JezinkaJ JezinkaJ komentáře u knih

Děkuji, sestřičko... Děkuji, sestřičko... Hana Marie Körnerová (p)

Ani bych neřekla, že jde o volné pokračování. Je to standardní pokračování.
Na mě už to bylo moc.
Ač je kniha čtivá, nic, mi nepřinesla. Krom překlenutí jedné noci a nespavosti.
Sylvie je tak zoufale kladná postava, že je to nuda. Mladá, krásná, pevná v názorech, dobrá sestřička, ohleduplna ke kolegyním, laskavá k nemocným a skoro všichni blízcí, včetně rodičů, ji házejí klacky pod nohy. Ze všeho vyjde s čistým štítem, bez jediného zakolisani, ve jménu nehynouci lásky vše vydrží a tak dál, nechci zapadnout do spoilerů. Pouze ta svatozář ji chybí.
Ke čtení to mohu doporučit snad jen milovníkům edice Harlequin.
Bohužel.

14.02.2021 2 z 5

Prosím vás, sestřičko Prosím vás, sestřičko Hana Marie Körnerová (p)

Četla jsem kvůli Výzvě, neb jsem bohužel Chirurga neuváženě přečetla loni. :)
Kniha je čtivá, to musím uznat. Prostředí nemocnice je pro čtenáře vždycky atraktivní. Bohužel je to lehce za mou hranicí literatury pro ženy. První díl, ještě budiž.. :)

14.02.2021 3 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Obávám se, že lepší knihu už letos nepřečtu.
Těžko můžu říct, že se mi to líbilo, když je život hrdinů tak těžký, štěstí tak prchavé a životní omyly většinou tragické. Přesto jsem nemohla přestat číst a je mi líto, že už je kniha za mnou. Moc se těším na další díl.
Neměnila bych se životem kohokoliv v příběhu ani za nic. Někdy se mi úplně sviralo srdce. Tolik zmarnenych naději. Těžce nesu, když dlouholetá snaha vyjde nazmar jen z rozmaru osudu. Přesto hrdinové čelí všemu a jdou dál. Jakmile někdo zakolisá, dostane naloženo dvojnásob.

Před pár lety mě nadchla Follettova trilogie Století. Šikmý kostel Karin Lednické mu, zasazen do českých reálií, směle konkuruje.
Jsem nadšená a dávám pomyslných deset ⭐.
Knizku doporučuji všem, kteří mají rádi velké, vrstevnaté, rodinné romány.

13.02.2021 5 z 5

První hrob napravo První hrob napravo Darynda Jones

Jedna z nejdivnějších knih, kterou jsem kdy četla.
Souhlasím s Tervou, že milostné scény Daryndě fakt nejdou. Vtipný mi to připadalo jen do konce první třetiny. Škoda, Reyes je bezesporu zajímavá a všehoschopná figura, mohl by předvádět jinačí kousky než jen sex v představách hlavní hrdinky. Doufám, že časem na to přijde i Darynda a my si počteme ještě líp. Reyes by byl skvělým partnerem i protivníkem. Jsem zvědavá, kam se to vyvine.
Co se mi ale moc líbilo, je komunikace s mrtvými. Vidět je a číst jejich vtipné poznámky, bylo zábavné a táhlo mě to ve čtení dál. Pro mě originální nápad a hlavně kvůli duchům budu ve zdolávání série pokračovat. Kybicové a rádci za zády a všude kolem se Daryndě většinou dost hodí a ještě jsou jí ku pomoci.
... a přitom nemám duchařinu vůbec ráda. :-) Občas člověk vystoupí ze zajetých kolejí a občas je za to dost rád.
Jo jo, sarkasmus a černý humor to je moje.

08.02.2021 3 z 5

Letní smrt Letní smrt Mons Kallentoft

Druhý díl série.
V prvním díle strašná zima a ve druhém zase ukrutné vedro. Trochu mě rozčilovalo oboje. Těším se na podzimní a jarní díl. Od stolu to vidím na povodňové deště. :-)
Příběh se mírně vylepšil, ale pořád ještě mě postava Malin a jeji osobní příběh baví víc než její vyšetřování. To co se mi v prvním díle líbilo, promluvy mrtvých, mně tady vadilo. Divný. Možná opakování znamená lehkou ztrátu originality. I tak to ale stačí na to, abych vzala do ruky další díl. A uvidíme, ne? (doufám, že se Malin citově příblíží svému "příteli na sex" a naopak a ne že ji ho někdo zavraždí)

