Josh Josh komentáře u knih

Ženské lži Ženské lži Ljudmila Ulická (p)

CITACE z obálky „LjudmilaU se znovu představuje jako vynikající pozorovatelka všednodennosti, jíž nechybí jemný smysl pro detail i obšírné souvislosti“ je přesná. Příběhy obyvatelek Moskvy a letních návštěvnic Krymu (ano, toho ukrajinského), kdy hlavní postava Žeňa čelí různým fantaziím žen, resp. lžím co vysloví v touze po lepším životě či hodnocení od okolí. A jde jen o ženy? A jen z touhy po ocenění?

Číst tuto knihu v době prezidentské kampaně dávalo pár odpovědí.... přesto mi nestačila fantazie na bezskrupulóznost, bezmeznost, bezcitnost, a to ne vůči člověku, ani pár lidem, ale celému národu. Pravda si dává načas, ale naštěstí - po výsledcích, mohu být přitom, a se mnou nejen čtenáři této knihy, ale i národ!

Stejně jako u této ruské autorky ani u nás nelze jednotlivce "strkat" do 1 pytle....

29.01.2023 3 z 5

Probuzení Probuzení Laurent Gounelle

Došlo mi to!! Jsme ovlivněni kovidovým syndromem, ale když si uvědomíte, že autor používá co známe a snaží se nám otevřít oči.... Tohle lze číst v kterékoliv době! Musím říci, že moje prvotní zmatení se změnilo v pocit, že někdo se podíval hluboko pod povrch a nechal na čtenáři, co s tím „provede“, jak se bude dívat na svět, jak si „přebere“ info/fakta co se mi nabízí od rodiny, přátel, kolegů, médií.... Díky, snad se neztratím:o)

29.01.2023 5 z 5

Idea českého státu v proměnách staletí Idea českého státu v proměnách staletí Jaroslav Pánek

Výklad pečlivý, faktický, prostě historie je daná. Jenom by možná šel po těch 15ti letech trochu zmodernizovat způsob prezentace a doplnit současné info.

27.01.2023 3 z 5

Země Izrael Země Izrael P. W. L. Walker

Nádherná fotografická procházka dějinami i krajinou, od biblických dob do vzniku státu Izraele. Srovnání ČB fotek - minulost a dnes je skvělý nápad. Skvělá kniha!

26.01.2023 5 z 5

Ukrajina a Moldávie - Turistický průvodce do zahraničí Ukrajina a Moldávie - Turistický průvodce do zahraničí Jiří Martínek

Tento „průvodce“ má nejlepší léta – dobu encyklopedickou – za sebou, přitom jde o vydání z roku 2011. Možná to není informacemi, ale jejich podáním. A navíc to zjištění, že autorem průvodce je geograf, kartograf a obávaný „lovec“ v soutěžním pořadu Na lovu – tak to se tímto dílkem tedy moc nevyznamenal....

25.01.2023 1 z 5

Sen o stříbrné zemi Sen o stříbrné zemi Lucia Magašvári

Výchova může vůči předsudkům pomoci i uškodit, ale dětská srdce jsou mnohem otevřenější než dospělácká. Lehce kouzelný příběh, nijak napínavý, může dětem (i nám dospělým) napomoci mít otevřené oči, být vděčný a empatický. Nevím proč však pro tento příběh musela česká autorka sáhnout do J.Ameriky, nejen proto, že našim dětem je to prostředí vzdálené, vyzní to nereálně, a to je škoda.

24.01.2023 4 z 5

Víly a kouzelný dort Víly a kouzelný dort Cristal Snow (p)

Tak tohle bylo kouzelné! Stejně jako se dnes děti milují, tak se zítra nesnáší, a naopak. Občas se do toho vloží dospělí, co mají svá omezení. Takže když si něco usmyslí víla, která se až tak jako víla nechová, přizvukují tomu její kamarádky a snaží se „skamarádit“ s novým vílím klukem určitě je všem jasné, že „dortová chyba“ je na spadnutí. K tomu nádherné kresby a dokonalý 1.příběh ze série je tu!! Už se těším/e na další....

