kanitsuj kanitsuj komentáře u knih

Jako led Jako led J. Lynn (p)

Jsem skoro u konce a žádná sláva to nebyla, čekala jsem asi více vzhledem k probíranému tématu (mám už v tomto směru celkem načteno), proto dávám tak nízké hodnocení. Též už mne trochu omrzelo spojení sexu a bohatství, jako by lidé střední třídy nemohli být účastníky podobných vztahových nesnází.
Jazykově též podprůměrné, chyběla mi "větší něha" a chování obou hlavních představitelů bylo většinou zcela nesmyslné.

14.12.2016 1 z 5

Ty, ja a tí druhí Ty, ja a tí druhí Fionnuala Kearney

Na tuto knížku jsem se dlouho chystala - zaujala mne velmi pěkná obálka a anotace slibující podobnou tematiku s níž ve svých románech pracuje Liane Moriarty, ale vzhledem k debutu autorky jsem absolutně nevěděla, co očekávat. Byla jsem velmi příjemně překvapena. Příběh se příjemně čte, stále se děje něco zajímavého, stále přicházejí další a další podměty k zamyšlení. Zajímavé pro mne bylo především to, jak se měnilo mé nazírání na jednání hlavních postav. V závěru jsem už fandila oběma. Naopak trochu mi vadilo mírné nadužívání sprostých slov a závěr jsem očekávala trochu jiný, ale možná kdyby se vyplnilo mé očekávání knížka by nakonec ztratila na intenzitě sdělení.

08.11.2016 4 z 5

Lásko, kde jsi? Lásko, kde jsi? Nick Spalding

Tato knížka je vskutku velmi humorná, ani nepamatuji, kdy jsem se při čtení tolik nasmála jako u situace s "fajitas":-))) Mám dojem, že 3/4 jsou lepší než poslední čtvrtina a také některé vulgarismy tam snad nemusely ani být, proto dávám o jednu hvězdičku méně.

16.09.2016 4 z 5

Panství Edenbrooke Panství Edenbrooke Julianne Donaldson

Knížka je příjemným čtením pro všechny, kteří mají rádi romantické příběhy z období regentství. Čtenáři musejí zamhouřit oko nad některými nepřesnostmi, které se rozcházejí s parametry doby, o které se vypráví, stejně jako nad překladem, který vychází ze současné mluvy a s některými výrazy si vůbec neláme hlavu. Některé "náhody" byly možná příliš velké náhody a občas shody různých okolností působily velmi účelově:-) Nejde o žádný literární klenot, ale za přečtení jistě stojí a knížka se mi rozhodně lépe četla než např. román Mariana, který se odehrával na rozhraní dneška a minulosti a kde hlavní hrdinka nepochopitelně "cestovala" časem.

31.08.2016 4 z 5

Poslední výkřik Poslední výkřik Alice Clayton

Knížku jsem přečetla vlastně jen ze setrvačnosti, protože jsem s větším či menším nadšením četla i všechny předešlé díly a chtěla jsem vědět, s čím ještě autorka přijde a jak celou sérii zakončí. Bohužel musím napsat, že minimálně do poloviny knížky jsem se nudila - převyprávění osudů hrdinů z předchozích dílů a neustálé stáčení pozornosti k nadrženosti všech zúčastněných chvílemi hraničilo s těmi nejvíce béčkovými německými pornofilmy a možná mne i ta jednoduchá lascivnost vyprávění jako čtenářku urážela. Druhá část byla o poznání lepší, objevil se nový konflikt a v závěru nechyběl ani oblíbený kocour Clive. Přesně, jak už zde napsal někdo pod mým komentářem - knížka by mohla mít poloviční rozsah a vůbec nic by se nestalo. Její první část je rozpačitá, zbytečně natahovaná a celkovému dojmu vůbec neprospívá.

