Jonny Jonny komentáře u knih

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Začátek (prvních 30%) je dost slabý, ale s postupem příběh nabírá na zajímavosti. Na to, že je ta kniha bestseller, není až tak strašná. Celkově je skličující, že v knize není žádná sympatická postava, všichni mají větší, či menší vady na kráse.

19.05.2016 3 z 5

Kniha je dobrá, s ohledem na svůj objem je i poměrně čtivá. Místa je zmatená, bloudící... Celkově je průměrná, ale stále dobrá.

16.05.2016 3 z 5

Sekáč / Čarodějky na cestách Sekáč / Čarodějky na cestách Terry Pratchett

Sekáč je na Pratchettovy poměry dost slabá kniha, Čarodějky průměr dvojknihy spravily, ale i tak. O Zeměploše vyšly lepší příběhy.

18.04.2016 2 z 5

Český krtek v CIA Český krtek v CIA Vladimír Ševela

Vladimír Ševela odvedl dobrou práci. Kniha je přes svoji faktičnost poměrně čtivá a autor si od Českého krtka udržuje zdravý odstup, nedémonizuje ho ani ho nemaluje v růžových barvách.

18.04.2016 4 z 5

Vidořád Vidořád Samantha Shannon

Mně se první díl líbil (proč bych jinak sahal po druhém, že? :-) ). Vidořád mě nezklamal. Nenašel jsem v něm věci, které mě v druhých (a dalších) dílech obvykle štvou. Pěkné, čtivé, postupně víc a víc napínavé.
Jo, jo - těším se na další díl :-).

03.04.2016 3 z 5

Architektura štěstí Architektura štěstí Alain De Botton

Jsem zklamaný, čekal jsem výzkumy a rozbory proč jsou ty které stavby považovány za krásné. Jde spíš o úvahy a zamyšlení. Kniha má i tak hodnotné myšlenky, ale mohly být sděleny o dost stručněji...

21.03.2016 3 z 5

Po otřesech Po otřesech Haruki Murakami

Murakami má o dost lepší díla! Soubor těchto povídek je zkrátka průměrný.

14.03.2016 2 z 5

Mysli! Holce přece nemůžeš říkat vole! Mysli! Holce přece nemůžeš říkat vole! Jean-Louis Fournier

Pobaví, ale nic hlubokého v tom nehledejte.

11.03.2016 3 z 5

Genom Genom Sergej Lukjaněnko

Prima. Děj nebyl moc předvídatelný. Pěkně rozkreslený svět s "naturály", "speciály", klony a cizáky. Jediné co mě rozčilovalo byla sexuální přelétavost, která je dle všeho vlastní celému světu knihy Genom - nejen hlavnímu hrdinovi.

26.02.2016 4 z 5

Příručka skečnoutingu (Ilustrovaný průvodce tvorbou vizuálních poznámek) Příručka skečnoutingu (Ilustrovaný průvodce tvorbou vizuálních poznámek) Mike Rohde

Ta kniha je v první řadě krásná! Použité fonty (místy spíš kresby) jsou skvělé, stejně tak celá grafická podoba ladí. Texty ke skečnoutám od různých autorů mají různý "rukopis" (a to mluvím o přeložených textech).
Pak je tu obsah knihy, který by se s přehledem vtěsnal na čtyři stránky... Žádnou novou, hlubokou, převratnou myšlenku jsem nezaznamenal.

16.02.2016 3 z 5

Zákeřná Ebola Zákeřná Ebola Richard Preston

Čtivá a napínavá kniha o nepříteli, který je nenápadný, v podstatě neviditelný, neuvěřitelně mocný a co je nejhorší... Je skutečný.

14.02.2016 5 z 5

Labyrintem smrti Labyrintem smrti Ariana Franklin (p)

Důstojné a čtivé pokračování prvního (skvělého) dílu.