23.01.2023 5 z 5

Krajina ledu Krajina ledu Eowyn Ivey

Někdy je popisnost, rozsah trochu příliš, ale to je jen zdánlivé. Vše dává smysl, jen tomu dát svůj čas. Kam také spěchat na expedici kolem r.1885 na Aljašce. Tenhle příběh nelze uspěchat. Je vyprávěn ve 2 časových rovinách – pomocí dopisů z 19.století a mezi dvěma muži ve 20.století. Návaznost a doplňování obrazu celého příběhu je v takovém souladu, že přestanete formu deníku vnímat. Kromě vlastní expedice a boje s přírodou nelze opominout záhadnost života a zvyků Indiánů na Aljašce, ale ani podněty o postavení žen ve společnosti či tehdejší techniky. Je to jako listovat albem dějin. Až do konce... věřím, že se čtenářům dostane pod kůži:o)

22.01.2023 5 z 5

Stíny světa Stíny světa Andreas Izquierdo

Trochu táhlý, ne vzrušující děj, ale jinak odpovídá téma dospívání a zasazení do dějin dle anotace. Námětem románů je 1SV málo. Žádný „krvelačný“ popis zde není. Autorovi se podařilo vystihnout myšlení té doby, ať v běžném předválečném životě, tak poté. Za mne byl závěr resp. životy postav zklamáním a divný…..

22.01.2023 4 z 5

Starci života Starci života Zuzana Kaiserová

Citace z obalu od Víta Janoty ke knize: "Jde o stav, kdy entropie společenského systému dospěla ke svému vrcholu, a ona zmíněná nehybnost není dosažením bodů, ve kterém se všechny měřitelné veličiny ustálily na pro život ideálních hodnotách, nýbrž mnohem spíše okamžikem, kdy se systém přiblížil stavu termodynamické smrti." Autorka píše podobně.... Kouření, chlast, sprostá slova, obšírná rádoby vtipná souvětí jako popisy ničeho než něčeho.... Stručná recenze - i s rychločtením přes x stran čtenářská smrt, děkuji už nikdy!!

20.01.2023 1 z 5

J. R. R. Tolkien – Ilustrovaný dárkový komplet J. R. R. Tolkien – Ilustrovaný dárkový komplet J. R. R. Tolkien

Kniha z bazaru DatabázeKnih v rámci ČV´23
1) soubor splňuje hned 5x /a to mi tento bod přijde opravdu už mimo slušné PR/
2) je poptáván /je z bazaru DK/ 3) pochybuji nejen, že kdy koupím /nejen na DK/, natož kdy budu číst /ale super počet stran/. Bohatě mi stačí stálé opakování v TV, a hlavně jsem v jiném "táboru příznivců" /C.S.Lewis/.
Zaujala mne však zde uvedená zajímavost "ani v jedné z knih trilogie Pán prstenů spolu nikdy nemluví dvě ženy" a tak se o ni podělím. Zajímavé, ne?

19.01.2023 1 z 5

Dobrodružství veverky Zrzečky Dobrodružství veverky Zrzečky Josef Zeman

Pokolikáté ji od svého dětství držím v ruce? Kouzelný laskavý nádherný příběh, co jsem mamku nenechala číst bez toho, abych se podívala i přes dokonalou znalost na dokonalé obrázky veverky, ptáčků, zvířátek. Pokaždé, když venku zahlédnu veverku – dnes už zázrak – vzpomenu si na tuto knihu. Tak hluboko do srdce se mi v dětství vkradla. Spolu s maminčinou láskou při každém čtení. Kéž by se to dalo vrátit, nebo alespoň ještě jednou prožít.... a už brečím. Moje TOP kniha.

18.01.2023 5 z 5

O medvídkovi, co neuměl plavat, ale naučil se číst O medvídkovi, co neuměl plavat, ale naučil se číst Barbora Melíková

Milujeme medvědy (možná s kulatější hlavou, ale to je jen detail:o) milujeme vodu (a snad brzy i plavání:o) milujeme hezké (a poučné:o) příběhy .... a TOHLE vše tato letošní první nová KNIHA splňuje (3v1 a mnohem více:o) DĚKUJEME

17.01.2023 5 z 5

Jde sem lesem - Bylinková pohádka Jde sem lesem - Bylinková pohádka Daniela Krolupperová

Kniha mi připomněla Vílí býlí i Zhoubné houby od R.Sochy. Milý příběh, kde se prolíná realita a pohádka, tentokrát je hlavní hrdina kluk! Poučení zábavnou formou doplňují na konci každé kapitoly, dle léčivé rostliny otázky, takže děti zjistí, jak dobře poslouchaly. Pro předškoláky a děti v MŠ super! Nádherná grafika Evy Chupíkové a pohádkové bytosti napomohou k zapamatování několika bylinek.

