kanitsuj kanitsuj komentáře u knih

Birthday Girl Birthday Girl Haruki Murakami

Povídku bych hodnotila tak 70%, nelze jí upřít notnou dávku tajemna, ale ilustrace mne bavily o trochu více než samotný text. Jako by povídce scházela dynamika, kterou doháněla obrázky. Osobní doslov hodnotím též průměrně, i když s sebou nesporně přináší zajímavou myšlenku.

15.11.2017 3 z 5

Pohodlné lži Pohodlné lži Randy Susan Meyers

Moje druhé setkání s touto autorkou, ale Manželské nehody se mi líbily více. V tomto příběhu jsem postrádala trochu napětí - zvědavosti, jak příběh dopadne. Vyprávění se neslo v neměnném tónu a zápletka nebyla tak silná jako u předchozího titulu. Knížka rozhodně stojí za přečtení, je psána pěkným jazykem a s citem pro věc, ale jistě existují mnohem lepší příběhy věnované podobnému tématu.

18.09.2017 3 z 5

Já a ty Já a ty Niccolò Ammaniti

Zajímavá a velmi čtivá novela o "Osamělosti prvočísel":-) Ráda si přečtu autorovu další práci.

25.05.2017 3 z 5

Moje všechno Moje všechno Katie Marsh

Příběh mladého manželského páru, kterému se v důsledku každodenního stresu a rutiny vytratila ze společného života láska, obdiv a vzájemný respekt k partnerovi a který musí projít velmi zátěžovou zkouškou, aby znovu nalezl, co je v životě skutečně podstatné.
Četlo se mi pěkně, některé pasáže jsou možná příliš zdlouhavé a některé naopak působí zkratkovitým dojmem /méně rozpracovaná psychologie hlavní hrdinky/. Nicméně téma pro mne bylo aktuální i inspirující a rada si o něm budu ještě chvíli po přečtení přemýšlet...

10.02.2017 4 z 5

Jeden plus jedna Jeden plus jedna Jojo Moyes

Road román o jedné nešťastné neúplné rodině, která díky svému odhodlání "nic nevzdávat" ke štěstí přišla:-) Příběh mne bavil, většinou nenudil, v celku byl poměrně uvěřitelný a zaujalo mne i několik zajímavých postřehů. Hrdinům jsem fandila od začátku do konce, jen bych volila méně vulgární výrazy spojené se sexuálním sbližováním ústřední dvojice, protože se do celkového spíše citového výrazu románu nehodily, ale to je možná záležitost autora překladu. Také těch tragédií je ke konci již příliš a obecně si myslím, že právě závěry jsou ojedinělou slabší stránkou autorky:-)

23.01.2017 4 z 5

Setkání o Vánocích Setkání o Vánocích Abby Clements

Příběh jsem četla v adventním čase, ale nemohu říci, že by se mi příliš usadil v mysli. I přes autorčin pokus o "vážnější" dramatickou zápletku mi chybělo výraznější napětí a i romantiky bylo koneckonců pomálu:-( Některé epizody vedlejších hrdinů jako by byly navíc a jen dodávali knížce větší objem. Všechno do sebe až příliš ideálně zapadalo, a proto jsem se asi při čtení i trochu nudila a měla pocit, že už jsem podobné četla mnohokrát.

02.01.2017 3 z 5

Černá díra Černá díra Charles Burns

Nejsem pravidelnou čtenářkou tohoto žánru, komiks se ke mne dostal úplnou náhodou. Zaujala mne jeho vizuální podoba - živé kresby jako by se animovali před čtenářovýma očima. Také autorova fantazie napovídá, že si musel přinejmenším nějakou drogu vyzkoušet sám na sobě. Připomínalo mi to Záhadu Blair Witch spojenou s nějakým béčkovým romantickým filmem pro teenagery, kde se hojně experimentuje se sexem a psychotropními látkami. Jen ty fyziognomické anomálie způsobené záhadným morem a časté střídání dějových linek se mi časem trochu pomotaly a nejsem si úplně jistá, zda jsem v závěru pochopila všechny souvislosti:-)

24.11.2016 4 z 5

Skryté zlo Skryté zlo Sandra Brown

Po přečtení "Nízkého tlaku" musím napsat, že tento román byl o malinko lepší, protože zápletka byla napínavější, ale podobně jako u předchozí zkušenosti mi nesedělo propojení vypjaté situace a milostných vytržení. Závěr byl možná zbytečně překombinovaný, chvílemi jsem se ztrácela v časové posloupnosti - kdo byl kde v jakém okamžiku. Je dost možné, že mi uniklo něco zásadního, protože ne na vše jsem v závěru dostala uspokojivé odpovědi:-)

