JiMi017 JiMi017 komentáře u knih

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

Tak silný příběh jsem už dlouho nečetl !!! Kniha mě nadmíru překvapila, dějem, příběh ve dvou linkách, pátráním, historii, osudy lidí, pěkným vyvrcholení a ukončením příběhu. Nevytýkám nic. Baťovská historie dává tomuto příběhu za mě ještě větší váhu. Doporučuji a dávám všechny hvězdy ******! Přečtěte si to také. Autora budu dále sledovat a jsem zvědavý na další knihy.

10.02.2024 5 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Hodnocení přesahuje pět hvězd, dávám 120%, prostě skvělě zpracovaný příběh českých parašutistů, kteří se obětovali a položili život za svobodu nás všech ČECHŮ A MORAVANŮ, při likvidaci německého protektora!!! Tento příběh by si měli přečíst všichni, ať si uvědomí, jakou cenu za svobodu zaplatili naši občané. I když jsem příběh znal, tak kniha srozumitelně popisuje přípravu v Anglii, vyšetřování Němců v Protektorátě a jednotlivé osudy vysazených parašutistů na území Čech, jejich spojky, úkryty a příprava na atentát. Silný příběh!

12.02.2021 5 z 5

Červenka Červenka Jo Nesbø

Moje první kniha od Jo Nesbo, dostal jsem ji kdysi jako dárek. Věděl jsem že Nesbo píše drsné detektivky. Červenku jsem začal číst se zájmem a netušil jsem co mě čeká. Válečná tematika je mi blízká, tak mě děj rychle vtáhl, příběhem z fronty u Lenigradu. Zároveň děj v současnosti se začal pěkně vyvíjet a kniha mě pohltila. Skvělý příběh, kdy se prolíná současnost s dějěm z 2.světové války. Více příběhů se postupně prolíná a nepustí vás od dějě. Konec knihy vrcholí odhalením celé pravdy a zároveň Vás nutí znát pokračování dalšího vývoje života, vztahu Harryho Hola a odhalení Prince. Takže Nesbo vás připravuje na další knihu. Neřekl by jsem, že příběh je brutální, jak někteří píšou o jeho detektivkách, tohle vychází z historických události a situace, která byla v Norsku. Hodně pěkná kniha a doporučuji k četbě.

30.01.2021 5 z 5

Knihu jsem měl dlouho doma a odkládal její četbu. Vzal jsem si ji letos na dovolenou do Egypta, ať se sjiži s prostředím, kde se děj odehráva. Začátek mě jen lehce přitahoval, děsily mě trvrdé tresty na lidech, nemilosrdnost Ťuhyků a popis Taitového údělu a jak k tomu přišel. Postupně jsem se však dostával do příběhu a jak se říká, kniha mě pak plně pohltila. Celý příběh Lostris, Tana, Memona a hlavně Taita, který vše prožívá a popisuje je skvěle popsaný, zajímavý a vede vás stále dál. Taito je tam jako všeuměl, ale myslím si, že většině to ani nevadí a sleduje vývoj celého příběhu. Kniha mě nakonec mile překvapila a hodnotím všemi 5 hvězdami. Doporučuji všem, kdo má rád historii, poznání, dobrudružství, příběh ketrý vás pohltí. Po této knize se rázem budete zajímat o další díly Řeky bohů a jiné příběhu od Wilbura Smitha, jako skvělého vyprávěče.

13.09.2021 5 z 5

Ikona Ikona Frederick Forsyth

Opět skvělý špionážní román, děsily mě pasáže, jak KGB plukovníkem Grišinem vyslýchala své lidi, co vynášeli dokumenty a informace pro CIA, jak je zradil americký agent a popis pracovních gulagů s útrpením vězňů. Jinak zajímavý děj od začátku, kdy ve dvou dějových liniích sledujeme příběh Jasona Monka a současné dění v Moskvě, které vyvolá ztáta Černého manifestu,rozruchna anglické ambasádě, vyšetřování jak ze strany Komarova, tak i britské tajné služby ohledně ukradeného manifestu. Druhá část už jde do přímé akce, kdy bývalý agent Monk rozehraje v Moskvě hru na likvidaci Komarova a jeho strany. Vstup sira Nigela do dění a jeho lišácké kousky, pěkně udržují v napětí až do poslední chvíle, kdy Monk likviduje Grišina a nastoluje se nová vláda. Epilog dovysvětluje události k celkovému pochopení. Hodně zajímavé, náhled na nastolení jiného režimu v Rusku, propojení různých vazeb v Rusku i vliv na běžné lidi. Každý si najde pasáže k zamýšlení a zavníma návaznost na skutečnou realitu. Jednoznačně knihu doporučuji.