20.01.2021 4 z 5

Zimní oběť Zimní oběť Mons Kallentoft

První díl poměrně rozsáhlé série o Malin Forsové.
Musím říct, že oceňuji originální způsob promluvy oběti. Ozvláštňovalo mi to čtení. Postava Malin mi je určtiě sympatická, jsem rozhodnutá dočíst sérii celou, ale nevím, jestli se mi to podaří. Malin mě totiž bavila mnohem víc než krimi příběh. Ten se mi sám o sobě zdál trochu slabší. Z tohohle důvodu neumím odhadnout, jak daleko se dostanu. Popis strašlivé zimy mě, vzhledem k lednu, trochu rozčiloval, i když jsem knížku četla pěkně v teple.
Pokračuji druhým dílem. Vidím to na tři a půl hvězdičky, vzhledem k tomu, že doufám ve vylepšení, dávám čtyři. Doufám, že nepůjde o "marné naděje".

20.01.2021 4 z 5

Dvanáct vánočních schůzek Dvanáct vánočních schůzek Jenny Bayliss

Jako vánoční román bezva. Na Bridget to teda nemá, ale tu fakt nemůžu číst pořád dokola.
Taky jsem přemýšlela nad dvanácti partnery a uzavřela jsem si to asi tak, že číst o schůzce s nepohlednym, nepřitažlivým mužem, by se četlo hůř, tak proč. :) Rande s pohledným chlapikem je přece vždycky lepší.
Další plus byly všechny pečene dezerty. Ooo jak ráda jsem si o nich četla. Zábavnější, než kdyby hlavní hrdinka byla účetní. :)
Romantické klišé na mě bylo místy až moc, ale ne tak, abych knížku odložila. Vždycky se do toho nějak přimotaly koláčky, lanýžky a bylo to zas dobrý.
Převážně čtení pro holky, takže čtenářky, pokud se chcete vlídně pobavit a nečekáte hluboký román, počtěte si.
Jednou za čas, jako relax, proč ne... Nemůžu u všech knížek brečet, že jo.
Jo a moc se mi líbily britské reálie.

18.01.2021 4 z 5

Deník Bridget Jonesové Deník Bridget Jonesové Helen Fielding

Zábavné i po sté, pro mě zřejmě i po stopadesáté.
Ta pravá knížka na čtení o vánočních svátcích, když zrovna nejste úplně štěstím bez sebe. Relax, ujištění, že každý má těžší dny a že nikdy nevíme, za jakým rohem na nás číhá štěstí. Jen je třeba vydržet, jít a očekávat ho s otevřenou myslí. Podle této knihy se zdá, že když jste dost dobří, můžete se i zmýlit a vybrat si blbě a štěstí na vás stejně chvíli počká. Osobně bych tomu moc nevěřila, ale čte se to prima. Za optimismus, kterým na mě kniha dýchá až funí, nemohu dát méně než pět. A uznávám, že je to čistě osobní a velmi subjektivní hodnocení. Pro Bridget mám prostě slabost! Ona je tak trochu jako já.

29.12.2020 5 z 5

Zmizení Stephanie Mailerové Zmizení Stephanie Mailerové Joël Dicker

Quebert - nadšení. Baltimorští - nadšení.
Zmizení Stephanie Mailer: množství postav, skákání v ději, dvě základní časové roviny, nic z toho mi nevadilo. Líbilo se mi běhat sem a tam, a pod autorovou taktovkou, se nechat stovky stránek, vodit za nos. Dokonce stále, i teď, oceňuji obtížnost při psaní. Pořád se mi to líbilo. Tak trochu čtete knížku o celém městečku, s celým městečkem uvnitř.
ALE pár stran před koncem se ta úžasná stavba tak nějak sesype a očekávání, která jsem do čtení vkládala, se nenaplní. Čí je to chyba?
Sečteno a podtrženo: kniha se mi líbila, konec stál zaprd. (můj názor) A na další autorovo dílo se těším. Rozhodně ho nezavrhnu.

