JosefKomensky

Všemi dary obdarovanáVšemi dary obdarovanáM. Carey (pseudonym)

Uzasne napsana napinava kniha. Dej mi ze zacatku pripadal hodne jako ten fil 48 hodin pote, ktery se take odehrava ve Velke Britanii. Uzasne vypsane charaktery, z nichz az na vyjimku Melanie neni ani jeden z nich nevinny. Precetl sem tu knihu behem par dni a nemohl sem se od ni odtrhnout. Je tam spousta narazek na strare recke myty a baje a v posledni chvili se stava Melanie doslova a do pismene onou bajnou Pandorou . Jedine co mi tam tak trosku nesedelo a pripadalo mi jako takovy ten Deux ex Machna bylo nahle objeveni Rosie - kdese vzal tu se v zal stoji kdesi u prostred Londyna 20 let !!! obrovsky tyrak narvany az k prasknuti zbranemi, aparaturou a vsim moznym ktery nikdy nikdo nebyl schopny najit ani se do nej dostat Jinak znovu kniha je uzasna a snad bude jednou I pokracovani.

21.02.2019

Norské dřevoNorské dřevoHaruki Murakami

Uuzasne hlubokaa kniha! Tohle je maa prvnii kiha od Japonskeho spisovatele H. Murakami a uz ted vim ze 1. se knii urcite zase jednou vraatiim. 2. Ze jakmile budu miit to stestii a naraziim na dalsiiho Murakamiho tak si ho pak s radsoti precut.

Japonsko. 70 leta love power stejene tak jako milostny trojuhelnik hlavniho hrdiny Watanabeho az do konce romanu oscilujiciho mezi jeho laskou / oddanostii k poskozene Naoko, ukryte po trictvrtinu romanu v jakemsi komunnim sanatoriu a inteligentni , taky krasne ale navic mnohem praktictejsi a vasnivejsi a primocarejsi Midori.
Lidem neznajicim Japonske realie a trochu I japonskou politiku muze tahle kniha pripadat dost slozita - me ale pripadala nadherna a typicky japonsky poeticka. Nechybely zadne atributy spravne japonske tragedie jakymi sou sebevrazdy - odlouceni - umrti rodicu atd. Navic Spisovatel v kazde kapitole jenom tak mezi radky popadne nejakou knihu evropskeho autora kterou si hlavni hrdina Watanabe zrovna koupi, pujci, ci ji zrovna docetl.
Kazdopadne nejsimpatictejsi postavou knihy mi nebyl ani tolik hlavni hrdina, ktery mi dost pripada se jenom tak placa od niceho k nicemu nybrz Midori. Druha cena se stala prvni cenou. Midori je uzasna zena se srdcem na jazyku a navic pekne kinky. Verim tomu, ze se s ni Watanabe nebude nudit.
Mnozi lide si stezuji na prilisne mnozty az pornografickych scen, jenomze zapomynaji, ze to je prave to co onu knihu cini jedinecnou - Japonske knihy se takhle v Japonsku nepsaly. Ve spravnem japonskem romanu by Watanabe nasedoval Naoko do psychiatricke lecebny, kde by se ji totalne zhnusil a posleze by na konci knihy, jakozto spravny japonsky hrdina - jakozto onen korporatni samuraj ktery sklamal spachal sam sebevrazdu pokud mozno samurajskym mecem by si rozparal bricho a Reiko by mu setla hlavu druhym mecem - a pak i ona by se pripravila o zivot. To ze Watanabe se rozhodl o zivot s Midori a ze si dokazal precijenom odseknout ten kamen na noze v postave Naoko - to je jeden z mnoha momentu, tktery cini tento roman jedinecnym.

06.02.2019

Dieťa 44Dieťa 44Tom Rob Smith

" Proc tu si pta se jeden vezen druhyho ale chtel sem udat soused za spionaz a rikam si do zitrka je casu dost jenomze on si ten previt privstal a udal me driv nez ja jeho." stary proti komunisticky vtip.