10.06.2016 2 z 5

Láska v Paříži Láska v Paříži Nicolas Barreau

Velmi sympatický a milý příběh pro všechny milovníky romantiky, pařížských zákoutí a kouzla starých filmů a artových kin.
Nevím, jak se to spisovateli podařilo, ale v příběhu, který vypráví, dokázal velmi věrohodně a "nelacině" zachytit výjimečnou atmosféru se špetkou nostalgie, romantické sentimentality i ironie vlastní tvorbě Woodyho Allena (a není to jen díky postavě Allena Wooda:-), je to i způsobem samotného psaní, volbou jazykové výbavy postav atd...a samozřejmě zdařilým překladem.
Knížka mne jednoznačně překvapila a moc potěšila!

08.04.2016 4 z 5

Zamilovaná hypnotizérka Zamilovaná hypnotizérka Liane Moriarty

Popravdě nevím, co o této knížce v kontextu ostatní autorčiny tvorby napsat. Příběh se mi líbil, pěkně se četl, zpracovával zajímavé a neotřelé téma, občas mne podnítil k zamyšlení i ke shovívavému úsměvu, když jsem narazila na popis situace či pocitu, který přece tak dobře znám ze svého vlastního života..., přesto jsem asi čekala více a tentokrát (vůbec poprvé) knížka zcela nenaplnila má očekávání. Ačkoli se jedná o formát, který měl spojit psychologickou sondu z "Na co Alice zapomněla" a thrillerové drama z ostatních knih, myslím, že výsledek nebyl přesvědčivý, protože "Alice" má namísto nečekaného šokujícího zvratu hluboké a úsměvné poznání, které v tomto případě schází a není nahrazeno ani oním dech beroucím zvratem . V tomto příběhu, jako by pozvolné stupňování napětí vedlo k logicky předpokládané situaci a poté se postupně zcela vytrácelo (v očekávaném závěru) .

23.03.2016 4 z 5

Půlnoční zátoka Půlnoční zátoka Nora Roberts

Ke knížce jsem se dostala díky synopsi, která mne zaujala - mám ráda příběhy o domech s tajemstvím, ale byla jsem spíše zklamaná, neb je to takový slabší průměr pro náročnější čtenáře - zápletka pro mne nebyla dostatečně napínavá a rozuzlení na konci postrádalo logiku. Převtělování my vůbec nedávalo smysl a čtení myšlenek mrtvých postav živým postavám, to už bylo opravdu trochu příliš...Chápu, že se jedná o mysteriózní čtivo, ale bylo to takové rozvleklé povídání o tom, co všichni víme po přečtení několika prvních stránek a pak 300 stránek čekáme, jak se z toho autorka se ctí vylže. Bohužel tady se závěr příliš nepovedl, skoro bych řekla, že nebýt závěru, hodnotila bych knížku i o něco kladněji.

26.02.2016 2 z 5

O spánku a mizení O spánku a mizení Katharina Hagena

Po "Chuti jablečných jadýrek" jsem s očekáváním sáhla po dalším románu této autorky, ale byla jsem bohužel trochu zklamaná. Rozvleklý styl psaní, dlouhé řetězce asociací i neustálé matení čtenáře střídáním různých vypravěčů by mi nevadilo, kdyby to prospívalo výslednému tvaru. Třebaže děj spěje k jakési tragické pointě, není to typ knihy, který by čtenář nemohl samým napětím odložit. Sama jsem knížku četla na několik etap a v duchu jejího názvu ji prokládala spánkem. A kdyby mi z nočního stolku sama od sebe zmizela, možná bych si toho ani nevšimla:-)
Autorce však nelze upřít jedinečný styl psaní a mnoho zajímavých myšlenek na řádcích i mezi nimi.

