Lyceum

Když chytrý a pracovitý kluk jménem Luboš dostane stipendium na jedné z nejprestižnějších středních škol, představuje si, že se ve společnosti těch nejlepších bude rozvíjet a dokáže velké věci. Jenže ačkoliv ho skvělé přednášky, oslňující večírky a velká sportovní klání doslova uchvátí, v některých ohledech zůstávají jeho očekávání nenaplněna. Mladík, který začíná od nuly, se najednou ocitá mezi zlatou mládeží, jejíž příslušníci mají už od narození vyšlapanou cestičku do bezstarostného života. Postupně se mu tak odhaluje stinná stránka takzvané lepší společnosti. Poznává drsné, až bizarní pouliční zápasy spojené s černým obchodem, stává se svědkem bezohledného a arogantního chování a intrik některých svých vrstevníků. V takovém prostředí pak „získává“ úhlavního nepřítele – arogantního spolužáka Nicolase Čolka, s nímž ho navíc spojuje zájem o jednu krásnou dívku. Má však i kamarády, na které se může za každých okolností spolehnout....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472020/big_lyceum-qhq-472020.jpg 4.58

Kniha Lyceum

kirkpatrick
předevčírem

Ze začátku mi tato kniha trochu připomněla Sametové iluze, sice jde o jiné téma, ale prostě mi je připomněla. Pobavily mě některé hlášky z party Luboše, Jedly, Pekaře i Davida a některým se s chutí od srdce zasmál.
Nelze jinak, jen souhlasit s komentářem rodaka, je to opravdu skvěle napsáno a jsem zvědavý na budoucí díla tohoto autora.
Děkuji za vyjádření autora na konci knihy, kde uvedl jak na knize pracoval.
Tuhle knihu prostě musím dát do mých doporučených knih.

Ctenar1202

(+ SPOILER) Všem vám doporučuji knížku Lyceum přečíst, protože takhle perfektně vylíčený příběh, kde vystupují náctileté osoby a řekla bych, že je určen spíš pro náctileté, jsem dlouho nečetla.

V knížce vystupuje Luboš, který touží po tom chodit na prestižní školu, ale školné činí šílených 500 000 a jelikož Luboš žije s dědečkem a ví, že tolik peněz je nad jeho možnosti, tak se učí co to jde, aby dostal stipendium. A to se mu povede. Nadšeně nastupuje na školu, kde studují i prominentní děti bohatých rodičů a dávají to pořádně najevo...

Luboš je fajn kluk, který pozná pár kamarádů a i svou první lásku. Jenže všechno se nějak zvrtne a z přátelského studenta se stane člověk, který povolí ve studiu, začne chodit bojovat, aby se pomstil člověku, který ublížil nejen jemu, ale ubližuje lidem i okolo.

Dál nic neprozradím. Ale posledních pár stránek jsem měla husí kůži a nemohla přestat číst. Napětí, jaké autor vylíčil se stupňovalo do neskutečných výšin a já fakt ani nedýchala.

Dámaskloboukem

V jednom z rozhovorů autor uvádí, ze knihy píše slovo od slova. Každé pečlivě vybírá.
Tato titěrná hodinářská práce je určitě na textu poznat. Autor má za ni ode mne velký obdiv! Určitě vyžaduje obrovskou časovou investici. Opravdu brilantní
I ostatní naši přední spisovatele by se tu mohli lecčemu naučit.
Nevím jaké emoce má příběh ve čtenáři vyvolat? Já jsem ihned po dočtení prohlásila, ze to bylo takové milé…
Oceňuji zajímavé téma (hned jsem si googlila jestli existuje prezidentské lyceum) a věnování dědovi.
V první půlce mi trosku chyběla čtivost, takové to, když mě příběh chytí a musím otáčet pořad dál a dál. V druhé půlce příběh graduje, takže nutí číst a číst
ALE
trosku mi tam chyběla uvěřitelnost a reálnost příběhu. Co třeba vedlo najednou Báru k otočení o 180 stupňů …
Mezi řádky jsem cítila extrémní snahu mladého kluka navodit společenské drama.
To mi připada opravdu milé.
Časem se autor určitě ke špetce skutečného napětí propracuje. Máme se do budoucna na co těšit.
Vychází nová česká spisovatelská hvězda. HURÁ!

Arkagas

(+ SPOILER) Luboš je obyčejný kluk z vesnice, kde tráví čas se svým dědou a pak je díky dřině přijat na prezidentské lyceum. Tam si hned mezi lidmi vybere své dva nej kamarády - Pekaře a Jedlu, zatím co zjišťuje, že ten největší problém bude Čolek, pro kterého je póvl už od prvního setkání. Básnířka Bára se ale líbí oběma a zatím co Luboš ji miluje upřímně, Čolek ji chce jako ozdobu a do své sbírky. Lubošovi je nabídnuto 250 tis. aby Báru nechal a když to neudělá, pomsta na sebe nenechává dlouho čekat. Luboš je ale připravený se s Pekařem a Jedlou bránit, jenže proti hajzlovi z vyšší vrstvy holt nic nezmůžou. A tak bere Luboš řešení problémů do svých rukou a schůdnou se zdá být jen jedna cesta...

