JosefKomensky

Dějiny EgyptaDějiny EgyptaLadislav Bareš

Uzasne velice zajimavy erudovany vyklad historie egypta, nejdrive jakozto rise, pozdeji jakozto narodni identity v prubehu dejin a ve snaze vymanit se ze vsech tech vlivu, jez tento stat ovlivnovaly. Nutno podotknout, ze to je velice hutna kniha, ktera me obohatila o desitky historickych postav at uz nejruznejsich ucencu, lekaru, spisovatelu, tak v neposledni rade plejadou ruzne vice ci mene uspesnych prezidentu, ci politiku.

Jak uz sem napsal do Goodreads - Kazdy Egypt byl uplne jiny. Jiny byl Egypt za Ptolemayovcu, jiny byl Egypt veko Arabske pozdeji velkoturecke rise a znovu jiny Egypt najdeme za vlady napriklad presidenta Mubaraka. Jedine co je nemene v cele egyptske historii, jsou ty Piramidy

30.12.2020

Svět starého EgyptaSvět starého EgyptaJaromír Málek

Uzasna kniha s uzasnymi ilustracemi. Byl to poklad, o kterem sem netusil, ze ho mam doma a ktery sem tak nahle objevil.

15.03.2020

Zlé časyZlé časyCharles Dickens

Nebylo jednoduche cist tuto knihu.
Vzhledem, k tomu ze sem ji cetl ve znacne archaicke anglictine ( rok vydani 1962)
Ze tam jena postava sislala a to co melo byt es v anglictine bylo psane jakozto th.
Druha postava tam pro zmenu mumlala a polykala slova, coz mel byt pry pokus o mistni dialect.
Jelikoz nez zacne vlastni knizka, tak je zhruba tricet stranek sociologofilologickoekonomicke predmluvy a skoro za kazdou kapitolou je jedna a pul stranka poznamek
Zlaty Umberto Eco a jeho jemeno ruze.

Co se tyce pribehu ten je velice jednoduchy a cte se v ramci moznosti vcelku svizne. Spojler: Hlavnim hrdinou neni sirotek, ikdyz se tam jedno opustene / odlozene - zanechane decko pro jistotu vyskytne - proste to by asi nebyl Dickens.

21.01.2020

Opravdu mrtev?Opravdu mrtev?Peter James

V celkove zajimavaa a dobre udelanaa kniha, o hlouposti, co se muuze zvrtnnout. Pak se z toho stal souboj s casem, Ten konec me ale dost nemile prekvapil, ten zpusob, jakym to autor vse " stastne " dotahnul do konce.

10.01.2020

Smrt ze záznamuSmrt ze záznamuPeter James

vybornaa kniha. Ve druhee polovine uz sem nechtel prestart cist :-)

27.12.2019

Projekt TrinityProjekt TrinityGreg Iles

Tahle kniha byla opravdu zajiimavaa, jak myslenkou tak zpracovaaniim. V podstate by si zaslouzila pokracovaanii. Moc se mi liibila postava Geli Bauer. Veriim, ze Geli a Godin by dokaazali spolu vytvorit mnohem zajiimavejsii Trinity nez s Rachel a s Davidem.

Ta kniha maa / mela obrovskyy potenciaal , skoda jen, ze mnoho hlubsiich myslenek se straacii pod naanosem akcnosti, nebo v intrikaach NSA, vlaady, ci Duo Bauer.

Naviic nekteree pozdejsii caasti knihy mi doslova a do piismene pripomiinajii Kyberiaadu Stanislawa Lemma hlavne tu kapitolu, kde dva konstrukteeri sestrojii nesmrtelnee kybernetickee zviire.

Kazdopaadne konec dobryy vsechno dobree. Svet je ted bohatsii o Jednu AI naviic. Ale pozor stavii se dalsii…...

17.12.2019

Bůh víBůh víJoseph Heller

Cekal sem od tee kniizky cosi jineeho. Docela me sklamala. Nejotravnejsii bylo to neustaalee omylaanii Batseby.

