jefff jefff komentáře u knih

Mráz Mráz Bernard Minier

Dlouho mi trvalo, než se mi příběh začal líbit a bavit. Nesedělo mi způsob vyprávění, přišlo mi to kostrbaté, postavy nezajímavé, ale někdy od poloviny se to začalo lámat. Na Keplera ani Nesboa to zatím rozhodně nemá, ale první díly obou autorů také nebyly top. Asi dám sérii ještě šanci. Každopádně konec byl napínavý a docela zdařilý a Servaz je vcelku sympaticky vyšetřovatel. Navíc kulisy hor byly moc fajn.

Poslouchal jsem to jako audioknihu, která byla ale provedena odfláknutě. Horší střih a režii jsem zatím neslyšel. Přednes pana Žáka byl ale v pohodě.

02.05.2024 4 z 5

Posedlá Posedlá Lynn Beach (p)

Je to paperback, oddychovka, nic co by se bralo extra vážně. S tím je potřeba knihu číst. Být mi v době čtení šestnáct, byla by to bomba. Dobrá práce s atmosférou, děj plyne svižně a příběh je fajn. Občas zabolí kostrbatost vývoje a celá řada klišé, ale o tom tahle edice je. Fajn čtení na léto na pláž pro pobavení.

01.05.2024 3 z 5

Sen Ockerwee Sen Ockerwee George R. R. Martin

Dlouho jsem zvažoval, zda je kniha na plný počet, ale spíš jsou to čtyři a půl. A to kvůli několika desítkám stran navíc přibližně v půli knihy, kdy šlo příběh trochu seškrtat, aby děj plynul lépe a finále mohlo mít ještě větší náboj. Přesto jde o jednu z nejlepších upírských knih, kterou jsem kdy četl. Skvělé postavy, nápady, a především půvabné lokace Mississippi a parníků. Když jsem knihu dočetl, bylo mi to líto. I to je důkaz, že kniha stála za to.

01.05.2024 4 z 5

V zajetí divočiny V zajetí divočiny Ulf Kvensler

V zajetí divočiny mě nalákalo především lokacemi, ve kterých se odehrává. Trek Kungsleden jsem před nedávnem absolvoval a prošel si i část parku Sarek a názvy mnoha míst mi byly známé. I proto pro mě příběh měl silnější přesah. Jedná se o poměrně přímočarý, jednoduchý thriller, který je ale napsaný svižně a napínavě. A závěr byl docela překvapivý. V rámci žánru solidní práce.

14.04.2024 4 z 5

Ukradené životy Ukradené životy Patricia Gibney

Po čtyřech letech pauzy jsem se pustil do druhého dílu a upřímně to není špatné. Gibney je dobrá spisovatelka, která umí řemeslo. Dobře pracuje s postavami, příběhem, gradací a umí napínat. Samotný příběh je takový slabší a občas jsou v něm pochybná chování postav. Především hlavní hrdinka Lottie je mi vlastně nesympatická a to je největší minus a důvod mé velké proluky mezi oběma díly. Tak zase někdy Lottie.

02.04.2024 4 z 5

Crota Crota Owl Goingback

Jedná se o hodně oddychový hororový příběh s prvky mystiky. Má to docela spád, zajímavou zápletku a dobře napsané postavy. Film by to byl super.

20.03.2024 4 z 5

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Po skvělém Společenstvu se vysoká laťka udržela, byť třeba bitva o Helmův žleb byla tou nejslabší částí celé knihy. Ohromně plastický svět Středozemě, mozaika různorodých postav a výborně vypracované dialogy jsou hlavními tahouny knihy mistra Tolkiena. Je to krásná kniha s moc pěknými ilustracemi Alana Leeho.

