Josh Josh komentáře u knih

Vyměnit vodu květinám Vyměnit vodu květinám Valérie Perrin

CITACE: "Autorka má vzácný vypravěčský talent, nechybí jí schopnost učinit ze všedních věcí výjimečné a vytvořit kolem obyčejné ženy neobyčejný svět plný poezie a lidskosti."

Asi nejsem tak poetický člověk jak by očekával autorčin vzácný text. Za mne však výstižnější označení je tragikomický. Máme odlišnou představu o ne/všedních věcech a hlavně jejich podání. Námět vypadal výjimečně, ale skomírat (silnější slovo s ohledem na hřbitovní téma nechci užít) tak dlouho u této knihy bylo na výměnu příliš mnoha konví vody.... a došlo k přelití :o(

06.05.2023 2 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Tahle kniha je už od titulu nejen zkouškou jazykovou? A odpověď....

Důvodem k odkládání čtení bylo slovo vražda (nač ztrácet čas u krimi a thrillerů), naštěstí mě přesvědčilo zařazení mezi romány - jde totiž o soud a zjišťování info, ne o dnes oblíbené rudé popisy.

Kouzlo této knihy spočívá v sounáležitosti člověka s přírodou - dítěte, poté dívky, nakonec mladé ženy - která je nejen osamocena, ale sama. Kvůli odsuzování lidí, jejich hlouposti, sobectví a bezohlednosti, ne kvůli drsnosti přírody. Ta jí naopak poskytne smířlivou, klidnou a laskavou náruč, a to je znát v každém řádku knihy. Tragédie je doslova vyjasněna na posledních 2-3 stranách a nezkazí čtenáři dojem z emočního náboje celého příběhu. A hříčku raci/racci si čtenář najde:o)

01.05.2023 5 z 5

Christus vivit - Kristus žije Christus vivit - Kristus žije papež František (p)

Zajímalo mne, mimo povinnou teologickou literaturu co si současný papež myslí o současnosti a jak to prezentuje. Jeho exhortace (povzbuzení) jako nedoktrinální dokument, který je navíc určen mladým, a to po synodu (setkání) s nimi, takže má na co reagovat byl ideální volbou - nezklamal. Tedy ani papež nezklamal:o)) Moc zajímavé čtení a kéž by si to (nejen) mladí a nejen katolíci přečetli.

Papež František je opravdu hodně jiný než předchozí papežové, a to už jich pár pamatuji.... Jako protestantovi je pro mne hlava katolické církve člověk, který má respekt a od něhož očekávám, že bude sdělovat nejen svůj názor líbivý, ale i ten co může vyvolat diskuzi, protože se vyslovuje k problémům společnosti i morálky. Není pro mne ani doktrínou ani idejí, nic nad Bibli. Tím, že je však papežův názor ukotven ve víře v Boha mi to dává další rozměr, a to lze poznat. Jeho srdečnost a láska je nejen ve vyjádření, ale také v hloubce myšlenek - to by musel být jeden hodně slepý, aby člověka na tomto postu neměl za toho, kdo je na správném místě a dává světu příklad víry a věřícího. To v dnešním světě v omezené duchovní víře (v jednotlivce, majetek, peníze, moc věří kdekdo) považuji za světlo a povzbuzení v často tmavých chvílích běžného života i života věřících křesťanů.

24.04.2023 4 z 5

Vzkříšení a nesmrtelnost v židovském myšlení Vzkříšení a nesmrtelnost v židovském myšlení Gilman Neil

Tohle nemít jako povinnou četbu by člověk mohl otevřít. Věta z popisu "Zachycuje vývoj a proměny židovské eschatologie od biblických dob až do současnosti" odpovídá obsahu, v hloubce i šířce autorova dlouhého studia této problematiky. V několika tematických kapitolách předkládá fakta, dává je do souvislostí a navazuje na vývoj problematiky s časem i v židovském myšlení. Vynikající je rejstřík ke každé kapitole zvlášť, s někdy komentovanými odkazy jak na literaturu odkud autor čerpal, tak na biblický text. Samostatný seznam mají i verše z Bible. Překvapilo mne kolik je na téma možností odpovědí....

24.04.2023 3 z 5

Věčný život? Věčný život? Hans Küng

Tohle nemít jako povinnou četbu by člověk ani neměl otevřít. Zvažuji zda se autor chtěl předvést co vše o všem ví od filozofie, přes ideologie (včetně marxismu!!) po náboženství, a kdoví co vše mezitím, nebo chtěl každého čtenáře odradit už písmenem V. Možná text zaujme někoho s tituly před a za jménem, bez urážky, ale kdo jen chce srozumitelnou úvahu na téma věčnosti, s nějakými argumenty, založenou na přehledu - ať sáhne po jiném autorovi....

