Josh Josh komentáře u knih

Škola Malého stromu Škola Malého stromu Forrest Carter (p)

Příběh, který se dostane pod kůži.... Boj Indiánů se v Americe odehrával v době dávno minulé, ale tito lidé se museli smířit se situací, kdy vám někdo cizí, kdo se z nějakého – lidsky nevysvětlitelného, jen mocí – důvodu postavil nad vás a vše, od půdy přes majetek po svobodu vám vzal. Ale ne srdce a duši! O tom je tato kniha.

Je vyprávěna generací, jež to nezažila – malým chlapcem, kterému jeho prarodiče předávají lásku a odpuštění (tomu se říká boj za lidská práva - ČV´23) tak, aby jeho srdce ani duše netrpěli. Popisy jsou někdy hrubé, obsahem i použitým jazykem, ale nic to nemění na poslání příběhu. Chápu proč je tato kniha tak oblíbená a že jejímu souznění s přírodou a životem tolik čtenářů podlehlo. Jsem jedním z nich.

09.01.2023 4 z 5

Přes práh Přes práh Aneta Kollerová Mašková

Obyčejný příběh ženy s malou usměvavou (v lásce) vytrvalou dcerou a osamělým (nedivte se) nevrlým sousedem v důchodu? A bydlí v Olomouci! (hned tip na téma ČV – kniha z místa které ne/máte rádi apod.)

Někomu by se jevil jako každodenní příběh – běžné sousedské, dnes typické spíše žádné či minimální vztahy. Autorka ho však předložila se srdcem na dlani. Je na čtenáři co s ním udělá. Mně to na srdci pohladilo, nesmírně pobavilo (všude se „divili“ čemu se směji s knihou v ruce) a zahřálo až na duši.

Jen malinký stín v textu byly vsuvky – věty v závorkách, někdy dost dlouhé až se člověk lehce ztratil. Byl by to hezký příběh na zfilmování, určitě by vylepšil reputaci současné české filmové „moderny“ :o)

08.01.2023 5 z 5

Don Quijote I, II Don Quijote I, II Miguel de Cervantes y Saavedra

V rámci povinné literatury byla mnou tato kniha naprosto odmítána. Dodnes nevím proč si na ZŠ mysleli, že nás to nejen bude bavit:o)) ale i že to pochopíme a musíme v rámci všeobecného vzdělání znát tuto klasiku. Jenže, když nastane pro klasiku správná doba, pak se objeví i její kouzlo. A nemusí jít ani o „povinnou“ četbu, kdy knihu zařadím do ČV´23. K postavě z doby renesance bude stejně jako k autorovi patřit vždy „boj s větrnými mlýny“, ale když uvážíte napsání knihy více než 400 let zpět a nespočet vydání pak to asi nebyl tak neúspěšný boj, ne?

07.01.2023 4 z 5

Neználek na Měsíci Neználek na Měsíci Nikolaj Nikolajevič Nosov

V dětství, kdy ve fantazii sníte o cestách do vesmíru, lítat, potkat mimozemšťany a vše je daleko, obrovské, nedostižné je tohle něco jako pohádka roku 2300, s krásnými kresbami (kdo by řešil v době socialismu odkud je kniha, když se líbí). V dospělosti nostalgie, vzpomínky na dětství, ale také pochopení hlubšího smyslu textů (proč v recenzích zní jen propaganda a nikdy výsměch ideologii?). Když dospělí nebudou dětem plést hlavu s jakoukoliv ideologií, tak ji ony neuvidí a tak nepřijdou ani o příběhy, kamarády ani zábavu...

