jitka_dankova jitka_dankova komentáře u knih

Zbohom, klamstvá Zbohom, klamstvá Cora Carmack

Pěkný vtipný příběh na téma "chození jen jako". Absolutně nevadilo, že jsem četla tuto knihu jako první a vůbec neznám první díl série, v podstatě to nenavazovalo (nebo ne tak, aby mi to kazilo dojem ze čtení). V ději je spousta náhod, u kterých si říkáte, že takhle by se asi ve stejném dni nepotkali, nicméně kniha je tak dobře napsaná, že to působí uvěřitelně a dobře. Opravdu jsem se bavila, špičkování mezi hlavními hrdiny se tady fakt povedlo.
Doufám, že jestli knihu někdy přeloží do češtiny, použijí taky tak hezké výrazy, jaké použila překladatelka do slovenštiny. (A ocenila bych lepší obálku, tahle je moc... no... výrazově přehnaná, nepůsobí přirozeně.)

24.11.2021 5 z 5

Nedokonalá dokonalosť Nedokonalá dokonalosť Sofia Schilderová

Příběh lásky, vášně, ale i nízkého sebevědomí, nejistoty a vzájemných nedorozumění a ublížení. Části knihy se mi velmi líbily, části jsem dost protrpěla, protože prostě mám raději, když si dva říkají věci narovinu a tak jak jsou. A nemám ráda, když dva zbytečně trpí kvůli okolí a tak. Ale to nic neubírá knize na kvalitě, na čtivosti, na nápadu. Hvězdičku dole dávám knize za nesmyslné popisky snů. Musela jsem se vracet a znovu číst a přemýšlet, co byl sen a co realita. Podle mne měly být sny rozhodně víc oddělené a výrazně označené, aby nemátly. Měla jsem totiž při čtení nejdřív pocit, že ty sny jsou skutečnost a skoro jsem knihu kvůli tomu nedočetla.

23.11.2021 4 z 5

Malý Mikuláš: původní komiks Malý Mikuláš: původní komiks René Goscinny

Po knize jsme se synem sáhli už v první třídě, kdy syn četl pomocí genetické metody čtení. Jednotlivé komiksy v knize jsou totiž vždy jen na jednu stránku a v bubliny jsou psané velkými písmeny. Tedy jde o ideální kombinaci - syn byl schopen text celkem brzy číst a jedna stránka pro něj byla tak akorát. Samozřejmě text není uzpůsobený pro genetickou metodu čtení, jsou tam dlouhá slova ("revolver" např.), ale nijak nám to nevadilo. Se složitějšími slovy jsme synkovi pomohli, pomocí obrázků pochopil děj. Bavilo ho ty příběhy sám takto číst, jsou dostatečně nadčasové, aby se jimi bavil i v dnešní době. Vtípky ho rozesmály. Knihu si tedy dovolím doporučit už i pro malé čtenáře, byť takto není primárně zacílená. Klasickými příběhy Mikuláše jsme v rodině absolutně nepolíbení a vůbec je neznáme, pro nás je komiks první seznámení s tímto knižním hrdinou a líbilo se nám.

16.11.2021 5 z 5

Jeden rok Jeden rok Eleanor Corvin (p)

Páni, ta sarkastická moderní smrtka mne ale dostala. Takové vtipné komentáře, takový osobitý styl! Bavila jsem se. A je to i důvod, proč knize dávám vysoké hodnocení, i když je děj v podstatě o ničem. Opravdu, mám-li knihu shrnout, musím konstatovat, že se tam vlastně nic moc nedělo, nic moc nevysvětlilo, nic moc nestalo. Romantiky tam bylo jen pomálu. Byl to jen takový obyčejný popis jednoho roku jedné smrtky ve vymyšleném světě smrtek. Měsíc za měsícem. Vlastně docela nuda. Ale ta její "nevymáchaná" pusa, to za čtení fakt stálo. Jsem zvědavá, co po tom rozvláčném úvodu přinese někdy další díl.

13.11.2021 5 z 5

Kulti Kulti Mariana Zapata

Pro mne katastrofa. Nedočetla jsem. Nedospělá kniha s trapnými scénami, neustálými představami o kadění... proboha. Kdo se může s takovou dívkou ztotožňovat. Kniha je velmi nudná a vůbec není čtivá. Je to ztráta času i peněz. Nerozumím tomu, jak mohla kniha dosáhnout na tak dobré hodnocení. Nedokážu najít žádné pozivitum a přitom vím, že autorka psát umí.

11.11.2021 odpad!

