kajka.w kajka.w komentáře u knih

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Krásná obálka, super námět, jen zpracování trošku pokulhává. Vadilo mi, jak se tam některé části opakují, vysvětluje se stále něco dokola, i když už to musí být dávno každému jasné. Ale dají se zde najít i hlubší myšlenky, nad kterými se musíte zamyslet a podívat se sami na sebe z jiných úhlů pohledu.

18.01.2024 4 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Jen by mě zajímalo, do jaké míry je knížka autentická a jak moc jsou příhody přibarvené. Zdá se mi až neuvěřitelné, jak se s Ládínkem každý spřátelí, nabídne mu pohoštění a přespání, pozve ho na svatbu a pohřeb... Asi je to vážně velký sympaťák. Každopádně jeho styl psaní, je pro mě parádní oddychovka, nejenom na dlouhé zimní večery.

14.01.2024 5 z 5

Angličan v Česku aneb Czech Me Out Angličan v Česku aneb Czech Me Out Alena Damijo

Spoustu Českých zvyků si ani neuvědomujeme, děláme automaticky, ale svět se jim diví. Tato knížka je krásně shrnuje. Až jsem začala být na tu naši malou, originální a jedinečnou zemičku pyšná. Který jiný národ vstává v 5 ráno a vyráží do lesa hledat houby? Kdo nás trumfne v pití piva? Kdo jiný se odváží nosit ponožky v sandálech? A co teprve naše guláše, knedlíky, řízky, chlebíčky a trdelníky? Zasmějí se nejenom našinci sami sobě, ale i cizinci toužící po poznání Českých specialit.

05.01.2024 5 z 5

Pro mě nejslabší kniha série. Chápu, že to chtěl pan Boček nějak oživit, aby nepsal pořád dokola o tom samém, ale právě život rodiny Kostkových mě bavil nejvíc.

02.01.2024 3 z 5

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

Bylo to opět supéééér a nejvíc supéééér je tetička Nora!

07.12.2023 5 z 5

Klášterem obchází ďábel Klášterem obchází ďábel Jan Bauer

Tohle se opravdu nepovedlo. Umberto Eco se musí v hrobě obracet. Okopírovat a následně takhle zprznit jeho brilantní Jméno růže. Pan Bauer by se měl stydět!

02.12.2023 odpad!

Neuvěřitelné příhody z hor Neuvěřitelné příhody z hor Martin Úbl

Vadilo mi, že příběhy nešly po řadě, tak jak se staly. Jeden byl z Černé Hory, další z Kréty, pak z Nepálu a pak se zase objevily příběhy z Černé Hory a tak dále.. Prostě na přeskáčku... Jinak vcelku vtipná knížka, z židle jsem smíchy teda nespadla, ale pobavila jsem se. Myslím, že po přečtení dostane každý chuť popadnout pohorky a vyrazit.

30.11.2023 4 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Já se bavila od začátku do konce. Jediné, co bylo na prvním dílu lepší, je počet stran. Jinak paráda!

21.11.2023 5 z 5

Zápisník mladých svišťů Zápisník mladých svišťů Walt Disney

Milionkrát přečtená a prolistovaná knížka z dětství. Užila jsem si díky ní soustu zábavy jak sama, tak i s kamarády. Zdědily ji po mně neteře a taky ji zbožňují.

13.11.2023 5 z 5

Můj první a nejoblíbenější Zibura. Baví mě jeho specifický smysl pro humor a schopnost se s každým rychle spřátelit. Dělal mi společnost na nočních a díky němu jsem se tam necítila sama a možná právě proto, je to pro mě nejlepší díl.

13.11.2023 5 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Dovolím si oponovat komentářům níže. Za mě je Nasterea stejně kvalitní jako první dva díly. Za pravdu musím dát pouze tomu, že jsem se párkrát ztratila v ději a v postavách, ale to se mi u fantasy knih stává normálně. Proto jsem žádnou nedočetla, ale tahle série je výjimka. Nemohla jsem se od knížky odtrhnout, dokonce se mi o ní i v noci zdálo. Obrovské plus má česká autorka, která by mohla konkurovat světovým autorům. Perfektně promyšlený svět a postavy, nová slova, plno napětí a nečekaných zvratů. Snad další díl nebude psát moc dlouho. Už se mooooc těším!

11.11.2023 5 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Náhodou se ke mně Bábovky dostaly a jelikož jsem toho o Radce Třeštíkové hodně slyšela, ale nic nečetla, tak jsem si řekla, že to zkusím. Velmi dobře se mi knížka četla, příběhy ze života, které se skutečně mohly stát. Sice jsem se už hned z kraje přestala orientovat v propojení mezi jednotlivými postavami, ale to na požitku z knížky nic neubralo. Nějaké hlubší myšlenky se zde nedočkáte, ale číst si jen tak pro zábavu a potěšení je někdy velmi příjemné.

