Jaruš7 Jaruš7 komentáře u knih

Pod povrchem Pod povrchem Jo Spain

Na současnost mnohoznačný rozsah politických špinavostí.
Čtivost zaručena, citlivá témata provázaná do skvělé detektivky ve vyšších vrstvách politických špiček.
Je zarážející jak politická garnitura dovede být po volbách zrádná vůči voličům kdekoli na zemi.

Citace:"... štěstí se neskrývá ve věcech, po kterých člověk touží, ale ve vděčnosti za ty, které už má. ...měli jeden druhého. Měli rodinu, přátele a plnohodnotné životy. "

Poutavá četba.

13.03.2023 5 z 5

Pomsta Pomsta Monika Alžběta Svobodová

Od pohádek k románu, vliv je znatelný.

10.03.2023 3 z 5

Boží mlýny Boží mlýny Pavel Hrdlička

Příjemná četba.
Dobro a pořádek má nezadatelné právo na existenci v královském městě Pražském.
Neboť daně se tak snáze vybírají a král i lid je spokojený.
Jenže škodná se vždycky najde a vychytralost to zkouší zas a znova.

Citace:" Co tě to napadlo, magistře, prodávat pozůstalost toho vraha jako nějaké svaté relikvie? Ty jako představený biřiců jsi téměř úřední osoba."
" No jo, ale jsem téměř mizerně placenej! A hlavně - když můžou na tržišti prodávat zuby svatý Apolény, proč bych nemohl já prodávat zaručeně pravý ostatky po tom podrazníku J.? Když jsem z něj nic nevyrazil, dokud byl živej, tak jsem se teď trochu zahojil. To bys, podrychtářskej, nevěřil, kolik bab v tu jeho svatost věří."

Škoda, přeškoda, tak alespoň Dík do nebe.

08.03.2023 5 z 5

Nevíš dne, nevíš hodiny Nevíš dne, nevíš hodiny Dominik Dán

Dva případy co zase stály za pozornost.
Problémy, za kterými nestojí surová zášť, vyhrotí situace do zatrpklosti a hořké dani z blbosti, jenž směřuje ke křížku.
Realita v ohňostroji pravděpodobnosti skutečného dramatu.
Pracovní režim důsledně striktní, ale bez slovních bodyčků by parta nebyla ta Dánovská.
Samozřejmě čtivost zaručena a předvídavost si prohraje s vašim egem, to autor umí, dát trumf nakonec.

Citát co mi líbil pro rozjitřenou duši :"Co si nepamatuješ, to se nestalo."

06.03.2023 5 z 5

Kód růže Kód růže Kate Quinn

Díky Googlu jsem si četbu nadstandardně užila.
Knihu řadím do skupiny "romány faktů".
Elita Churchillových "zlatých husí, co snáší zlatá vejce, ale nekejhají", byla s Enigmou jeho přísně tajnou zbraní.
Osudy postav poznamenané přísahou měly neviditelný cejch tajných hrdinů.

Bonus - princ Philip.
Dobové fotografie a závěrečný epilog mají vypovídající hodnotu celé knihy.

Poutavá četba v tíživých dobách války.

27.02.2023 5 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Audiokniha celá skvělá.
Thriller jak se patří.
Autorka dokáže přesvědčivě pracovat s ženskou pravdomluvností, jenž je jaksi antiproduktivní vůči sebezáchovnosti. Prozradit vše a bláhově napravovat nepatřičnosti uvádí do chaosu řešení, kde se nabalují neblahé předpoklady ženské logiky spolu s čistým svědomím, jenž tvoří působivé napětí.

Bezvadnost.

26.02.2023 5 z 5

Klubko zmijí Klubko zmijí Dominik Dán

Tentokrát uhlazené, snad pro závažnost situace

Jako na dlani se jeví pěkná skrumáž na politické scéně v "Našem městě".
Bylo, nebylo, vždy to má blízko k reálu, a tak je fajn si to ozřejmit.

Citace : Akce se rozjela, pivo teklo proudem, chlapi se bavili. Všechno probíhalo hladce, až dokud nepřišla druhá část party - to už nebyli chlapi, stěží kluci, a všichni oblečení stejně jako dospěláci: černé kožené bundy pomalované reklamou na státní elektrárenskou společnost - dva blesky vedle sebe - ....

" V pořádku, tak jak k vám můžu pomoct, pane M.."

Návnada na konec, jako z mafiscény.
Superčtivo.

20.02.2023 5 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Prokletí profese.
Poutavost v napětí i přes přeteklý pohár e-praktik nepolevuje, ale navíc graduje.
Odvaha k odhalení sebedestrukce, jako nový směr - překvapit, funguje perfektně, ve všech rovinách, v knize i u čtenářů.
Audiokniha jako driják.

18.02.2023 4 z 5

Aristokratka pod palbou lásky Aristokratka pod palbou lásky Evžen Boček

Z gruntu akční tlak s cílem "vabank" bez váhavosti s vizí "konečné"?
Bavila jsem se, a to je pro dnešní dobu to "léčivé", co nechá zapomenout na kardinální nelad v hlavách pohlavárů.
Všichni na Kostce mají starosti buď finanční, zdravotní a v nebývale mediálně nakažlivé i milostné.

