jjanca jjanca komentáře u knih

QualityLand QualityLand Marc-Uwe Kling

Síce je knižka v kategórii sci-fi, tak až také sci-fi mi to neprišlo. Bohužiaľ, až príliš mi to pripomínalo dobu, ktorú žijeme. V knihe sa nachádzajú vtipné momenty, najviac ma bavili roboty a ich problémy. To sa autorovi skutočne vydarilo. Príbeh Petra ma zaujímal najviac, ostatné príbehy (John of Us, Kuchař, atď) ma až tak nezaujali. Celkovo sa to ale dobre čítalo.

09.11.2021 4 z 5

Vďaka bohu za posledných 60-70 strán, kde bolo aspoň trochu akcie. "Incident" na Toremi Ka + Lovey ma v tejto časti nútili otáčať stránky trochu rýchlejšie.
Oceňujem však prostredie a autorkinu fantáziu.
Škoda len, že ten potenciál nebol využitý naplno. Posádka bola sympatická. Ale tejto knihe proste chýbajú výrazné momenty. V podstate sa tam nič nedeje. Pri začatí zápletky, alebo jej naznačení, sa zrazu všetko vyrieši a obracia sa list.
Najzbytočnejšou postavou bol, bohužiaľ, Ashbey. Jediný výrazný moment mal až ku koncu.
Aby som sa neopakovala, súhlasím, s komentármi ohľadom multi-kulti korektného vesmíru.
Kniha je ale napísaná dobre, to nie že nie, dej odsýpa, ale chýbal tomu šmrnc a napätie.

29.10.2021 3 z 5

Strážce duší Strážce duší Deborah Hewitt

(SPOILER) Na knižku som náhodne narazila v knižnici. Zaujala ma jej obálka a keď som si prečítala, že je to fantasy príbeh a že sa ešte ako bonus odohráva v dvoch Londýnoch, musela som si ju požičať. Nebolo to zlé, to vôbec, len tomu chýbalo trochu viac šmrncu. Chýbalo mi detailnejšie vysvetlenie magického sveta, Alice mi bola vrcholne nesympatická (správala sa ako pubertiačka), z Crowleyho som mala rozporuplné pocity, najviac som si asi obľúbila Augusta. Škoda, že nedostal viac priestoru.

...ZAČIATOK SPOILERU... Tá romantická linka medzi Alice a Crowleym mi prišla taká nemastná-neslaná. Vôbec som medzi nimi necítila iskru. Škoda aj tej nedokončenej milostnej scény. Ďalej som čakala, že sa dostaneme trochu hlbšie k tomu, prečo sa Alice dokázala dotknúť Sashinho lelka, prečo sa lelci na povel dokázali od nej otočiť, atď. ... KONIEC SPOILERU...

Videla som, že v angličtine tento rok vyšiel druhý diel. Dúfam, že bude preložený, pretože aj napriek mojej kritike si rada ďalší diel prečítam.

19.09.2021 3 z 5

Dívka pod hladinou Dívka pod hladinou Andrew Mayne

Sériou s Theom Crayom som sa asi trošku rozmaznala a nastavil latku veľmi vysoko. Hlavná postava mi nejak extra sympatická nebola, Solara som si docela obľúbila. V knihe mi chýbalo viac napätia. Boli tam len asi 2-3 pasáže, pri ktorých som knihu hltala a stránky rýchlo otáčala. Inač nuda, ani drogová tematika ma nejak nedostala.

04.08.2021 3 z 5

Ctnosti králů Ctnosti králů Ken Liu

Vzhľadom na rozsah knihy a komplikovanosť deja mi trvalo trošku dlhšie, kým som knihu dočítala. Avšak nemôžem povedať, že by ma kniha nebavila. Bolo to veľkolepé, pútavé a zaujímavé. Obe hlavné postavy som si obľúbila (aj ked je pravda, že jednu trošku viac). Počas čítania som sa ani raz nenudila, dej je rozdelený na kratšie kapitoly, ktoré sú písané vždy z pohľadu inej postavy. Síce som nikde nevidela, že by sa chystal preklad druhého dielu, ale dúfam, že sa raz dočkáme. Rada si ďalšiu časť prečítam!