05.02.2016 3 z 5

Hřebec Hřebec Alice Clayton

Přečetla jsem oba předchozí díly, proto mám s čím porovnávat. Jedná se o velmi nenáročné (přečteno za den), ovšem příjemné čtení. Pravdou je, že v tomto díle nebylo mnoho sexu, ale erotika alespoň ve druhé části předčila oba předchozí díly. Řekla bych, že byla vtěsnaná doslova mezi řádky, ale byla tam v celé své rafinovanosti a vynalézavosti nesmělých osamělých srdcí. Hrdinku jsem si raději příliš nepřestavovala, protože mi její popis tragicky neseděl k logice celého příběhu, ale nevadí. Zasazení děje do starého domu bylo příjemné, hrdinčina fascinace kovbojem mne nijak nepřekvapila a ani nepůsobila křečovitě, protože člověk ze zoufalství udělá různé věci a knihovník byl prostě tichá voda, která břehy mele. Pro mne možná naopak i nejlepší díl série!

27.11.2015 3 z 5

Watsonovi Watsonovi Jane Austen

Watsonovi jsou méně známé přesto po všech stránkách velmi zdařilé autorčino nedokončené dílo, které nádherně ilustruje společenskou situaci přelomu 18. a 19. století. Někomu se možná může z dnešní perspektivy zdát nudné a naivní, nicméně pozorný čtenář znalý kontextu v něm rozpozná i velmi zábavné ironické komentáře.

09.09.2015 4 z 5

Prokletí Prokletí Lisa Jackson

Trochu překombinovaný a předem odhadnutelný děj. Love story spojená s paranormálními jevy v jednom starém domě s naprosto zběsilým nereálným zakončením /připomínalo mi Deníky dávného prokletí a nebo předposlední knížku H. Cobena - Šest let, kde se také vše v mžiku vyřeší a předchází tomu nekonečně mnoho stran/. Střídání různých dějových linií bylo příjemným osvěžením (třebaže únosy dívek mi též připomněli knížku z poslední doby - Krysařovy děti) a jako oddechová četba knížka také obstála, proto dávám alespoň tři hvězdičky.

01.09.2015 3 z 5

Klejinčino tajemství Klejinčino tajemství Zdenka Hamerová

Výborný čtivý detektivní příběh s prvky hororu, psychologického dramatu a thrilleru. Autorka si pro svůj příběh vybrala velmi oblíbené téma tajemného chátrajícího domu, které rozpracovala do několika vzájemně propletených dějových linií. Čtenář do posledních několika stránek netuší, v čí prospěch a jakým směrem se zápletky rozvinou. Při četbě této knížky jsem si uvědomila, že potenciál některých navíc nepříliš známých českých autorů je kolikrát mnohem lepší než autorů světově uznávaných. Ti sice mají na knížkách nálepku "bestseller", ale již jsem se několikrát setkala se skutečností, že obsah tomuto označení zdaleka neodpovídal. Klejinčino tajemství je např. po jazykové stránce spíše podprůměrné, ale co se týká výstavby příběhu, již dlouho jsem nečetla něco tak napínavého. Reálný naprosto logický závěr kvalitu knížky ještě pozvedl. A že se příběh zakládá na reálném předobraze je bonus, který určitě zužitkuji při plánování víkendového výletu:-)

23.02.2015 5 z 5

Deníky dávného prokletí Deníky dávného prokletí Stephen Lloyd Jones

Přestože knížka je autorovou prvotinou, nelze jí upřít originální námět a poutavý způsob zpracování. Nemohu říci, že bych ji přečetla jedním dechem, neboť začátek byl po dějové stránce poměrně rozvleklý a střídání časových rovin také trochu zpomalovalo tempo čtení. Když jsem se zorientovala a čtení ve mně probudilo zvědavost, jak příběh skončí, následovalo alespoň pro mne veliké zklamání v podobě akčních scén jako vystřižených z béčkového thrilleru. Třebaže bylo od počátku jasné, že se bude jednat o téma související s nadpřirozenými schopnostmi, autor jako by zde překročil míru a nechal se příliš unést detailními popisy svých apokalyptických vizí. A úplný závěr...na ten si musí každý udělat svůj názor...Zkrátka některé scény mi v mnohém připomněly závěr Cobenova thrilleru Šest let. Myslím si, že kdyby si dal autor více práce, častěji pracoval s psychologií postav, tajemnou atmosférou starých budov apod. a naopak akčno ponechal ve větší zkratce, mohl být výsledek o poznání lepší. Veliké plus však přiznávám nakladatelství ARGO za jedinečné řešení knižního přebalu, který byl jedním z důvodů, proč jsem si knížku koupila. Takové nádherné desky mi nemohly v knihovně chybět!:-)

