jiri77 jiri77 komentáře u knih

Zimní pohádky Zimní pohádky Dawn Casey

Krásné zimní pohádky, které navodí pohodovou atmosféru, plus krásné ilustrace. Nejvíce se mi líbily pohádky - Červenka, Černý kocourek, Jabloňový mužíček, Králičí dárek a O dvanácti měsíčkách.

26.12.2022 5 z 5

Šťastné a veselé… 2 Šťastné a veselé… 2 * antologie

S politováním musím říci ,že tento díl je horší něž předchozí. Povídky se mi vůbec nelíbily, zachránil to jen Jiří Hájíček s povídkou ,,Anděl na půdě''.

24.12.2022 2 z 5

Život ve staletích - 13. století Život ve staletích - 13. století Vlastimil Vondruška

Stručně a přesto poučně napsaná kniha o životě ve třináctém století. Kniha je plná fotografií a kreseb a jednoduše čtenáři přiblíží ,jak lidé té doby žili.

23.12.2022 5 z 5

Petrolejové lampy Petrolejové lampy Jaroslav Havlíček

Hodně dobrá kniha, příběh mě bavil a posledních sto stran jsem přímo zhltnul. Hodně dobře popsané prostředí maloměsta a vztahy mezi obyvateli městečka, plus dobrá psychologie postav. Film jsem ještě neviděl ,tak nemohu porovnávat.

18.12.2022 5 z 5

Villette Villette Charlotte Brontë

Nejprve jsem tomu nechtěl věřit, že by autorka mé nejoblíbenější romantické knihy ,,Jany Eyrové'' , mohla napsat tak nudnou knihu. S knihou jsem bojoval až do konce ,a pořád jsem se nemohl začíst., možná až ten konec mě trochu zaujal. S lítostí musím napsat, jsem rád ,že toto literární dílko mám za sebou.

13.12.2022 2 z 5

Všednost Všednost Futabatei Šimei

Japonská literatura mě poslední dobou velmi oslovuje a hodně baví. Proto jsem sáhl po knize ,,Všednost'' a musí říci, že mě kniha hodně zaujala, čte se velmi dobře a čtení jsem si krásně užil. Jde o život člověka ,co si myslí ,že může být něco víc ,a přesto žil všedním životem.

09.12.2022 5 z 5

Nebe nad Perninkem Nebe nad Perninkem Štěpán Javůrek

(SPOILER) Tak jsem dočetl ,,Román z Krušných hor'' a musím říci ,že jsem si představoval, že se tam bude o horách a prostředí psát více. Děj knihy se odvíjí pomocí časových rovin a odehrává se více na jiných místech, než v Krušných horách. Celkově je kniha velmi čtivá a příběh dobře ubíhá ,ale na druhou stranu mi to přišlo chvílemi ,až moc přeslazené a neuvěřitelné.
Když to napíši trochu hruběji ,tak mi to připadalo ,jako příběh pijana a coury, kteří k sobě našli cestu.
Na druhou stranu dobré varování před alkoholismem a náznak naděje, že má člověk v životě ještě další šanci.
Dlouho jsem nečetl knihu, které bych dal ,jak pět hvězd, tak i jen jednu. Tahle kniha mě uvedla do stavu, že na jednu stranu si říkám super a na druhou nic moc.
Kniha se určitě bude hodit čtenářům , co budou plnit ,,Čtenářskou výzvu 2023'', téma : kniha, jejíž hlavní postava je alkoholik.

06.12.2022 3 z 5

V bílém plášti V bílém plášti * antologie

Výběr povídek z lékařského prostředí se mi velmi líbil. Nejvíce se mi líbila povídka od Petry Dvořákové a Aleny Mornštajnové.

01.12.2022 4 z 5

Povídky malostranské Povídky malostranské Jan Neruda

Česká klasická literatura, ke které jsem se dostal až v dospělosti a to jsem rád, protože nevím ,jak bych si s touhle knihou ,jako dítě poradil. Půjdu asi proti proudu, ale mě toto dílko moc nenadchlo a byl jsem rád ,že jsem ho vůbec dočetl. Nejlepší povídka z celé knihy pro mě byla ,,Svatováclavská mše''.

30.11.2022 2 z 5

Rodinné svátky o století zpátky aneb Oslavy a rituály v české domácnosti Rodinné svátky o století zpátky aneb Oslavy a rituály v české domácnosti Kamila Skopová

Pěkná knížka, která čtenáře provede rodinnými oslavami a tradicemi při narození dítěte, svatbou a i tím smutným na závěr, důstojným rozloučením s blízkými.