" Ale to je hrozny kdyz svami budu spolupracovat pride tajna sluzba a sebere moji zenu a tchyni a zastreli je ……. ale to by v podstate nebylo vubec hrozny … ano to je vyborny … Ano udelam to " fil is a mad mad world.

Presne na tyhle dva vtiky sem myslel, kdyz sem cetl knizku dite 44. Jenomze to co sem cetl nebyl vtip nybrz syrova realita vsedniho zivota stalinistickeho Ruska. Teror - vlastni zivot, ktery byl stejne jako zivot obecne podrizen potrebam statu. Nejdrsnejsi scena byla ta, kde se Leo domlouva se svymi rodici jestli udat svoji manzelku jakozto spionku a nepritele statu ci ne a kdy Leovy rodice argumentuji s tim,ze 100% udat, ze tim si pomuze a zachrani nejenom sebe ale zaroven je tri zivoty prevazuji jeden. Pritom Leo si je jasne vedom toho, ze udani znamena okamzitou smrt zastrelenim nebo pomalou roky trvajici smrt v nejakem ggulagu. A potom jeste slyest ze jeho manzelka ten jejich rozhovor slysela…….

Knizka se mi velice libyla byla strhujicim zpusobem napsana - cetl sem ji pomalu v kuse ale je nutne - nebo bylo by rozumne pred tim nez ji clovek precte si precist treba souostrovy Gulag od Solzenicina -spousta veci clovek pak vidi preci jenom jinak….

25.02.2019

Prelet nad kukučím hniezdomPrelet nad kukučím hniezdomKen Kesey

Uzasna kniha , kteraa se daa vyklaadat mnoha zpuusoby:

Kritika tamniich Pychiatrickyych praktik
Oslava boje jednince proti spolecnosti
Psychadelicky uulet

cela kniha az na vyjimku jedne kapitoly se odehravaa celaa v jakeemsi blyyze neurciteen psychiatrickeem sanatoriu kdesi na americkeem Jihu.

Kniha je naadhernaa pipisnaa a charaktery vetsiny zuucastnenych jsou v nii velice dobre rozepsaany.

Jedinee co se mi v nii nepodarilo najiit byl moment ve kterem nacelniik Smetaak zesiilel a skonicl v onee neslavnee psychiatrickee leecebne .

24.03.2019

MesiášMesiášBoris Starling

Fakt drsnaa, ale uuzasne promyslenaa kniha ve stylu sedmicky s Brattem Pittem a Morganem Freemanem - nemaam slov hltal sem dej a furt touzil najiit vraha a stejne tak jako komisar Red sem se vzdycky napaalil….. a mrtvoly se mnozily.

01.10.2019

RevivalRevivalStephen King

On proklel boha - nebo Boha ???

17.10.2016

InfernoInfernoDan Brown

Inferno - aneb vse je jnak :-)
Prispivam svoji troskou do mlyna:
1) uzasny popisy a nejruznejsi informace z oblasti arichtektoniky - historie, historie umeni - nevym jak dalece sou pravdive ci nepravdive ale nepripadalo mi ze by tam autor popisoval nejake nesmysli.

2)uzasny dej - kdy autor ctenare uz v zacatku svede na spatnou stopu a pak ho jenom krmi dezinformacemi - ze na konci je ctenar totalne prekvapenej a rika si -" Jak sem mohl byt takovy blbec - vzdyt tohle je vlastne straslive logicke - tohle ani jinak v podstate dopadnout nemohlo"

3) uzasny dej - je to rychlik ( page turner ) a autor jeste samozrejme nuti ctenare krmeneho vsemi temi dezinformacemi, o kterejch je pak presvedcenej ze to museji byt dejovy linky k jeste vetsimu zrychleni aby pak zustal sedet po kapitole 100 s takovou moralni kocovinou :-)

