Jeronym Jeronym komentáře u knih

Střet králů 1 Střet králů 1 George R. R. Martin

Králů přibylo. K bitvě se schyluje ve všech koutech Sedmi království, i mimo ně. Dokonce snad za Zdí.
Kniha je neskutečně nabitá dějem, těžké se řádně vyjádřit v jednom komentáři.
Žeru to!

02.08.2019 5 z 5

Hra o trůny 2 Hra o trůny 2 George R. R. Martin

Chaos v postavách nahradil chaos v bitvách. Přesto mám pocit, že mi nic neuniklo.
Krutost vygradovala, kniha zas o něco potemněla a děj dostal větší spád a stal se ještě více nepředvídatelný.
Jsem rád, že příběh čtu - nachází se v něm mnoho mouder a občas mi přijde, že naráží na dnešní vládnutí.
O něco napínavější než první část, ostatní knihy tedy musí jít zatím stranou. Jde se dál!

25.07.2019 5 z 5

Hra o trůny 1 Hra o trůny 1 George R. R. Martin

Úspěšně jsem se vyhýbal masovému šílenství ze seriálu, s plánem přečíst si první část prvního dílu, abych alespoň věděl, jak autor píše...
Po dlouhé době mě nějaká kniha (a tedy nejspíš celá knížní série) opravdu chytla. Je to pěkně napsané a hlavně nezvykle napínavé a chytlavé. Martin děj zbytečně neprotahuje, ani neochuzuje. Sedne mi to. Děj je krásně nepředvídatelný, klaním se před jeho fantazií (či tajnou bránou do světa Sedmi království).
Asi jako většina, ze začátku jsem se ztrácel v množství postav, ale předpokládám, že to tak má být.
Takže, seriál netřeba, mám svůj vlastní.

25.07.2019 5 z 5

Most světla Most světla LaUna Huffines

Na mě už trochu více pokročilá duchovní četba.
Přesto nabízí spoustu meditačních pomůcek a velice užitečných vizualizací.
Něco v knize je velmi moudré a cítím v tom pravdu, v něčem bývám skeptický, přesto raději budu žít ve světle.

25.07.2019 3 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Začátek pěkný, s takovým tím kouzelným dobrodružným podáním kapitána Van Tocha. Od té doby, co začly v knize figurovat výstřižky o historii mloků to nabralo na vážnosti a mě to začlo trochu nudit.
Nicméně je to dílo velice nadčasové a to i pro současnost. Vidí v tom i dnes někdo alegorii?

21.05.2019 4 z 5

Muži pod ochranou Muži pod ochranou Robert Merle

Chvílemi celkem napínavé čtení. A někdy zas vtipné.
Hezky napsáno, řadím mezi takovou tu pěknou klasiku.
Opravdu by silné ženy u moci byly taky tak zlé?

21.05.2019 4 z 5

Jak žít a vyhnout se syndromu vyhoření Jak žít a vyhnout se syndromu vyhoření Radkin Honzák

O panu doktoru jsem se dozvěděl ve videu ze semináře o psychosomatice. Už tím, že se o toto téma zajímá, má mé sympatie. Přednáší s vtipem, pozitivním naladěním a má něco odžito, tak jsem se rozhodl od něj nějaký text přečíst.
Nejsem ani doktor, ani jeptiška ale holt tedy se mnou ten název nějak rezonoval. Svět je opravdu plný stresu a v zájmu zdraví stojí za to ubrat páru a zaměřit se na důležitější věci v životě.
Trošku mi v knize chybí nějaká návaznost nebo struktura, přesto se dobře čte a v pozadí jako kdyby si člověk sám odpovídal na nějaké otázky. Jak psychlogické... a nejen to - od ostatních lekařů "vědců" se autor zajímá i o duchovní stránku.

27.03.2019 4 z 5

Tráva Tráva Phil Sparrowhawk

Dle názvu a obálky bych očekával jiné čtení, ale byl jsem mile překvapen.
Z jedné strany životopisná kniha o hamižnosti, z druhé příběh, který cupuje běžné představy o každodenním životě. Změna identity? Každou chvíli v jiné části světa v nejluxusnějším hotelu? Horetní sumy peněz za pár hodin strachu? Kniha také naráží na náš fungující systém - nelegální obchod s drogami versus třeba politika, dotace.
Celé okořeněné humorem a proložené zajímavými náhodami.
Jsem rád, že jsem si mohl okrajově prožít Sparrowhawkovo život bez agentů DEA v patách. Vliv Ameriky je celkem zarážející...

