jmn7053 jmn7053 komentáře u knih

Napůl ztracený Napůl ztracený Sally Green

Krásné ukončení série!
Všechny díly mají svá slabá místa, ale díky příjemným postavám a kouzelně vykreslené přírodě se nad tím dá přivřít oko.
Dějová linka série je spíše na druhé koleji a prim hrají již zmíněné postavy a jejich vývoj v čase a za různých okolností; a jak se (téměř) všechny změnily - černá a bílá se pořádně pomíchaly a smíchaly!
Konec zabolí... ale alespoň už není zraněný ani ztracený...

10.07.2020 5 z 5

Zmizelí ze Svitu Luny Zmizelí ze Svitu Luny Christelle Dabos

Neuvěřitelný příběh plný magie, co Vás vtáhne do světa Přeludů, Animistů a plovoucích arch, tentokrát s detektivní zápletkou a s novými dílky do konečné skládačky, která odhalí původ tamějšího světa.
Druhý díl je stejně uhrančivý jako ten první a nenechává Vás ani nadechnout - stránky se samy otáčí a příběh uteče ani nevíte jak (a kam).
Velmi mě to bavilo, nemohu se dočkat pokračování!
A ta obálka!

03.07.2020 5 z 5

Šedí bastardi Šedí bastardi Jonathan French

Čekala jsem trochu více; více akce, více drsnosti, více vtipu, ale možná jsem prostě jen příliš rozmazlená (kvůli jiným počinům). :)
Když pominu svá očekávání, tak je kniha příjemným čtením, s velmi barvitými dialogy, sympatickými postavami a dobře vykresleným prostředím. Čte se to dobře, ačkoliv, jak už tlllk zmínil se najdou hluchá místa a opravdová "zábava" začíná až ke konci knihy. I tak je příběhová linka velmi originální a nenudí.
Pro zajímavost jména v originálním znění - Šakal = Jackal, Nádherná = Fetching a (překvapivě??) Kaňour = Oats

15.06.2020 5 z 5

Napůl divoký Napůl divoký Sally Green

Kniha se čte ještě lépe než první díl; zároveň se autorka více odvázala, díky čemuž je děj, postavy, atmosféra,... lepší, více akční a zábavnější!
Postavy se skvěle doplňují, jejich vzájemné vztahy fungují a hrdinové jsou neuvěřitelní sympaťáci.
Je to divoké, zábavné, drsné a v dobrém slova smyslu přihlouplé.
Jedinou výtkou je zbytečné natahování některých pasáží. Ale co už. Nathan je jako divoká šelma (doslova), která pobíhá po lesích Evropy a Vy můžete s ním, tak kdo by odolal! :)

10.03.2020 4 z 5

Noční labuť Noční labuť Zuzana Hartmanová

Zajímavé, čtivé, chytré; povídkově vystavený příběh má akci a spád.
Bavilo mě to, avšak posledních pár stránek na mě bylo trochu moc dívčí román. :)
Autorka má zálibu ve jménech začínajících na B...trochu se mi pletla mužská jména.

02.03.2020 5 z 5

Dívka ve věži Dívka ve věži Katherine Arden

Krásná a divoká Vasjočka na hřbetě stejně nespoutaného Slavíka pobíhá po Rusi a zachraňuje mladé panny.
Pohádka (tentokrát více) nepohádka pokračuje trochu akčnějším a drsnějším způsobem. Kouzlo však zůstává, stejně jako krása východního folkóru.

25.02.2020 5 z 5

Křiváci Křiváci Maureen Johnson

V první řadě je to YA román; klasická klišé zápletka ze střední školy - hormony, kluci/holky, kamarádi, hledání svého já, nové problémy a trable, všichni mají tajemství, atd… - akorát je to všechno vloženo do hezčího a luxusnějšího prostředí soukromé školy v horské přírodě. Jo a vlastně se tu taky stala vražda…
Škola zdarma pro nejnadanější, ačkoliv většinu studentů tvoří zazobané originálně neoriginální děti s uměleckými sklony…ale ti hlavní jsou sympaťáci, to se jim musí nechat.
Čte se to snadno a rychle, díky prolínání děje z dvou odlišných ér se nenudíte nad uslintanými teenagery.
Jakýpak sadista či masochista přišel s nápadem dělit detektivní zápletky do více dílů..?! Nejvíce mě mrzí, že autorka vystavěla zajímavou záhadu, ale žádné odpovědi, což je někdy sranda ale tady to nebylo moc úspěšně podáno...

