jitka_dankova jitka_dankova komentáře u knih

Karambol Karambol Enja Rúčková

Příběh o tom, jak se do sebe dva mladí studenti zamilují na školním lyžařském výcviku. Určeno primárně pro dívky kolem 14 let. Za sebe ale musím napsat, že jsem byla bohužel zklamaná. Myslela jsem si, že mi tématem knížka velmi dobře sedne, že půjde jen o škádlení a milé situace na horách. Bohužel mi hlavní postavy docela lezly na nervy, nechápala jsem jejich chování. Téma drog tam bylo naprosto divně vložené jako na sílu, téma článku a kariéry "reportérky" pro školní časopis tam bylo zase pro změnu absolutně nevyužité. A ty trapné scénky, to jsem opravdu nemusela. Několik situací jsem vůbec nepochopila. To, že hlavní hrdina kouří mi opravdu hodně vadilo a bylo mi nepříjemné o tom číst. O to hůř jsem pak snášela na konci to, že začne kouřit ještě i hlavní hrdinka. Právě toto byla poslední kapka, kvůli které místo jedné hvězdičky dávám žádnou. Opravdu se mi z toho tak nějak zvedal žaludek, asi mám prostě velké předsudky... po přečtení knížky ve mně zůstal jen hodně nepříjemný pocit, bohužel.

10.03.2022 odpad!

Eden Eden Helen Douglas

První díl nedopřekládané duologie, který se dá číst i jen tak samostatně. Primárně je určen dospívajícím děvčatům kolem 15 let a nejde o nic jiného, než o lehce ozvláštněný dívčí románek. Starším čtenářkám nemá moc co nabídnout. V knize je téma cestování časem a je tam podané jen velmi zlehka a úsměvně, neberte jej moc vážně. Když nad tím člověk začne přemýšlet, zjistí, že to autorka vůbec neměla moc promyšlené, což ale obvykle děvčatům toužícím číst o nějaké romantice až tak moc nevadí. Pro cílovou skupinu mladých děvčat je to oddychové milé čtení a čtyři hvězdičky si zaslouží. Škoda, že u nás nevyšel ten druhý díl ("Chasing stars") odehrávající se v budoucnosti, kde je i vysvětleno pojetí těch skoků v čase podle autorky a je tam snaha vysvětlit zjednodušeně časové paradoxy apod.

Kniha už je vyprodaná, v el. verzi není, takže shánět jde jen v knihovnách a z druhé ruky.

19.02.2022 4 z 5

Láska z ulice Láska z ulice Miroslava Varáčková

(SPOILER) Smutný příběh lásky, která nebude mít dlouhé trvání. Když mi došlo, o co jde, a ověřila jsem si to na posledních stránkách, nedočetla jsem, na to fakt nemám. Stačilo už to s tou malou sestřičkou.

(pozor spoiler!!!!) Tamara to má doma těžké, sestřička jí umírá na rakovinu, rodina kvůli léčbě nemá peníze, manželství rodičů se rozpadá. Najde naději v novém vztahu, to ji drží nad vodou. Až na to, že její kluk se zvláštně drží zpátky a má tajemství. Je bohužel HIV pozitivní...

17.02.2022

Žuvačkový kráľ Žuvačkový kráľ Enja Rúčková

Rádoby young adult knížka jako vystřižená z devadesátek. I když byla vydána v roce 2012, pocitově byla jako z jiné doby, z doby, kdy "frčel" film Hříšný tanec a hlášky z něj, kdy měli všichni po kapsách žvýkačky a obdivovali, když jel někdo do Ameriky. A kdy bylo normální v knihách psát o tom, že postavy kouří (což mně třeba dost vadí a nerada o postavách, které kouří, čtu... tady kouří právě Adam).
Hlavní hrdinka je outsider skrz naskrz, bez peněz, bez hezkého oblečení, hodně vysoká, z čehož má mindráky, a s šíleným otcem, který jí nic nedovolí. Zachraňuje ji akorát její kamarádka a pak taneční, kde potká kluka (bad boy klišé), který to s ní i přes její odmítání nevzdává.
I když byl příběh vlastně milý a lehce se četl, romantická linka mne moc nenadchla, chování hlavní hrdinky jsou kolikrát nerozuměla a tomu, proč se do ní on zamiloval, jsem taky moc nepřišla na kloub.