02.02.2015 3 z 5

Život na ostro Život na ostro Lenka Lanczová

Nebýt poměrně vydařeného zakončení, které se zdá být příslibem opětovného blýskání na lepší časy(v rámci budoucí autorčiny práce), knížka by mne naprosto zklamala. Již od dob dospívání jsem pravidelnou čtenářkou knížek Lenky Lanczové a až na několik výjimek, které by se daly spočítat na prstech jedné ruky, jsem přečetla téměř vše. Tato zatím poslední knížka pro mne byla od začátku příliš čitelná, od počátku bylo jasné, jakým směrem se vše bude ubírat. Měla jsem také pocit, že zde poprvé chybí to, co je právě v jiných autorčiných knížkách to čtenářkami vyhledávané - humorné situace, vykreslení kouzelné letní atmosféry, širší okruh nápadníků soupeřících o srdce hlavní hrdinky, detailní popis namlouvání, randění a oddání se lásce se vším všudy apod. Nemělo to pro mne ten lanczovský šmrnc, příběh byl příliš jednoduchý, černo-bílý. Mám dojem, že paní Lanczová by se měla držet spíše stylu pro náctileté, který bravurně ovládá a nesnažit se přizpůsobovat psaní generaci, která odrostla na jejích knížkách, a která se již dostává do středního věku.

09.12.2014 2 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Druhý díl Aristokratky hodnotím stejně jako první díl - tam kde první skončil, druhý plynule navázal, o vtipně vypointované situace nebyla opět nouze, jen mne zarazila útlost knížky, protože těch sto stran druhého dílu se klidně mohlo přidat k prvnímu. Třetí díl budu samozřejmě netrpělivě očekávat:-)

03.11.2014 4 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Píšící kastelán Evžen Boček je pro mne velkým překvapením, přestože nejsem velkým fanouškem humoristických próz. Knížka mne od samého začátku zaujala a bavila mne po celou dobu čtení. Smála jsem se téměř bez přestání a to se mi snad u žádné knihy ještě nestalo. Trochu násilně na mne působilo zakomponování Cher, H. Vondráčkové a knížete Schwarzenberga do příběhu a také mi trochu vadila monotónnost vyprávění prostřednictvím deníkových zápisů. Okamžitě se však vrhám na další díl.

07.10.2014 4 z 5

Prospěchářka Prospěchářka Elyse Friedman

Přehledné a čtivé, trochu jednodušeji psané, ale poměrně originální zápletka a překvapivá pointa. Trochu mne zamrzely scény s daňky, ale autorka jimi chtěla zřejmě podpořit pointu. Škoda, že příběh nebyl propracovanější, dalo by se z něj vytěžit mnohem víc.

12.02.2024 3 z 5

Všichni dobří lidé Všichni dobří lidé Ashley Flowers

Hodnocení této knížky bohužel výrazně snížím - námět je dobrý, detektivní příběh se pěkně čte, ale to je vše. Způsob jakým pátrá novinářka po pachateli činu je totiž ve srovnání s jinými detektivkami spíše k smíchu. Zmiňovaných nelogičností je v knize příliš a konec byl aspoň pro mne úplnou katastrofou.

25.01.2024 2 z 5

Hovory s Nepraktou Hovory s Nepraktou Helen Valentová

Jde o vyprávění historek a čtenář se dozví i leccos o mistrově pozoruhodném životě a tvorbě. Nemohu se zbavit pocitu, že knížka není úplná, protože témata v ní probíraná působila nahodile a aspoň pro mne nikam nesměřovala.

16.11.2023 3 z 5