Kdyz bych ale nebral v potazu, ze to je kniha o Krali Davidovy a ze to viice meene opisuje Bibli tak by to byla docela zajiimavaa kniha. Kazdopaadne veriim, ze si jii jeste nekdy prectu.

17.12.2019

Nalezená AtlantidaNalezená AtlantidaClive Cussler

Pri ctenii teeto velice napiinavee knihy maa clovek nutkavyy pocit, jako kdyby snad cetl dalsii vydaanii Indiana Johnse -akoraat ze se hlavnii hrdina jmenuje Pitt .. Dirik Pitt.
O.K oni jsou tam v podstate hlanii hrdinovee dva, ale ten druhy mi spis pripadaa takovyy ten podruznyy hrdina.

Proc Indiana Jones ? Je tu vsechno: neonacistee snaziicii se vzkriisit tertii riis.. tedy vlastne uz ctvrtou ale to je deail, zaniklaa daavno zaniklaa ale znovu objevenaa civilizace.. globaalnii hrozba akce, napetii a vneposlednii rade ….ano uhodli jste mily praatelee ctenaari - v neposlednii rade je tu laaska.

Jakmile jsem tuhle knihu zacal cist pomalu sem nemohl skoncit. opravdu viiborne sem se pobavil a vaam preju to samee

30.11.2019

Ostrov včerejšího dneOstrov včerejšího dneUmberto Eco

Je to Mistrova dalsii nejuuzasnejsii kniha uzaviirajiicii trojice Jmeno ruze, Fukaltovo kyvadlo a ted samozrejme Ostrov vcerejsiho dne. Je to kniha, kteraa jak svojii verbaalnii bohatostii tak svojii hloubkou a poctem vsech uvedenych subjektuu pusobii viice nez roman pozdniho stredoveku dojmem encyklopedie. Encyklopedie - Encyklopedie pozdne stredovekeho cloveka, kdy pomalu ale jiste se borticii moc ciirkve / Katolicke - vede uz predem prohrany boj s prvopacatky vedeckeho mysleni, pozorovani a badanii. Buuh jeste stale nenii mrtev, ale uz musel sestoupit ze sveho pomyslneho trunu. Clovek zvedaa svuuj zrak bezostysne jak oblakuum, tak se zaciinaa vrhat do pruzkumu mikrokosmu. Na jedne strane se mluvii o modlitbach a az alchymistickyych ci doslova magickych obradech a na strane druhe jsou tu pojmy jakymi jsou atom, hmota, essence atd. Mnohe praktiky tee doby priidou dnesniimu moderniimu ctenaari coby paveda, ale tak zil, citil a jenal clovek aano domini 1600 +.

Stejne tak konaa premyslii a objevuje mlady zeman Roberto, ktery na sve pouti tehdejsi Evropou potkava nejruznejsi postavy, z nichz kazdy reprezentuje urcityy v tee dobe platny filosoficky smer. A tady kniha prave zacina byt probleem. Rozhovory - nekonecne rozhovory ktere jsou neuveritelne bohate, ale neposouvaji dej " historickeho romanu " vubec nijak dopredu. Muze dojit k onomu znamemu efektu ktery kdysi popsala moje matka slovy " Kdyz se pak Zizka rozhleedl po sveem vojsku, tak sem mohla rovnou preskocit deset stranek." Nebo ony rozhovory mezi profesorem Aronaxem a jeho Vernym sluhou consailem kdyz neco videli z okna ponorky Nautilu.

Kratce a strucne: Umberto Eco Ostrov vcerejsiho dne nenii historicky roman jako takovy spiise novodoby pokus o napsani summa technologica. Ctenari cizinek a her o truny budte tiim prosiim naalezite varovaani.

28.10.2019

MesiášMesiášBoris Starling

Fakt drsnaa, ale uuzasne promyslenaa kniha ve stylu sedmicky s Brattem Pittem a Morganem Freemanem - nemaam slov hltal sem dej a furt touzil najiit vraha a stejne tak jako komisar Red sem se vzdycky napaalil….. a mrtvoly se mnozily.

