JezinkaJ JezinkaJ komentáře u knih

Den jako stvořený pro vážnou známost Den jako stvořený pro vážnou známost Zdena Frýbová

Po letech jsem, kvůli Výzvě, četla tuhle knihu podruhé. A vida, bylo to stejně dobré jako kdysi. Člověk si při tom čtení říká, jak strašnou moc má rodinné prostředí, jak můžeme v dobré víře zničit život těm, které máme rádi. A kolik síly stojí nepřízeň překonat a ze všeho vystoupit živý a zocelený.
Jo jo, být mezi lidmi člověkem není jen tak a co pak mezi vlky. :-)

15.11.2018

Potom Potom Morris Gleitzman

Co říct, když příběh je krásný, čtivě napsaný, čtenář-já ho hltá, lituje každé přečtené stránky a téma je tak strašně tragické, děsivé a skutečné. Bože můj, jak jsem ráda, že jsem to nikdy nemusela zažít. Netuším, jak se přeživší mohou vyrovnat se svými prožitky a ztrátami a žít pak dál. Doufám, že touha po životě je, tak silná, že Felix všechno nějak překonal a ke svému roku 1983 nakonec došel.
Kniha rozsahem nevelká, přesto sílou příběhu neměřitelná.

02.08.2018 5 z 5

Výkupné pro krále Výkupné pro krále Graham Masterton

Ach ty naše slabosti, kterým mnozí podléhají a pak se zaplétají do věcí, které už nemají svou cenu, ale cenu mnohem vyšší až nejvyšší. Těžko hodnotit a soudit, když nevíme, zda bychom byli lepší, pokušením odolnější...
Dobrý příběh s maximální dávkou nechutností, kterou jsem schopná snést. To si vždycky říkám a platí to i pro ostatní knihy ze série, když čtu a vím, že je to už tak akorát na hraně. A souhlasím s názorem, že konec byl trochu náhlý. Jenže co když to tak chodí? Co když člověk tápe a pak mu zapadne střípek a obraz je náhle jasný a konkrétní?
Postava Katie je dobře vykreslená, líbí se mi, že se plete, není fatální žena, chybuje, užívá si mužskou blízkost. A pouští chudáka setra na dvorek, místo aby ho pořádně provětrala na procházce.
Díky Tabby za trefně vymyšlený termín "dávka nechutností". :-)

10.07.2018 4 z 5

Entomologův odkaz Entomologův odkaz Peter May

Paráda!
Kvůli téhle knížce jsem přehodnostila pár posledních, které jsem četla a sundala jim jednu hvězdičku, protože kdybych to neudělala, musela bych Entomologovi dát šest a to nejde. :-) Jediné mínus je Charlotta, tyhlety fatální, lehce vyděračské potvory, fakt nemusím. Projde životem jako tank, všechno zničí a pak uraženě odkráčí středem. Třeba už v příštím díle zmizí. :-)
Určitě doporučuju k přečetení.

23.05.2018 5 z 5

Zlo pod sluncem Zlo pod sluncem Agatha Christie

Mistrný příběh skvělé paní Agathy Christie. S takovou radosti čtu dialogy postav, a jsem tam s nimi jako úplně neviditelná figurka, která nikdy nevstoupí do děje. Baví mě drobné postřehy a poznámky hlavních hrdinů, baví mě výborná konstrukce příběhu, baví mě Hercule Poirot i jeho způsoby a lakýrky.

11.03.2018 5 z 5

Zamilovaná hypnotizérka Zamilovaná hypnotizérka Liane Moriarty

Stalking je zajímavé téma, stalking, který provozuje žena, ještě víc. Škoda toho spíš promarněného tématu.
I mně případalo, že je Saskia nejzajímavější postava celého příběhu. I jako stalkerka mi byla sympatická.
Na můj vkus už tohle byla trochu moc červená knihovna. Ale dočetla jsem do konce, tak tedy tři.