Proc moralni kocovinou ? Priznejme si to preci Dan Brown nas celou dobu krmi tim, ze dojde ke straslive katastrofe, paklize nebude vcas zasazeno - takze ctenar si rika to je dobre oni to daji budou tam vcas - zachrani den - a ono ale nic - Pak si ctenar rika - to je ale malo stranek na takovou straslivou katastrofu - a ono je to pravda to lidstvo by bylo uz davno potreba trochu procesat - tak co ted ....... a pak ctenar tu knihu docte a dostavi se ona kocovina. Uzasny ctenar je proste honeny z mista na misto ne podobny koteti, co se snazi chytit laserovy paprsek aby stejne jako to kote nakonec zustal unavene stat a jenom potrasal hlavou. Vyborna knizka vyborna navic tim, ze sem mi pozdeji dostala do ruky publikace o palaci Vacco a fotka one chodby po ktere unikali Robert a Sienna .......

03.10.2016

Proud časuProud časuMichael Crichton

Vyborne napsana kniha - zpocatku trochu kostrbaty zacatek ale pozdeji se zacne dej uzasnym stylem rozjizdet. Autor is dal straslivou praci s nastudovanim co nejautentictejsiho popisu drivejsich realii. Hloubavejsiho ctenari muze navic velice potesit vycerpavajici soupis pramenu, takze dalsi desitky historickych knih zabivajicich se tematikou ranneho stredoveku, ci naopak problemu nuklearni fyziky a cervych der. Jednim slovem vyborne !!!!

10.12.2018

Ostrov včerejšího dneOstrov včerejšího dneUmberto Eco

Je to Mistrova dalsii nejuuzasnejsii kniha uzaviirajiicii trojice Jmeno ruze, Fukaltovo kyvadlo a ted samozrejme Ostrov vcerejsiho dne. Je to kniha, kteraa jak svojii verbaalnii bohatostii tak svojii hloubkou a poctem vsech uvedenych subjektuu pusobii viice nez roman pozdniho stredoveku dojmem encyklopedie. Encyklopedie - Encyklopedie pozdne stredovekeho cloveka, kdy pomalu ale jiste se borticii moc ciirkve / Katolicke - vede uz predem prohrany boj s prvopacatky vedeckeho mysleni, pozorovani a badanii. Buuh jeste stale nenii mrtev, ale uz musel sestoupit ze sveho pomyslneho trunu. Clovek zvedaa svuuj zrak bezostysne jak oblakuum, tak se zaciinaa vrhat do pruzkumu mikrokosmu. Na jedne strane se mluvii o modlitbach a az alchymistickyych ci doslova magickych obradech a na strane druhe jsou tu pojmy jakymi jsou atom, hmota, essence atd. Mnohe praktiky tee doby priidou dnesniimu moderniimu ctenaari coby paveda, ale tak zil, citil a jenal clovek aano domini 1600 +.

Stejne tak konaa premyslii a objevuje mlady zeman Roberto, ktery na sve pouti tehdejsi Evropou potkava nejruznejsi postavy, z nichz kazdy reprezentuje urcityy v tee dobe platny filosoficky smer. A tady kniha prave zacina byt probleem. Rozhovory - nekonecne rozhovory ktere jsou neuveritelne bohate, ale neposouvaji dej " historickeho romanu " vubec nijak dopredu. Muze dojit k onomu znamemu efektu ktery kdysi popsala moje matka slovy " Kdyz se pak Zizka rozhleedl po sveem vojsku, tak sem mohla rovnou preskocit deset stranek." Nebo ony rozhovory mezi profesorem Aronaxem a jeho Vernym sluhou consailem kdyz neco videli z okna ponorky Nautilu.

Kratce a strucne: Umberto Eco Ostrov vcerejsiho dne nenii historicky roman jako takovy spiise novodoby pokus o napsani summa technologica. Ctenari cizinek a her o truny budte tiim prosiim naalezite varovaani.