09.10.2023 5 z 5

Tomík na cestách Tomík na cestách Tomáš Vejmola

I přes obrovskou odvahu a vytrvalost autora, mám pár výtek.
Časté popisování toho, jak se pokazil tuktuk a nešel opravit, nešly sehnat díly, nebyl poblíž schopný automechanik.... mě ke konci už hrozně nudily. I když chápu, že to k té cestě patří a i to je svým způsobem dobrodružství, tak bych tyto úseky zkrátila na minimum a více se rozepsala o jiných, zajímavějších zážitcích s místními lidmi a místy.
Super byly fotky přímo z cest, klidně bych úplně vynechala ilustrace ( i přesto že byly povedené) a přidala daleko více fotek.
A skvělý byl i závěr, to jsem měla radost za Tomíka z jeho fanklubu :)
Když to shrnu, tak parádní čtivá oddychová knížka, ale na plný počet to není.

04.10.2023 4 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Tak tahle knížka mě fakt dostala. Nemám ráda knihy psané rozhovorem, ale tady je to naprosto na místě. Skvěle zpracované.
Všichni víme že život v Severní Koreji je špatný, ale až po přečtení zjistíme jak moc, jestli se tomu vůbec dá říkat život. Je tohle vůbec možné? V 21. století?
Doporučuji přečíst všem, člověk si pak uvědomí že se vlastně máme dobře oproti tomuto peklu na zemi... Rozhodně jsem nečetla naposledy.

02.10.2023 5 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Ač divadelní hry moc nečtu, vybrala jsem si ji jako jednu z knih k maturitě. Jaké bylo mé překvapení, když jsem se do ní začetla. Opravdu jsem se skvěle bavila. Lidská hloupost, vyčůranost, úplatkářství, korupce... Aktuální tehdy i dnes. Jediné co bych vytkla, že byla příliš krátká.
Když jsem si ji při maturitě vylosovala, 1 byla jistá.
Až budou hrát Revizora u nás v divadla, tak neváhám!

02.10.2023

Silo Silo Hugh Howey

Miluju postapokalyptické romány! Tento je ale bohužel pro mě zklamáním. Námět i samotný děj je skvěle vymyšlený, ale strašně špatně se mi to četlo. Nejhorší jsou ty technické popisy, to jsem musela přeskakovat stránky. Pokračování rozhodně číst nebudu. Co ale bylo velmi milé překvapení je seriál. Snad poprvé můžu říct, že se mi líbil víc film/seriál než samotná kniha. A nemůžu se dočkat další série.

02.10.2023 2 z 5

Metro 2035 Metro 2035 Dmitry Glukhovsky

První díl jsem si půjčila z knihovny a byla to naprostá pecka. Byla jsem tak nadšená, že jsem si koupila celou trilogii. Druhý díl mě zklamal, musela jsem se nutit do čtení. Do třetího dílu se taky ne a ne začíst, určité úseky byly fajn, ale nedala jsem to. Nedočetla jsem ji ani do půlky, možná se k ní někdy vrátím ale spíš si přečtu znovu první díl.

02.10.2023 2 z 5

Žena na lesní cestě Žena na lesní cestě Megan Goldin

Knížku jsem přečetla během jednoho víkendu. I když hned od začátku bylo jasné kdo je vrah, tak i přesto jsem cítila napětí a zvědavost, jak to bude pokračovat dál. Zajímavá kombinace. Četla se mi opravdu dobře a oceňuji že v ní nebylo moc postav v kterých bych se ztrácela, jak se mi to stává u knih Agathy Christie.
Doporučuju jako relativně odpočinkové čtení na víkend.

02.10.2023 4 z 5

Léčebný kód Léčebný kód Alexander Loyd

Když budu hodnotit knihu jako takovou, nadšená z ní nejsem. Opakuje se tam stále dokola to samé šíleně optimistickým americkým stylem. Nedočetla jsem ani do půlky a vrhla jsem se na cvičení kódů, které mi naopak přišly vysvětlené nedostatečně. Na druhou stranu se mi líbilo, že je v knize vše vysvětleno tak, aby to pochopil opravdu každý.
Nicméně poselství knihy zatím hodnotit nemůžu, kódy provádím teprve týden. V určitých směrech zlepšení opravdu pozoruju, něco mi bude trvat nejspíš delší dobu.
Za vyzkoušení to určitě stojí.

19.07.2017

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Nikdy mě nepřestanou udivovat tak nadčasové knihy. První vydání z roku 1953, kdy spousta myšlenek byla hodně vzdálená budoucnost a dnes? Lidé se drží stád, jsme závislí na mobilech a jiných technologiích, jsme ovládáni a manipulováni, ten kdo se snaží žít po svém a otevřít oči ostatním, je považován za zločince....
Knížka se mi místy špatně četla, ale množství myšlenek, které si z ní odnáším a za doslov na konci dávám 4+ hvězdy.

29.06.2017 4 z 5