24.12.2020 3 z 5

Hedvábí Hedvábí Alessandro Baricco

Okouzlující příběh a naprosto se ztotožňuji s komentářem "marvarid", že na tohle pět nestačí. Pro mě zcela mimořádná kniha na kterou nikdy nezapomenu.
Bylo mi hodně líto, když jsem ji přečetla, protože na tak mimořádný milostný příběh, který není červenou knihovnou, člověk narazí jen párkrát za život.

07.12.2020 5 z 5

Dokonalé ticho Dokonalé ticho Helen Fields

Všechny čtyři knihy této série jsem přečetla v pořadí a za sebou. Moc se mi líbily a teď nezbývá než čekat na další díl.
Baví mě vztahy mezi hlavními postavami, jejich střety, vývoj. Dává to prostor k mnoha možným posunům a doufám, že si, my spokojení čtenáři, ještě počteme.
Knižka je čtivá, stejně jako její sestry v sérii. Také jsem se nenudila jako většina ostatních, kteří to zde, ve svých komentářích, potvrzují. Už aby byla "pětka".
Hlavní příběh je drsný. Vždy si u čtení přeju, mít to štěstí a nepotkat se s podobným šílencem.

07.12.2020 4 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Škoda, že čtu o trochu rychleji, než pan Bryndza píše. :)

Série s Kate se mi líbí. Není výkvět ctností, bojuje se sebou, má propady, starosti a osobní život ve výkyvech, jako většina nás ostatních. Jde víc o detektivní román, než o detektivku a to mám v poslední době ráda. Temné zlo, které obcházelo kolem přehrady se, podle mého názoru, autorovi podařilo dobře vystihnout. Četla jsem ráda, bavilo mě to, nenudila jsem se. Sedí mi autorův styl psaní i vyprávění. Těším se na další díly. Resp. na cokoliv dalšího od stejného autora.
Kurz potápění, pro jistotu, na chvíli odložím.
A hurá na Zmizení Stephanie Mailerové. Kdyby byl název na 21 písmen, počkala bych měsíc, ale není. :-)

07.12.2020 5 z 5

Po pohřbu Po pohřbu Agatha Christie

Jsem nadšená. Agatha mě zklamat nemůže.
Venkovská sídla, zchudlá šlechta, staré vášně, sem tam vraždička, děj se pomalu odvíjí a vy si to všechno užíváte. Jako vždycky a nikdy se mi to neomrzí.
Paní Agatha je moje oblíbená autorka už desítky let. Naprosto náhodou jsem si objevila v patnácti v knihovně rodičů, když jsem byla nemocná a došla četba. A od té doby je moje top a to včetně Vlastního životopisu, který doporučuji k přečtení.

23.11.2020 5 z 5

Dokonalá smrt Dokonalá smrt Helen Fields

Standardní čtivá krimi se sympatickými hlavními postavami.
Osobně mi k srdci víc přirostl druhý díl, ale ani tady nelituju času a výběru. Stejně se hned pouštím do čtvrtého kousku. Lively začíná být má oblíbená postava. Trochu rebel, trochu žbrblal, ale když jde do tuhého... :) A to jeho věčné remcání nepostradá vtip.
Hlavní padouch je nebezpečný, chytrý a dost psychopat na to, aby dokázal vymyslet neuvěřitelné činy a proměnil je ve zločiny. Hlavně nenápadně. Musíme být ostražití, to mi z toho jasně vyplývá. :)

20.10.2020 4 z 5

Dokonalá kořist Dokonalá kořist Helen Fields

Jen tak dál.
Za mě lepší než první díl. Postavy a jejich vztahy se vyvíjejí a tohle mě na sériích vždycky baví.
K tomu dobrá promyšlená zápletka, která je dost komplikovaná na to, aby dokázala čtenáře, třeba mě, udržet v napětí. Bavilo mě si číst. A rovnou pokračuji na třetí díl.
PS. Moc se mi líbil Ben a zápletka kolem něj.