03.02.2021 5 z 5

Liška Liška Frederick Forsyth

Tak opět Frederick Forsyth nezklamal, Pán špionů našel novou tématiku pro 21.století a napasoval pěkně na události, které se odehrávají v této době. Velké uznání. Zajímavé čtení, napínavé a postupný vývoj akcí. Ten závěr je zajímavý a poslední odstavec k zamýšlení. Doporučuji k přečtení, zvlášť těm co mají rádi tuto tématiku. Kladně hodnotím.

07.01.2021 5 z 5

Mosty do Tel Avivu Mosty do Tel Avivu Jiří Šulc

Skvělý román, svým způsobem i učebnice historie, jak české, tak ke vzniku státu Izraele. Děj se prolíná v několika liniích, kde poznáváme osudy Židů v Kielcích, jednání židovských organizací v Československu a v Palestině, práce SIS v Praze, sledování české tajné služby a jednání Jana Masaryka během pomoci pro židovské organizace a postoj při komunistickém převratu. O Janu Masarykovi by se mohla napsat samostatná kniha, protože tento člověk měl zájem prosazovat Československo ve světě, nést odkaz svého otce a budovat skutečné demokratické hodnoty. Děj se krásně vyvíjí a zachycuje průběh osidlování Palestiny židovskými přistěhovalci, jejich boj o své přiřknuté území, výcvik a nákup letadel pro Izrael. Špionážní zápletka v Československu a zvrácení boje v Palestině s jejich prvními letadly, dává románu napínavý děj až do konce. Doporučuji a dávám všechny hvězdy.

23.02.2024 5 z 5

Kam zmizel zlatý poklad republiky Kam zmizel zlatý poklad republiky Stanislav Motl

Pátrání Stanislava Motla po českém měnovém zlatě, které během první československé republiky bylo nashromážděno z národní sbírky, jako krytí české koruny, tzv. zlatého standardu. Ražba zlatého Svatováclavského dukátu, jako odkaz české historie a zároveň jako národní poklad. Období druhé světové války a zabavení českého zlata, kdy část zlata bylo Anglií vydáno Hitlerovi, část si sám Hitler odvezl z protektorátu a zbytek byl zastavený Anglii za válečný úvěr, který si exilová vláda vyjednala. Poválečné hledáni zlata, kdy malá část byla navrácena Německem a dlouhé vyjednávání s Anglií, o navrácení zbytku z Anglie. To co autor shromáždil, nepotěší žádného Čecha, kdy naši vojáci a občané museli zaplatit krví za svobodu a následně jim bylo vše ještě jednou vyúčtováno a zaplaceno národním zlatem. ,,To se chce brečet!" Závěr knihy uzavírají 90. léta, kdy rozhodnutí ČNB (Pro mě nesmyslné???!!!), ještě sníží zlaté rezervy. Určitě doporučuji přečíst. Smutná historie.

12.01.2023 5 z 5

Řeka bohů II Řeka bohů II Wilbur Smith

Dobrodružná výprava za hrobkou faraona do Etiopie, navazuje na první díl Řeky bohů. Děj se odehrává v současnosti a jde po stopě, které zanechal Taito na svém pergamenu. Kniha mě vtáhla do děje, udržovala v napětí při hledání stop, výprava do Etiopie vás zavede do divoké přírody a příběh se pěkně vyvíjí. Současný příběh odkazuje na události prvního dílu a pěkně ho spojuje s odhalením Taitovy stely, Mamosovy hrobky a pokladů v hrobce. Postavy mají svůj příběh a pěkně zapadají do celého dějě. Kniha se mi velice líbila a myslím si, že je vhodně napsaná jako druhý díl Řeky bohů a celý příběh z prvního dílu jakoby zhmotní do reality, že se stal. Doporučuji a dávám také 5*.

23.10.2021 5 z 5

Zrádci Zrádci Jiří Šulc

Krásný příběh z předmnichovské doby, vylíčený na základě skutečných událostí. Popisuje činnost českého zpravodajství, kontaktu s agentem A - 54, činnost německého abwehru, sílící vliv sudetských Němců v českém pohraničí a činnost českých financů na českých hranicích - Finanční stráže, SOS - Stráž obrany státu. Příběhy se prolínají a ukazuje se pohled jak z české, tak německé strany. Zajímavý je popis vzniku spiknutí proti Hitlerovi, vysokými důstojníky německé armády. Všemi těmito událostmi se vyvíjí milostný vztah českého finance a německé dívky, který vás silněji vtahuje do celého příběhu. Dobře se to čte, i když se popisují politické události. Kloubouk dolů, Jiří Šulc nezklamal, druhá kniha, kterou jsem přečetl po Dva proti říši a znovu doporučuji k přečtení všem a poznání příčin Mnichovské dohody, situace a nálady v Sudetech. Kus české historie, o které by jsme měli vědět a možná i následné pochopení, proč český národ po 2.světové válce nechal odsunout Němce z českého území. 100%