15.02.2020 5 z 5

Legenda Legenda Stephanie Garber

Hlavní hrdinkou druhého dílu je mladší sestra Donatella; musím se přiznat, že mi v první knize nebyla příliš sympatická, nyní však byla její horlivost a tvrdohlavost atraktivní a celkově překonala svou starší sestru, která zde naopak byla za trochu hloupou naivku...tak nevím jaké bude finále...
Každopádně, kniha je stále velmi magická, tentokrát i více akční, s mnoha nečekanými i očekávanými zvraty. Líbí se mi jak autorka popisuje pomocí barev a pocitů.
A ty šaty...ach! :)

07.02.2020 5 z 5

Město lží Město lží Sam Hawke

Příběh je velmi bohatý, neustále se něco děje a mění; mezi začátkem a koncem knihy je hluboká prospast, kdybyste nečetli stránky mezi nimi, téměř byste netušili, že jde o jednu a tu samou knihu.
Velmi se mi líbily pasáže jednotlivých bitev, myslím, že tam autorka vskutku zazářila, naopak v některých chvílích se naneštěstí často opakovala a sdělovala čtenáři tytéž skutečnosti pořád dokola, což nemělo žádný jiný efekt než že se kniha protáhla nad 500 stran.
Celkově však šlo o velmi originální vyprávění; a upřímně, kdo by po knize s takovou obálkou alespoň nezašilhal.

10.01.2020 5 z 5

Kouzelnice Kouzelnice Sebastien de Castell

Líbí se mi, že autor netvoří hrdinu, spíš smolaře a břídila, který tento fakt začíná celkově přijímat a naopak využívat ve svůj prospěch - je to sympatické. (Doufám, že se to v budoucnu nezmění!)
Tento díl se mi asi nejvíce líbil z pohledu dynamiky mezi postavami, na druhou stranu příběh byl trochu jednodušší a předvídatelný. Humor je však stále dobrý a akce je také dost; další, prosím!

18.12.2019 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Je to vlastně jen zamyšlení nad smrtí v hezkém kabátku; máte tu zajímavé postavy, netradiční prostředí a dost zábavy/akce/vzrušení a vzájemných vztahů, aby to nadchlo veškerou mladší havěť, která se nic netušíce pustí do (docela těžkého) filozofického pojednání, ha!
Pro mě, jako pro odrostlejší a otrlejší havěť, byla ta filozofická stránka velmi podstatná a žádoucí.
Příběh je opravdu unikátní; sem tam mi něco nesedělo nebo chybělo/přebývalo, ale třeba to má autor promyšlené a odpovědi najdu v dalších dílech. :)
Pokud se Vám líbila předešlá autorova díla, určitě sáhněte i po této, je zase o stupeň lepší než ostatní.

10.12.2019 5 z 5

Napůl zlý Napůl zlý Sally Green

He's half bad at reading, half bad at sleeping indoors, half bad at dating, half bad at staying safe and half bad at many other things... :)
Je to taková pěkně čtivá, avšak průměrná fantasy/YA kniha. Nepřichází s ničím novým, ničím extra, ale postavy jsou líbivé a příběh se rychle rozvíjí. Čekala jsem trochu víc akce a "temnoty", což se nekonalo, i když příležitostí bylo mnoho, tak třeba v následujících dílech.
#teamgabriel! :3

21.11.2019 5 z 5

Medvěd a Slavík Medvěd a Slavík Katherine Arden

Příjemné čtení, ačkoliv je kniha velmi obsáhlá; po prvních asi dvou kapitolách jsem netušila, kam autorka míří..., a dalo by se říct, že "hlavní" děj se odehrává na posledních 150 stranách, ale, zbytek knihy má své kouzlo a postavy, které vidíte stárnout Vám přirostou k srdci, včetně mrazivě krásné Rusi.
Je to kniha mnoha kontrastů a protikladů - je to pohádka/nepohádka, o skromnosti a ješitnosti, odvaze/strachu, moci a slabosti. O dětství i stáří, starých bozích i o těch nových a hlavně o svobodě a pozlacené kleci.