08.03.2024 5 z 5

Muž s unavenýma očima Muž s unavenýma očima Martin Goffa

Docela fajnová moderně napsaná detektivka, které ale nechybí sympatické pomrkávání po staré krimi škole (policajt ve výslužbě, kterému to nedá, opijí se, zná šedou zónu atd.). Příběh docela ujde. Drsný, ale uvěřitelný. Před časem jsem četl novější autorovu knihu Sekta a tahle byla o dost lepší.

16.02.2024 4 z 5

Geraldova hra Geraldova hra Stephen King

Podobně nepříjemný psycho-thriller jako byla Misery. V první půlce jsem si říkal, proč mám tohle sakra číst. Ale s postupujícími stránkami to smysl dávat začalo. Pravdou je, že občas jsem se nachytal, že některé odstavce přeskakuju. Témata se opakovala a některé stavy snění nebyly až tak záživné. Některé zase byly drásavé (viď ťatíčku....). Každopádně konec mě překvapil a i když mi zprvu neseděl do konceptu, vlastně to byl povedený konec. Geraldova hra není nejlepší King ani jeden z nejlepších, ale své kvality kniha má. Komu se líbila Misery, ocení i boj Geraldovi manželky.

10.02.2024 4 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Nádherně vyprávěný příběh, velké dobrodružství, které neomrzí ani po letech. Nedozírnost fantazie Tolkiena a propracovanost jeho světa je dle mého stále nepřekonaná.

05.02.2024 5 z 5

Zloději tváří Zloději tváří A. M. Shine

Zloději tváří jsou pro mě velice rozporuplným dílem. Začnu negativy. Shine (případně překladatel) nemá zatím úplně vypsaný styl a je to hrozně znát. Z opravdu zajímavého a originálního námětu nedokázal vytřískat zhola nic. Klaustrofobický horor s prvky sci-fi a psycho-thrilleru? Zní to skvěle? A rozhodně mohlo a mělo být!

Jenže první část je vrstvením divných nelogičností, nedotažeností, které hrozně bijí do očí a spisovatel si s nimi ulehčil práci na úkor kraitivity. Na druhé straně je druhá část opravdu hodně napínavá a finále je na poměry žánru (kde to pravidelně zhatí veškeré dosavadní snažení autora) skvěle zvládnuté.

Moc se mi osobně neosvědčilo střídaní pohledů jednotlivých postav a tím i střídaní kapitol podle postav v knize. Opakovaně mě tento způsob vyprávění neoslovil a sice to je berlička pro autora, ale na úkor (opět) kreativity. Postavy lze vrstevnatě vykreslit i jinak. Právě hloubka postav, na kterých je celá kniha založena, není ideální a i ke konci působí plošeji, než by bylo žádané.

26.01.2024 3 z 5

Po stopách zločinů Po stopách zločinů * antologie

Zaujala mě vyvedená obálka i seznam docela atraktivních jmen českých autorů. Překvapivě mě zaujali většinou ti méně známí a naopak ti protřelí zklamali. Nejvíce pak Mornštajnová, která nabídla veskrze průměrnou detektivku s nepřekvapivou pointou. Neff si pak zkusil vraždu ala Agatha Christie, ale celé to bylo strašně šroubovité a vlastně nudné a vůbec mě nezaujal Marek Epstein se svou divně psanou Krví. Naopak skvěle budovaný příběh nabídla Řeznice Jakuba Katalpy. Trpková zase dobrou psychologickou hru. Napětí zafungovalo v povídce Davida Urbana s lehce úsměvným koncem. Zkušenou autorskou ruku nabídl Goffa, jehož dialogová hra mě bavila skoro nejvíce. Kateřina Surmanová pak potvrdila svůj talent ve výborně napsané a vypointované povídce Ctitel.

Celkově slušná sbírka, kde se minimálně k pěti, šesti povídkám moc rád vrátím.

16.01.2024 3 z 5

Purpurové řeky Purpurové řeky Jean Christophe Grangé

Před lety jsem viděl film, ale mnoho jsem si nepamatoval. Musím říct, že kniha mě uchvátila. Jde o promyšlený, napínavý a výborně napsaný thriller se skvělými vyšetřovateli a mozaikou postav. Prakticky jde o učebnici, jak správně psát tenhle žánr. Jsem zvědavý na další díly.