17.02.2022 2 z 5

Náš tajný příběh Náš tajný příběh Jessi Kirby

Jednoduchý příběh na téma delšího výpadku paměti po nehodě. Hrdinka postupně odhaluje, co že se to vlastně stalo a co má se svým životem teď dělat. Kniha je taková líně pohodová, není v ní žádné napětí, žádné zvraty, no ale bohužel vlastně ani skoro žádná romantika. Je to prostě jen taková oddychovka na jedno odpoledne, když už nevíte, co číst.

12.02.2022 3 z 5

Zítra večer vyjde slunce Zítra večer vyjde slunce Tomáš Štambera

Propracované historické dílo českého autora plné intrik a podlostí kvůli jedné překažené svatbě. Byla jsem překvapená reáliemi, sofistikovanými vztahy, historickými detaily a znalostí všech politických souvislostí. I ten jazyk a vyjadřování a myšlení těch postav bylo prostě... no, historické. Dokázalo mne dostat do té doby. Celé je to psáno v er-formě a jsou tam popsány propletené osudy několika postav.
Hvězdičkami hodnotím propracovanost toho díla v rámci svého žánru. Není to ale lehké odpočinkové čtení, člověk se musí v lecsčem zorientovat. Myslím, že nadchne milovníky intrik a politikaření, byť tam jde i o lásku, romanticky založené ženy si tam to své zrovna moc nenajdou.

11.02.2022 4 z 5

Magický advent Magický advent Zuzana Šulajová

(SPOILER) (spoiler) Klasický příběh, kdy dívka z města objevuje kouzlo vesnického života a potká tam svoji lásku. Akorát, že on je zadaný a ona je tam jen dočasně a má platonickou lásku ve městě. A tak je většina knihy o vesnických zvycích před Vánoci a kamarádském potkávání a dalších problémech. Milé bylo, jak hlavní hrdinka strávila poslední čas se svým dědečkem (byť některé detaily z opatrování dědečka jsem až tak podrobně číst nemusela... ). Jinak ale byla kniha na můj vkus až moc rozvláčná a v podstatě se točila kolem ničeho. Nečetlo se mi snadno o trapných situacích ještě z města ze školy, nečetlo se mi lehce o problémech s děvčaty na vesnici, o nedorozuměních a moc mne nebraly ani ty folklórní zvyklosti a to, jak byly popsané. Ale chápu, že pro mnohé dívky bude mít kniha díky popisu folklórních zvyků svoje kouzlo.

10.02.2022 2 z 5

Tajemné touhy Tajemné touhy Jennifer L. Armentrout

První díl nedopřekládané trilogie o vztahu dvou lidí ve světě s lehkými prvky fantasy. Aby bylo jasné, u J. Armentrout jde v první řadě o vykreslení vztahu mezi dvě postavami a zahrnutí co nejvíc romantických nebo erotických scén. A teprve ve druhé či třetí řadě se můžeme bavit o nějakém fantasy světě a fantasy lince... a proto ji prostě spousta žen čte a její příběhy vyhledává. Nelze se pak ale divit, že moc není jasné, co je to ten Jinosvět, mýtové a jak že to celé funguje a co má mít New Orleans za problém, to fantasy je tam holt docela upozaděné. A podle recenzí tomu není jinak i v dalších dílech (které jsou k dispozici jedině v angličtině, překlad nebude...). Nevadilo mi to, rozhodně ne tolik jako to, že série není dopřekládaná, protože ty hlavní problémy ve vztahu těch dvou nastanou holt právě až v dalších dílech a já si o tom nepřečtu.
Dávám čtyři hvězdičky, protože kniha splnila očekávání - bylo to především o tom vztahu. A k tomu přibylo i zajímavé přátelství. Ale nečtěte to, pokud nehodláte sérii dočítat v angličtině, přecejen ten hlavní děj bude až v dalších dílech, tady je to jen takové pozvolné představení problému a postav.