28.10.2019

NeviditelnýNeviditelnýRoger Hobbs

Hodne mi to chvilkama pripominalo Dannyho partu, nebo treba podfukare ale samozrejme mnohem mnohem brutalnejsi. Taky je to jedna z mala knih, ktera se cte jednim dechem a pri tom v ni neni jedina postelova scena :-). Akorat ten hrdina je hrozny superman a at se stane co se stane je neznicitelny

23.07.2016

Kly mastodontůKly mastodontůJiří Mikula

Tohle byla jedna z KNIH meho mladi. Uzasny priibeh - dobrodruzstvi - pratelstvi - sem tam nejaky ten vedecky poznatek z oblasti pre historie, palentologie ci bioloie a vsechno je to podano tak nadhernou a nenasilnou formou. Miloval sem tu knizku - Jenom skoda, ze autor takovyhle knizek nenapsal vice a ze opravdu nepopustil vice uzdu svoji fantasii s vicero druhama takovychto casoprostorovych vyletu treba i za hranice prehistoricke Prahy... :-(

04.08.2016

RevivalRevivalStephen King

Ted sem to konecne docetl – uprimne receno ano souhlasim s mnohymi, kteri meli tu sanci popsat tuhle uuzasnou knihu uz drive – Ano mohlo to dilo byt kratsi co se poctu stranek tyce, jenomze tenhle pribeh neni jenom pribehem pastora Charlieho Jacobse ale hlavne pribeh Jaimeho Mortona a jeho rodiny. Je to pribeh ze na konci vsechno neco stoji a ze kazde rozhodnuti ma svuj dusledek.
Je to uprimna zpoved cloveka, ktery sam sobe snazi popsat a obhajit motivy a nasledky sych rozhodnuti, rozhodnuti, ktera vedla v konecne fazi k neuveritelne katarzi, za kterou on sam nese zodpovednost.
Kniha je podle meho nazoru velice rekl bych az remeslne domyslena a po vzoru deseti cernousku Agaty Christie jsou v ni peclive dovedeny do konce osudy vsech dulezitych vedlejsich postav.
Musim jeste podotknout tohle: Az Heronymus Boshovske vize, ktere sou v knize vyliceny me nepripadaly byti opravnenym argumentem na podporu tvrzeni, ze by nebylo Nebe. Vzdyt uz Danteho verze pekla obsahuje nekolik urovni pekla a nekolik urovni Nebeskeho Kralovstvi.
Knihu sem diky Bohu cetl a docetl ve vlaku ve dne, takze me netrapily pozdeji zadne nocni mury ackoliv po jejim precteni me urcity svirajici pocit prepadl.

V knize je spousta autobiografickych zazitku autora, protoze on byl jak fetak, tak on I jeho manzelka znaji Krista a oba dva chdi, ci chodili do cirkve.
Co se tyce stanovych “ evangelistu / coby obchodniku s destem je velice hezke se podivat na film Leap of faith z roku 1992 se Stevnem Martin v hlavni roli podvodneho evanglelizatora, kazatele a lecitele v jedne osobe. Krasne to pomuze ctenari se priblizit atmosphere onoho teatralniho sarlatanstvi stejne tak jako onen videoclip Jesus knows me od Genesis.

A jeste jedna smutna zprava na konec. Misto v nebi si clovek nazaslouzi dobrymi skutky – napriklad davanim jidla / polevky chudym ci staranim se o opustene psy / kocky – na ono misto v “ nebi “ ma narok jenom ten, ktery se smiril znovu s Bohem a prijmul Pana Jezise zpet do sveho srdce. Viz kniha zjeveni 22:10 – 16. Moje uprimny prani pro kazdyho zvas je aby sme se nikdy nemuseli potkat tam v tom kraji “ Lezi vecne zlo, ktere zije vecne a ani smrt ho neni schopna zabit”

13.09.2017

Leonardo da VinciLeonardo da VinciWalter Isaacson

Uzasnaa kniha skvele vysvetlujici postavu genialniho vynalezce a vesumela Leonarda da Vinci a doby v niz zil. Ctenar pak taky pochopi,ze za jeho obrazy - napriklad dama s hranostajem se skryva mnohem vic, nez je na prvni pohled patron - povinna cetba pro vsechny fandy Dana Browna