16.01.2023 5 z 5

Kulinárium Kulinárium Zdeněk Pohlreich

Vaření má pravidla...a když je poznáte bude se vám lépe vařit, i jíst! Jsem chytřejší nejen o pár receptů, ale i kuchařských metod. Už vím co je braising :o) Členění po metodě a k ní recepty se dá očekávat, avšak rejstřík s názvy i obrázky jídel to fakt nadchne - 1.liga mezi kuchařkami, a vlastně i kuchaři :o))

15.01.2023 4 z 5

Zpívající kuchyň Zpívající kuchyň Blanka Čapková

Zavádějící název, bohužel neupoutá, za 10 let od vydání skoro nečteno, přitom je to tak dobře zpracované téma! Nejen pro děti. Mě k němu přivedla ČV´23 a oceňuji tu možnost.... Příběh vypráví 2 děti – kluk a holka, Pavel a Anežka ze svého pohledu. Už jen to je skvělé a dává dětem širší náhled, u dospělých by se řeklo kompletní:o)) Děti zažívají dnes bohužel normální starosti – posměch, rozvod, i „obyčejné“ stěhování. Životní změny. Příběh nabízí více možností, jak si s nimi poradit. Zábava s hrdiny, ale také poučení spolu s nimi.

14.01.2023 5 z 5

Zaříkávač koní Zaříkávač koní Nicholas Evans

U této knihy nelze vynechat vzpomínku na film, kde titul neochvějně každým coulem naplňuje Robert Redford. Víceméně si vyberete postavu, které fandíte nejvíce, ale přiznám se, že i ve filmu bylo mé zaměření naděje a porozumění na to nádherné a bezmocné zvíře - koně. Zvíře nemůže říci co mu je, kdo mu pochroumal duši, natož jak z toho ven. Kouzlo příběhu je ve vztahu člověka k přírodě, zvířeti, a to ostatní je součást, která nás společenské tvory, lidi formuje. Ne nadarmo se říká „jak se chováš k přírodě, tak se budeš chovat k lidem.“

13.01.2023 5 z 5

Ukrajinské Karpaty - Zakarpatská Ukrajina, Poloniny Ukrajinské Karpaty - Zakarpatská Ukrajina, Poloniny Otakar Brandos

S ohledem na časový úsek přes 10 let od posledního vydání by stálo výhledově průvodce aktualizovat, i když těžko říci kdy a kolik bude zájemců se procházet po horách v tomto regionu, nejen kvůli bezpečnosti. Na 2.stranu kvalita knihy – formát, skoro 60 dobře komentovaných túr, fotografie, praktické informace (lokální, nejen obecné) a příjemně vtipné poznámky určitě přispějí k více hlasům.

12.01.2023 4 z 5

Opravdová láska Opravdová láska Robert Fulghum

První seznámení s autorem a hned prý typické – nevím jistě, jelikož jde o dopisy o lásce od jiných lidí, sebrané. Asi je pravda, že by to (1) člověk nevymyslel. Mně se nejvíce líbily dva: 1, kratičký o lásce z r.1912, jež překonala díky žebříku do okna zákazy rodičů a vydržela desítky let jako rodina s 12ti dětmi 2, o lásce, jež se znovu potkala na stáří, poprvé od společných ZŠ let, a v 80ti letech se vzali a přestože prožili „jen“ dva roky byly naplněny hlubokým citem a štěstím.

11.01.2023 3 z 5

Milada Horáková Milada Horáková Zdeněk Ležák

Forma komiksu o nějaké osobnosti mne zaujala. A na 1.pokus nezklamala! Přestože se může zdát, že se do komiksu moc info nevejde, tak byl život Milady Horákové pokryt přehledně a komplexně, což uvítají nejen ti co už něco ví, ale hlavně ti, co se s ním chtějí seznámit. Nebude to až tak povrchní, jak by mohl roli komiksu mylně kdokoliv přiřadit. Jsou zde medajlonky všech důležitých „postav“ životního příběhu, a to nejen na straně blízkých Miladě, tak proti ní. Příběh je v několika místech vhodně rozdělen také fakty, např. o odboji, KSČ, 3.republice. Příjemné překvapení, takže příležitostně zkusím v tomto formátu i další životopisy.

10.01.2023 5 z 5