Černá díra

Černá díra https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/6869/bmid_cerna-dira-bMQ-6869.jpg 4 117 17

Měli jste pocit, že vaše puberta (akné, trapné první sexuální zážitky, úděsné mejdany, odporná chuť laciného alkoholu) byla něco příšerného? Charles Burns vám ve svém zásadním grafickém románu vysvětlí, že to byl ještě čajíček. Střední škola na americkém maloměstě – to je podle mnoha hororových i jiných autorů (v čele se Stephenem Kingem) pozemská obdoba pekla. Charles Burns tuto představu dovedl do dokonalosti. Jsme na okraji Seattlu v polovině 70. let 20. století. V době, kdy středoškoláci jsou už rovnýma nohama v sexuální revoluci a kouří marjánku, být hipíkem už sice vyšlo z módy, ale David Bowie je se svými kostýmy přeci jen ještě „trochu moc divnej“. Do života protagonistů drtivě dopadne nová pohlavně přenosná nemoc, která postihuje jen teenagery a která jim způsobuje různé bizarní mutace: druhá ústa na hrudi, maličké růžky, svlékající se hadí kůže… A bude hůř. Lidé se začnou měnit i uvnitř. A začnou i umírat… Charles Burns své hypnoticky, děsivě krásné veledílo vytvářel deset let. To zní hrozně, když si ale pozorněji prohlédnete jeho černobílou dokonalost, rafinované symetrie dvoustran, působivá opakování motivů a nevídaně zdařilé zachycení početných postav, spíš se podivíte, jaktože mu to netrvalo let dvacet.... celý text

Literatura světová Komiksy
Vydáno: , BB art

Black Hole , 2005

Disease
23.10.2023 5 z 5

Nepochybně Burnsův opus magnum. Jen je třeba dávat bacha, kdo zrovna konkrétní kapitolu vypráví, což je vzhledem ke kotletové uniformitě občas oříšek.

Katania
21.06.2023 3 z 5

Já jsem to asi moc nepochopila. Každopádně ilustrace parádní.

Milonak
09.01.2022 2 z 5

V podstatě se ztotožňuji s názorem čtenáře borknagar - "Za mě velmi slabé, jak po příběhové, tak grafické stránce (ale ta je o něco lepší). Rozvleklé, pokoušející se zachytit marně určitou dobu, snaha šokovat čtenáře, snaha o nevím co". Mně Černá díra také nesedla - už příběh samotný je podivný, skoro by se mně chtělo napsat zbytečný. Grafická stránka je až moc "černobílá", mělo by to působit asi ponuře ruku v ruce se samotným obsahem, ale mě to nevzalo. Bohužel...

Knišíl
07.12.2020 5 z 5

Burnsův Magnus Opus nabízí body horor s netriviální zápletkou a imaginativní silou, jež mě osobně velmi bavil, a ač komiksy nejsou zrovna moje silná čtenářská stránka, musím se přiznat, že právě Black Hole (čteno v originále) je opravdovým Masterpiece mezi komiksy, a budeme-li je řadit mezi literaturu, tak i v rámci literárních děl. Černá díra není jenom příběhem teenagerů, ale universální výpovědí o oné mlžné hranici mezi dospíváním a dospělostí, která se s člověkem táhne již po celý život. Skutečně nikdy úplně nedospějeme. Jizvy mládí přetrvávají a vplouvají do vrásek výrazů našich stařeckých kukučů.

Artie
01.07.2020 5 z 5

Noir & Cinématique

tomexx
13.06.2020 3 z 5

Creepy.

Hellboy
16.12.2019 4 z 5

Vynikající záležitost, naprosto rozumim tomu, proč je to takový kult, ale stejně mi tu trochu schází nějaké směřování, vyústění, konec. Tahle to celé vyznívá hrozně do prázdna.. Ale jinak mám pro Černou díru jen samé superlativy. Dokonalá atmosféra té doby, která připomíná jednu nekonečnou noční můru nasáklou neprostupným kouřem trávy...

MCGinger
27.09.2018 4 z 5

Autorovo Naposled mě absolutně nadchlo, takže jsem s napětím očekával jeho masterpiece. Neříkám, že jsem byl zklamán, ale čekal jsem asi trochu něco jiného. Příběh je zajímavý, časové linky i úhly pohledu se proplétají tak dlouho, až do sebe zapadnou. Ale trochu mi chybělo nějaké vysvětlení či prostě uzavření. (Čteno v originálu, překlad tedy nehodnotím.)

kanitsuj
24.11.2016 4 z 5

Nejsem pravidelnou čtenářkou tohoto žánru, komiks se ke mne dostal úplnou náhodou. Zaujala mne jeho vizuální podoba - živé kresby jako by se animovali před čtenářovýma očima. Také autorova fantazie napovídá, že si musel přinejmenším nějakou drogu vyzkoušet sám na sobě. Připomínalo mi to Záhadu Blair Witch spojenou s nějakým béčkovým romantickým filmem pro teenagery, kde se hojně experimentuje se sexem a psychotropními látkami. Jen ty fyziognomické anomálie způsobené záhadným morem a časté střídání dějových linek se mi časem trochu pomotaly a nejsem si úplně jistá, zda jsem v závěru pochopila všechny souvislosti:-)

borknagar
25.05.2016 3 z 5

Za mě velmi slabé, jak po příběhové, tak grafické stránce (ale ta je o něco lepší). Rozvleklé, pokoušející se zachytit marně určitou dobu, snaha šokovat čtenáře, snaha o nevím co. Ani jedna postava mi nebyla kdoví jak sympatická, jen ta s tím ocáskem docela ušla (ale to sem nejspíše nepatří). Deset let práce autora a mě toto dílo naprosto minulo. Slabší průměr, jsem rád, že existují knihovny.......

moira2912
26.06.2015 5 z 5

Jesus!!
Úžasná kresba.
Ta originalita, fantazie...
Ale je to děsivé.
Krásně morbidní.
Nope, prostě jen morbidní.

pastva
24.07.2014 4 z 5

Krásné grafické zpracování a poutavý příběh.

janha
17.11.2012 5 z 5

Grafický román par excellence. Sedmdesátá léta, sex, drogy a melancholie. Černá a tíživá. Realistické s fantaskními momenty, znepokojivé a tak trochu záhadné. Záleží na interpretaci… Halucinace, drsná reflexe, mor jako symbol.

Petrvs
01.10.2012 3 z 5

Víceméně souhlas s paulhunterem. Vizuálně skvělé, nápady výborně, znepokojující "cronenbergovský feeling", ale určitě se z tématu dalo vytěžit víc.

MilkyA
21.09.2011 4 z 5

Príbeh je viac-menej, a aj celkovo vyznenie komixu, béčkový ( feeling trochu ako pri starých zombie hororoch a tiež ten teenage setting nepridáva na vážnosti ), ale má super atmosféru a pripomína mi v tých mutáciách Cronenberga, v jeho najlepších slizko-úchylných časoch a tie milujem... čitateľnosť super, príbeh som zhltla hneď, na nič sa nehrá..takže Thumbs up :)

evickakyticka
09.03.2011 5 z 5

Vzpomněla jsem si na tento komiks, který jsem četla asi rok zpátky. Rozhodně doporučuji, příběh i zpracování je skvělé.

paulhunter
30.11.-0001 4 z 5

Výborné zpracování, Charles Burns dal do Černé díry deset let poctivé práce, takže po grafické stránce nemám co vytknout.(5/5).
Co mi však úplně nesedlo, byl samotný příběh, a proto celkově hodnotím za čtyři hvězdičky.

Charles Burns
americká, 1955