Karcoolka2210 Karcoolka2210 komentáře u knih

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Podľa mňa si aj Britt-Marie zaslúži 5 hviezdičiek. Pomaličky, ale isto sa mi dostávala pod kožu a celý Borg s ňou. Backman je pre mňa v tomto skvelý autor, v tom ako zobrazuje ľudí a ich rôzne životné príbehy, s nadhľadom, s humorom, s láskavosťou.
S časti čítaná ako ekniha, ale vo väčšej časti počúvaná ako audiokniha a tu musím jednoznačne vyzdvihnúť a oceniť Valeriu Zawadskú, ktorej jedinečný hlas skvele zapasoval k tomuto príbehu.
Backman je pre mňa jeden z mojich naj autorov, ktorého odpurúčam všetkými desiatimi.

05.08.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

"Život není to, co chceme, ale to, co máme. Tak jednoduché to je."

"Chcete žíct, že se nemáme o nic snažit a jen čekat, kam nás osud postrčí?"

"Naopak, prostě jen nesmíme marnit čas a trápit se kvůli něčemu, co už nemůžeme mít. Zůstat trčet na místě a ztratit se ve smutku není řešení. Člověk by měl jít dál, ať se mu to líbí, nebo ne. Z popela už dům znovu neuplácaš. Pevné stěny postavíš jen z nových cihel."

Ani pri piatej knihe ma Alena Mornštajnová nesklamala. Listopád je vďaka Bohu len fikcia, to čo sa odohrávalo pred rokom 1989 nebola a dúfam, že to dôjde aj všetkým súčasným milovníkom komunizmu, ktorí by si mali túto knihu prečítať. Odporúčam.

25.07.2021 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Po sklamaní z Artemisu prišlo nadšenie so Spasitela. Je pravda, že v knihe bolo veľa vedy a vecí, ktorým som až tak nerozumela, ale celkovo bolo toto vesmírne dobrodružstvo super, plné nečakaných prekvapení, zvratov a odvážných rozhodnutí.

03.12.2022 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Backman opäť nesklamal. Spôsob akým tento autor prepletá osudy svojich postáv je podľa mňa skvelý. Ja osobne si tam vždy nájdem nejaké povzbudenie aj hlbokú myšlienku. Pre mňa naozaj výnimočný autor a ďalšia výnimočná kniha.

07.10.2021 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Ťažko povedať, čo som čakala od tejto knihy, určite nie to čoho sa mi dostalo. King ma vtiahol do tohto podivného, ale vynikajúceho príbehu, ktorého dosť dôležitou súčasťou je smútok nad stratou milovaného človeka a ako sa s tým vysporadúvame. Postupné dávkovanie tajomna a hororu vyvrcholilo do skvelého, aj keď smutného konca. Koľkorát som sa pristihla, že si nahlas hovorím- nerob to, nerob to prosím, ... No, kniha vo mne vyvolávala mnohé emócie a ja som si ju dávkovala postupne, pomaly, ale stálo to za to. Moja tretia kniha od Kinga a určite siahnem aj po ďalších a túto možem len a len odporúčať. AJ

30.11.2022 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Uf. Pár toxických rodičov a rodín poznám, ale táto kniha je naozaj silná káva. Žiaľ, udalosti, ktoré opisuje sa dejú v rodinách a niekedy sa to tiahne generáciami, kým sa pretne zlo. Napriek tomu, že je to príbeh s ťažkou tématikou, Alena Mornštajnová ho podala podľa mňa majstrovsky. Určite odporúčam!

18.07.2023 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Originálny príbeh z obdobia 2.svetovej vojny. Životné príbehy Marie-Laure a Wernera a ich rodín boli skvelo a pútavo napísané. Odporúčam. AJ

04.09.2021 5 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Rowlingová jednoducho vie ako písať, či je to fantasy pre deti alebo krimi pre dospelých. Ani 5.pokračovanie Cormorana Strikea nesklamalo, práve naopak, napriek ťažkej téme to bolo super čítanie. AJ

31.12.2022 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Ani v tejto knihe ma autorka nesklamala. Za mňa môžem povedať, že Hana a Tiché roky sú pre mňa jej naj knihy. Posledných možno 30 strán som čítala cez slzy, ale nemohla som si pomôcť, lebo tento príbeh vo mne vyvolal mnoho emócií a museli sa ventilovať ;) Musím len odporúčať túto knihu, aj keď bol koniec super, mne by sa žiadalo viac informácií, čo sa stalo potom. Možno pokračovanie v novej knihe? :)

19.09.2020 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Musím povedať, že som rada, že som túto knihu dočítala cez víkend a nie počas jazdy električkou do a z práce, lebo som pri jej konci použila jeden celý balík hygienických vreckoviek. Pre mňa je to druhá kniha od Backmana, o ktorej som toho počula a čítala veľa pozitívneho a Backman nesklamal.Tak krásny a smutný, no najmä ľudský príbeh, Oveho si jednoducho nemôžete nezamilovať. Myslím, že sa Ove oficiálne stáva jednou z mojich naj, naj, najobľúbenejších knižných postáv. Odporúčam a teším sa na ďalšie Backmanove knihy.