17.10.2016 3 z 5

Nízký tlak Nízký tlak Sandra Brown

Sandra Brown píše velmi čtivě a i příběh byl napínavý, i když ze začátku možná trochu kostrbatější, než se čtenář seznámil s úvodní situací. Četla jsem od ní již několik knížek a musím říct, že kvalita občas kolísá. Tento román řadím spíše k její lepší tvorbě. Vraha jsem do konce neodhalila, třebaže okruh podezřelých byl velmi omezený a v závěru se zdálo, že už snad žádné možnosti ani nejsou. Hodnotím průměrně a to především proto, že mi k tak vážné situaci jako je umírající otec hrdinky nějak neseděly její sexuální eskapády a asi také proto, že čtenář od začátku tuší, jak se bude milostná linka vyvíjet. V této rovině jsem jaksi postrádala větší propracovanost a napětí, naopak zábavné a osvěžující byly pasáže o potetovaném Rayovi:-)

05.10.2016 3 z 5

Normální debil Normální debil Robert Bellan

Velmi zábavné čtení o autorově dětství kořeněné slovácko-slovenským nářečím navrací čtenáře do kulis dnes velmi oblíbeného československého retra 70. a 80. let. Knížka je velmi útlá, ale dá se číst opakovaně, podobně jako povídky Šimka a Grossmana. Těším se na pokračování, k jehož přečtení autor v závěru prvního dílu tak slibně vybízí:-)

27.09.2016 4 z 5

Ctitel Ctitel Charlotte Link

Tento thriller je čtivý a srozumitelný, nicméně na začátku jsem měla trochu problém se začíst a také prozrazení pachatele činu na samém začátku významně snížilo napětí, kvůli kterému čtenář tento žánr zpravidla vyhledává. Také jsem měla výhrady k vývoji děje - v příběhu je několik míst, kde postavy nejednají zcela logicky a právě díky tomu se děj může posunout patřičným "dramatickým" směrem.
Od autorky jsem četla Šmíráka i Zapomenuté dítě a posloupnost by byla následující: nejlepší jednoznačně Zapomenuté dítě, poté Śmírák a nejslaběji bych hodnotila Ctitele.

27.07.2016 4 z 5

Náhlá vzplanutí Náhlá vzplanutí Nora Roberts

Zdá se, že zde jsem se opravdu přehmátla... Příběhy ve stylu Rosamundy Pilcher jsou ještě stravitelné v rámci jednorázové letní podívané v televizi, ale jejich četba je skutečnou ztrátou času. Chvílemi jsem měla dojem, že autorka v přílišném zápalu, co nejvíce vybudit libido čtenářů, dramaticky ztrácí kontrolu nad smysluplností textu, který píše. Jeden můj oblíbený citát pro ilustraci: "Na hrudi se mu černal chomáč chmýří, který se ztrácel v opasku džínsů"...:-)))

14.07.2016 2 z 5

Marina Marina Carlos Ruiz Zafón

Autora jsem neznala, knížku jsem si vybrala podle pěkného přebalu a slibné anotace. Z počátku jsem měla trochu problém se začíst a vlastně celou dobu jsem se na příběh dívala jako by zpovzdálí. Styl autora mi nepřišel nijak výjimečný, ba naopak chvílemi mi vadil zřejmý stereotyp - "a pak se dal do vyprávění..." - bez těchto vsuvek by se děj vlastně vůbec neposouval, překladatelku (pravděpodobně moravské provenience) bych také příliš nepochválila... a kulisy gotického románu měly své místo, nicméně v některých momentech už hraničily spíše s parodií žánru než aby sloužily v jeho prospěch. Co se mi na knížce ovšem velmi líbilo byla myšlenka - celý příběh vnímám jako román o lásce k životu, o plynutí času a lpění člověka setrvat v určitém libém okamžiku, stadiu nebo věku. Je to knížka o předem prohraném boji člověka s časem, který navíc nevyhnutelně deformuje jeho vzpomínky. Horor není v tajemné atmosféře, ale utváří se přímo v nitru hrdinů a v jejich myšlení. Jsem přibližně ve věku autora, proto asi v knize vidím to, co dospívajícím zůstává skryto.

