Rodinné svátky o století zpátky aneb Oslavy a rituály v české domácnosti

Rodinnými svátky o století zpátky uzavírá autorka řadu útlých knížek, jejichž titul má vždy dovětek „...o století zpátky“. Předchozí publikace přiblížily čtenáři vánoční a velikonoční obyčeje, seznámily jej s dětskými hrami v minulosti a nyní přicházejí na řadu neméně významné svátky a oslavy rodinné. Tak jako z našeho života zmizela většina výročních kalendářních zvyků, obřadů a obyčejů, tak postupně mizejí i rituály a oslavy rodinné. Ale ani ony dnes nejsou zbytečným přepychem: uvítání dítěte na svět, křestní trachta, zásnuby, svatební obřadnost, ale také věci poslední, důstojné rozloučení se členem rodiny... Přezírání těchto staletých zvyklostí má neblahé důsledky. Náš život se stává citově chudším, je plochý, jednotvárný. Odkaz předků v podobě vžitých rodinných rituálů nelze nahradit. Je v nich tradice, úcta k minulosti vlastního rodu, jistota letitých kořenů. Kdo odmítá minulost, nemá budoucnost. Slavme tedy dobře, bodře, vesele i důstojně, jak to uměli naši pradědové a prabáby....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/51955/rodinne-svatky-o-stoleti-zpatky-aneb-oslavy-a-ritualy-v-ceske-domacnosti-51955.jpg 413
Literatura naučná, Rodina
Vydáno, Akropolis

Kniha Rodinné svátky o století zpátky aneb Oslavy a rituály v české domácnosti

Heyhey
11.03.2019

Čekala jsem víc, než jen kompilát omezující se na Čechy. Nějaký přesah k dnešku. Jak se dá dnes tradice uchopit v současné rodině.

hanka8827
02.03.2019

miluju folklor a tuta knížka je úžasna :)

Mánička178
14.11.2018

Knížky o folkloru patří k mým srdcovým záležitostem. A tato bude mezi ně taky rozhodně patřit - ať žijí staré dobré časy :o)

Marčullkas
13.12.2017