06.01.2023 4 z 5

Čachtická paní Čachtická paní Jožo Nižnánsky

Po pěti letech (ČV´18) návrat k autorovi a opět jen kvůli splnění ČV (děj v 16.stol.), protože jinak by se mi to nechtělo číst, i tak některé (nemálo) pasáže přeskočeny. Snad se mi podaří najít „jemnější“ knihu, přece renesance nemohla být jen „tvrdá“

05.01.2023 3 z 5

Mráz, pán krutých krás Mráz, pán krutých krás Nikolaj Alexejevič Někrasov

Už jen kombinace snové - drsné, pohádky - reality, optimistická - tragédie v popisu knihy se dorovná dnešnímu stavu, kde se autor narodil a kde zemřel Ukr - Rus.

Spíše než lyrické, tak propagandistické dílko o rolnických super-ženách, které vydrží vše... Jenže tohle dílko bylo napsáno před r.1917 a dostává pak jiný nádech – obdiv autora k životu na vsi, práci a ženám. Za mne byla hezká a "čitelná" jen krátká sekce o přírodě a mrazu, kde byla velmi známá slova „Je ti teplo….“, takže by mne zajímalo zda filmaři Mrazíka verše znali:o))

Téma do CV'23 splněno, názor na toto téma odpovídá knize.

04.01.2023 1 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Kniha nebo film? Tom Hanks vyhrává.... Můj „šálek kávy“ horory nejsou, úplně stačí některé situace v běžném životě, takže díky filmu byla tato kniha jediná, kterou šlo se "známou" znalostí číst.

Tento bod ČV´23 se mi nelíbí, přijde mi nekreativní, přinejmenším neměl být omezující na 1 autora hororů (nebo slaďáků?)

03.01.2023 4 z 5

Ptáci v trní Ptáci v trní Colleen McCullough

Čím lepším začít nový rok ´23? i novou DK čtenář.výzvu než (zakázanou) láskou :o) Kniha, kde je na obálce /1983/ foto Ralpha a Maggie ze seriálu nemohla zklamat. Nevím, kdy naposled byl v TV, ale slovo „podmanivý“ je pro tento příběh v jakékoliv podobě více než přesné. Četla se sama, nejen kvůli zakázané lásce a životu na druhém konci světa v 1.pol.20.století. Kouzlo – australské krajiny, farem, církevní tajemství, víra v Boha, sebe i jiné, boj o přežití, odvaha a pevný charakter, stejně jako zásadovost proti bezpáteřnosti, lidské osudy, k nimž se na papíru lze vrátit kdykoliv – je prostě neodolatelné. V každé době.... 1 Z MÝCH TOP KNIH

02.01.2023 5 z 5

Církev - Průvodce českou historií Církev - Průvodce českou historií Vlastimil Vondruška

Z obsahu považuji církevní stavby a interiér za lepší a objektivně (jinak to v těchto oblastech snad ani nejde) zpracované. Sekce o vývoji církve, kléru, řeholních řádech a liturgii doporučuji brát s nadhledem a jako hodně zkrácenou, a proto také ne vždy přesně prezentovanou. Jako "přehled" se to dá přežít.

01.01.2023 2 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Jde o to jaká máte očekávání: kdo chce sci-fi vezme sci-fi, kdo chce knihu o ženách pro ženy vezme si ji jako chlap (někteří recenzenti:o), kdo chce číst o církvi vezme si... tuto knihu. NEUVĚŘITELNOU! KatkaT umí nechat tajemství na úplně poslední chvíli. Můžete spekulovat a stejně překvapí:o)) TOHLE muselo dát tolik práce, ALE stálo to za to, protože málokdo, jestli vůbec, se pustí do témat jako náboženství, katolická církev, postavení žen ve společnosti a v církvi, 50.léta u nás a po XI.1989.

Jakkoli jsou vloženy reálné zápisy, dopisy aj. nenarušuje to děj ani plynulost. Jen „musíte“ číst pomaleji, větší soustředění. ALE TAHLE kniha se nedá zhltnout. Není to o počtu stran. Jde o téma pro nás a pozor také o nás. Proto by se čtenář měl pozastavit, podívat se do svého srdce, jak vůči době, tak smyslu tohoto příběhu.