20.03.2021 5 z 5

Kolumbova záhada Kolumbova záhada Steve Berry

Skvělá kniha, která navazuje na historické fakta a spojuje se zajímavou fikcí. Oceňuji popsaný děj v Praze v Židovském městě, byl jsem tam a prostředí je reálné. Zajímavý příběh s návazností na židovskou historii, životopis a podání objevení Nového světa Kolumbem. Historie Jamajky, život uprchlých otroků maronů a působení Židů na Jamajce přináší zajímavé pojetí historie s příběhem knihy. Vývoj postavy novináře Thomase Sagana na začátku a na konciho se svou dcerou Alle ukazuje co život někdy přinese, zároveň postavy Zachariáše a Beneho jsou k zamyšlení. Kniha mě zaujala, trošku mi vadily kouskované příběhy jednotlivých postav v jedné kapitole. Konec knihy je otevřený k zamyšlení, ale děj uzavřený. Určitě stojí za přečtení a Steve Berry se opět osvědčil se svým příběhem.

23.01.2021 5 z 5

Poslední odysea Poslední odysea James Rollins (p)

Moje první kniha od Rollinse s příběhem Sigmy. Hledal jsem něco co má historický základ, což se povedlo a od začátku mě zaujala. Stará loď v ledovci a astroláb, k tomu skvělý historický příběh. Kniha mě vtáhla, zajímavé pojetí, více akčních scén než jsem čekal. Každopádně zajímavé a napínavé čtení až do konce, takže hodnotím pozitivně 5*.

03.01.2021 5 z 5

Probuzení Probuzení Laurent Gounelle

Zajímavě napsaná kniha, bylo i cílem autora, jak psal v komentáři a myslím, že jednoduše, někdy až naivně vložil v příběhu omezení, které se začaly aplikovat na lidi. I v životě, banální věci můžou začít měnit životy lidí. Právě ta naivita a jednoduchost je to, nad čím by se měli lidé zamyslet, nebrat to v příběhu, jako fakt, ale uvažovat nad tím, protože takové věci se dějí i nyní kolem nás a ani to nevnímáme. To že někteří čtenáři knihu nedočetli, protože se jim zdála nesmyslná, tak tady je ten bod k zamyšlení. Do toho pohled kamaráda v Řecku, uvažování nad souvislostmi, dohledání historických záznamů a faktů, je právě ten otevřený pohled na věc a zamyšlení se nad systémem v pozadí. Určitě doporučuji k přečtení a dávám 5*.

21.08.2023 5 z 5

Noc a mlha Noc a mlha Tomáš Bandžuch

Druhá kniha od Tomáše Bandžucha, opět na doporučení kamaráda a navazující na knihu Ve službách republiky. Samostatný kriminální příběh z Prahy, kdy Petr Hankl společně s ostatními čaroději z Čarotvorných služeb, vyšetřuje ze začátku banální sebevraždu, která je přivede k mnohem většímu případu s vyšším dosahem. Pěkně spojené souvislosti s historickými postavami a místy. Příběh opět postupně vtáhne do děje a i když nečtu fantazy literaturu, tak jsem závěr knihy hltal a čekal na rozuzlení případu. Hrdiny jsem si oblíbil, doporučuji a dávám pět hvězd.

10.07.2022 5 z 5

Intuice Intuice Laurent Gounelle

Další kniha od Laurent Gounelle, nyní zaměřena na intuici. Už jsem čekal na další příběh, tohoto autora jsem si oblíbil a vždy čekám s jakým vnitřním poznáním nás seznámí. Detektivní příběh se spisovatelem Timothym, který je vybraný do projektu FBI k využití intuice pro nalezení pachatele trestného činu - žháře a jeho dalších objektů. Postupné učení intuice, jeho vlastní poznání, prvotní tipy a s tím spojený vývoj celého příběhu, mě stále držel u knihy. Nakonec pátrání na vlastní pěst s Annou, kde se postupně oba sbližují, pohnutky obou agentů FBI a jejich reakce. Vyústění knihy s odhalením prapůvodu žhářových podnětů a zjištění co a kdo stojí v pozadí. Myslím, že i poselství pro lidstvo je přínosné. Čtenář tam nachází psychologické náhledy i sám na sebe, v některých poznáních se najdete a zamyslíte se. Opět doporučuji knihu a hodnotím pěti hvězdy.