24.10.2017 3 z 5

Na co Alice zapomněla Na co Alice zapomněla Liane Moriarty

Život je krásný, nevyzpytatelný a barevný, když ovšem nejsme nenávratně zpovykaní a máme kliku. Alice kliku měla. Jo jo, kdo by to od hodiny stepu čekal, že má takovou moc. :-)
Nepřeskakovala jsem, bavilo mě sledovat Alici a vývoj jejího příběhu. Občas jsem se vyloženě bavila jejími úvahami narušenými ztrátou paměti. Občas mi jí bylo líto.
Sama jsem musela přemýšlet, co všechno bych nevěděla já a kolik vzpomínek by navždy zmizelo, protože už by mi je neměl kdo připomínat.
Příjemná kniha, příběh mi dobře vyladil duši, trošku rozervanou četbou "Jasno, lepo, podstín, zhyna".

01.05.2017 4 z 5

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Jsou pravdy a tajemství, které mají zůstat navždy nevysloveny. Které jsou na nic, protože umějí jen rozmetat život na miliony kousků a jejich nositel má mít dost síly na to, aby mlčel. Co pak má, touto pravdou obdarovaný, člověk asi udělat? Cokoliv učiní, vždycky je to na úkor někoho jiného. A "pravda" v téhle knížce ta teda stojí za to, v porovnání s ní se všechno, i případná nevěra, zdá jako procházka růžovým sadem.
I když mi dlouho trvalo začíst se, po půlce jsem už nemohla přestat. Dobře vymyšlené, výborně napsané a vypointované. Epilog byl skvělou tečkou.

12.03.2017 4 z 5

Skvělý autorský nápad, dobře vystavený příběh. Bavila jsem se, zírala, přemýšlela a bylo mi líto, že je už konec.
Smrt byla bezvadný a zajímavý chlapík (i když v knize je titulována jako žena) a Martin dobrý parťák. A já, čtenář, jsem vůbec nedokázala odhadnout příští směr děje.
Takové knihy se čtou lehce a skoro samy. Autore, máš můj čtenářský obdiv. Tuto knihu určitě doporučuji pozornosti všech.
Problém je, co asi tak člověk může číst po takové knize, které má pořád plnou hlavu.

03.02.2017 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Bezva detektivka, napínavá, čtivá, neuhodla jsem kdo je hlavním padouchem a to mě vždycky baví víc.

09.12.2016 4 z 5

Dívka, již jsi tu zanechal Dívka, již jsi tu zanechal Jojo Moyes

Z téhle knížky mám dost rozporuplné pocity. Téma je skvělé a těžké. Příběh Sophie šel určitě mnohem líp rozpracovat, trochu to klouzalo po povrchu. Vlastně, to celé tak sklouzlo, místo aby se to zarylo, jako třeba Gerta Schnirch. Čímž nechci srovnávat děj, jen jeho hloubku. A fakt je, že i tahle kniha mě nutila se zamyslet nad spravedlností, kam až zajít, jak s nároky, tak se vším ostatním. Světí účel prostředky? Furt si myslím, že ne.
Trochu mi vadila dokonalá hlavní trpitelka Liv. Po letech vyleze z domova a hnedlinko narazí na báječného muže, který se vzdá všeho, a jejich cit je tak prudký, že i když nechtěji - musí. :-) :-) To je na mě trochu moc.

05.10.2016 3 z 5

Poslední dopis od tvé lásky Poslední dopis od tvé lásky Jojo Moyes

Jo, jo, za všechno musíme zaplatit. Příběh je toho důkazem.

24.08.2016 5 z 5

Až najdu klíč Až najdu klíč Alex Ahndoril (p)

Tak tohle není kniha, která by se mi líbila. Mám ambice dokoncovat,
takže jsem příběh dočetla.
Příběh neuvěřitelný, hlavní hrdinka taky. Celé takové... jako špatně padnoucí drahé šaty.

22.03.2024 2 z 5

Hlava plná strachu Hlava plná strachu Rob Ashman

Tak tenhle díl měl přesah do osobní roviny úvah. Celkem těžké téma, navrátilci z vojenských misí. Už jsem byla v patnácti ohromena Remarquem a dodnes myslím na to, jak těžké musí být vrátit se, když náš svět je skoro stejný a ti, kteří z něj vystoupili a prošli ohněm války, se zcela jiní vracejí zpět a ono to moc nejde. My s otevřenou náručí čekáme na ty naše stejné a oni se vracejí cizí...
Příběh je silný, drsný a má hodně zajímavý závěr. To cením.