09.02.2022 4 z 5

Tajnosti pobláznenej baby Tajnosti pobláznenej baby Helena Murčeková

(SPOILER) Pozvolný a krapet zdlouhavý příběh jedné lásky ke kamarádovi bratra. Poměrně hodně se v příběhu řešilo, jak bratr Olívie vztah přijme. Navíc Jakub sotva čerstvě ukončil jiný vztah. Celé to bylo hodně zamotané a nějak jsem pořád nechápala, kde byl problém a proč si nemohli věci na rovinu říct. Jako hlavní mínus knížky mi ale přišly pro mne nepochopitelné rozhovory na konci, kdy dvojice z ničeho nic hovořila napůl slovensky a napůl anglicky. Přestávala jsem v té chvíli číst, bylo to hrozně rušivé a hrozně divné. Opravdu takhle mladí teď mluví? Nějak jsem měla pocit, že jde o románek z devadesátých let (pobláznění Titanicem a DiCapriem a tak), možná tam by ta napůl angličtina pro ozvláštnění byla nějak uchopitelná. Ale v románu z roku 2015 mi to přišlo nepatřičné a divné. Knížka mne neoslovila.

09.02.2022 2 z 5

Nepobozkaná Nepobozkaná Miroslava Varáčková

Young adult středoškolská romance ze slovenského prostředí. Oba hrdinové jsou ve složité rodinné situaci, nechybí tam ani přepadení, alkohol, no a to kouření na záchodcích se tady odpustit autorka mohla. Myslím, že příběh ocení především středoškolačky, přecejen ty rozhovory, stužková, hádky se sourozencem, téma první pusy... a navíc to špičkování a dobírání si na začátku (přezdívka "dřevo", když hrdince nejde polonéza...) mi přijde taaak typicky středoškolské. A mile naivní. Už nejsem cílová skupina, ale myslím, že pro cílovou skupinu je knížka jako dělaná.

Kniha vyšla v reedici, ale s ošklivou obálkou. Tady ta původní je půvabná, kreslená, milá. Uložila jsem si ji a propašuji do koupeného epubu do své čtečky...

02.02.2022 4 z 5

Mrazivý oheň Mrazivý oheň Amanda Hocking

(SPOILER) Fantasy trilogie o dívce, která má hledat sama sebe a najít své poslání. Akorát jsem se ne a ne pořádně začíst. Fakt to nějak nešlo a to si nemyslím, že by kniha byla nějak špatná, četla jsem mnohem horší. Ale prostě mne nedokázala absolutně ničím zaujmout, bohužel. Sotva jsem dočetla první díl, další už mne vůbec nelákaly. Navíc jsem zjistila, že má v posledním díle umřít dost postav a tak jsem dočtení této trilogie vzdala úplně.

30.01.2022 1 z 5

Kluci jsou jako žvejkačka Kluci jsou jako žvejkačka Kerstin Gier

Ach, to bylo taaak trapné. Ale taaak trapné. Nápad mi nepřišel špatný špatný, to ne. Mladé děvče chce prostě víc podrobností o tom, co se děje při líbání, pettingu a sexu. Jasně, že má představu z knihy od rodičů, z učebnice biologie, z časopisu Bravo a z nemravného historického románu, ale tam se leccos přeskakuje a leccos není zřejmé. A tak chce pátrat. Nj, ale celý ten příběh, to provedení, ty nápady a tak - pro mne bylo utrpení to zkusit nějak dočíst, protože na příliš trapné soužení si prostě nepotrpím. Myslím, že téma šlo pojmout mnohem lépe a elegantněji. Ve třinácti bych od takové knihy dala ruce pryč právě kvůli těm trapným věcem (jako promiňte, ale pojmenovávat si béďary... chjo... ). A vrcholem bylo to, že když došlo na opravdový francouzský polibek, tak ho ani autorka víc nerozvedla a nepopsala a nesplnila to, co právě ta její hlavní hrdinka chtěla - aby to někdo někde pořádněji popsal...

