jitvav jitvav komentáře u knih

Volání ptáka kivi Volání ptáka kivi Sarah Lark (p)

Také poslední díl této trilogie se mi líbil. Pojednával již o pravnučkách dvou původních hrdinek a odehrával se mimo Nový Zéland ještě v Anglii, Číně, Austrálii, v Egyptě a v Turecku. Oproti předchozím dílům tam však bylo více smutku a krutosti, ať už barvitě líčené útrapy, které musela prožít Glorie na cestě zpět na svou milovanou farmu na Kiwardu nebo hrůzy na bojištích 1. světové války. Přesto však i tento díl stojí za přečtení a celá sága jako celek je prostě úžasná!

19.06.2017 4 z 5

Nebýt sám Nebýt sám Magda Váňová

Knihy Magdy Váňové mám moc ráda a ani tato mne nezklamala. Tak jako v jiných jejích příbězích, tak i zde jsou postavy zvláštní, s málokterou bych se ztotožnila, ale tak je to i v životě, charaktery lidí nejsou jen černé nebo bílé... Zajímavé je pozorovat, jak na člověka působí prostředí, ve kterém od dětství vyrůstal. Malý Konrád je po tragické smrti rodičů vychováván u tety a strýce ve skromných podmínkách na venkově. Člověk by řekl, že něco z těchto zkušeností si s sebou vezme i do dospělého života. Konrád je později přijat na vysokou školu do Prahy, kde se skamarádí s bohatým spolužákem Ivanem a téměř se stane součástí jeho rodiny, kam zapadne, jako kdyby tam žil odjakživa a téměř vytěsní ze svého života tetu a strýce, kteří ho vychovali. Také jeho vztahy s dívkami jsou poněkud zvláštní, těžko pochopitelné. Nicméně pro nás, kteří jsme neprožili to, co on, může být jeho chování divné, ale nikdo neví, jak by se v jeho situaci zachoval sám... Knížka rozhodně stojí za přečtení.

26.05.2017 5 z 5

Okolo Gabry a Málinky Okolo Gabry a Málinky Amálie Kutinová

Příběhy Gabry a Málinky vždycky pohladí po duši, když je člověku smutno...

23.05.2017 4 z 5

Dny opuštění Dny opuštění Elena Ferrante

Hlavním tématem knihy je situace, kdy manžel po patnáctilétém soužití opouští svou ženu, nechává jí na starost péči o domácnost, dvě malé děti a psa. Tento stav zažily mnohé z nás a každá byla nucena vyrovnat se s ním po svém. Hrdinka knihy se velmi otevřeně zpovídá z toho, jak situaci řešila ona. Je to napsáno na můj vkus dost syrově až naturalisticky. Přestože jsem se s hrdinkou vůbec neztotožňovala v řešení nejrůznějších problémů, kniha mne zaujala a za přečtení určitě stojí.

09.05.2017 3 z 5

Maorčina píseň Maorčina píseň Sarah Lark (p)

Druhý díl se mi líbil stejně jako první. Jen mne trochu mrzelo, že autorka již dále nerozvíjela osudy hlavních hrdinek z prvního dílu, ale věnovala se především osudům jejich tolik rozdílných dvou vnuček. Děj druhého dílu se z větší části přesouvá z ovčích farem do hornického městečka, ale vůbec to neubírá na přitažlivosti knihy.

04.05.2017 5 z 5

V zemi bílého oblaku V zemi bílého oblaku Sarah Lark (p)

Krásná kniha, předčila mé očekávání. Je psána krásným jazykem, přibližuje nám život přistěhovalců na Novém Zélandu. Těžko si představit život uprostřed lesů a pastvin a obrovské vzdálenosti mezi jednotlivými obydlími. Hlavním zdrojem obživy je většinou chov ovcí, skotu a koní na farmách. Obě hrdinky mi byly sympatické, i když byla každá úplně jiná. Kniha zahrnuje dlouhý časový úsek a dějem mi trošku připomínala Jih proti severu, který se odehrává přibližně ve stejné době, ale na úplně jiném konci světa. Doporučuji (nejen) všem milovníkům ság.

08.03.2017 5 z 5

Faraonův následník Faraonův následník Karel Cubeca (p)

Po posledních dvou knihách tohoto spisovatele, které mne příliš nezaujaly, je tato kniha opět návratem k úrovni předchozích knih. Autor velice barvitě líčí život ve starém Egyptě, jak obyčejných lidí, tak i na dvoře faraona. Způsob myšlení a uvažování některých lidí v této době nám má mnoho co říci i dnes. Knihu doporučuji všem, kdo mají rádi knihy tohoto autora i těm, které zajímá období starého Egypta.

09.02.2017 5 z 5

Ross Poldark - Návrat domů Ross Poldark - Návrat domů Winston Graham

Knížka mne nezklamala, ale ani nijak zvlášť nenadchla. Chvíli mi také trvalo, než jsem se trochu sžila s hlavními postavami. Místy je také děj trochu rozvláčný, nicméně další díly si určitě přečtu.

09.01.2017 4 z 5

V utajení V utajení Danielle Steel

I když nepatří mezi typická díla D. Steel, zaujala mne a přečetla jsem ji jedním dechem.