01.10.2019

Vražedný instinktVražedný instinktJoseph Finder

Velice ctive a napiinave napsanee ale obcas sem mel pocit ze ctu Crightona zejmena jeho kinhu skandaalnii odhalenii :-)

24.08.2019

PorotaPorotaJohn Grisham

Uuzasnaa kniha. Rychlyy spaad - clovek se rozhodne pri cetbe nenudii. Naviic se pri ctenii teehle knihy dozvii I lecos zajiimaveeho co se tematiky kourenii tyyce. Kazdopaadne by me zajiimalo, jak by ta kniha vipadala, kdyby mela byyt napsaana ted ;-)

16.07.2019

SlídičiSlídičiMartin H. Greenberg

vyybornaa analogie. Nejviic se mi liibila poviidka lovec jesteruu

04.07.2019

Den obrůDen obrůLester Del Rey

Byla to super knizka jedna z mych prvnich porevolucniich prectenyych Fantasy - diiky Jardo

04.07.2019

Putování – Dějiny ŽidůPutování – Dějiny ŽidůChaim Potok

Uuzasnaa kniha popisujiicii strastiplnou historii zidovskeho naaroda do roku 1948 kdyz vznikl staat Israel. To vse je pojmutee naadhernyym popisnyym zpuusobem s obrovskym smyslem pro detail.

Nejviic me asi zaujmula caast popisujiicii hledaaniim Messiaase a popisy vsech tech nejruuznejsiich " Messiaasuu" kterii prosli zidoskymi dejinamy. Stejne zajiimavaa je i caast pojednaavajiicii o paalenii zidovskyych knih v ranneem stredoveku - takze ono paalenii zidovskyych knih tehdy za Hitlera v podstate nebylo nic noveeho pod sluncem.
Putovaanii je samozrejme diitetem sveeho casu - v podstate jak se riikaa vsechny dejovee nitky vedou opet zpet do nove zalozeneemu staatu Israel - a k Velke zidovske ceste zpet Alyah. Buuh budiz s tebou Israeli

26.06.2019

Člověk jako vyČlověk jako vyRoald Dahl

Uzasna kniha nekovencnich uzasne propracovanych povidek, Kniha je doslova gejzir napaduu a postrehu z nesvaru tamejsii spolecnosti. Jeji hrdinove ci spyse antihrdinove jsou nadherne vypracovane postavicky. Ackoliv je to knizecka vcelku uutlaa je to velice hlubokomyslne cteni. Dve poviidky me zaujmuly predevsiim a to byl Clauduv pes, zabyvajici se predevsim prostredim chrtich zaavoduu a velice podrobnyma popisama nejruznejsich tehdejsich praktik uplatnovanych pri " vycviku spravneho chrtiho sampionu" nedoporucuju cist milovniikuum psuu a majiteluum chrtuu predevsiim.

Druhaa silna povidka se jmenuje velky gramatizaator a popisuje fiktivni vynaalez stroje na psani / vytvaarenii romaanuu za pomoci " pociitacoveeho program a logiky. Nutno podotknout ackoliv byla tato poviidka napsana pred rokem 54 coz je doba kdy prumerne PC zabralo zhruba triipatrovyy duum a dokazalo vypocitat zhruba to, co kdysy kalkulacka. Tak je az desive, kdyz si tuhle povidku precte nekdo v anno dommini 2019 kdy opravdicky spisovatele pisi svoje romany za pomoci oralnich softwarovych programu a kdy se urcite veci, ale ikdyz nastesti ne uplne vse doopravdy teoreticky da urcovat pomoci pocitacovych stmulaci.

18.06.2019

Benátská zradaBenátská zradaSteve Berry

Neco ve stylu sifry mistral Leonarda. uz zezacaatku clovek tusii jak zhruba asi tenhle priibeh dopadne s takovyma cernobylima figurkama.

Liibil se mi dej ale zaapletka mi dost hodne pripomynala nejaky diil pokrocilejsiiho Johnnyho Questa nebo Indiana Johnese. Nikomu z tech kladaakuu nikdo nezkrivyy ani vlaasek na hlavicce.