02.05.2021 5 z 5

Gentleman v Moskvě Gentleman v Moskvě Amor Towles

"Napokon, čo také nám povie prvý dojem o niekom, koho sme stretli vo vstupnej hale alebo hocikde inde? Súdiť človeka na základe necelej minúty je ako súdiť Beethovena podľa jedného akordu či Botticelliho podľa jedného ťahu štetcom. Ľudia sú od prírody nevypočítateľní, zložití a nádherne rozporuplní, rozhodne si zaslúžia viac než jednu starostlivú úvahu, nehovoriac o pevnom odhodlaní nesúdiť druhého, kým sme s ním nestrávili hodinu v každom prostredí."

Skvelé recenzie pri tejto knihe naozaj nesklamali. Vynikajúca kniha, niet čo viac dodať. Odporúčam!

29.02.2024 5 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Nuž, ja si nemôžem pomôcť, ale Fredrik Backman mi neuveriteľne sadol ako autor. Páči sa mi štýl, akým píše, ako spracováva postavy a postupne odhaľuje ich plusy aj mínusy, ich vnútro a pohnútky, mne ako čitateľke ide riadne pod kožu a vyvoláva veľké množstvo emócií, čo mám pri čítaní rada. Pokračovanie My proti vám nesklamalo, práve naopak a ja sa uz nemôžem dočkať kedy do rúk chutím ďalšiu jeho knihu.

07.06.2021 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Ok, po štvrtej Backmanovej knihe, ho zaradzujem do kategórie najobľúbenejších autorov. Kým Ove a Babička boli krásne knihy, boli zároveň aj vtipné, Medvedín sa zaoberá vážnou témou a Backman ju podľa mňa spracoval veľmi dobre. Neuveriteľne mi sedí štýl písania tohto autora a číta sa mi to super aj v češtine a spôsob, akým Backman postupne odhaľuje charaktery jednotlivých postáv a ako ich prepája, nuž baví ma čítať jeho knihy a mám rada jeho postavy, aj tie, čo nemám rada, lebo nie sú čierno-biele. Skvelá kniha!

27.05.2021 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Ťažko hľadám slová. Knihu som prečítala v nedeľu a som z nej doteraz hotová. Písala som už k viacerým knihám, že toto je jedna z najlepších kníh, aké som kedy čítala, ale toto je NAOZAJ JEDNA Z NAJLEPŠÍCH KNÍH a bodka!!!!!! Vlastne výkričník ;) Téma ťažká a pochmúrna, bolestná, ale našla sa tam aj radosť a láska. Ani neviem ako opísať ten tón knihy, ktorá sa mi hneď prvými stranami dostávala pod kožu. Tak potichu, pomaly sme sa spoznávali s hrdinkami tejto knihy, pozerali sme sa na udalosti z 3 rozličných pohľadov. Veľmi emotívna kniha a musím priznať, že boli aj slzy, ale nie zo smútku a beznádeje, ale práve naopak. Veľmi odporúčam, všetkými desiatimi a dala by som aj 20 hviezd tejto knihe!!! :)

01.05.2018 5 z 5

Ferda Mravenec Ferda Mravenec Ondřej Sekora

Som rada, že som po tejto knihe siahla, lebo som si pripomenula moje detstvo. Príbehy Ferda Mravca sú zábavné aj náučné a deťom sa veľmi páčia. Určite odporúčam :)

14.06.2022 5 z 5

Setkání s Rámou Setkání s Rámou Arthur Charles Clarke

Sci-fi klasika, ktorá mi v mnohom pripomínala môj nedávno prečítaný súčastný sci-fi kolos The Expanse. Vesmírne dobrodružstvo, ktoré stojí za prečítanie. AJ

01.11.2023 4 z 5

Vianočné prasiatko Vianočné prasiatko J. K. Rowling (p)

Veľmi vydarené dielo nie len pre deti z pera pani Rowling.

29.01.2023 4 z 5

Kde raky spievajú Kde raky spievajú Delia Owens

Autorka ma vtiahla do života Kaye a užívala som čítanie tohto veľmi podareného príbehu.

11.12.2022 4 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Musím sa priznať, že som nemala žiadne očakávania od tejto knihy. Čaká ma trilógia Žatva smrti od Shustermana, no k tejto knihe som sa dostala trochu skôr. Nuž a ostala som veľmi milo prekvapená. Autor sa veľmi zaujímavo popasoval s témou interupcií. Napriek tomu, že hlavní hrdinovia sú mi svojim vekom už vzdialení a väčšinou ma v knihách konanie tínedžerov dosť rozčuľuje, Shustermanovi sa podarilo to, že Connor, Risa a Lev mi boli všetci svojím spôsobom veľmi sympatickí a vedela som sa s nimi v niektorých situáciach stotožniť. Ozaj veľké prekvapenie pre mňa :)

24.09.2021 5 z 5

Posel Posel Markus Zusak

Mala som inu predstavu o tejto knihe, no musim povedat, ze ma dostala.
Predstavte si, ze jedneho dna najdete v poste kartu s troma adresami. Zahodite ju alebo sa vo vas prebudi zvedavost a pojdete si obzriet co na tych troch miestach najdete? Hlavna postava tejto knihy, 19-rocny Ed, sa rozhodne pre moznost cislo dva a tak sa cely pribeh rozbieha. Neuveritelna kniha a pribeh, no vlastne o tom, ake jednoduche a zaroven tazke je pomoct ludom cudzim, ale aj priatelom, ktori to potrebuju, hoci aj niecim tak banalnym ako su nove ziarovky na vianocnu dekoraciu, ale tiez pribeh o tom, ako najst seba sameho a zit svoj zivot naplno. Moja druha kniha od Zusaka a pre mna sa stava oblubenym autorom. Odporucam vsetkym:)))

18.06.2013 5 z 5