11.06.2021 4 z 5

Síla Síla Siri Pettersen

Tak konečne mám za sebou posledný diel série. Príbeh začína tam, kde skončila druhá časť. Zo začiatku ma to hrozne bavilo, Rimeho linka a svet Umpiri. Postupne mi však začala liezť na nervy ufňukaná Hirka. Kde sa podela tá vyspelá žena z druhej časti? Koniec bol zase uplácaný hrozne rýchlo a prišlo mi to celé také neuveriteľné. Škoda, že autorka túto časť viac nerozpísala. Takže nakoniec zase len 3,5/5*

21.05.2023 3 z 5

Pokoj Pokoj Emma Donoghue

(SPOILER) Toto bolo náročné čítanie. Bohužiaľ nie kvôli téme, ale kvôli prevedeniu. Vôbec mi nevyhovovalo, že rozprávačom bolo 5 ročné dieťa. Občas som nechápala, čo ten chlapec hovorí, musela som si vety čítať viac krát a znervózňovalo ma to natoľko, že som začala preskakovať strany, niektoré som len preletela očami.

ZAČIATOK SPOILERU
Ako tak to začalo byť záživné, keď plánovali útek, keď Jack utiekol a keď sa dostali na kliniku. Potom to šlo zase z kopca. Nad niektorými postavami mi rozum stál. Jackova babka mi pila krv tým, ako neohľaduplne zachádzala s Jackom, pre ktorého bolo všetko nové. Jeho strýko s tetou museli ísť nakupovať rovno s Jackom, atď.
KONIEC SPOILERU

Bohužiaľ, mňa kniha až tak nebavila, tretinu by som zoškrtala. 2,5/5*

08.10.2022 3 z 5

Jak zabránit klimatické katastrofě Jak zabránit klimatické katastrofě Bill Gates

Audiokniha: kniha bez zbytočných emócií o tom, ako sa dá vyriešiť momentálna ekologická kríza. Je vidieť, že Gates sa tematike rozumie a venuje jej veľa času. Bohužiaľ, som v tomto, na rozdiel od Gatesa, pesimistka a nemyslím si, že sa ako ľudstvo dokážeme spojiť a planétu zachrániť. Ale kiežby som sa mýlila :)

15.08.2022 4 z 5

Morfeův gen Morfeův gen Tibor Rode

Uf, knihu nehodnotím, nedočítala som ju. Dostala som sa do polovice a dej ma stále nebavil, bolo mi úplne jedno, čo sa s Davidom stane. Idem si napraviť chuť niečím iným.

11.08.2022

Králova mlha Králova mlha Aleš Diviš

Tak nejak ostávam trochu sklamaná. Z vysokého hodnotenia som mala príliš veľké očakávania. Nápad dobrý, len mi to celé prišlo nejaké ploché. Mala som pocit akokeby autor chcel napísať príbeh na čo najmenej stranách. Niektoré knihy by som preškrtala, v tomto prípade by som naopak 100 strán pridala. Viac by som sa rozpísala o svete a o postavách. Ja vlastne ani neviem, o čom ten svet je. Občas som mala problém udržať pozornosť, lebo sme z ničoho nič boli v deji úplne niekde inde. Ďalší diel si asi prečítam, už len zo zvedavosti, či sa autor niekam posunul.

05.07.2022 3 z 5

Nalezenec Nalezenec Stacey Halls

V prvom rade musím pochváliť obálku. Je nádherná! Čo sa týka príbehu, tak som mierne sklamaná. Vyzdvihujem popis vtedajšieho Londýna, ten sa fakt podaril. Avšak príbeh Bess a jej stratenej dcéry ma nejak nedokázal chytiť za srdce. Nevytvorila som si žiadny vzťah k Bess, doktor Mead ma sklamal po tom, ako sa zachoval, keď sa dozvedel pravdu. Chýbalo mi tam viac emócií a taká nejaká iskra. Snáď mojou najobľúbenejšiou postavou bol Lyle. Ten koniec tomu tiež moc nepridal. Knihu Naděje pro Fleetwood si však rada prečítam a autorke dám druhú šancu.