27.11.2022 4 z 5

Živý pramen Živý pramen Vladimír Binar

Živý pramen je naprosto skvělá kniha ,která čtenáře provede českou a slovenskou lidovou poezií. Kniha je tematicky rozdělená na části ,,U kolébky'', dále na ,,Stoletý kalendář'' ,který se dál rozděluje na roční období a měsíce, dále ,,Zlatá brána'' , která dá nakouknout na hry ,a dál pokračuje ,,Milostné čarování'' , něco z poezii o lásce, pak si může čtenář přečíst něco z poezie o práci v části ,,Člověk a práce''. Kniha pak pokračuje tématy ,,V tanečním reji'', ,,Vojenský život'', ,,Chlapci v horách, dál ,,Co vyprávěli hudci'' a nakonec se zaměří na smrt v části ,,Odvanutý lístek''. Úplně nakonec kniha ještě obsahuje básně známých básníků , např. A.V.M z Otradovic, J.A. Komenský ,F.L. Čelakovský, K.H. Mácha, K.J. Erben, K.H Borovský, J. Neruda a další.
S knihou jsem byl naprosto spokojen a rád jsem si přečetl ,něco z české lidové poezie, her a říkadel.

26.11.2022 5 z 5

Církevní rok a lidové obyčeje Církevní rok a lidové obyčeje Vlastimil Vondruška

Hezká kniha, která nás provede církevním rokem a popíše nám ,co se zrovna slaví a jak, jaká je zrovna pranostika a jaký světec nebo mučedník se v ten den připomíná. Kniha je obohacena o popis jak probíhá mše svatá, jaké jsou liturgické předměty a oblečení, popis chrámového prostoru a něco málo i ze staročeské kuchyně. Kniha se mi velice líbila a splnila mé očekávání.

22.11.2022 5 z 5

Jsme všichni sněhové vločky? Jsme všichni sněhové vločky? Holly Bourne

Kniha která asi bude určená spíše mladším čtenářům a přesto jsem si knihu přečet ,a musím za mě říci, kniha mě bavila a příběh se mi četl velmi dobře, nakonec jsem s knihou spokojen. Kniha se zaobírá tématem duševního zdraví, jak se s tím poprat ,a ke konci je možná i trochu motivační.

19.11.2022 4 z 5

Poselství megalitů Poselství megalitů Hartwig Hausdorf

Kniha mě bavila a po delší době jsem si něco přečetl z oblasti záhad. Kniha se čte dobře, akorát co bych vytknul, jsou chybějící mapy a možná by to chtělo i více fotografií.

14.11.2022 4 z 5

Krásné a poutavé povídky z vesnického prostředí. Hodně se mi líbí ,jak dokáže autor poutavě vypravovat příběhy běžného života a skvěle popsat psychologii svých postav. Kniha mě bavila a hodnotím plným počtem hvězdiček.

08.11.2022 5 z 5

Teplo zhaslého plamene Teplo zhaslého plamene František Gellner

Jedna z nejlepších básnický sbírek , kterou jsem četl.
.........
A to vím jistě: Kdybych dnes byl ženou,
tak slinám světa nastavil bych líc
a s drzým smíchem, sukní vyzdviženou
své tělo šel bych prodat do ulic.

06.11.2022 5 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Ladislavovy cestopisy mě zkrátka baví, už pro ten humor a nějaké to ponaučení, plus krásné ilustrace. Tentokrát nás provedl krásami naší republiky.

30.10.2022 5 z 5

Soukromá tajemství Soukromá tajemství * antologie

Některé povídky mě zaujaly, některé o něco méně. Celkově se mi nejvíce líbily povídky od Aleny Mornštajnové a Petry Dvořákové.

24.10.2022 3 z 5

Veselí Veselí Radka Třeštíková

Má druhá přečtená kniha od autorky a musím říci ,že se mi Tajemství líbilo o hodně více. Kniha to nebyla špatná ,ale líbila se mi více první půlka ,kde jsem se i zasmál, druhá půlka mě už tolik nebavila a chvílemi jsem to dočítal na sílu. Hlavní hrdinka mi moc sympatická nepřišla a to asi ovlivnilo mé celkové hodnocení knihy.

22.10.2022 3 z 5

Sbírka básní ,která je ze začátku více depresivní ,ale v druhé půlce se setkáme i s nadějí a s kladnější motivací. Přiznám se, že o autorce jsem slyšel poprvé ,ale mile mě překvapila a časem se kouknu i po další knize.

15.10.2022 5 z 5