27.03.2019 4 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Uf. Právě jsem to dočetl a mám v krku knedlík a střeva se mi kroutí, jak kdyby mi je prolejzaly mouční červy.
A to jsem se dostal ke knize náhodou, v domnění, že jde o nějaký hororový příběh s kapkou dětské naivity.
Vyjádřil bych to stručně pocity, ač se jich střídalo více. Nechutně idylická rodinka, romantika, kamenitá půda mužského srdce, jiný úhel pohledu na smrt, vážně se to bude dít?, údiv, znechucení, hnus, strach (kort když vám v nejmystičtější chvíli začně problíkávat žárovka), nezvratnost, smutek.
Je to pro mě velice rozporuplné dílo. Po dlouhé době jsem se bouřlivě začetl, že šly všechny ostatní činnosti mimo mě. Jako kdyby mě ovládal Oz Veuiký a Stuašuivý. Napsaný je to fakt dobře (sláva moderní době a možnosti pustit si audio narážky, pro lepší vcítění). Jenže okolí moc nepotěší, když se zmíníte o smrti, myšlenkách, co vás někde v mozku nahlodávají.
A to je právě ono, kniha je prostě moc negativní. Nechci nic takového číst. Sorry, Kingu.
Snad jsem došel alespoň k nějaké nové uvědomělé myšlence.
...někdy přijde na večeři a někdy kousne člověka do p*dele...

20.03.2019 4 z 5

Učení dona Juana Učení dona Juana Carlos Castaneda

Carlos potká indiánského drogového strejdu a ten mu poskytne nějaká ta kouzla. Z jedné strany mince. Z té druhé... zamysleli jste se někdy nad tím, že je jiná skutečnost, než ta běžná, každodenní?
Trošku mi nesedí rádoby vědecký závěr, ale sám netuším, jaký měl být účel knihy. Autorův život neznám. Něco by snad zvládl popsat i lépe.
Tak či tak, každý si stejně musíme najít svou vlastní cestu za poznáním a v knize je dost podstatných mouder.

19.03.2019 4 z 5

Jak sbalit ženu 2.0 Jak sbalit ženu 2.0 Tomáš Baránek

Jako momentálně svobodný a ještě k tomu zvědavý člověk, jsem se přeci jen rozhodl knihu přečíst. Sám autor radí, že z muže nemá být cítit zoufalství a kniha dostane takový název a o obálce se ani zmiňovat nebudu. Začtěte se pak třeba v MHD...
Přesto překvapila. Není jen o tom, co při sbližování s opačným pohlavím dělat, říkat (a to i někdy vysvětleno skoro až vědecky s diagramy), ale je to celkem i psychologické dílo a to já můžu. Obsahuje i kapitolu pro ženy, což krásně podtrhuje, že kniha není určena jen pro nadržené mužské bestie. Účel knihy je tedy velice různorodý.
Nemohu se ale zbavit dojmu, že to celé jde proti přirozenosti. Já zůstanu já.
Některé myšlenky si přesto vezmu k srdci. Například, že muž by měl překonávat strach. A že když se člověk podívá na oslovení cizí ženy jako na situaci, kdy v nejhorším případě pobaví trapností sám sebe, je to vlastně docela sranda... I při čtení jsem se nejednou upřímně zasmál.

10.03.2019 4 z 5

Zenová hůl Zenová hůl Thomas Cleary

Příjemné duchovní čtení s ponaučením. Některé příběhy dají více, některé méně. Není-li to autosugesce, možná mě to zas někam posunulo.

09.03.2019 4 z 5

Vybrané kapitoly z psychologie Vybrané kapitoly z psychologie Marie Vacínová

Srozumitelně napsané pro laika, jako jsem já. Takový odrazový můstek, rozšířil jsem si znalosti. Nevím, pro koho měla být kniha původně určena, ale na mě tam bylo až moc pedagogické psychologie, vzhledem k celkovému obsahu.

09.03.2019 4 z 5

Když jsem o námětu slyšel, zvědavě jsem se na povídku dlouho těšil. Až se ke mně dostala. Ne že bych byl líný čtenář, ale kvalitní krátké příběhy mám rád. Čekal bych více zapeklitý příběh, přesto i tak ve mně zanechával zvláštní pocitové stopy. Je tak zvláštně jednoduchý, až váhám, zda má hlubší myšlenku. Příjemné čtení zhltnuté za okamžik.

08.03.2019 5 z 5

Poslední z bohů Poslední z bohů Rick Riordan

Ani poslední díl nezklamal.
Divil jsem se, jak přišla závěrečná bitva brzy a obával jsem se natahování děje, což nakonec nepřišlo. Svižné, akční, až do konce. Musel jsem knihu dočíst na úkor spánku.
Jsem rád za vlastní obrazotvornost, přesto mě mrzí, jak filmy odflákli... Tak do které série se pustím příště? Hlasuji pro severskou mytologii. :)

07.03.2019 5 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Byl jsem skeptický - české sci-fi. Nakonec mě to ale velice mile překvapilo.
Násilné postapokalyptické putování po České republice, se svižným dějem a spoustou přestřelek, kdy mají postavy až nadliský um. No ale to se hodí, protože já tam byl s nima! A ani mi nevadila absence jejich bližšího popisu.
A vzniklá situace až nechutně možná.
Nechť je toto série odkládaná ne z nezájmu, ale šetření příjemného čtiva.