22.01.2019

Sběratel polibkůSběratel polibkůJames Patterson

Velice napinave a ctive napsano ALE …. Kasanova ma harem ve kterem sadisticky muci , znasilnuje a vrazdi svoji vyvolene jedinecne zeny a divky - jenomze ho ma podle meho nazoru ve treti dimenzi - nebo je superman - on totiz stiha s prehledem davat dostatek casu svoji zene - svemu partakovy, svoji praci ( uz jenom ta je 24/7 ) Je to borek stavitel co si dokazal ve dvou lidech postavit cely podzemni complex o nejakych cca 12 mistnostech navic je super intelignetni - je tak genialni, ze ackoliv studoval na universite stane se vysetrovatelem - ale ne FBI nebo snad dokonce operativcem CIA -ktery by mohl cestovat za penize danovych poplatniku po celem svete a vrazdit v zemich tretiho sveta zen co by se mu jenom zracilo - ne on je tak neuveritelne genialni, ze se stane obycejnym vysetrovatelem v jakemsi,jihoamerickym zapadakove ktery v podstate mimo svuj stat nemuze nikam poradne ani vystrcit paty bez toho, aby to nekdo dulezity nevedel. Tohle byly veci, ktery na celem pribehu, ktery sem znovu podotykam precetl s vervou, protoze byl napsany preci jenom jinak nez stejnojmeny film, ktery se mi dost nelibyly a nedavaly smysl a to je skoda - jinak ta falesna stopa se spisovateli vydarila

13.08.2018

Bůh víBůh víJoseph Heller

Cekal sem od tee kniizky cosi jineeho. Docela me sklamala. Nejotravnejsii bylo to neustaalee omylaanii Batseby.

Kdyz bych ale nebral v potazu, ze to je kniha o Krali Davidovy a ze to viice meene opisuje Bibli tak by to byla docela zajiimavaa kniha. Kazdopaadne veriim, ze si jii jeste nekdy prectu.

17.12.2019

Opravdu mrtev?Opravdu mrtev?Peter James

V celkove zajimavaa a dobre udelanaa kniha, o hlouposti, co se muuze zvrtnnout. Pak se z toho stal souboj s casem, Ten konec me ale dost nemile prekvapil, ten zpusob, jakym to autor vse " stastne " dotahnul do konce.

10.01.2020

Nalezená AtlantidaNalezená AtlantidaClive Cussler

Pri ctenii teeto velice napiinavee knihy maa clovek nutkavyy pocit, jako kdyby snad cetl dalsii vydaanii Indiana Johnse -akoraat ze se hlavnii hrdina jmenuje Pitt .. Dirik Pitt.
O.K oni jsou tam v podstate hlanii hrdinovee dva, ale ten druhy mi spis pripadaa takovyy ten podruznyy hrdina.

Proc Indiana Jones ? Je tu vsechno: neonacistee snaziicii se vzkriisit tertii riis.. tedy vlastne uz ctvrtou ale to je deail, zaniklaa daavno zaniklaa ale znovu objevenaa civilizace.. globaalnii hrozba akce, napetii a vneposlednii rade ….ano uhodli jste mily praatelee ctenaari - v neposlednii rade je tu laaska.

Jakmile jsem tuhle knihu zacal cist pomalu sem nemohl skoncit. opravdu viiborne sem se pobavil a vaam preju to samee

30.11.2019

Projekt TrinityProjekt TrinityGreg Iles

Tahle kniha byla opravdu zajiimavaa, jak myslenkou tak zpracovaaniim. V podstate by si zaslouzila pokracovaanii. Moc se mi liibila postava Geli Bauer. Veriim, ze Geli a Godin by dokaazali spolu vytvorit mnohem zajiimavejsii Trinity nez s Rachel a s Davidem.

Ta kniha maa / mela obrovskyy potenciaal , skoda jen, ze mnoho hlubsiich myslenek se straacii pod naanosem akcnosti, nebo v intrikaach NSA, vlaady, ci Duo Bauer.

Naviic nekteree pozdejsii caasti knihy mi doslova a do piismene pripomiinajii Kyberiaadu Stanislawa Lemma hlavne tu kapitolu, kde dva konstrukteeri sestrojii nesmrtelnee kybernetickee zviire.