Co sem doopravdy ocenil byly ty asi dve stranky vysvetlenii co je skutecnost a co fikce, a kde vsude spisovatel cerpal svoje napady- tudiz inspirace k dalsiim zajiimavyym kniizkaam.

Nechaapu proc ale pri ctenii cinuu hlavnii zaaporacky sem neustaale myslel na Tymosenkovou.

23.05.2019

Sexuální život Catherine M.Sexuální život Catherine M.Catherine Millet

Zpoved umelecke Lidusky Caterine, ktera prosukala celou Pariz a okoli , aneb spoved amaterske ornitolozky aneb vsichni ptaci meho zivota.

Chtel sem tomuhle dilu dat jenom dve hvezdicky, ale nakonec sem se rozhodnul pro tri a to za Pariz mesto, ktery miluju a za tu az odzbrojujici uprimnost autorky.

17.05.2019

Hřbitov pod hladinouHřbitov pod hladinouClive Cussler

Velice napinava serie knih s lodni tematikou a spionaznimy zapletkamy. Dost blyzka technothrillerum Toma Clancyho. Dirk Pitt je superman, proti kteremu je James Bond cajicek a I ty zlosyni jsou takovy dost bondovsti. min Koryo mi dost pripominala takovou zenskou verzi Blofelda akoraat ten kocicak ji chybel.

Velice napinave a velice ctive tohle urciten neni posledni knizka tohoto autora co sem precetl.

15.05.2019

Upír LestatUpír LestatA. Rice (pseudonym)

Byla to naadhernaa kniha, ikdyz misty silne ukecanaa. Nenii to ani naahodou zaadnyy Kulhaanek. Spisovatelka si chvilkama ujiizdii stylem Alexandra Dumase, resi vsechna mozna upirska P, tedy Puvod, postaveni, poslanii. Spisovatelka do te knihy dala doslova a do piismene svojii dusi. Necetl sem jeste nikdy v zivote vec Makrupulos, takze neviim jakyym zpuusobem se zmocnil popisu nesmrtelne bytosti nas K. capek. Kazdopadne z knihy A. Rice doslova kape nostalgie a nihilismus. Lestratuv pribeh je proste opusem tvora, pohybujiciho se napric casem opusteneho jak Bohem tak lidmi a vyvrzeneho vlastnii rasou. Nebyyt Mariuse a Gabriely tak nevim neviim. Sem raad, ze sem byl schopen narozdiil od mnohych Lestratuuv priibeh odciist od zacaatku az do konce, ale znovu uz bych ho asi necetl . preskocil bych totiz rovnou k Armandove a Mariusove priibehu. Na zaver bych se s vaami rozloucil piisnii klasika

" Who wants to live for ever... who wants to live for ever...."

28.04.2019

50 důvodů, proč Ježíš přišel zemřít50 důvodů, proč Ježíš přišel zemřítJohn Piper

Miluju tohoto spisovatele. Je to Bozii muz, kterey nejenom ze znaa Boha a Paana Jeziise ale dokaaze o tom vsem taky velice poutave psaat. Pripomina mi ve svych knihaach napriklad A.C. Tozera nebo Weslyho knihy . Jeho neuveritelne bohaty jazyk a jeho didakticke schopnosti pomahaji jakemukoliv druhu ctenare - at uz je to laik, akademik, ci profesionalni kazatel s dlouholetou skusenosti dokonale priblizit danou problematiku tudiz Bozi tajemstvi.