24.04.2022 3 z 5

Bouře a vzdor Bouře a vzdor Leigh Bardugo

Uuf, tak toto bola zbytočná časť. Začiatok a koniec fajn, stred nuda. Kľudne by sa dala osekať na necelých 300 strán a o nič by sme neprišli. Nikolaj bol, samozrejme, mojou najobľúbenejšou postavou. Tak má proste vyzerať charizmatická a vtipná postava. Nechápem akú úlohu má v celom príbehu Mal. K deju nijak neprispieva (dobre, pomohol nájsť umocňovače) a len ma svojím správaním celý čas štval. 2,5*

18.03.2022 2 z 5

Vlci Vlci Axel Gomille

Síce útla knižka, ale splnila svoj cieľ, ktorým je oboznámiť bežných ľudí so životom vlkov, aby si uvedomili, že vlkov sa netreba báť. Za mňa skvelé!

22.02.2022 5 z 5

Dvě místa na slunci Dvě místa na slunci Becky Chambers (p)

Myslela som si, že mi bude posádka z prvej knihy chýbať, ale príbeh Sindry a Chilli mi bohate stačil. Najviac ma bavil príbeh Jany a Sovy, ktorú som si od začiatku obľúbila. Na konci knihy sa linky Jany/Chilli a Sindry krásne spojili. Bolo to fajn oddychové čítanie, ale žiadny wau efekt sa nekonal.

13.02.2022 3 z 5

Veľká vlaková lúpež Veľká vlaková lúpež Michael Crichton

Zaujímavé čítanie a zaujímavý exkurz do minulosti. Človek až neverí, že sa toto mohlo stať v skutočnosti a ako svet oproti tomu dnešnému fungoval. Kniha bola napísaná veľmi pútavo, až som sa pristihla, že fandím Piercovi, aby mu tá lúpež vyšla. Film som ešte nevidela, ale po prečítaní knihy si ho rada pozriem.

22.01.2022 4 z 5

Obyčajné zázraky: Svet očami Vedátora Obyčajné zázraky: Svet očami Vedátora Samuel Kováčik

Kto pozná Samka a jeho Vedátorský podcast, tak nie je prekvapený, akým štýlom je knižka písaná, a t.j. zrozumiteľne, štrukturovane a miestami aj vtipne. Ak máte podcast napočúvaný, tak niektoré kapitoly ste už počuli, zároveň sa dozviete aj niečo nové. Doporučujem pre kohokoľvek

16.01.2022 5 z 5

Piranesi Piranesi Susanna Clarke

Bohužiaľ som knižku nedočítala. Skončila som cca v polovici a ďalej už nemôžem. Asi pôjdem proti prúdu, ale mňa ten príbeh vôbec nezaujal. Uznávam, že jazyk je výnimočný, bohužiaľ to asi nebolo nič pre mňa.

14.11.2021

Neobyčejní Neobyčejní V. E. Schwab (p)

Tak ja neviem. Námet skvelý, napísané to bolo výborne, ale niečo tomu chýbalo. Bolo to také nemastné-neslané. Žiadna z postáv mi nebola sympatická, možno Mitcha som mala trochu rada. Ako už niekto podo mnou napísal, keby sa tí dvaja vyzabíjali hneď v prvej kapitole, bolo by mi to úplne jedno. Škoda, asi som sa tešila príliš.

03.04.2021 3 z 5

Dobrá dcéra Dobrá dcéra Karin Slaughter

Keby mala kniha o 150 strán menej, tak by som jej snáď dala aj o hviezdičku naviac. Zbytočne sa to vlieklo a pasáže sa opakovali. A vlastne ani neviem, do akého žánru tú knihu zaradiť. Je to detektívka? Triler? Psycho-triler? Škoda, potenciál to malo.

04.01.2021 3 z 5

Gentleman v Moskvě Gentleman v Moskvě Amor Towles

Bohužiaľ, toto asi nebolo pre mňa. Dala som tomu 100 strán a už som nemohla ďalej. Dej je pomalý, v podstate sa tam nič nedeje. Chýbala mi tam nejaká akcia a napätie. Kto má rád klasické svetové romány, asi si príde na svoje.

21.05.2019