Co se příběhu týká, připadalo mi, že čtu tak trošku španělskou Elitu od Netflixu v české podobě - nic ve zlém, ten seriál miluju, ale nedalo by se říct, že by mě příběh nějak uchvátil. Co mě ale uchvátilo je jazyková forma a styl psaní Lukáše, protože bych v životě neřekla, že v ruce držím knihu, kterou napsal v 19 letech. Za to má můj obdiv. Do 3/4 jsem si myslela, že mě nic nepřekvapí, ale konec knihy, ve které to skvěle gradovalo mě moc bavil. Lyceum určitě za přečtení stojí, už jen pro tu podporu mladých spisovatelů. 8/10

rodak

Po dotčení jsem teda zíral a přemýšlel jak to bylo skvěle napsáno. Tak mladý autor a tak vyzrálá kniha. Ještě o tobě uslyšíme...

tittanie

Ke knize jsem se dostala vyloženě náhodou. Ze začátku se mi líbila, ale potom jsem asi nepochopila, proč kluk, který se chtěl stát prezidentem, udělá něco takového. Celkově jsem linku se souboji moc nebrala.
Ale určitě si chci přečíst Vázací motýlek.
Pozn. Před touto knihou jsem četla knihu o Mašínovi, Morávkovi a Balbánovi a hned ze začátku této knihy mě zaujal citát od dědečka: Dobré časy dělají slabé muže. Slabí muži dělají zlé časy. Zlé časy dělají silné muže.

Marekh

Mladý autor (19 let) a už napsal 2 knihy! Lyceum je jeho druhá kniha. Kniha se mi líbila, čtení mne bavilo a jsem z knihy nadšený. Je sympatické, že autor věnoval tuto knihu svému dědečkovi Bohumírovi. Zajímavostí je, že první řádky napsal v šestnácti letech ve 2. ročníku gymnázia. Autor mne přesvědčil, abych vyzkoušel jeho první knihu VÁZACÍ MOTÝLEK. Přeji autorovi, pokud bude náhodou pročítat moje řádky, člověk nikdy neví, hodně štěstí ve své literární práci a určitě ať píše další knihy, určitě má talent a já se určitě budu těšit na jeho další knihy. Knihu LYCEUM hodnotím na 100 %.

Román má 4 části a SLOVO AUTORA. Hlavní postavou je LUBOŠ, který nastoupí na prezidentské lyceum. Je to jedna z nejprestižnějších škol, roční školné stoji 500 000 Kč! Luboš pochází z chudých poměrů, žije u dědy, bydlí na intru, přivydělává si brigádami. Podaří se mu dostat na tuto prestižní školu díky stipendiu. Luboš si najde kamarády - PEKAŘE a JARDU, které má rád. Jeden spolužák ze třídy je mu nesympatický - NICOLAS ČOLEK. Luboš je mladý kluk, takže se také poprvé zamiluje do jedné dívky.. Má rád svého dědečka, rád hraje fotbal, ale bohužel popisované části z fotbalu mě moc nebavily, naštěstí jich nebylo mnoho. Fotbal mě nebaví, takže to není autorova chyba.

Autor v závěru knihy píše (SLOVO AUTORA): "Nehodlám čtenářům vnucovat svoje myšlenky, nechci si hrát na člověka s patentem na pravdu, nechci nikomu cpát své názory. Nechci zkrátka předkládat hotové odpovědi, ale klást otázky. A je na čtenáři, zda je najde - a jak si na ně odpoví."

Autor píše moc dobře, v psaní působí vyzrále, jeho myšlenky o životě jsou správné, někdy to na mě působilo, jako by byl o 10 let starší, ale to jsou jen moje pocity. Závěr mě překvapil, i když někdo to může brát jako klišé, které se v knihách objevují, přesto to čtenáře nutí k zamyšlení.

Z knihy jsem si poznamenal několik citátů.

Kdo má rád knihy ze školního prostředí, může knihu vyzkoušet.

V knize se vyskytují pěkné ilustrace. V knize jsem našel pár chyb, ale byly to jenom drobnosti, což je fajn.

Citáty z knihy:

Pokud má někdo jinou sexuální orientaci, nemám důvod se nad tím pozastavovat. Je to jeho láska a já chci, aby každý člověk byl šťastný a štěstí dosáhl následováním svého srdce.

Když se mě zeptáte, co je moje poezie, musím vám odpovědět, že nevím. Pokud se však zeptáte mé poezie, kdo jsem, řekne vám to. /PABLO NERUDA/

Pomalu jsem začínal chápat, že být šťastným člověkem není dokonalá idylka z pohádek, nýbrž převaha radostí v životě nad jeho strastmi. Člověk i s návalem práce, trápeními, která si nosí v sobě, náročnou školou, nespravedlnostmi v životě, obklopen všemi ošklivostmi běžného dne, může přesto za tmy usednout na postel, opřít se s rukama za hlavou o zeď a jen tak být a usmívat se do tmy.

Je lepší mít v sobě smutek ve společnosti senzačních kamarádů než v prázdném pokoji.

Pošpinit gentlemana je horší než očistit vraha.