28.04.2016 4 z 5

Tentokrát to bude jinak Tentokrát to bude jinak Alexandra Potter

Příjemný román pro všechny romanticky založené duše. Velmi dobrý standard od této autorky - čtivé, humorné a osvěžující zásluhou nereálného "kdyby" v tomto případě "kdyby byla možnost druhých šancí":-)

19.04.2016 4 z 5

Austenland Austenland Shannon Hale

Knížka je jednoznačně lepší než film a připomínala mi některé příběhy Alexandry Potter. Zabývá se tématem hledání ideálního životního partnera, které není vždy jednoduché a úspěšné, zvláště pak propadneme-li svému snu. Film si bere z knížky jen úplný základ a ostatní domýšlí v duchu hloupých amerických romantických komedií. Zkrátka knížka nepředvádí hlavní hrdinku jako fanatickou fanynku a ostatní postavy jako afektovaný kompars.

29.03.2016 4 z 5

Umění předstírat Umění předstírat Rachel Harris

Přesně jak mnozí píší, je to nenáročná a velmi příjemná knížka pro všechny, kteří se rádi vracejí do středoškolských let a i s velkým odstupem času je stále baví číst o prvních láskách a prvních nesmělých milostných krůčcích. Četlo se mi velmi pěkně, podobně jako romány naší Lenky Lanczové, snad jen to první milování mi tam scházelo a kdyby se Brandon dovtípil alespoň o padesát stránek dřív, mohlo se tam ještě krásně vejít:-)))

17.02.2016 4 z 5

Volavka Volavka Sharon J. Bolton

Volavka je v pořadí druhou epizodou kriminální minisérie s policistkou Flintovou (první se jmenuje "Už mě vidíš?"). Knížka mne zaujala zajímavým obrázkem na přebalu, autorku jsem neznala a první díl jsem nečetla. Napínavý detektivní příběh z prostředí cambridgeských kolejí se mi četl velmi pěkně a snad by mi ani nevadilo milotsné pnutí mezi hlavními hrdiny, ale... Autorka po velmi pěkném a efektním začátku (!) zabředává do rozvleklého popisu děje a čím více se blíží čtenář k závěru, tím jasnější kontury má očekávaná pointa. Zkrátka modří vědí už od poloviny:-) V některých situacích zůstává čtenáři rozum stát, jak neuváženě hrdinka jedná a jak vbíhá do jednoho neštěstí za druhým. No a samotný konec - k tomu si každý musí dojít / dočíst se sám, ale faktem je, že bych čekala vše, ale toto ani v nejodvážnějších představách:-)) PS: Už mě vidíš? právě čtu...

18.01.2016 3 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Jedná se o velmi čtivý a kvalitní psychothriller, nicméně také mi není úplně jasné, z jakého důvodu je tolik oceňovaný a doporučovaný. Hlavní hrdinka - alkoholička mi byla nepříjemná od samého začátku (kdyby nebylo masivní reklamy, po přečtení anotace bych se k četbě možná ani neodhodlala) a myslím, že alespoň u mne toto její "zaškatulkování" do kategorie labilně smýšlejících osob hodně ubralo na věrohodnosti celého příběhu. Naopak jsem ocenila jak autorka dokázala ze zcela běžné situace - dojíždění vlakem do práce - rozehrát napínavý příběh. Vždyť kdo by s Českými drahami:-) nezažil nudné a pro cestujícího i často bezdůvodné stání vlaku nejen na návěstidle a to je možná také jeden z důvodů, proč si knihu tolik čtenářů v Čechách oblíbilo:-)

08.01.2016 4 z 5

Asylum Asylum Madeleine Roux

Knížka se mi dobře a rychle četla, ale její děj mne příliš nezaujal. Do reality měl stejně daleko jako k fantasy thrilleru. Zůstal někde na půl cesty. Motivace hrdinů mi unikala, vyústění příběhu nebylo příliš velkým překvapením a plánované pokračování se mi zdá zbytečným natahováním toho, co by mohlo zůstat již uzavřené.

11.09.2015 3 z 5

Dům na kopci Dům na kopci Shirley Jackson

Má očekávání byla trochu jiná, přesto se mi příběh ve výsledku líbil, ale byl na můj vkus příliš krátký. Spíše se jedná o jakousi psychologickou novelu s hororovými prvky ironizující žánr gotického románu. Zajímavý je popis "pouta" mezi domem a hlavní hrdinkou. Knížka ve mne i po 14 dnech od přečtení zanechává pocit znejistění, zda jsem ji správně přečetla a pochopila.

01.09.2015 3 z 5