24.04.2023 1 z 5

Temná magie Temná magie Linda Chapman

Po dlouhé době (1,5 r) se mi konečně dostal do rukou 5.díl této série. Byl stejně jako předchozí skvělý, opět vše v harmonii - přátelství, rodina, hodnoty, kouzla. Tentokrát, jak plyne z názvu, je tady více temna, ale není ho tolik, aby to dětem zkazilo radost z příběhu a vyděsilo je to před spaním:o) Opět krásné obrázky a přání sehnat hvězdný prach:o) Hledáte-li holčičí dárek podívejte se po této sérii.

17.04.2023 5 z 5

Kocour Fiškus a vánoční skřítek Kocour Fiškus a vánoční skřítek Sven Nordqvist

ČVd 3 vánoce. Jsem proti proudu, protože kromě grafiky mi tohle přišlo jako ztráta času a akorát by mi to zkazilo vánoční atmosféru nečíst to jindy. Příběh? Stále dokola totéž, na x stran. Kdyby kocour byl jen neposedný, ale je otravný, dokonce i pomstychtivý - to mi vadí jako dospělému, natož pro děti! Děda Pettson se může pro něho postavit na hlavu a ani to kocourovi nestačí. Fakt super-proti-výchovná dětská kniha :o((

13.04.2023 1 z 5

Praštěná holka Praštěná holka Radka Zadinová

ČVd 10 vydaná r.2023. Kniha pro čtenáře od 9 let a dle názvu pro holky to sedí, stejně tak Zuzka je praštěná... na jedné straně chce být oblíbená a na druhé je protivná, paličatá, hlavně vůči mámě i sourozencům. Dospělý občas něco může vidět nepříliš výchovně, ale příběh je psán z pohledu dnešních dětí a může jim nabídnout určitou sebereflexi, případně jak si s ní poradit.

09.04.2023 4 z 5

Bajky Bajky Ezop

ČVd 14 starší než já. To splňuje tato kniha na 1000 %. Navíc toto vydání je krásné a Ezope div se - po 26 stoletích stále aktuální....

05.04.2023 4 z 5

Bajky Bajky Jean De La Fontaine

ČVd 12 bajky. Mají trochu milou pohádkovou (ne vždy dopadne vše dobře) a vážnou poučnou (dávej si pozor) stránku, takže je na výběr pro každého, nejen díky rozsahu tohoto vydání. Nemám až tak dobrý vztah k ilustrátorovi (Macha a Šebestovou zvládnu), znám jiná vydání, kde jsou zvířátka hezčí, tak to je malé mínus, ale to nic neříká o obrovské práci malíře.... Nevím ani které bajky jsou autorovy originály a které Ezopovy, ale to je přece jedno, když mají kouzlo vždy:o)

01.04.2023 4 z 5

Dračí jezdec Dračí jezdec Cornelia Funke

ČVd 4 nadpřirozené postavy. Úplně jedním dechem čtena nebyla, a to ne díky rozsahu, ale dojmu z knihy. Dost protahovaný příběh, komplikovaná jména (nejen homunkulus Muší nožka) a některé postavy až otravné (Povídalka), jakkoli to dalo příběhu živost. ALE kresby ty mají 100 ze 100 bodů, jsou perfektní stejně jako drak Lung nebo kluk Ben, kteří jsou velcí sympaťáci :o) Teď už vím, že autorka napsala Inkoustové srdce, což znám jako film a dojmy jsou víceméně srovnatelné.

31.03.2023 4 z 5

Labutí dům Labutí dům Daniela Krolupperová

ČVd 5 historická kniha. Autorka ani malířka nikdy nezklamou, ale TOHLE JE taková nádhera! 1.republika je vykreslena co nejreálněji, dětem přístupně v příběhu -- úcta k rodičům a lidem vůbec, úsilí ve škole a v zaměstnání, hodnota práce i snů, hodnota přátelství a laskavosti... Pokud se to některým dospělákům jeví jako klišé proč o něčem podobném jen sní.... proč to nedělají?

28.03.2023 5 z 5

Mauglí Mauglí Rudyard Kipling

ČVd 1 pruhovaná obálka. Mauglí mi k srdci nepřirostl, na rozdíl od mojí maminky, která knihu četla alespoň 1x v roce. Možná i proto, že tygr tady byl "zaporňák". Sice mi to medvěd a hlavně panter trochu vynahradili, ale přesto dávám radši přednost jednoduššímu zpracování pro děti nebo animovanému filmu:o)

26.03.2023 3 z 5

Malý dům ve Velkém lese Malý dům ve Velkém lese Laura Ingalls Wilder

ČVd 6 minimum 150 stran. Tato kniha má řadu prvenství a kultovní ji opravdu velmi dobře vystihuje. Byla poprvé vydána v r.1932, kdy bylo autorce 65 let !! (dožila se 90 :o) Je to 1.kniha autorky. Je to 1.kniha v sérii Domeček na prérii, která vycházela do r.1943 (celkem z 8 resp. 9 knih - ta poslední vydána až po její smrti v r.1971) a je to 1.kniha popisující autorčin život, jde tedy o autobiografickou sérii.