Kazdopaadne konec dobryy vsechno dobree. Svet je ted bohatsii o Jednu AI naviic. Ale pozor stavii se dalsii…...

17.12.2019

Zlé časyZlé časyCharles Dickens

Nebylo jednoduche cist tuto knihu.
Vzhledem, k tomu ze sem ji cetl ve znacne archaicke anglictine ( rok vydani 1962)
Ze tam jena postava sislala a to co melo byt es v anglictine bylo psane jakozto th.
Druha postava tam pro zmenu mumlala a polykala slova, coz mel byt pry pokus o mistni dialect.
Jelikoz nez zacne vlastni knizka, tak je zhruba tricet stranek sociologofilologickoekonomicke predmluvy a skoro za kazdou kapitolou je jedna a pul stranka poznamek
Zlaty Umberto Eco a jeho jemeno ruze.

Co se tyce pribehu ten je velice jednoduchy a cte se v ramci moznosti vcelku svizne. Spojler: Hlavnim hrdinou neni sirotek, ikdyz se tam jedno opustene / odlozene - zanechane decko pro jistotu vyskytne - proste to by asi nebyl Dickens.

21.01.2020

Dějiny EgyptaDějiny EgyptaLadislav Bareš

Uzasne velice zajimavy erudovany vyklad historie egypta, nejdrive jakozto rise, pozdeji jakozto narodni identity v prubehu dejin a ve snaze vymanit se ze vsech tech vlivu, jez tento stat ovlivnovaly. Nutno podotknout, ze to je velice hutna kniha, ktera me obohatila o desitky historickych postav at uz nejruznejsich ucencu, lekaru, spisovatelu, tak v neposledni rade plejadou ruzne vice ci mene uspesnych prezidentu, ci politiku.

Jak uz sem napsal do Goodreads - Kazdy Egypt byl uplne jiny. Jiny byl Egypt za Ptolemayovcu, jiny byl Egypt veko Arabske pozdeji velkoturecke rise a znovu jiny Egypt najdeme za vlady napriklad presidenta Mubaraka. Jedine co je nemene v cele egyptske historii, jsou ty Piramidy

30.12.2020

Dětská encyklopedieDětská encyklopedieBohumil Říha

Nejsem si jistej ale tahle kniha popisovala americany zhruba takto : "Josu nevycvalani a nemaji zadne slusne chovani, protoze ridi svet" nebo neco podobneho schvalne najdete si v te knizce heslo Amerika nebo spojene staty :-) Nevym jestli to autorovy tehdy nekdo porucil takhle napsat - nebo jestli to snad byl jeho vlastni napad

14.07.2016

Sirény z TitanuSirény z TitanuKurt Vonnegut Jr.

Vyborna kniha berouci si na paskal velice hravou formou otazky naboznenstvi, smyslu valky a rozmary osudu jednoho cloveka . Nejvic me zaujmul pribeh Boaze, ktery zacal coby skrz nazkrz zaporna postava knihy a pozdeji se propracoval, prerodil na postavu az mesiaskych proporcii.

13.09.2017

Ruská sekceRuská sekceJ. l. Carré (pseudonym)

Velice inteligentne napsany pribeh " skutecneho scenare" spionazni zapletky. Vyborna knizku popisujici atmosferu studene valky mezi komunistickym vychodem a kapitalistickym zapadem. V neposlednim pripade pribeh cloveka , ktery byl za svoji ochotu pomoci kolegovy v nouzi nemilosrdne zmanipulovan a nevedomky zatazen do nebezpecne spionazni hry dvou znepratelenych mocnosti.

