Škola Malého stromu

Kniha je vyprávěním "skutečných událostí" ze života indiánského chlapce v Tennesee třicátých let, kterého se po smrti rodičů ujali babička a dědeček, moudří lidé z kmene Čerokíů. V Americe se stala bestsellerem a postupně vyšla ve všech světových jazycích. Vyprávění o zážitcích vzešlých ze skotských a čerokíjských tradic amerického východu. Podstatou knížky není historická dokumentace, ale oslava Čerokíů a skotského odporu k životu v područí. Inspirativní koncepce amerických dějin z pohledu podceňovaných minorit....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38598/skola-maleho-stromu-38598.jpg 4.7685
Literatura světová, Biografie a memoáry

Vydáno: , Kalich

The Education of Little Tree, 1976

Kniha Škola Malého stromu

lazenskaveverka
16.11.2021

Překrásný příběh plný indiánské moudrosti.

irmag
17.10.2021

Neuvěřitelně nádherná kniha!

Vicusss
20.09.2021

Po knihe som siahla len tak náhodne....a aj keď som knihu kupovala na základe pozitívnych recenzií, nečakala som tak prekrásny príbeh. O živote, vzťahoch a o prírode... úprimné a čisté - detskými očami. Múdrosti starých rodičov tak ako ich vníma dieťa.
Aj keď je až zarážajúce a nepochopiteľné, ako autor - človek taký aký bol, dokázal napísať niečo takéto.
V tomto prípade ozaj platí, že treba sa sústrediť čisto na knihu a nie na toho, kto za jej vznikom stojí.

JulianaH.
26.03.2021

„[Dědeček] dodal, že dyž člověk ztratí něco, co miloval, je mu dycky tak. Řekl, že jediný východisko je nic nemilovat, jenže to je eště horší, protože se pak člověk cejtí prázdnej pořád.“

Poselství, které mi utkvělo při prvním čtení ve dvanácti letech, mi pořád připadá stejně výstižné. Tehdy jako dítě jsem ostatně řadě věcí nerozuměla (tak například jsem spolu s hlavním hrdinou netušila, co je Sodoma a Gomora :)). O to větší potěšení mi „Škola Malého stromu“ přinesla teď, kdy už chápu. Občas až příliš dobře. Tragika Vrbovýho Johna se pro mě stala skoro hmatatelnou, jelikož se mi zdá, že i já se dívám na zkázu svých Národů.

Otcův exemplář je tak opotřebovaný, že ke hřbetu nezbyl jediný přilepený list; všechny do jednoho se zařídily po svém. Ani se té očtenosti nedivím, protože je to zásadní kniha. Taková, která má schopnost změnit způsob, jak o věcech přemýšlíme. Ačkoli myslím, že autorův pokus vyjádřit indiánskou mentalitu dopadl spíš jako sebeprojekce toho nejlepšího v bělošské duši na Čerokíe. (Tak třeba ekologická šetrnost je všem indiánům, které znám, cizí.) No, proč ne?

Mám ráda dědečkovu prostotu smíšenou s čímsi, co vypadá jako naivita, ale ve skutečnosti je to šlechetnost, přímost a životní moudrost. Líbí se mi, jak k hrdinům v jemných náznacích doléhají ohlasy světa 30. let, Velké hospodářské krize a válečných příprav. Obdivuji jemnou, citlivou a výstižnou kresbu lidských a zvířecích charakterů i přírody. A dojímá mě autorův humor. (Mimochodem jeho politické angažmá je mi absolutně jedno. Protože, jak řekl osvícenský myslitel G. Ch. Lichtenberg, „Nezajímá mě, jaké lidé mají názory, ale co z nich ty názory udělaly.“)