07.01.2024 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Trvalo to, ale konečně jsem se ke knižnímu Kamenu mudrců dostal. A jsem docela potěšen. Napsané je to svižně, mile a celkem pohodlně se doklopýtáte poutavému finále. Alespoň tento díl je spíš určen pro mladší čtenáře, je to znát na jednoduchém slohu i na přímé dějové lince bez odboček. Ale neurazí. Přes Vánoce fajn čtivo.

27.12.2023 4 z 5

Wyrm - Tajemství Morrisonovy farmy Wyrm - Tajemství Morrisonovy farmy Wolfgang Hohlbein

Překvapivý klenot hororového žánru, kdy čtenář s napjatým dechem odkrývá společně s Joffreym Coppelstonem tajemství jedné farmy a malého městečka. Je to nápadité, originální a vlastně i děsivé. Navíc je to skvěle napsáno a děj je vyloženě strhující až do poslední stránky. Pecka ke které se určitě vrátím.

19.12.2023 5 z 5

Město v mlze Město v mlze Jaroslav Konáš

Jardu Konáše mám jako hudebního publicistu rád. Jeho beletristické já jsem ale neznal a debut Dominika mě minul. Krásná obálka od Arga mě ale nalákala spolu se zajímavou anotací. Příběh byl opravdu zajímavý, v lecčem mi připomněl Šepot z lesa od Surmanové. Bohužel v tomhle souboji Město v mlze prohrává. Surmanová si uměla lépe pohrát s postavami, které byli plastičtější a psychologicky uvěřitelnější. Tady trochu klouzali po povrchu. Konec příběhu je takový divoký, ale asi mi vyloženě nevadil. Docela mi seděl i hlavní hrdina s nepříliš hrdinským chováním. Co mi nakonec vadilo nejvíce, je absence kapitol. Ony mají svůj smysl a ani Konáš to nezvrátí. Hezky by příběh provzdušnily.

13.12.2023 3 z 5

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

Krásná obálka, zajímavá anotace, lákadlo obvyklé kvality japonských autorů. Coby se mohlo pokazit? Všechno. Příběh je přes dobrý nápad hrozně nezáživně zpracovaný, skoro až odbytý. Po první části jsem knihu odložil, neboť je to slohově a nápadem podprůměrná kniha.

08.12.2023 1 z 5

Nadranc Nadranc Dean Koontz

Má první kniha od Koontze a hned velké nadšení. Dlouho jsem se jeho dílům vyhýbal - většinou proto, že mě tématem nezaujaly. Ale Nadranc působilo lákavě. Navíc po přečtení se mé očekávání naplnily. Je to přímočarý thrillerový road trip, který by klidně mohl být i delší. Psychologií a stylem mi to připomnělo Kinga, jen bez všeho toho balastu kolem - jen ta drásavá dřeň. Výborně napsané po všech stránkách. Prosím o dalšího Koontze.

07.12.2023 5 z 5

1793: Vlk a dráb 1793: Vlk a dráb Niklas Natt och Dag

Já se přidám k těm nespokojenějším čtenářům. Asi jsem čekal více. Zaprvé mě samotný příběh vůbec nezaujal a ani nebavil a od půlky jsem ztrácel pozornost. Navíc příběhová rozstříštěnost jednotlivých linek rozkládá spád. Navíc přehnaná snaha šokovat explicitním jazykem mi taky nebyla po chuti. Někdy to sedne, tady vůbec. Další díly nepřidám.

30.11.2023 2 z 5

Advent Advent Gunnar Gunnarsson

Útlá novela, ze které křičí sváteční atmosféra, byť ne v tom nám známém slova smyslu. Je to velký příběh, který se možná nedá docenit při samotném čtení, ale zpětně rozhodně.

29.11.2023 4 z 5