14.11.2019 5 z 5

Hudba ticha Hudba ticha Patrick Rothfuss

Jsem ta, co si i přes autorovo varování knihu přečetla bez znalosti tamějšího světa. Upřímně, byl to zmatek, jenže klidný a milý, s temnými zákoutími a dohasínajícími světly. Mnoho věcí se mnou rezonovalo, mnoho věcí se prostě ztratilo mezi řádky.
Kniha má svou nenapodobitelnou atmosféru - chvílemi svíravou, smutnou, chvílemi tajemnou či dětsky radostnou; vše dokreslují kouzelné ilustrace.
Je to zvláštní pohádka/nepohádka, pro veselé/smutné, celé a zlomené.

06.11.2019 5 z 5

Ocelové srdce Ocelové srdce Brandon Sanderson

Je to vtipné, svižné, akční; postavy mají charakter (ačkoliv někteří výjimeční jsou prezentováni jako témeř neporazitelní a na závěr je rychle po nich...) a příběh vcelku dává smysl.
Je to trochu jako komiks The Boys, akorát PG rated. ;)
Jediné z čeho jsem si chtěla vyškrábat oči z důlků byla ta korekce textu u vydání z roku 2015!

02.11.2019 5 z 5

Archiv Archiv Victoria Schwab

Jako samozvaný člen neoficiálního fanklubu Victorie Schwabové jsem tuto knihu nemohla vynechat; její podpis začíná být zárukou dobré fantasy knihy.
Autorka opět nezklamala a vytvořila magický svět s příjemnými postavami, akčními souboji, úsměvnými okamžiky i filozofickými otázkami. Čte se to až děsivě lehce, připadám si jako robůtek Číslo 5, mrknu a jsem na konci. :)

23.10.2019 5 z 5

Poslední smrtelné pouto Poslední smrtelné pouto Brian Staveley

O mnoho lepší než druhý díl (možná i lepší než první...nemohu se rozhodnout), čtivé, akční, zábavné (hlavně ta slovní zásoba některých hrdinů), postavy jsou rozmanité; celá kronika je opravdu obsáhlá a za tu dobu než se čtenář dostane na poslední stránky, už je nenávratně ztracen ve světě s císařskými sourozenci.
Jednotlivé dějové linky se hezky proplétají a zamotávají, jen aby se mohly za 600 stran zase rozmotat. Každopádně pomyslná koruna patří Gwenně, která nepopiratelně zastínila všechny ostatní. (Trochu mi chybělo několik posledních slov k osudu zbylých kettralů.)
Knihu, stejně jako celou sérii velmi doporučuji; čtu převážně v dopravních prostředcích a musím se přiznat, že jsem často měla chuť prostě jet dál a dál a dál...

16.10.2019 5 z 5

Krvavé ostří Krvavé ostří Sarah J. Maas

Příjemné doplnění hlavního příběhu.
Styl je stejný jako u zbylých knih, čte se to velmi snadno. Jednotlivé historky jsou částečně navazující; obsahují akci, vtip a typický "Maasovský šarm" některých postav.
Ideální pro osvěžení paměti než se dostanete k dalšímu dílu.

23.09.2019 5 z 5

Temnější tvář magie Temnější tvář magie Victoria Schwab

Dobrá oddechová fantasy. Nejsou zde špatné pasáže, příběh rychle utíká, postavy jsou věrohodné a přitažlivé. Je to elegantní a originální. Autorka prostě umí vyprávět!
Nezanechá však žádný velký dojem, žádnou velkou myšlenku, je to prostě průměrná fantasy kniha, se vším co se od ní očekává, ale ničím navíc.
Myslím, že světy (a pojetí magie) měly trochu větší potenciál, možná se autorka jen rozehřívá, uvidíme co přinese druhý díl! :)

07.09.2019 5 z 5

Temný duet Temný duet Victoria Schwab

Kniha předčila první díl. Je temnější, zamyšlenější a chytlavější; všechno, co Divoká píseň rozkopala, to Temný duet vyhrabal na povrch, charaktery se o to více prohloubily, svět se o to více zaostřil.
Bavilo mě to od začátku do konce. Tento styl mi prostě padl do noty - hluboké, těžké myšlenky prolínající se s hravostí fantasy žánru se silnými postavami.
Autorka z toho udělala skutečný duet, jak stylem psaní, estetickou formou, tak i vyprávěním, radost číst, děkuji!
P.S. Tento knihožrout potřebuje víc!

16.08.2019 5 z 5