Opposition - Prežijú, len ak ostanú spolu... Opposition - Prežijú, len ak ostanú spolu... Jennifer L. Armentrout

Pátý, poslední díl této young adult série s tématem nadpřirozených věcí byl opravdu parádní. Tady už jsem měla pocit, že je tak akorát dobře namixován dostatek akce, vysvětlení, zajímavé zvraty a u srdce mne těšil pocit, že se postavy dobře vykreslily a za něco bojují. A to řešení, ty nápady, skvělé. Myslím, že jsem pořádně a dobře pochopila ten svět a spousta věcí začalo dávat smysl. Jsem ráda, že byla kniha ukončena v takovém duchu.

07.11.2021 5 z 5

Origin - Pripravený vypáliť svet do základov, len aby ju zachránil... Origin - Pripravený vypáliť svet do základov, len aby ju zachránil... Jennifer L. Armentrout

Čtvrtý díl této young adult série s tématem nadpřirozených věcí se nese v duchu utrpení a bolesti a trápení. Až některé části možná autorka trochu přehnala, to byl můj pocit. Nicméně zároveň je to opravdu akcí protkaný díl, ve kterém je spousta zvratů, vysvětlení, napětí a hezky se vykreslují různé postavy.
Kniha je zatím k dispozici jen ve slovenštině, v češtině ne.

Opál - Risknú všetko... Opál - Risknú všetko... Jennifer L. Armentrout

Třetí díl této young adult série s tématem nadpřirozených věcí byla celá opravdu hodně o otázce důvěry a nedůvěry. Opravdu jsem nevěděla, komu a jak tam lze věřit a bála jsem se, co se na každé další stránce pokazí a nevěděla jsem, na čem hrdinové jsou. Bylo to krapet na nervy, ale chtěla jsem vědět, jak celá ta série dopadne. Alespoň, že vztah dvou hlavních hrdinů už se celkem stabilizoval, to bylo příjemné.
Kniha je zatím dostupná jen ve slovenštině.

Obsidián - Nie sú ako my... Obsidián - Nie sú ako my... Jennifer L. Armentrout

Série Lux od Jennifer L. Armentrout (J. Lynn) mne dost překvapila. Nikdy bych nečetla nic o mimozemšťanech, na to fakt nejsem, ale tahle kniha je jiná. Milá. Ti mimozemšťané jsou vlastně takoví celkem normální, nic až tak děsivého. Jde o romanci pro mladé holky, takovou tu klasickou, kdy se přes všechny knihy série řeší vztah dvou lidí. Jejich nálady, poznávání jeden druhého, problémy, nerozhodnost i různé pády. Prostě přes překážky ke štěstí. Autorka umí psát čtivě, takže se knihy dobře četly, i když se v nich vlastně nic moc tolik nedělo. Zvraty tam jsou, to ano, ale většina dílů je spíš o rozebírání pocitů, vztahů a hlavně je to celé o důvěře a nedůvěře. Možná až moc, protože jsem na většině stránek pořád trnula, kdo koho zradí a kdo komu ublíží. No, o ubližování a utrpení to bylo taky hodně, přišlo mi, že se v tom autorka docela vyžívala, až jsem občas přeskakovala nějaké stránky. A smrt některých postav v dalších dílech mi taky na klidu nepřidala. Nicméně celkově mám z celé série dobrý pocit a mohu ji doporučit všem, kteří mají rádi young adult romance s nějakým tím tajemnem a nadpřirozenými souvislostmi. Připodobnění ke Stmívání asi fakt sedí, viděla jsem tam společné rysy v některých okamžicích.
Jediné, na co se musíte připravit, je čtení ve slovenštině (nebo angličtině). Česky zatím série nevyšla a na internetu jde najít jen jeden amatérský překlad do češtiny. Doplním, že k sérii patří i kniha, která přináší pohled na situaci i od "nepřítele" a je zajímavým doplňkem k pochopení toho světa. Jmenuje se Obsession, nicméně žánrově je to absolutní červená knihovna a celá knížka je jen o sexu, tak ať vás to nepřekvapí (existuje amatérský překlad do češtiny).

05.11.2021 5 z 5

Po tvém boku Po tvém boku Kasie West

(SPOILER) Kniha je čtivá, milá, příběh má potenciál. Nicméně při prvním čtení mi vadila mi nerozhodnost hrdinky vůči dvěma klukům a to, že neustále cítila za něco vinu a neuměla si poradit, co má dělat dál. Necítila jsem se kvůli tomu při čtení dobře, romantickou linku jsem si nijak moc neužila.
Jenže pak jsem se po letech začala ke knížce vracet a nakonec jsem si ji s každým dalším čtením oblíbila a dokázala mi něco dát.

25.10.2021 5 z 5

Pod nekonečnou oblohou Pod nekonečnou oblohou Veronica Rossi

(SPOILER) Tahle postapokalyptická romance pro mne byla příjemným a osvěžujícím překvapením. Kniha je opravdu čtivá, nechybí jí spád a romantická linka je pěkná. Postavy si člověk snadno zamiluje, určitě se k tomuto prvnímu dílu budu vracet.