Nemyslím, že by zde bylo tolik postav v nichž se ztratíte, naopak jsou originální, charaktery se dostanou „pod kůži“ a všechny jsou „dotaženy“ do konce. Navíc vše má souvislost a nic autorce neuteklo:o)) Úžasné!!

Mini-poznámka: nejde jen o ty kdo se „pohybují“ v teologii či o katolíky, i když ti často „své“ termíny ani neznají. Sice lze užít internet, ale určité pojmy by zasloužily předložit zde v nějakém rejstříku, např. paruzie, synod, kanonické právo. Tak kdyby to bylo možné pro 2.vydání (určitě bude dotisk:o)

Kniha, u které jistě vím, že po ní za čas sáhnu znovu.

31.12.2022 5 z 5

Vánoční prázdniny Vánoční prázdniny Sophie Claire

Zimní, vánoční, lidský příběh, který má atmosféru a naplní čtenáře poklidem, radostí a nadějí této doby. Nejde přece o to, zda víte jak to dopadne, ale že můžete takový příběh s každou stránkou prožít. To se autorce povedlo, protože v takovém městečku, s řadou takových lidí – to by se líbilo mnoha z nás....

Tak tyto vánoce zkusme přestat vyšilovat, shánět kdeco kdekomu a dejme sobě i blízkým radši trochu více času a pohody než materiálních pomíjivých věcí. Buďme lidmi, osobními a ne davem, který je pohlcen slovy „nemám čas, nestíhám, nemůžu.“ Ukažme, že nám na sobě záleží nejen když se kolem šíří virus, panika, ale že chceme, a to nejen o Vánocích….

24.12.2022 5 z 5

Sněhová víla Sněhová víla Daniela Krolupperová

Tenhle zimní, kouzelně vánoční příběh pro nejmenší bude chtít prožít každý prcek, velké obrázky jim udělají radost a velká písmena zase babičkám nebo dědům, kteří jim budou číst. Kniha může odvést dětskou pozornost v adventu, třeba při mlsání denního přídělu čokoládky z kalendáře, kdy budou čekat na každé pokračování příběhu. Později v zimě pak s odkazem na pointu příběhu zkrátit čas při vyhlížení jara:o))

15.12.2022 4 z 5

Sněhová sestřička Sněhová sestřička Maja Lunde

Nádherný laskavý, i když smutný příběh, který však skončí dobře!! Naděje života. Takový opravdu adventní vánoční zimní příběh. Úžasné kresby jej skvěle doplňují a díky nim přivřete oči nad formátem knihy, jež není úplně pohodlný pro čtení. Kniha je rozdělena na 24 kapitol, které v pohodě přečtete dětem na dobrou noc a ony se budou po krůčku těšit i bez už snědené čokoládky z adventního kalendáře na Štědrý den:o))

01.12.2022 5 z 5

Pokojové rostliny - Krása v květech i v listech... Pokojové rostliny - Krása v květech i v listech... Halina Heitz

Výborně a přehledně zpracovaná příručka pro každého kdo chce vědět o svých pokojovkách více, případně je chce měnit či doplnit. Nějakou zelenou rostlinku tady pro sebe najde každý, ať dle prostředí, nároků nebo třeba oblíbené barvy:o)

23.11.2022 5 z 5

Srážka světů Srážka světů Chris Colfer

A je to!!! Finále.... No, možná by bylo lepší sérii ukončit ve 3.-4.dílu a ponechat jí tak POHÁDKOVÉ kouzlo, spíše než psát pro určitý počet dílů, jakkoli na sebe navazují a mají určitý smysl, mj. hrdinové rostli z dětí v teenagery. Nové postavy, ponurost a složitost 5.-6.dílu už jsou totiž bližší DOSPĚLÁCKY hrubému sci-fi než dětské přívětivé fantazii. V každém případě vzájemný vztah sourozenců Connera a Alex a vztahy ostatních jsou zajímavým obrazem pro čtenáře, a to nejen dětského.