05.12.2016 5 z 5

Všeník Všeník Daniel Landa

Určitě to není knížka pro každého a pro každé citové rozpoložení. Ač je to knížka útlá, četla jsem ji dlouho, protože jednak má hodně malá písmenka a také jsem každou část musela chvíli vstřebávat. Není napínavá jako detektivka, ani tam nenajdete žádné pikantnosti ze soukromí. Je to spíš takové zamyšlení, ale místy hodně do hloubky. Asi nejvíc mne dostalo vyznání mamince někde ke konci knížky. Jen je mi trochu smutno z toho, že mnozí, ač nic nepochopili a neví, jsou schopni hned odsuzovat a zavrhovat...

29.11.2016 5 z 5

Si ako slnko Si ako slnko Táňa Keleová-Vasilková

Osnovou celého příběhu je smutná událost v rodině - náhlá smrt milovaného tatínka. jednotliví členové rodiny reagují každý po svém a naplno se ukazují jejich povahy. Současně se rozvíjejí jejich osudy, lásky i prohry. Autorka je velmi dobrý psycholog a v jejích románech každý vždy pozná sebe nebo někoho ze svého okolí. Je to knížka k zamyšlení a mne určitě nezklamala.

27.10.2016 5 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Kniha se mi líbila. Je pravda, že mi chvíli trvalo, než jsem se zorientovala v množství postav a než jsem se ponořila do drsného prostředí Skotské Vysočiny 18. století, ale potom už to šlo samo. Neviděla jsem seriál, tak nemám možnost srovnání, ale kniha je psána velice poutavě a krásným jazykem, hlavní postavy jsou sympatické. Určitě si přečtu i další díly.

04.10.2016 5 z 5

Sběratel duší Sběratel duší Elizabeth Peters (p)

Tato kniha nespadá do série Amelia Peabody, což jí ale nijak neubírá na přitažlivosti. Jako i ostatní knihy Elizabeth Peters je napínavá a vtáhne nás do atmosféry střetů archeologů, obchodníků se starožitnostmi a vykradačů hrobek ve starém Egyptě. Knihu doporučuji všem milovníkům tohoto období.

22.08.2016 5 z 5

Přestaňte se v práci stresovat Přestaňte se v práci stresovat Jan Urban

Útlá knížečka, která pojmenovává pocity mnohých z nás a situace, které jsme nuceni řešit. Dává návod, jak se v té které siituaci zachovat. Je zajímavé o tom číst, mnohdy nám pomůže už jen fakt, že určité věci, které si sami ani nahlas nepřiznáme, popisuje někdo jiný. Nelze si ale myslet, že pouze přečtením knížky se nepříjemného stresu zbavíme. To nejobtížnější je vůlí na sobě zapracovat a to ne každý dokáže...

09.08.2016 4 z 5

Opět moc pěkné a kvalitní čtení. V tomto díle není tolik bitev a jiných historických událostí, ale zato jsou více propracované osudy a charaktery jednotlivých členů Prokopova rodu. Už se těším na další díl. Na ten si ale budeme muset počkat až do května příštího roku.

04.08.2016 5 z 5

Zdravím tě, temnoto Zdravím tě, temnoto Sandra Brown

Mám ráda knížky Sandry Brown. U téhle jsem se ze začátku nemohla začíst a zvyknout si na to velké množství postav. Od druhé půlky se od knihy nedalo odtrhnout a závěr je strhující, nečekaný.

22.06.2016 3 z 5

Dravec Dravec Wilbur Smith

Četla jsem ji s odstupem času již podruhé, abych si oživila ságu rodu Courtneyů. Nedávno totiž vyšel druhý díl této ságy - Zlatý lev. Bavila mne stejně, jako před časem, jen na mne trochu hůř působilo to množství krutosti, proto jen čtyři hvězdy.

01.06.2016 4 z 5

Štěpánka Štěpánka Táňa Kubátová

Knížka se mi líbila. Je to příjemné, pohodové čtení. Citlivě navazuje na předchozí díly. Kapitoly jsou proloženy prababiččiným deníkem, který nám trochu připomíná historii rodiny Štěpánky Rudecké (hlavní hrdinky z Malomocné) v období před 1. světovou válkou. Ano, není to nijak náročné čtení, ale v trošku složitém období, které jsem teď měla, mi kniha docela padla do noty.

12.04.2016 4 z 5

Valdemar Valdemar Táňa Kubátová

Pokračování románů psaných jiným autorem nebývají moc povedená, ale tady se toho Táňa Kubátová zhostila docela dobře. Jen mi děj přijde trochu nevěrohodný - tolik tragických událostí, tolikrát vypadá, že je vše ztraceno, ale nakonec se vše v dobré obrátí... Kniha je čtivá, ale člověk hned na začátku přesné pozná, jak to celé dopadne.

11.03.2016 3 z 5

Markéta Lazarová Markéta Lazarová Vladislav Vančura

Útlá knížka, ale i tak jsem měla co dělat ji dočíst. Nebavila mne...

29.02.2016 1 z 5