27.01.2018

Meč v kameniMeč v kameniT. H. White

Je to velice hluboka kniha. Prvni kniha pojednava o ruznych Artovych premenach v ruzna zvirata za Merlinovy asistence. Merlin je v ni vylicen jakozto roztomily stary popleta, ktery se pohybuje ve svem zivote v jakesi casoprostorove smycce od sveho stari do sveho mladi. Prvni cast knihy se proto odehrava v retrospektivnim stylu, kdy mlady /maly Art dostava od "potrhleho "Merlina informace, tykajici se jeho pozdniho zivota, snatku ci potomka ktere samozrejme coby maly kluk absolutne nechape. I ctenar nechape tyhle rozhazene stripky informaci a rika si v duchu "Proc nam spisovatel rika neco takoveho zrovna v thenhle moment?" a pokracuje vesele dal v cetbe roztomilych prihod maleho ulicnika a jeho bajecneho ucitele. Ja verim, ze cela kniha je protkana spoustou symboliky a mnozstvim nejruznejsich narazek, tykajici se politiky a historie Velke Britanie, o kterych ma ale prumerny ctenar malo informaci k tomu, aby je dokazal plne pochopit a proto v nekterych castich knihy to pritomyna Monty Pithonovske eskapady na pouti za svatym gralem. "Co jaky si ty kral ? Ja te nevolil ja sem demokrat."

Kniha je neuveritelne ctiva a popisuje , nebo se snazi popsat stredoveke realie ranne Anglie do co mozna nejvetsich detailu. To se ukazuje v pozdejsich castech knihy, castech kdy uz v popredi knihy neni az tak kral Artus, nybrz Lancelot jeho nejlepsi rytir a jeho zivot a nemene slozity vztah s Artusovou zenou kralovnou Genevivre. V tu chvili zmeni kniha raz a stane se z nesouvisle zbirky pribehu sagou o ,politice, laskce, dejinach rytiru kulateho stolu a o smyslu principialismu, kdy zakon, ktery byl prijmut z duvodu potlaceni bezpravy ohrozi paradoxne zivoty 3 hlavnich akteru knihy Artuse Lancelota a Genevivre. Kniha se mi moc a moc libila a cetl sem ji s velkou chuti. Vrele doporuciji vsem kdo miluji kvalitni a inteligentni historicky roman.

Posledni zajimavost - tato kniha, jmenujici se v originale once upon future king byla kniha, kterou si cetl Magneto hlani zaporak serie XS men ve svem plastickem vezeni, stejne tak jakozto kniha, ze ktere cetl professor X mladym mutantum ve sve skole.

10.06.2017

PastierPastierEthan Cross

Padouch nebo hrdina vsechno jedna rodina ;-)

nejlepsi byla ta scenka ve specialni velici mistnosti - v tu chvili clovek nevedel jestli ma brecet - nebo se smat - totalne se stotoznuju s Gracian 1964 -strasliva slatanina ale cetlo se to dobre a rychle

10.12.2018

PíšťalkaPíšťalkaJohn Grisham

Piistalka ???
Kdo to mohl takhle hloupe a naprosto nelogicky prelozit nazev te knihy ? - cozpak ten dotycny si neuvedomil ze the whistle blower neznamena zadna pistalka nybrz praskac - respective osobou, ktera se snazi neco prekazit, popripade necemu nekalemu zabranit.

The whistle blower v holandstine se mi nazev tehle funkce libi jeste mnohem vic tam se totiz nazyva takovyhle jedinec de klokkenluider - nekdo kdo zvoni na zvony - zvonik, ktery jak se rika zvoni na poplach a upozornuje tak na nekale praktiky, manipulace ci jakykoliv nesvar firmy, podniku korporace ci politicke strany - jednim z nejznamejsich takovych to whistle bloweru je napriklad Julian Assage a skupina Anonymous. Kazdopadne takovehle to zvoneni na poplach je thema, ktere je jednim z nejsilnejsim z temat Grishamovych knih. Kdosi kdesi se snazi necemu neklaemu zabranit - kdosi kdesi se snazi na nejakou nekalou praktiku upozornit. Ten kdosi si samozrejme timto koleduje o tezky problem. Jako obvykle uuzasnaa kniha napsanaa s velikym citem pro detail :-)

10.11.2017

M... jako mstaM... jako mstaSue Grafton

Zacaatek byl dobry - hlavne se mi liibil jak se Guy zmenil diiky ciirkvi a Bohu , pak se ale dej presume do takoveho A. CH. modu. Prastary zfalsovany rukopis - roky na svoji sanci vyckavajici sluzebna ….. deset malych cernouskuu hadr.