25.01.2022 1 z 5

Trhni si, Ethane Trhni si, Ethane Whitney G. (p)

Tuto knihu a celý příběh jsem nejspíš nepochopila a asi nedokážu docenit. Těšila jsem se na zajímavé dopisování mezi postavami (a to byl důvod, proč jsem knihu četla), ale dostala jsem zvláštní směs naivity, nedospělosti a nelogičnosti. Nechápala jsem motivaci postav k jejich jednání, rozhovory byly nedospělé, dopisy trapné a dětinské. Nepostřehla jsem, kdy došlo ke změně přístupu mezi postavami, nebylo to tam dostatečně dobře pojaté. Prostředí, ve kterém se příběh odehrával, nebylo realistické. Podvádění postav se mi nelíbilo. Knihu nepovažuji za romantickou.

25.01.2022 odpad!

Srdce pre Mirku Srdce pre Mirku Simona Kutišová

Příběh, ve kterém na táboře s dětmi a hezkým klukem hrdinka přijde na jiné myšlenky po smrti maminky. Smrt tak blízkého člověka je hlavně ze začátku knihy opravdu srdceryvně vykreslena, že já to třeba nedávala a musela kapitoly přeskakovat, abych nebrečela. Musím uznat, že tohle bylo hodně opravdově vykresleno. Bohužel jiné části příběhu už podle mne klouzaly jen zlehka po povrchu a nebyla jsem s nimi spokojená. Celá ta romantická zápletka, zrada kamarádky, nedorozumění, no nevím, spousta věcí mi tam nedávala smysl a měla jsem pocit, že byly v příběhu jen, aby lehce šokovaly, ale hlubší myšlenky přinést nedokázaly.

22.01.2022 3 z 5

Lyceum Lyceum Lukáš Malý

(SPOILER) Myslela jsem, že čtenářskou výzvu na téma nešťastná láska vynechám a ejhle, přesně toto téma se v knize Lyceum objevilo. Nečekala jsem, že to špatně dopadne. Nečekala jsem, jak se zvrtne kniha v půlce a jak z mého pohledu hlavní hrdina zahodí své ideály a představy o světě a jak to bude depresivní. Jak se z mého pohledu vlastně nic nevyřeší. Tohle pro mne fakt není.
Oceňuji, že knihu napsal autor v tak mladém věku a odráží ten teenagerovský pohled na svět. O to víc mne ale vyděsilo, jak šíleně je kniha prostoupená všudepřítomným alkoholem. Středoškoláci běžně a pravidelně na dvou pivech, dědeček opijí vnuka silným alkoholem, ořechovice od spolubydlícího a i to milé děvče má běžně doma tvrdý alkohol a bez vína by nebyl ani ten sex. Ach jo, šílené. Jestli knihy odráží svoji dobu, tak je děsivé, jak se s alkoholem u mladých nic moc nezměnilo. Je mi pětatřicet, dost mi vadila ta posedlost českých mladých alkoholem už v době mého mládí a myslela jsem, že se tohle časem zlepší. Očividně ne, když to má takovou silnou pozici v knize mladého autora.
Knihu nehodnotím. Autor očividně velmi pěkně píše na svůj věk, fakt si s tou knížkou pohrál. Jen se nějak stalo, že jsem četla téma, které jsem vůbec číst nechtěla a tak jsem ze čtení zklamaná. Ale kniha jako taková kvalitní je.