Ze začátku jsem akorát hodně bojovala s nedostatkem popisných částí. Já vím, že by zdržovaly, ale prostě v knize bylo hrozně moc nových pojmů a já absolutně nevěděla, co znamenají a jak si mám představit třeba ty bouře a ta místa apod. Chybělo připodobnění do "normálního" světa, aby se člověk chytl. To je krapet vada na kráse jinak pěkné knihy.

[SPOILER] Co se týká dalších pokračování série, tak za sebe musím říct, že jsem je jen rychle přečetla (děsně špatně se shání, je to "podpultovka", musíte z druhé ruky, knihovny, nebo pokoutně přepsané online verze), abych věděla, jak to dopadne. Ale byly prostě plné umírajících milých vedlejších postav, krapet depresivní a bylo tam hodně utrpení a protahovaných problémů, byť to ve výsledku vlastně dopadlo dobře. Takže vracet se budu jen k tomu prvnímu dílu, který byl ještě celkem milý a nenesl se v takové posmutnělé náladě. Je to rozhodně kniha, ke které se dá vracet a číst ji vícekrát.

22.10.2021 5 z 5

O kravičce, která chtěla zhasnout měsíc O kravičce, která chtěla zhasnout měsíc Christine Beigel

Máme doma téměř celou sérii knih autora Hervé Le Goff, vizuální podoba knih je totiž opravdu lákavá. Jde o malé krátké knihy, kde je vždy jen trochu textu a velké obrázky. No a působí dojmem, že půjde o vtipné příběhy o zvířátkách. Tolik k reklamě a proč jsme za ně utratili peníze. Na synka opravdu působily dobře, chtěl je číst (to je co říct), ony prostě lákají ke čtení malé čtenáře, kteří sotva končí první třídu. Jenže obvykle jsou texty v těchto knihách opravdu katastrofální a příběhy bez pointy. Akorát tato kniha je celkem výjimkou a naštěstí tentokrát není text nesmyslně rýmovaný a tedy dítě zvládne knihu samo solidně číst a něco z toho mít. Dokonce měl tento příběh trapnou pointu, kterou si syn i zapamatoval. Akorát já si jen říkala, jakou strašnou hloupost jsem to koupila.

Hlavní výhoda těchto knih je ale ta, že se dobře píšou do "čtenářského deníku", který vyžaduje učitelka. Dítě má naoko přečteno spoustu knih, "stíháme", a můžeme se věnovat v klidu hodnotnějším knihám, které syn prostě nedočte za jeden měsíc.

08.10.2021 2 z 5

O nosorožci, který šilhal O nosorožci, který šilhal Christine Beigel

Máme doma téměř celou sérii knih autora Hervé Le Goff, vizuální podoba knih je totiž opravdu lákavá. Jde o malé krátké knihy, kde je vždy jen trochu textu a velké obrázky. No a působí dojmem, že půjde o vtipné příběhy o zvířátkách. Tolik k reklamě a proč jsme za ně utratili peníze. Na synka opravdu působily dobře, chtěl je číst (to je co říct), ony prostě lákají ke čtení malé čtenáře, kteří sotva končí první třídu. Jenže samotný text a příběh byl pro mne velkým zklamáním. Snaha udělat text rýmovaným se nepovedla. Text se dítěti špatně čte, moc nechápe, o čem to tedy opravdu je a hůř sumarizuje, o čem kniha byla. Poselství v knize není žádné a vtipu jsme se taky zrovna moc nedočkali.

08.10.2021 1 z 5

O hrochovi, který měl škytavku O hrochovi, který měl škytavku Christine Beigel

Máme doma téměř celou sérii knih autora Hervé Le Goff, vizuální podoba knih je totiž opravdu lákavá. Jde o malé krátké knihy, kde je vždy jen trochu textu a velké obrázky. No a působí dojmem, že půjde o vtipné příběhy o zvířátkách. Tolik k reklamě a proč jsme za ně utratili peníze. Na synka opravdu působily dobře, chtěl je číst (to je co říct), ony prostě lákají ke čtení malé čtenáře, kteří sotva končí první třídu. Jenže samotný text a příběh byl pro mne velkým zklamáním. Snaha udělat text rýmovaným se nepovedla. Text se dítěti špatně čte, moc nechápe, o čem to tedy opravdu je a hůř sumarizuje, o čem kniha byla. Poselství v knize není žádné a vtipné to pro nikoho u nás doma nebylo.