03.03.2019

GameGameAnders de la Motte

Big Lebowski - Le Blowski meets The Matrix - co k tomu vsemu jeste doodad? Kniha ironizuje sama sebe. Hlavni hrdina je totalni antihrdina. jedna se otzv totalni midfuck typu dvanacti opic. Velice hezkty byl ten tvist na posledni strance, ktery ale zase opet vyvolava v "nebohem " ctenari jenom zaplavu dalsich otazek a konspiracnich teorii. Jinak je to napsano velice ctive - jenom to s tou sestrou sem jaksi nepochopil - ona byla rozdvojena osobnost ??? A jak je pak mozna ze se takovy clovek dostane do elitniho oddilu Svedske kralovske tajne sluzby ?? Cosi tu pachne ve state Svedskem. Jinak vsimli ste si drzi ctenari stale vzrustajici pocet pozitivnich muslimskych postav v soucasne svedske kriminalni literature ? ;-)

21.08.2018

Upír LestatUpír LestatA. Rice (pseudonym)

Byla to naadhernaa kniha, ikdyz misty silne ukecanaa. Nenii to ani naahodou zaadnyy Kulhaanek. Spisovatelka si chvilkama ujiizdii stylem Alexandra Dumase, resi vsechna mozna upirska P, tedy Puvod, postaveni, poslanii. Spisovatelka do te knihy dala doslova a do piismene svojii dusi. Necetl sem jeste nikdy v zivote vec Makrupulos, takze neviim jakyym zpuusobem se zmocnil popisu nesmrtelne bytosti nas K. capek. Kazdopadne z knihy A. Rice doslova kape nostalgie a nihilismus. Lestratuv pribeh je proste opusem tvora, pohybujiciho se napric casem opusteneho jak Bohem tak lidmi a vyvrzeneho vlastnii rasou. Nebyyt Mariuse a Gabriely tak nevim neviim. Sem raad, ze sem byl schopen narozdiil od mnohych Lestratuuv priibeh odciist od zacaatku az do konce, ale znovu uz bych ho asi necetl . preskocil bych totiz rovnou k Armandove a Mariusove priibehu. Na zaver bych se s vaami rozloucil piisnii klasika

" Who wants to live for ever... who wants to live for ever...."

28.04.2019

Člověk jako vyČlověk jako vyRoald Dahl

Uzasna kniha nekovencnich uzasne propracovanych povidek, Kniha je doslova gejzir napaduu a postrehu z nesvaru tamejsii spolecnosti. Jeji hrdinove ci spyse antihrdinove jsou nadherne vypracovane postavicky. Ackoliv je to knizecka vcelku uutlaa je to velice hlubokomyslne cteni. Dve poviidky me zaujmuly predevsiim a to byl Clauduv pes, zabyvajici se predevsim prostredim chrtich zaavoduu a velice podrobnyma popisama nejruznejsich tehdejsich praktik uplatnovanych pri " vycviku spravneho chrtiho sampionu" nedoporucuju cist milovniikuum psuu a majiteluum chrtuu predevsiim.

Druhaa silna povidka se jmenuje velky gramatizaator a popisuje fiktivni vynaalez stroje na psani / vytvaarenii romaanuu za pomoci " pociitacoveeho program a logiky. Nutno podotknout ackoliv byla tato poviidka napsana pred rokem 54 coz je doba kdy prumerne PC zabralo zhruba triipatrovyy duum a dokazalo vypocitat zhruba to, co kdysy kalkulacka. Tak je az desive, kdyz si tuhle povidku precte nekdo v anno dommini 2019 kdy opravdicky spisovatele pisi svoje romany za pomoci oralnich softwarovych programu a kdy se urcite veci, ale ikdyz nastesti ne uplne vse doopravdy teoreticky da urcovat pomoci pocitacovych stmulaci.

18.06.2019