26.04.2019

Tělo jako důkazTělo jako důkazHarrison Arnston

Docela dobre napsanyy typickyy Perry Mason se setkaavaa se zaakladniim instinktem ;-)

15.04.2019

Henry & JuneHenry & JuneAnaïs Nin

Tahle kniizka byl ucineny boj. Trochu jinak jaa neriikaam ze je spatnaa to ne ale. Mel sem o nii, respective o tom co by vnii tak mohlo byyt napsano uuplne jinou predstavu, nez to co sem nakonec precetl. Velice se mi liibii knihy Henryho Millera a nikdy nezapomenu jeho popis Pariize v kinze sexus. Maam raad i Anais Ninn paar erotickych poviidek sem od nii uz taky cetl. Ale tohle bylo neco uuplne jineeho; Predne sem cekal ze se v knize bude trochu viic mluvit o dobe tricaatych let. V tee dobe se toho jak v Evrope, tak ve svete strasne moc delo, Jenomze o tom co se deje jak v Evrope, tak ve svete se tu vuubec nemluvii/ nepiise. O cem se tu piise v podstate o nicem. Jednaa se o nekonecnyy proud vnitrniiho sebenimraanii spisovatelky, oscilujiicii jako Jo- Jo mezi pocity totaalnii extaaze pravidelne se striidajiiciimi s pocity totaalnii deprese. Cokoliv erotickeeho, cokoliv revolucniiho cokoliv zajiimaveeho a me dost casto pripadalo, ze se v tee knize nic zajiimaveeho nedeje. Celaa knizka mi pripomiinaa piisnicku ve kteree se neustaale spiivaa " Parole, parole, parole, parole, parole , parole, Keci, keci, keci, keci, Rozhovory v putykaach v barech, v tanciirnaach, v bordelech, pri sexu, po sexu , mezi soulozemy. analyza spisovatelcina vztahu k jejimu manzelovy Nemeckemu bankeri Hugovy clovek se ale za cely roman o Hugovy poradne nic nedozvy, jenom to ze je bankeer, za co jiim spisovatelka chvylemi pohrdaa, a ze Hugo kazdou chvilku kamsi odjiizdii, coz se samozrejme velice sikne kdyz je clovek nymfomanka s bipolarni poruchou a seznamem neurooz dlouhyym jak objednaavka pro Jeziiska ale o tom se pozdeji taky dozviime. Dale se resii v knize respective jejiich deniikovyych zapisciich jejii mnoho vztahovy nekolika uuhelniik a to do posledniiho detail. Doslova a do piismene kazdyy prd!

Co se z knihy odvaaznyy a velice vytrvalyy ctenaar - to znamena ten ctenaar co neusne dozvii?? Ze Anais Nin je nymfomanka - ze je to dobrodruzka co se jeiho sexualniho zivota tyce. Ze je to nemocna zena, kteree jeden jediny muz rozhodne nestacii, ze prachy nejsou vsechno viz Hugo. Ze kazda spravna pychopatka - tedy spisovatelka by mela miit sveeho psychoanalitika a ze nejlespii psychoterapie je sexuaalnii.

Ze Anais tak nejak nevii jestli je ci nenii naahodou podobojii a ze na jednu stranu by se moc raada vyspala s June a na druhou stranu jii vniimaa jakozto svojii sokynii v laasce k Henrymu.

Kniha koncii v tom nejzajiimavejsiim momenta a to je ve chviili kdy June opet priplula do Pariize - takze to uuplne nejduulezitejsii jestli si to ty dve spolu nakonec rozdaly, ci nerozdaly se clovek nakonec ani nedovii. Neustaale sem pri ctenii teeto knihy, v momente kdy sem zrovna nepadal do driimoty myslel na Almoldovarovy zeny na pokraji nervoveeho zhroucenii jaa sem mu byl pri ctenii teeto intimnii zpovedi taky bliizko.

Rozhaaranee zaciinajiicii bisexuaalnii spisovatelky si muuzou pridat jednu az dve hvezdicky naviic

Ze Henry je Rvaac, alkoholik, naasilniik barovy povalec a vymetac bordeluu pokud zrovna nevymetaa komurku Anaiis.

09.04.2019

Prelet nad kukučím hniezdomPrelet nad kukučím hniezdomKen Kesey

Uzasna kniha , kteraa se daa vyklaadat mnoha zpuusoby:

Kritika tamniich Pychiatrickyych praktik
Oslava boje jednince proti spolecnosti
Psychadelicky uulet

cela kniha az na vyjimku jedne kapitoly se odehravaa celaa v jakeemsi blyyze neurciteen psychiatrickeem sanatoriu kdesi na americkeem Jihu.