Lauřino povídání projde celým rokem a tak si je děti mohou číst postupně, pomalu a užít si proměn v ročních obdobích. Možná je to příběh z dob dávno minulých (19.století), ale dětství, láska k přírodě a rodině nemají ani časové, ani jiné hranice. A možná bychom si rádi prožili alespoň některé chvíle a zapomněli pro ten čas na dnešní luxus, kterého si často neváží nejen děti, ale který nás ani nedělá tak šťastnými jako generace, které ho neměly, nepoznaly.

22.03.2023 5 z 5

Tulák Tulák Rosanne Parry

ČVd 13 dle skutečnosti. A krásně neuvěřitelné! Tohle bylo tak úžasné, srdce-rvoucí i srdce-hladící, čtenářská radost přímo do duše. Příběh nejen vyprávěný vlkem jako vlk - myslím, že to tak vlk na 99 % vidí a cítí - ale i příběh, v němž je snad vše co se mu může stát - od lovu, přes souboj, lesní požár, po svou rodinu. A ty kresby!

Tuhle knihu by neměla číst jen veřejnost, ale také chovatelé ovcí apod. kteří přítomnost vlků v naší zemi mají za nepřijatelnou a bojují proti ní na každém kroku. Kdo má větší právo užívat přírodu, tedy v případě lidí spíše využívat...?

19.03.2023 5 z 5

Šepot lesa Šepot lesa Sabine Bohlmann

ČVd 8 na obálce zvíře. Pokračování o dívce Willow je opět krásný kouzelný příběh. Čtyři kamarádky si užívají léto v milovaném lese. Nebo ne? Zdá se, že jim ho pokazí nejen dospělí, ale i tři kluci, kteří mají přírodu rádi, a nejen tu. Přátelství všech postav se musí líbit dětem i dospělým :o) Navíc ta kouzla, kniha, zvířátka... Už aby byl další díl!

16.03.2023 5 z 5

Dívka jménem Willow Dívka jménem Willow Sabine Bohlmann

ČVd 7 zahraniční autor. Krásný a kouzelný, i doslova příběh. Holky se moc hezky doplňují, takže se díky jejich odlišným charakterům a hlavně smyslu pro humor čtenář nenudí. Stejně tak jejich okolí, ať rodiče, učitelé nebo sousedi. Co kromě kouzelné knihy považuji za super je role přírody, která je velká a je zastoupena vším co si vzpomenete - zvířátka, ptáci, les, květy, voda, vítr... Nevěříte? Nevím jak vy, ale já se těším jak to bude pokračovat!

13.03.2023 5 z 5

Viktorka a vesmírná dobrodružství Viktorka a vesmírná dobrodružství Klára Smolíková

ČVd 9 komiks. Kresby fajn, příběhy no z vesmíru.... Příběhy vycházely v časopise Čtyřlístek, který byl součástí mého dětství v jiné době než 2004-10. Komiks mi nevadí, bylo poznat změny v grafice, např. malá a velká písmena v bublinách, ale vliv na lepší čtenářský zážitek to nemělo. Děti snad ocení víc.

10.03.2023 2 z 5

Operace Banány Operace Banány David Walliams

ČVd 15 doporučena kamarádem. Vtipné, zábavné, poutavé? Možná hit pro děti (i když podle ne-půjčování ani ne), ale jako dospělý mám připomínky - příběh s nereálnými situacemi, který však v případě zakomponování do 2SV zkreslí dětem co byla/je válka. Sice je pár věcí vysvětleno na konci, ale to nestačí. Nepřijde mi, že vážné téma je přiblíženo dětem, ani černý humor pro dospělé, spíše jeho degradace. Plus opakování toho samého v ději nebo veeelká písmena citoslovců mají jako pobavit? Snad komiks... Jediné pozitivní co příběh vnáší je přátelství a možná, jen možná vztah ke zvířeti, protože ten je dost mimo ohleduplnost k divokému tvorovi chovanému v zajetí. Takže po 1.pokusu mi tento autor nepřijde hvězdný.

07.03.2023 2 z 5

Třikrát detektiv Kalle Třikrát detektiv Kalle Astrid Lindgren

ČVd 2 detektivka. Tato má nejen název jako pro dospělé, ale bohužel i obsah. Dětsky naivně viděno dobrodružství? Příběh 1 krádež se ještě dá, příběh 2 vydírání a vražda fakt ne, příběh 3 únos už je úplně mimo!!! Autorka sice umí přinést atmosféru dětství, zábavy, vtipů, kreativity, jakkoli dlouze popsané, určitě důležité jsou vztahy ke kamarádům, ale i k rodičům a dospělým vůbec, letní hry co by dnešní děti možná nudily, JENŽE proč to musí překročit hranice do kriminálního thrilleru? (zlatá Pipi s piráty) Jako dnes PC střílecí hry ani zde děti nemohou rozlišit realitu, hrozby, nebezpečí. Originál byl psán v úplně jiné době, kdy kriminalita byla v dnešním pohledu jako sci-fi. Takže za mne dnes není kniha pro děti pod 15 let:-(

04.03.2023 3 z 5