14.03.2024 4 z 5

Jedno malé prasátko Jedno malé prasátko Rob Ashman

A je to tady, druhý díl lepší prvního. Autor ještě přitvrdil. Příběh už byl pro mě na hranici drsnosti, ale nepřekročil ji. Děj je napínavý, postavy neposlouchají a riskují své životy, prostě dobré drama pro čtenáře.
Osobní dějové linky jsou dobře napsané, celkem široce rozevřené, vztahy na oddělení taky, je tady prostor pro další vedlejší příběhy a to mě baví.

14.03.2024 4 z 5

E-maily Coco Pinchardovej E-maily Coco Pinchardovej Robert Bryndza

Zajímavý nápad napsat knihu formou emailů ve kterých Coco hodnotí svou životní situaci.
Bavila jsem se, to musím přiznat. Ač nejsem příznivec humorné literatury a literatury pro ženy také ne, tady jsem si dobře vybrala. Coco je pozoruhodná figura, manžel nanic, se synem starosti, s matkou taky, kariéra jak na houpačce a spíš padá dolů, naštěstí má kamarády, kteří jí věrně stojí po boku a kterým může psát "ty svoje emaily". :) Matka Coco je tedy dobrý "řízek". Úplně jsem tu sveřepou a tvrdohlavou paní viděla.
Sem tam Coco vzdáleně Bridget Jones připomínat může. Má předchozí věta nemá žádnou hodnotící relevanci. Je to jenom poznámka.
Pokud se chcete čtením trochu odreagovat a občas si vesele vzpomenout na své vlastní životní prohry, které se nakonec ukázaly býti spíš výhrami, můžu vám tuto knihu doporučit. Bude asi spíš pro holky, než pro kluky.

01.02.2024 4 z 5

Poslední na řadě Poslední na řadě Helen Fields

Zdlouhavé, místy zcela nevěrohodné. Byly chvíle, kdy se děj divně vlekl, a musela jsem se do čtení nutit. Prvky čarodějnictví byly prostě moc, tedy pro mě. Pomalu a vytrvale jsem se sunula k cíli, očekávala očekávané a ono ne. Konec je naprosto nečekaný a kniha konečně získala nějaké překvapení, škoda, že až na konci. Díky tomu, jedna hvězdička navíc.

25.12.2023 3 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

I Nimbus podruhé a ještě lepší než jsem myslela. Jen mi prostě schází Faraday, škoda. Taková původně "velká" postava a tak málo prostoru. Líbil se mi Lucifer - skvělý nápad.
Trochu žbrblám, protože jsem si děj představovala jinak, ale v podstatě mě to hodně bavilo. To že zloduch se svými nohsledy je ještě horší, než si myslíme, je v knize rozhodně víc zábavné než v životě.
Trvalka mě zklamala, protože si neumím představit, co mě asi tak čeká ve třetím díle, když...

25.09.2023 4 z 5

Pacient Pacient Sebastian Fitzek

Jsem na tom stejně jako čtenář "evilunicorn". První rande s autorem a asi i poslední. Neverohodny motanec bez logiky, šokující násilí, všechno jsou to takové plovoucí písky.
Škoda, na knížku jsem se těšila a největším překvapením pro mě zůstává zjištění, co všechno autorovi u čtenářů prošlo.

09.07.2023 2 z 5

Noční klub. Díl první Noční klub. Díl první Jiří Kulhánek

Skvělý.
Lítám ve svých čtenářských zájmech od zdi ke zdi - Harro a Libertas, Čekání na kocoura a Noční klub, v tomto pořadí. :)
Noční klub mě po delší době vrátil k panu Kulhánkovi a byla to jízda, tedy ta čtenářská. Frčela jsem po cestách příběhu, který napsal a bavila jsem se náramně. Komentář čtenáře "pif69" mi mluví z duše. Navíc můžu přidat jen to, že naprosto nechápu, svůj nadšený zájem, sice nechápu, ale i tak si dopřávám druhý díl. :)
Jo a dodatek: hodně moc se mi líbil kocour, bylo mi ho líto, škoda, že neměl víc prostoru, byl skvělý šelmič.

27.06.2023 4 z 5