Slunečnice

Podtitul: Vyprávění o vině a odpuštění Vzpomínky "lovce nacistů" na svá věznění v koncentračním táboře, v nichž se autor též zamýšlí nad otázkou, zda a jak viníky potrestat. Otřesné autorovo vyprávění vlastních prožitků z nacistických koncentračních táborů si klade otázku, zda nacistickým zločincům odpustit, nebo je potrestat. Následuje deset názorů deseti evropských politiků, duchovních a spisovatelů na problém viny a odpuštění a překladatelčin doslov...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/24181/slunecnice-24181.jpg 4.819
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, H+H (H&H)

Sonnenblume

Kniha Slunečnice

Azmodan

Velmi pěkný příběh a následná úvaha o vině a odpuštění.
U knihy "Vypravěčka" autorky J. Picoult jsem napsal, že by se měla stát povinou školní četbou. U této knihy to plati dvojnásob. Rozvíjí myšlení, uvažování a etické vnímání každého jedince. Nadčasovost knihy není jen v předkládaném tématu a následné (možné) debatě, ale i v tématech, tak aktuálních v každé době (nesnášenlivost, odosobnění, konformismus kdy lidé radši nevidí než aby si znepříjemnili svou denní rutinu, nerozpoznávání skutečných hodnot atd).
Nemohu se zbavit hořkého pocitu z toho, že lidé svých činu litují jen v kontextu doby a okolností, ne v kontextu svých morálních a etických zásad (vždyť i mladý "esesman" svých činů litoval až na smrtelné postely, kdo ví, jak by se ke všemu stavěl v situaci, kdy by se po válce za mámou vrátil do Stuttgartu nebo kdyby Němci dokonce válku vyhráli!)
A to je asi největší poselství celé knihy. Upřímná lítost nad činy, které člověk spáchal a morální otázka, na kterou si každý musí odpovědět individuálně sám: co se odpustit ještě dá a co už ne.

loudomar
22.03.2018

Jedinečná kniha Simona Wiesenthala, která vás donutí se zamyslet nejen nad hrůzami druhé světové války. Sice kraťoučký, ale velmi hodnotný a emotivní příběh. Na rozkvetlé slunečnice už asi nikdy nebudu hledět stejně.

Salonka
28.08.2017

Úplne náhodná, spontánna a neplánovaná kúpa v antikvariáte. Knižka vyzerala skvele, aj vydanie sa mi zapáčilo na prvý pohľad (H&H Vyšehradská, 2005). Nuž a kto by nepoznal meno Simon Wiesenthal. Podtitul diela Slunečnice – Vyprávění o vině a odpuštění – trefne vyjadruje podstatu tejto geniálnej knihy. Ja som šťastná, že som ju objavila. Považujem ju za mimoriadne vhodnú pre každého, aj tých, čo vyslovene neradi čítajú o WWII, nacistoch alebo holokauste. Skutočne vrele odporúčam na zamyslenie sa a zodpovedanie si otázky, ktorá sa na základe autorovej vlastnej skúsenosti priamo ponúka. Wiesenthal detailne popisuje, čo zažil, vysvetľuje svoj postoj a konanie, rozvíja svoje myšlienky ... tiež dopĺňa reakcie a odpovede známych i neznámych ľudí rôzneho postavenia a rôznych osudov, ktorým svoju otázku o vine a odpustení položil. Kľúčové je však to, že sa pýta svojich čitateľov. Necháva na nás, ako odpovieme, ako sa rozhodneme, čo považujeme za správne, či jeho konanie schválime alebo mu budeme zazlievať ... no a výzva, skúsme si predstaviť, čo by sme urobili my.
Odpovede plus ich zdôvodnenia (tiež vyhranenosť a stálosť) nám veľa vypovedajú o každom respondentovi (nuž a predovšetkým o nás samých, ktorí vychádzame z minulosti, patríme do súčasnosti a tvoríme budúcnosť).

Monty
12.01.2015

Opravdu velice zajímavá úvaha nad vinou a odpuštěním. Budu nad tím asi ještě hodně dlouho přemýšlet.

holokaust druhá světová válka (1939-1945) Židé válečné zločiny

Simon Wiesenthal