02.02.2016 4 z 5

Tajemství Tří králů Tajemství Tří králů Petr Kettner

Situace jak z fantasy románu. Ale tihle hrdinové byli skuteční, takže je žádný zázrak ze svízelné situace nezachránil.

25.01.2016 4 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Zas další kniha na pomezí reality a románu. (Jako by mě poslední dobou pronásledovaly :-) ).

Příběh z Bílých karpat, kde se dějí věci mezi nebem a zemí.
Výstřižky posbírané po archivech a výslechy STB působí věrohodně. Autorka odvedla dobrou práci. Těším se na další díla. (snad vyjdou :))

23.01.2016 4 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Po přečtení HHhH (http://www.databazeknih.cz/knihy/hhhh-himmleruv-mozek-se-jmenuje-heydrich-47785) jsem se vrhl na tuhle knihu. Bylo zajímavé číst o stejné události z pohledu jiného autora. Knihy si ani moc neodporují, spíš doplňují obraz o celé události. Ale některé události popisují různě, a jsou to ty zásadní - atentát, bitva o kostel. Těžko říct, kde je pravda - když jde v obou případech o románové zpracování, které se snaží být co nejvěrnější.

11.01.2016 5 z 5

Kroniky Jakuba Vandrovce Kroniky Jakuba Vandrovce Andrzej Pilipiuk

Moc nechápu, co se autor snažil ztvárnit.
Místy jsou povídky vážné, napínavé, ale dřív nebo později je vše zparodováno. Jakub Vandrovec nezřízeně chlastá, vzápětí jak mávnutím proutku vystřízliví, všechno přežije, všechno vyřeší. Divný. Nejnadějnější jsou povídky: Hochštapler a Proti prvnímu přikázání, ale slibný začátek je v nich zniče již zmíněnou parodií respektive nerealističností.

Ztráta času, jsou lepší knihy.

02.01.2016 2 z 5

Tance na sněhu Tance na sněhu Sergej Lukjaněnko

Kladně hodnotím nepředvídatelný děj a zvraty v něm (ale je taky možné, že jsem prostě nedůvtipný :-) ). Příběh je popisován z pohledu třináctiletého naivního kluka a tomu odpovídají i jeho postoje. (A chyby v textu - většinou překlepy. Mě netěšily.)

31.12.2015 4 z 5

To je přece nesmysl To je přece nesmysl Jiří Kulhánek

Průměr. Nic převratného, ale pořád čtivé.

24.12.2015 3 z 5

Vektory - Základní výcvik    Systematická a kreativní práce s vektorovou grafikou Vektory - Základní výcvik Systematická a kreativní práce s vektorovou grafikou Von Glitschka

Nad některýma pracovníma postupama kroutím hlavou, některé mi připadají zbytečné, nebo nevhodné pro moji práci "fotobankového grafika" (např. třídění vektorových souborů do složek projektů). Ale je zajímavé nahlédnout do kuchyně někomu jinému a tím užitečným/smysluplným se inspirovat.
Překládání názvů nástrojů do češtiny je úsměvné. A škoda toho tisku v odstínech šedi. (Zvlášť hloupé je to v situacích, kdy komentář odkazuje na barevné prvky v názorné illustraci...)

21.12.2015 4 z 5

Začněte s proč: jak vůdčí osobnosti inspirují k činům Začněte s proč: jak vůdčí osobnosti inspirují k činům Simon Sinek

Myšlenka knihy je fajn. Klást si otázku "Proč?" je užitečné. Chybělo mi doložení užitečnosti téhle otázky. Apple může být úspěšný z tisíce jiných důvodů, ale autorům se zkrátka hodilo napasovat to na otázku "Proč?"...
Ale všechno tohle by bylo pořád OK, prostě zajímavá úvaha. Ale to nesnesitelné opakování... Někde se kniha opakovala doslova. Pff. Kniha by mohla být o dvě třetiny tenčí a pořád by se do ní myšlenka "Začnětě s proč" bezproblému vešla.

21.12.2015 3 z 5