Jass
03.03.2021

Vzhledem k tomu, že je tu naladění především pozitivní si dovolím dát prostor svojí negativní stránce. Nechápejte mě špatně, četbu jsem si z větší části užila, jenomže tahle knížka je tak zahrabaná v kontroverzi, že přes ní obsah skoro není vidět.
Je toho tolik, že ani nevím, kde začít. Zaprvé, kniha byla původně vydaná jako autobiografie ("true story"), bez přiznání faktu, že je příběh smyšlený. To mi nepřijde zcela v pořádku, zvlášť s přihlédnutím k faktu, že autorem je člověk, bez nativního (indiánského) dědictví, který navíc aktivně politicky podporoval segregaci a byl členem Ku-klux-klanu. Co je ještě odpornější je fakt, že české vydání to na zadní přepážce prezentuje jako nepodloženou teorii, když přitom skutečně není moc o čem spekulovat... (Pravda, autor nedostal možnost se obhájit, protože když se to provalilo byl už po smrti, ale jeho činy celkem jasně mluví za něj...) Tím se samozřejmě nabízí otázka, jak byl vůbec takový člověk schopen napsat tak krásnou knihu? Osobně naprosto netuším...
Ten problém je samozřejmě ale daleko hlubší... Jedná se totiž o celkem suverénní kulturní apropriaci, kulturní krádež. Carter vypráví příběh, který mu nenáleží a navíc potvrzuje romantické stereotypy alá Rousseau a jeho ušlechtilý divoch. Čerokiové sami se ke knize vyjádřili a slova a zvyky, které jsou v ní popsané jsou nepřesné... Celá situace je ještě zkomplikovaná tím, že "indiánské" kultury jsou ze své podstaty většinou nemisijní, jsou soukromé a nemají být zaznamenávány někým, komu to nepřísluší. Nevím, jak se k tomuto problému staví konkrétně Čerokiové a vzhledem k tomu, že autor to ani nezaznamenal přesně to z tohoto hlediska asi nepředstavuje ten nejklíčovější aspekt.
Mojí osobnější výtkou ještě je určité zlehčování, které se tu dostane problému "Internátních škol" nechci tu o tom mluvit, protože je to velmi komplikované téma. Ale pravdou zůstává, že děti byly indiánským rodinám - často násilně - odebrávány. Značná část dětí v těchto zařízeních zemřela a zbytek byl doživotně traumatizován, způsob, kterým je to tu popsáno nepovažuji za přiměřený a upřímně je spíše parodií daného problému...
Po tomto černém začátku bych ráda dodala, že se mi obzvláště začátek knihy moc líbil, že obsahuje spoustu nádherných myšlenek, které jsem si hned zapsala. Že jsem se u komentářů Shakespeara smála, až jsem se za břicho popadala. Že láska, kterou jsem z dědečka a babičky z knihy cítila, byla tak skutečná až se mi nechce věřit, že je příběh smyšlený. Jenomže všechny tyhle věci zcela neospravedlňují autorská rozhodnutí, které Carter udělal. Bylo tolik možností, jak to udělat lépe, ale on si zvolil tu nejprolhanější... Psát ale umí a to nádherně. Nicméně "Odvedu vás do Sierry Madre" v mém srdci tato kniha rozhodně nepředčí...

Mayami
01.03.2021

Poetické rozprávanie o živote v súlade s prírodou, kde si človek berie od prírody len toľko, koľko potrebuje, kde rozumie stromu, potoku aj vetru, kde sa žije skutočné priateľstvo.

Amy27
09.02.2021

Škola Malého stromu je vyprávěním skutečných událostí ze života indiánského chlapečka, kterého se po smrti rodičů ujali babička a dědeček, jež byli z kmene Čerokíů. Jednotlivé kapitoly popisují různé samostatné příběhy. Kniha je obsahově prakticky dokonalá. Dozvěděla jsem se toho spoustu o životě indiánů a jejich "vychytávek". Nejedna kapitola mě dojala k slzám. Plné hodnocení nedávám jen proto, že jsem se nebyla schopna začíst. Ale to nic nemění na hodnotě knihy. ❤️

Allla9
03.02.2021

Kniha je plná lásky k přírodě a všemu živému. Krásná, dojemná, něžná, humorná ... a hlavně moudrá.