08.10.2021 1 z 5

O chameleonovi, který hledal svou maminku O chameleonovi, který hledal svou maminku Christine Beigel

Máme doma téměř celou sérii knih autora Hervé Le Goff, vizuální podoba knih je totiž opravdu lákavá. Jde o malé krátké knihy, kde je vždy jen trochu textu a velké obrázky. Bohužel text často za moc nestojí. Kniha o chameleonovi je naštěstím jednou z těch, kde se text nakonec ale dobře čte a příběh má hlavu a patu. Dokonce byl syn schopen po přečtení říct, o čem kniha vlastně byla. Hledání maminky bylo určitým způsobem napínavé, ilustrace přišly synovi vtipné. Kniha je vhodná pro malé čtenáře, kteří končí první třídu a nebo začínají druhou, text už přečtou děti samy.

Zvířátka Zvířátka Eva Horáková

Kniha je precizní cvičebnicí pro genetickou metodu čtení, téma zvířátek neurazí ani kluky ani holky, je všestranné. Obtížnost je perfektně odstupňovaná. Jenže je to prostě "jen" taková učebnice a nikoliv opravdu kniha, kterou bude dítě považovat za tu "svoji první pořádnou přečtenou knížku". Stránky jsou plné textu, což třeba syna opravdu děsilo a číst knihu nechtěl a vlastně ani nikdy nedočetl. Věty se často opakovaly a příběhy byly tak trochu na sílu "plné slov", aby bylo "co číst". Striktní sestavení ze třípísmenných či čtyřpísmenných slov na začátku znamenalo, že se text dítěti může hůř číst a chápat, protože "takhle se přece nemluví". Děj příběhů byl nijaký, sotva mi dítě bylo schopné popsat, co že se tam vlastně tedy dělo.
Jako didakticky správně sestavenou knihu vhodnou pro naučení čtení ji ráda doporučím. Ale u mladšího syna raději sáhnu po poetické a půvabné knize "Kos je bos".

Auta, vlaky, bagry taky Auta, vlaky, bagry taky Hana Zobačová

Jde o pěknou učebnici pro genetickou metodu čtení, téma je chytlavé - spoustu dětí (hlavně kluky) prostě baví příběhy o autech a bagrech. Obtížnost je výborně odstupňovaná. Nicméně je to prostě "jen" taková učebnice a nikoliv opravdu kniha, kterou bude dítě považovat za tu "svoji první pořádnou přečtenou knížku". Stránky jsou plné textu, což třeba syna opravdu děsilo a číst knihu nechtěl. Věty se často opakovaly a příběhy byly tak trochu na sílu "plné slov", aby bylo "co číst". Striktní sestavení ze třípísmenných či čtyřpísmenných slov na začátku znamenalo, že se text dítěti může hůř číst a chápat, protože "takhle se přece nemluví". Obrat "ba ne" třeba mé dítě vůbec neznalo.

Utonulý kraj Utonulý kraj Emily Lloyd-Jones

Zvláštní nemastný neslaný fantasy příběh protkaný zradou a pocity viny. Čtení této knížky mne tížilo a rozesmutnilo, ani roztomilý pejsek to nezachránil. Text je v er-formě, odtažitě psaný a neumožní čtenáři ponořit se víc do příběhu. Hlavní hrdinka mi nijak nepřirostla k srdci a čím víc jsem o její minulosti zjišťovala, tím méně jsem jí rozuměla. Je to knížka se spoustou zbytečně zmařených životů, spoustou křivd a jedním podivným dobrodružstvím. Marně jsem v ní hledala nějaké hlubší myšlenky či poselství. Jen mi dala malý klíč k pochopení jedné věci z Kostischrán a to je celé. Jsem ze čtení rozladěná.

25.06.2024 2 z 5

Liga krásných Liga krásných Žaneta Voldánová

Proboha, kdo tohle zařadil mezi dívčí romány či do sekce pro děti a mládež...? Netušila jsem, že budu číst děsivý thriller či co je to za žánr. Brrr, tohle není čtení pro mne. Kniha je dobře napsaná, to musím uznat, proto nehodnotím. Ti, co mají tento žánr rádi, by to asi ocenili. Jen prostě z anotace a žánru nebylo jasné, že budu číst takovou hroznou šílenost, ze které mi akorát bude zle a zkazím si den.

15.08.2022

Omyl Omyl Elle Kennedy

Prvoplánový příběh červené knihovny s hokejistou a spoustou sprosťáren. Četla jsem jej bez návaznosti na první díl a měla jsem co dělat, abych knihu jakštakš dočetla, přeskakovala jsem stránky. Příběh a postavy mi vůbec nepřišly opravdové, jejich chování nebylo uvěřitelné a kniha postrádala byť jakýkoliv náznak nějaké hloubky. Samozřejmě, věděla jsem, co budu číst a že v knize prostě jde především a sex, ale stejně jsem čekala něco víc. Myslím, že od této autorky lze najít lepší knížky.

02.08.2022 1 z 5