03.10.2020 4 z 5

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

Ano ano, tohle by celkem šlo (na rozdíl od Smrtící bílé).
On (inspektor Callanach) je krasavec se zraněnou duší, nemluví s ním ani vlastní maminka. :-)
Ona (Ava) je fatální žena, která mu jediná rozumí. Tedy v prvním díle. Karty rozdány a já jen doufám, že to nesklouzne do klišé. (a bojím se že jo)
Zločiny jsou mimořádně hnusné, míra násilí a krutosti je pro mě úplně na hraně a lehce za mou představivostí. Kniha je přesto čtivá, děj má spád a hlavní padouch je silný nepřítel. Na čtení pro zábavu, karanténu a relax ji asi mohu doporučit.
Vždycky mě baví číst sledovat vývoj postav, a to i v detektivce. Musím říct, že má oblíbená dvojice Hjorth a Rosenfeldt si úroveň vztahů drží. U ostatních to většinou sklouzne do příliš jednoduchých vzorců, které mě nudí. Asi by autoři detektivek neměli příliš vstupovat do vod milostných příběhů.
Postava Luca Callanacha je docela zajímavá i sympatická. Nabízí se tak víc možných osobních dějových linek a na ty se docela těším. Přečtu si i další díly a uvidí se, jak to nakonec bude. Jestli Cormoran Strike nebude mít následovníka. :-)
Mix Francouze a Skota mi přijde zábavný a jeho vztah ke zdraví a životnímu stylu příkladný. Pozoruhodné, jak se téma životního stylu dostává i do krimi příběhů. Kdo se přejídá, tloustne a nesportuje, je zde po zásluze potrestán. I když vtipkuju, ve skutečnosti to docela oceňuju.
Hvězdičky oscilují mezi třemi a čtyřmi. Za Francouze, který dbá na své zdraví - čtyři. :-)

24.09.2020 4 z 5

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Blaho v rozervané duši nadšeného čtenáře.
Pro mě skvělý, uvěřitelný román. Roční výsek života jedné skoropadesátnice, která čelí odchodu manžela a následné osamělosti. Mám pro ni velké pochopení. Je těžké obstát sám před sebou i před světem. Je těžké být sám a přesto mít radost ze života, bavit se, jít dál.
Pane Hájíčku, vy ale skvěle dokážete napsat román s hlavní hrdinkou. Asi máte pochopení a empatii pro ženské duše.
(párkrát jsem při čtení brečela dojetím)
Takhle má totiž, podle mého názoru, vypadat literatura pro ženy!
PS. Citáty z literatury jsou skvělé!

10.09.2020 5 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Jezkovo voci, co jsem to zase přečetla?
Trpěla jsem už od svatební hostiny. Ona se vdává, protože rodiče tu svatbu zaplatili, a je hodná dívka a tak trpí a trpí (chudák novomanzel) a on se na ni dívá, jak se vdává za jiného a trpí a trpí. Oba dospělí, svéprávní a chovají se jako kreteni. Bože můj, Harry ti šel, milá Joanne, mnohem líp.
Detektivka, která balancuje mezi červenou knihovnou a krimi. Dá se to přečíst, ale jen když jste zarytci, kteří většinou dokončí, co začnou a nebo příznivci románů pro ženy. Příběh sám mi přišel zdlouhavý, nudný, málo nosný pro takový rozsah. Konec neuvěřitelně překombinovaný.
Doporučit ji k přečtení bohužel nemůžu. A moje srdce okoralé s tím nemá nic společného, fakt ne.

09.09.2020 1 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Nimbus je víc o Nimbovi. Jeho myšlenky a úvahy jsou zajímavé, oslovující, alespoň mě. Děj už mě tak nevtáhl jako u Smrtky, ale v konečném důsledku to asi bylo jedno. Závěr dramatický byl a vychází z něj víc možností pro pokračování. Prima.
Možný spoiler: Goddard se mi líbí, je fajn, že je to takový nebezpečný hajzlík. Alespoň je proti komu bojovat - ztělesňuje koncentrované zlo.
Třetí díl si určitě přečtu taky. I když je to stále ta podivná kategorii "Pro děti a mládež." Což jsem, naštěstí pro mě, objevila až po přečtení Smrtky.

19.08.2020 4 z 5

Slunečnice Slunečnice Simon Wiesenthal

Vina, trest, odpuštění. Bože, jak jsem ráda, že nemusím být vystavená takovéhle konfrontaci. Že si řeším jen ty svoje nevinné viny. Co já vím, jak bych se zachovala. Strašná doba, strašné zážitky. Máme se tak skvěle. A je dobře, to vědět.
I tak se mi ale chce brečet. Strašná doba. Obecně vůbec nelze pochopit, jak se tohle mohlo stát. Jak se lidé mohli takhle chovat k jiným lidem. Proč???

Jsem tak ráda, že jsme ušli kus cesty jinam.

24.07.2020 5 z 5