04.03.2019 5 z 5

Převážně neškodná Převážně neškodná Douglas Adams

"Stopař" není jen pětidílná trilogie. Je to filozofický pohled na vesmír nebo snad dokonce náboženství?
Pátý díl jsem si dlouho schovával s hřejivým pocitem, že mě čeká ještě nepoznaný kus děje. Když ho ke mně tuhle ve 3 hodiny ráno přivedla neodmítnutelná vesmírná nepravděpodobnost, měl jsem obavy se do něj pustit, protože už jsem byl jaksi mimo děj.
Příklad: Kam se poděla Arthurovo milá? Pořád o ní v tomto díle není řeč... pak se dozvím, že prostě jen tak zmizela. Ano, to se ve vesmíru děje. A spoustu dalších záludností, že ani nedokážu popsat - kdo jste četl alespoň jeden díl, jistě chápete. Nic není nemožné a všechno je možné.
Prostě a jednoduše - do celého Adamsova vesmíru zabloudilo i multidimenzionální cestování a já pak tápu a nemohu přijít na to, jak ho to celé mohlo napadnout.
A jestli konec knihy znamená, opravdu co znamená.
Naštěstí žijeme, takže... NEPROPADEJTE PANICE!

19.01.2019 5 z 5

Náklaďáky Volvo Náklaďáky Volvo Erlend Loe

Velice oceňuji (já jako čtenář) Loeho styl vyjádřování. Chápu, že v tom někdo může vidět pouze prostě a jednoduše napsanou knihu, ale v tom já právě vidím osobitost, která mi sedne.
Zároveň i příběh, který může působit prostě a jednoduše, mě celkem zaujal. Je originální, má hloubku, opět ukázkově kritizuje společnost.
Do toho všeho vyjádření spektra lidství, od hulení trávy, po skauting, přes výrobu nákladních automobilů...
Oceňuji, že kniha není jen pouhý text, ale obsahuje i ilustrace.
Fuck you, I won't do what you tell me.

16.01.2019 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Chtěl jsem přijít na to, proč tolik lidí Nesba žere. Nestalo se.
Takový průměrný detektivní příběh, kdy během čtení podezíráte snad všechny postavy. Což možná čtenáře tohoto žánru uspokojí, já očekával ale víc.
Dalo se to číst, občas byl ale děj (záměrně?) zmatečný. Uvítal jsem informace o Austrálii, tamní kultuře, včetně místních mystických příběhů. Snad jim mohu věřit.
Také se objevily zajímavé zvraty. Jenže... A teď možná přijde malý !SPOILER!... Takže to jsou všechno dobří policisté, Harry snad i špička v oboru. Rozhodne se vyslat svoji milovanou jako návnadu sériovému vrahovi. Všechno je totálně posichrované, 3 auta v ulicích, odposlouchávací zařízení, policajt ve skříni... Ale nikoho nenapadne dohlédnout na ní po cestě z práce na místo setkání s vrahem? Vážně?!
To já nějak nemůžu překousnout.

09.01.2019 3 z 5

Kompletní průvodce půstem Kompletní průvodce půstem Jimmy Moore

Když už nic jiného, vím teď, že půst není sprosté slovo. Rád ho zkusím, ale nebudu nic lámat přes koleno. Kdo ví, třeba dám i víc dní.
Také teď budu vědět, že když pocítím hlad, nemusí to hned znamenat opravdu hlad. A že moje tělo nestrádá - naopak se čistí. Přeprogramovává.
Zaujaly mě zmínky nízkosacharidové (popř. paleo) diety v průběhu celé knihy a už v samotném úvodu. Tu já uznávám, vím jaké příznivé účinky na mě má. Proložit to byť jen pár hodinovým půstem mi připadá jako další úroveň.
Tyhle a mnoho dalších poznatků si zaslouží 5 hvězd.
Jen se nemusel text tak často opakovat a pro necukrovkáře i přes důležitost tam mohlo být o něco méně zmíněk obezita - inzulín - cukrovka 2. typu. Nebo byl záměr nacpat to lidem do hlavy?
A jako úplný začátečník bych uvítal přesnější vysvětlení jednotlivých stupňů půstu (jen o vodě, s kávou a vývarem, zeleninové a ovocné šťávy...) a jejich účinnost. Také by se hodilo přesnější doporučení doplňování chybějících látek při dlouhodobém půstu. Jaký multivitamín? Co ten fosfor? Hořčík? Kolik soli? Jiné látky? Na druhou stranu to dává individuální svobodu. Tak jde se experimentovat...

26.12.2018 5 z 5