarat o své děti (a to nejen svobodné matky) je nechávali napospas svému osudu na ulici. Autorce byla inspirací londýnská nemocnice Foundling Hospital, kde chudé matky nechávaly svoje děti, aby si je později mohly, když se jejich situace zlepšila, vyzvednout.
A co tam matka svoje dítě nenašla? (Víc v recenzi).

20.09.2021 4 z 5

Město duší Město duší Martina Čekalová

Výtečné :)
Jsem příjemně překvapena. Na to, že je to prvotina, tak klobouk dolů. Už ten nápad s projekcí duší kvůli mutaci po pokusu na lidech – výborné. Tak trochu mi to zavánělo Divergencí a to vůbec nevadilo. Jen to dobrodružství na horách mi přišlo vyloženě z našich luhů a hájů, ačkoli zbytek se určitě odehrává v Americe.
Sice už nejsem úplně cílovka (už nejsem teen), ale hned sháním pokračování a těším se. A moc.

16.08.2021 5 z 5

Lilie pro nevěstu Lilie pro nevěstu Teresa Simon (p)

Krásný a dobře promyšlený i vystavený příběh o lásce v těžkých časech :)

01.08.2021 4 z 5

Země skrytých úsměvů Země skrytých úsměvů Markéta Hejkalová

Zdařilá antologie povídek českých autorů :) každý čtenář si tam najde to svoje. Ve mně nejvíc zarezonovaly kousky Petra Bobka, Aleny Mornštajnové, Biancy Bellové, Markéty Hejkalové, Martina Reinera... :) užila jsem si je

19.06.2021 5 z 5

Když teče krev Když teče krev Stephen King

4 báječné a především nové novely z počítače Stephena Kinga mi zpříjemnily pár večerů. Prostě proto, že jsem si je chtěla vychutnat. A nechybí ani doslov autora a to je spousta plusových bodů.

Telefon pana Harrigana - co když se ukáže, že se můžete telefonem spojit a mrtvým člověkem? (4,5/5)

Chuckův život - Díky Chucku! Trojice příběhů, tři jednání o typickém a zdánlivě upjatém obchodníkovi. (4/5)

Když teče krev - Holly Gibney z Pana Mercedesa je zpět. Tenhle příběh ale daleko víc souvisí s Outsiderem a je pekelně dobrej. (5/5)

Krysa byla příběh o představivosti a strastech psaní (a občas radostech). I když ta věc s krysou je taková jednodušší (umíš to líp, Steve), to, že nás nechal nahlédnout pod pokličku vlastní tvorby, byl úžasný zážitek. (5/5)
Takže velmi dobré povídky - minimálně dvě z nich si budu pamatovat hodně dlouho. A dost mizerná obálka, ale to se stává.

08.06.2021 5 z 5

Světla nad močálem Světla nad močálem Lucie Ortega (Navrátilová)

Jsem moc ráda, že bude příběh pokračovat. Autorka je taková míň užvaněná Maasová, což se mi líbí.
Podařilo se jí vystavět kouzelný a uvěřitelný svět s prvky slovanské mytologie. Se světem bludiček a dalších bytostí, světem lidí a temnoty. Rozhodně to bylo napínavé, fantaskní, místy dojemné i vtipné, dokonale propojené, bez logických nesrovnalostí :).
Takže pro mě je Lucie Ortega rozhodně Hvězdou inkoustu.

20.04.2021 4 z 5

Vládci popela Vládci popela Scott Reintgen

Po tomhle milém setkání si Nyxiu určitě přečtu. Vládci popela jsou trochu šmrncnutí Hunger games takže jestli HG milujete tak, jako já, je to kniha přesně pro vás.
Zároveň je v ní osvěžující nový svět a mytologie včetně různých božstev, takže to, co tvrdí obálka, tentokrát sedí přesně: divoké inferno, od něhož se neodtrhnete.
O téhle sérii tu ještě hodně uslyšíte.

23.03.2021 5 z 5

Pozvaní Pozvaní Jennifer McMahon

Neměla jsem ani husí kůži, fakt nic. Než se vůbec nějaké strašidlo objeví, počkáte si asi 150 stran plných žvanění o stavbě domu a o tom, jak jsou zajímavé mokřady. Super. A tohle stavění a mokřady je tam pořád a pořád dokola. Konec předvídatelný a to mě většinou rozuzlení překvapí, ale tady se to nějak nekonalo.

Ale abych jen nehanila. Líbil se mi symbol bílé laně a postupné rozkrývání minulosti a budoucnosti Hattie. Ale jestli se chcete bát, přečtěte si raději román Zimní lidé.

13.01.2021 3 z 5

Kronika rodu Příšeráků Kronika rodu Příšeráků Madla Pospíšilová Karasová

Toužíte po dítěti? Vznášíte se na růžovém obláčku sladké nevědomosti a představujete si, že to bude jako v reklamě na plínky? Knižní debut talentované autorky Madly Pospíšilové vás usadí zase na zem - nevyspání, věčné kojení, neexistence soukromí... takové to je, ale ona to umí podat s úžasnou grácií, nadhledem a její přirovnání (jako nadržený kozel se zánětem varlat) vás rozesmějí. Ale nesmíte se smát moc nahlas, obzvlášť, když máte doma taky Příšeráka.

"A tak je čerstvá maminka zmatená jako velbloud na kolečkových bruslích, ale kojí dítě, když má hlad (dítě, matka pro jistotu jí vždycky, když se namane alespoň nepatrná příležitost), ukládá ho ke spánku, když je unavené..."

03.01.2021 4 z 5

Zima čarodějnice Zima čarodějnice Katherine Arden

Medvěd a Slavík byl pro mě nejlepší knihou roku 2018, takže se není čemu divit, že jsem další díly vyhlížela. Ve druhém dílu mi vadila absence všech těch čjortů a démonů, což mi Zima čarodějnice vynahradila několikanásobně, takže za mě je třetí díl ještě lepší, než první.

Začalo to pořádnou akcí a pozvolným připomenutím toho, co se událo v minulém díle, za což jsem byla ráda. A řeknu vám, že začátek to byl dost drsný... Přišlo mi, že tam nebylo hluché místo. Neustále se něco komplikovalo, někam se jezdilo, chystal se velký konflikt. A Vasja naštěstí zůstávala pořád taková, jako na začátku - chybující, důvěřivá a zároveň docela divoká, nespoutaná. Úžasná. Takovou hrdinku jsem ještě nepotkala a to jsem toho přečetla hodně.

17.12.2020 5 z 5

Pátá čtvrtina (13 povídek) Pátá čtvrtina (13 povídek) Stephen King

Ve sbírce byly kousky, co mi vyrazily dech a já si jen říkala: no páni! A nemusely být ani nutně strašidelné. Vlastně ten nejlepší kousek ze sbírky je spíš dojemný svou realističností. A byly tam kousky, které ušly. A jeden, co jsem prostě nedala. Mluvím o té poslední, přidané povídce o baseballu. Takže naprosto chápu, proč ve dřívějších vydáních není. Protože se to nedá :-D

11.12.2020 4 z 5