Kniha je naadhernaa pipisnaa a charaktery vetsiny zuucastnenych jsou v nii velice dobre rozepsaany.

Jedinee co se mi v nii nepodarilo najiit byl moment ve kterem nacelniik Smetaak zesiilel a skonicl v onee neslavnee psychiatrickee leecebne .

24.03.2019

Měsíční duhaMěsíční duhaSergej Ivanovič Pavlov

Me se ta kniizka moc liibila. Jenom skoda, ze neviim jestli dostycnyy napsal viicero kniizek, nebo ne. Je to knizka plna napadu a styl mi hodne pripomyna typickou Heroickou Sci - fi typu Kyra Buliceva nebo bratru strugatskych - akorat tam nenachaziim zaadnee zmiinky o vesmiirnyych piratech ale jinak, kdybych cetl dalsii diil Alenky z pohledu, napriklad jejiho tatky.

Je to tam samy Technik, kosicky biolog, zakladan na Marsu, tovarna na Titanu nase galaxie je vicemene dobita prozkoumana a zkolonizovana lidstem, ale lidsto je zaroven nustale prekvapovano a zastavovanu nejruznejsimi jevy a ukazy ...nemilymi prekvapeniimi kdy jak technika, tak i sebelepsi vicvik cloveka nestaci na zaludnosti vesmiru - v tohle smeru mi kniha zase hodne pripominala Mlhovinu Andromedy - jednu z mych uuplne prvniich sci - fi, kterou sem kdy cetl.

Lide se sanzi branit se tim, ze vsechny ty zasazenee a nejakymsi zpusobem zmutovane a tiim I verejne nebezpecne zaviraji do specialne pro tento uucel vivinutych center, ktera nesou nazev zony odlouceni.

Nad bezpocnosti planet a vesmiru samotneho dohlizi posleze celoplanetaarnii organizace RVSH.

Stezejni Myslenka knihy - jsou dve zni zhruba takto: Ve vesmiru, se skryvaji syyly / Jevy pred kterymi cloveka neochrani ani sebelepsi vycvik, ani sebelepsii vyycvik. Myslenka ciislo dve - Nelze vsechny jenom zavriit do zoon odloucenii protoze pak by se zeme mohla po sleeze staat jedinou velkou zoonou odloucenii.

kniizka se mi moc liibila skryyvala v sobe spoustu naapaduu a fantasie.

23.03.2019

N... jako nástrahaN... jako nástrahaSue Grafton

Tenhle diil byl mnohem lepsii nez ten predchozii - M - jako macinace. Nevedel sem skoro do poslednich 10 stran kdo je tim hlavnim vinikem. Stejne tak jako zapletka byla mnohem lepsi - vysetrovani mozna nasilneho umrti sluzbu konajiciho policisty a ztratu zasantroceni jeho notysku. Nejistota, osamelost a sexualne motivovany zlocin jsou hlavnimi tematy tohohle dilu.

Moc se mi libilo to zaverecne rozuzleni celeho pribehu. Inu obcas se muze staat, ze clovek dostane mnohem vic nez to co si vlastne zaplatil.

21.03.2019

Polka pro astrální ženuPolka pro astrální ženuJaroslav Boček

viiborne napsanee

09.03.2019

Výprava do pekelVýprava do pekelS. Jaroslavcev

Cetl sem to a moc se mi to libilo - bylo to v dobaach, kdy mi slovo space opera pranic neriikalo ale tohle mi spiispripomynalo kosmicky ostrov pokladu. Podobne rekvizity (planet vesmirnych piratu ) sem pozdeji nasel rovnez v Bulycevove Alence

09.03.2019

Vesmír je báječné místo pro životVesmír je báječné místo pro životJaroslav Veis

pohodove cteni na dlouhe zimni vecery

09.03.2019

Gang smrtících snůGang smrtících snůJan Cimický

Ta francouzkaa caast je zajiimavaa - ta ceskoslovenskaa je prastenaa a pritazenaa za vlasy.. klasika

05.03.2019