Nedá se ubrat talentu autora komplexně pokrýt všechny postavy od začátku do konce, sladit je v celé sérii a hlavně – dát příležitost čtenáři najít si své oblíbené hrdiny, postavy, pasáže, hlášky pro zábavu i zamyšlení. A co víc, ještě jako přidanou hodnotu rozvíjet čtenářovu vlastní fantazii až bude sám/sama číst originál knih s postavami – od Karkulky, přes Alenku až po mumie :o))

12.11.2022 4 z 5

Na vlnách fantazie Na vlnách fantazie Chris Colfer

Autor mne v tomto díle zaskočil – přeskočil „po hlavě“ do literatury dospělých :o(( Použil k tomu fantazii hlavní postavy Connera, což by samo o sobě byl fajn nápad, jenže budování armády a k tomu kyborgové, mumie, super-hrdinové mi přijde už dost – „překořeněné“, jako když při vaření moc moc moc ingrediencí nedělá skvělé jídlo. Ani příběh se už nečte lehce, zápletek je příliš. Jsem tak v bodě, kdy chci sérii dočíst s cílem „jak to skončí“, ale už si to jako na začátku série neužívám.

03.11.2022 4 z 5

Za hranice království Za hranice království Chris Colfer

Z pohádkového k dobrodružnému, ze světa dětí ke světu mládeže. Z pohledu autora je zřejmé, že hrdinové děti vyrostli v mladé lidi a tak mají i pro děj nové, jiné „starosti“. Na svět se dívají už nejen očima postav z pohádek, ale také z dobrodružných příběhů pro starší děti. Tento díl potvrzuje potemnění, jež naznačil 3.díl a zdá se mi překombinovaný. Mít pro čtenáře stále dost fantazie i zábavy, které jsou „vodou na mlýn“ touhy číst dál je velký úkol, a není o počtu stran.

31.10.2022 4 z 5

Varování bratří Grimmů Varování bratří Grimmů Chris Colfer

(SPOILER) Přečten 3.díl – jsem v polovině série. Zápletky či zvraty jako v předchozích dílech, postavy zábavné i nudné, Alex a Conner vyrostli a mají „starosti“ dle svého věku, což je autorův další + krok pro rozšíření zájemců o sérii. ALE už se tady pohádkový a reálný svět prolínají, v každém se něco děje a někomu se nemusí reálný svět tolik líbit, už proto, že se z něho „přenáší“ ne-pohádkové zlo, kdy nemusí platit pohádkové „dobro nad zlem zvítězí.“ Na konci si však nelze neříct - další skvělý pohádkový, přesněji už dobrodružný příběh a nové výzvy jak to bude pokračovat? Na poslední straně si tuto otázku může každý položit a! … číst dál díky sérii :o)

21.10.2022 5 z 5

Návrat Kouzelnice Návrat Kouzelnice Chris Colfer

Fantasy mne míjely, avšak TAHLE o to více zabodovala. Už 1.díl "chytil". Skvělý autorův tah - charaktery dětí Alex a Connera, jejich živost, rozdílnost, nápady, respekt k sobě navzájem a plno dalších, možná zdánlivých drobností je zdrojem pro zvědavost čtenáře co bude dál....

11.10.2022 5 z 5

Kouzelné přání Kouzelné přání Chris Colfer

Pokus přečíst 1.knihu fantasy vyšel!

Fantazie - setkávají se nesetkatelné pohádkové postavy a dějí se neočekávatelné pohádkové dějiny.... Do toho si přijdou lidi, přesněji děti, sourozenci – kluk a holka (dobrý tah:o) Na čtení doporučuji vybrat vánoce (čas pohádek:o), prázdniny, příp. nemoc nebo prostě hodně dnů, kdy nemusíte jít spát nebo do školy / do práce :o))

01.10.2022 5 z 5