08.01.2022 5 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Tak moje druhá kniha od Jo Nesbo po Července, opět skvělý příběh, nyní vyšetřování z prostředí policie. Zajimavé zápletky a propojenost osob, vyšetřovaných případů a jednotlivých osob. Vnímám, že je dobré znát i předchozí případy, aby vše do sebe pěkně zapadlo a plně čtenář všemu porozuměl. Doporučuji všem k přečtení, skvělé čtení.

06.11.2021 5 z 5

Ta druhá žena Ta druhá žena Daniel Silva

Knihu jsem si sám vybral podle doporučení a recenzí, hledal jsem podobný styl, jako píše Fr. Forsyth. Ta druhá žena byla pro mě první poznání s autorem Danielem Silvou i hlavním hrdinou Gabrielem Allonem. Kniha mě velice překvapila, hned úvod se zápletkou a okamžité vtažení do děje. Kapitoly jsem hltal a čekal na vývoj příběhu. Vřele a plně doporučuji příznivcům špionážních románů. Pro mě skvělá kniha, se zajímavým dějem, historickým pozadím. Dávám všech 5 ***** a těším se na další knihu od autora.

02.01.2024 5 z 5

Jak prokouknout druhé lidi Jak prokouknout druhé lidi Joe Navarro

Poznání verbálního a neverbalního chování člověka, postoje, mimika obličeje, podání rukou, poloha rukou atd. + příklady z praxe, fotografie jednotlivých pozic. Napsaná člověkem, který celý život pracoval s lidmi a odhaloval jejich chování v rámci bezpečnostních složek v USA, hlavně FBI. Za mě doporučuji číst postupně a sledovat v běžném životě jednotlivé projevy. Já sám jsem knihu měl rozečtenou více jak půl roku a postupně se k ní vracel. Poznal jsem u sebe samého jednotlivé projevy a začal i sám neverbálně používat pro dané situace vhodné projevy. Doporučuji pro každého, ať vidí co se kolem něj děje.

30.12.2022 5 z 5

Kniha pěti kruhů Kniha pěti kruhů Sandó Kaisen

Kniha pěti kruhů je náhled do historie Japonska a pohled na svoji životní cestu bojovníka Mijamoto Musašiho. Kapitoly věnované jednotlivým živlům a prázdnotě jsou popisovány z pohledu boje s mečem dle cesty Go Rin No Šo. Myšlenky je však možné přenést i do běžného života. Je mít vhodnou vizualizace dané situace z boje pro dnešní život a využít ji. Pro mě nejcennější je závěrečná kapitola Dokukódó, kde je popsáno 21 pravidel, kterými se řídili a jejich vysvětlení s popisem. Z tohohle si máme stále co vzít. Doporučuji jak pro bojovníky, tak i pro lidi, kteří mají zájem se jednotlivými pravidly v životě inspirovat a řídit. Ne nadarmo se učení z této knihy používá v Japonsku i pro manažery. Vezměte si z této knihy to, co vás osloví.

28.03.2024 4 z 5

Malá bubenice Malá bubenice John le Carré (p)

Knihu jsem si vybral podle hodnocení a pozitivních recenzí. Hledal jsem alternativu špionážních románu od oblíbeného Fredericka Forsytha. Malá bubenice na mě vyskočila s top hodnocením a zároveň že podle románu byl natočený film a posléze i seriál. Úvod knihy se mi četl těžce, připadalo mi to takové neucelené. Postupně se styl psaní změnil a já knihu začal lépe vnímat a chápat děj. Příběh Charlie je prvně popisovaný jakoby z pohledu zvenčí a postupně vás přitahuje do jejího nitra. Dialogy, které vede s Josefem ji otvírají a on si ji přitahuje k sobě. Ty dialogy jsou velice důležité pro její roli, občas mi připadaly zdlouhavé, ale v dalším ději se k těm rozhovorům Charlie vrací a používá je ke svému příběhu. Průběh děje Charlie v utajení postupně graduje, nové poznání z druhého pohledu ji také ovlivní, poznání mentality ,,teroristů - bojovníků za svobodu" a závěr s ukončením akce. Poslední kapitola myslím říká vše, co Charlie prožila a jak ji to ovlivnilo. Určitě román doporučuji a dávám všechny hvězdy! Za mě určitě číst pomaleji a postupně vnímat všechny souvislosti a rozhovory. Náročnější čtení to bylo pro mě. Autora Johna le Careé jsem touto knihou teprve lehce poznal, určitě chci si přečíst další knihu, nevím však nyní kterou. Napovězte čtenáři.

23.01.2024 5 z 5