21.01.2022

Výjimečná Výjimečná Kristin Cashore

(SPOILER) Pohádkové fantasy dobrodružství o dívce, která si ponejvíce cenila své nezávislosti. Po delší době jsem četla knihu v er-formě a znovu jsem si připomněla, proč knihy z tohoto odosobněného pohledu moc nechci číst. Nedařilo se mi do knihy ponořit. Charaktery postav mi přišly takové plytké. "Výjimečnost" mi tam přišla taková, no, nepropracovaná. Romantická linka tam sice byla, ale ne taková, jakou bych si představovala. Taková, no... nějak odbytá. Konec knihy mne akorát naštval a působil na mne dost depresivně. Nějak jsem prostě zápletku knihy nedokázala ocenit. Další díly ani číst nebudu (jsou o jiných osobách, z jiného času, nenavazují).

09.01.2022 2 z 5

Dávná kletba Dávná kletba Marianne Curley

Půvabný příběh na téma hledání ztraceného sebevědomí a přijetí sebe sama. Je působivě popsaný právě pro cílovou skupinu cca patnáctiletých a věkově to hezky sedí. Jak tématy, rozhovory, popisy pocitů i jen jemnou a nežnou úrovní romantiky a vztahů. Dokázala jsem si z něj ale něco vzít, i když už dávno cílovou skupinou nejsem. Příběh je psán střídavě z pohledu obou osob a mezi řádky opravdu silně vidíte to nadšení, které sálá z Kate a to naprosté popírání a odmítání seba sama ze strany Jarroda. I když se v knize objeví i téma cestování v čase, myslím, že je pěkně zpracované (s ohledem na věk cílové skupiny) a zjednodušení problému se změnami v čase tentokrát nijak nevadí a neruší.

10.12.2021 5 z 5

Zkouška věrnosti Zkouška věrnosti Julie Kagawa

První díl série o dracích mi doslova učaroval. Příběhy, ve kterých figurují tato nádherná bájná stvoření, miluju. A tady o to více, protože draci zde mohou mít i lidskou podobu a taky se třeba klidně zamilovat. Ano, v podstatě je celý příběh o vztazích, nikoliv o nějaké akci, to je dobré vědět dopředu (kdekdo přehlédl, že nejde ani tolik o fantasy, jako hlavně o dívčí román...). Mně to velmi vyhovovalo a postoje a názory hlavní hrdinky se mi líbily, text je čtivý, prostě mi knížka sedla.
Problémem je akorát očekávání z pokračování, kdy se obávám, že půjde o téma milostného trojúhelníku (to nesnáším) a navíc následující díly ani nejsou přeložené... ale i tak do toho půjdu, prostě když jde o draky, tak se neznám.

30.11.2021 5 z 5

Historie nás dvou Historie nás dvou Rachel Harris

Knihu jsem přečetla, ale není to nic pro mne. Jde o příběh o tom, jak se dva znovu dají dohromady. Celou knihou se prolínají dvě časové roviny, jedna teď a druhá před třemi lety, a to bylo pro čtení hrozně nepříjemné. Mátlo mne, kde zrovna jsme a co se děje, těžko jsem se začítala do toho děje, když pořád skákal tam a zpátky. A nejde ani o nijak zvlášť extra romantiku. Autorka ale jinak píše hezky, takže chápu, že se v knize někdo najde a zaujme ho, pro mne to ale moc není.

29.11.2021 2 z 5

Instant karma Instant karma Marissa Meyer

Milý odpočinkový příběh, kdy se při plánu na záchranu jednoho mořského střediska dají dva lidi dohromady. A také je to příběh o tom, jak se postupně mění jedna děsně protivná holka. Ze začátku jsem měla problém se do příběhu začíst, chytlo mne to až při péči o ta zvířata. Nakonec jsem ráda, že jsem knihu neodložila a začetla se. O nějakou romantiku tam až tak moc nejde, nevnímala jsem ji nějak přehnaně, ale ta péče o ta zvířata ve mně celkem hezky zůstala. Co se týká nápadu s karmickou odplatou, myslím, že pro příběh není vůbec stěžejní a šlo by to napsat i bez něj. Nějak mne ten nápad moc nevzal a nepochopila jsem ho. Ale pustila jsem si písničku Instant Karma od Lennona, to jo. Nečekejte prostě nic extra, jen takovou obyčejnou pohodovou knížku.

19.11.2021 4 z 5