Citace:"M.ovšem "trestnou" výpravu do butiků na Manhattanu odmítla. Prohlásila, že ji tam nikdo nedostane "ani za zlaté prase". Zdůvodnila to tím, že nemíní hrát roli "ocasu", který vlaje za ženskou verzí filmu Blbý a blbější. Kromě toho nechtěla vybírat svatební šaty pro "odkvetou a vyzobanou slunečnici"."

Vskutku podařený díl.
S humorem jsme přímo virtuózní, ale ten u některých hlav zdravý selský rozum ne a ne probudit.
Doporučuji.

16.02.2023 5 z 5

V hradbách V hradbách Felix Téver (p)

Jako cenný dárek si ji hodnotím, neboť jde o dobové vyprávění z časů minulých.
Život v pravdě tak, jak se žil.
K tradici rodiny, majetku, postavení a úcty patřily vždy psané i nepsané zákonitosti. Překlenout okovy protivenství dokáže jen silná vůle a odvaha ke změně.

Citace:" ...kumšt má jiná pravidla a jiný čas. (Umělecké pojetí řemesla- zdobné kovotepectví). Že se to takhle ve světě nikdy nedělo, povídáš, a přece muselo se dít, kdepak by si to jinak lidský mozek mohl vymyslit ! -
Nebylo by muzikantů, kdyby ptáci v lese nezpívali a voda nehučela a vítr nesvištěl a hrom neburácel, nebylo by malířů, kdyby nebylo denního světla, sluneční záře, barev země i oblohy, a nebylo by spisovatelů, kdyby nebylo lidských citů, náruživostí a myšlenek."

"Věřit znamená nevědět, co jistě vím, tomu není nutno věřit. Bernard Bolzano snaží se však ve své Athanasii důmyslně, aby dokázal nesmrtelnost duše, dával svým žákům otázku:" Věříte v Boha?" Odpověděl-li žák " věřím" řekl mu:"Jděte, propadl jste!" V průběhu svých přednášek objasňoval jsoucnost Boha, žák měl odpověděti:" Nevěřím, jsem o jsoucnosti Boží přesvědčen."

Mám podobný obrázek z titulní strany z těch starých časů.
Je na něm koňský povoz plný slámy s pobíhajícím psem a kočím s bičem před vjezdem k Prašné bráně v Praze.
Nostalgie starých časů.

Pro libozvučné repliky se k dílu budu vracet. Zanechal stopu a to se cení.

Cval rytířských koní Cval rytířských koní Ludmila Vaňková

Sága, velkolepý počin odevzdat pokolení historii slavného období našeho národa.
Až nebývale pečlivě, barvitě a detailně zpracovaný projekt, jenž uchvátí svou provnímanou citovostí do lidských charakterů postav osobností v dané skutečné době.

Nejslavnější osobnost našeho národa má pro své obdivovatele kouzlo a jeho aureolou touto cestou jí autorka prozařuje.

Audiokniha skvělá celá.

Tři vteřiny Tři vteřiny Anders Roslund

Superčtivo, trpělivost se vyplatí.
3 Vteřiny - doba gradující adrenalinové napětí, a to do neuvěřitelného rozhořčení z nezdařené akce.
Thriller jak se patří.
Citace :" Málem se rozeřval žízní, jazyk ve vyschlých ústech marně pátral po slinách, ale neodvážil se napít, protože měl strach z nevolnosti a z toho, aby obsah žaludku nevyzvrátil.
Věděl, že nic takového se nesmí stát, musí to vydržet, jinak se může rozloučit se životem."
"Vyšachování současných dealerů (ve vězení) zvládnu za tři dny."
"Chci vědět, jak to provedeš."
"S tulipány a poezií."

Vonná jemná machrovina s nápady beroucí dech.

Autorská dvojice, dnes už neúplná, sbírající domácí i zahraniční ceny je přesvědčivá i v těch krkolomným nápadech.

Na další trojky - minuty a hodiny se fakt těším.

06.02.2023 5 z 5

Klášterem obchází ďábel Klášterem obchází ďábel Jan Bauer

Audiokniha, fajný poslech.
Bez stop se to neobejde, a tak ďábelská šlépěj musí mít znak nelidský.
Děsit vraždami klášter má svůj účel, i podsvětí Města Pražského si nenechá ujít příležitost k nadějným vyhlídkám ze své profese.
Hezky, česky, dramaticky.

03.02.2023 4 z 5

Hrad mrtvých Hrad mrtvých Jan Bauer

Pro dnes "Hrad mrtvých"( nadějí).
Víc preciznosti by bylo žádoucí, tak jako v životě, jenž má být bohatý na očekávání, i přes těžkosti v daných mezích by měl být příběh poučením a skutečný život bez obav z budoucna.

Únosy a intriky za mamonem, ne vždy je v jednoduchosti síla.
Audiokniha.

28.01.2023 3 z 5

Plavba do nenávratna Plavba do nenávratna František Niedl

Superčtivo.
Fajnůstka, pro vylepšení českého ega v této hysterické, předvolební době.

Kdysi jsem si myslela, že plavba na takové výletní lodi musí být úžasná. Teď si to už tak moc nemyslím.
Stačí četba a obrazotvornost vykrystalizuje ve spíš koncentrované obavy.

Citace;" ...po tom všem, co jsme prožili na této lodi. Ubytuji se tam a dám se trošku do pořádku. Jsem rozvedený člověk, nemusím nikam chvátat."
"A vašemu zaměstnavateli to nebude vadit?"
"Ten to ještě schytá. To on mě vyštval na tuhle dovolenou, prý kvůli mé vyhořelosti. Dokonce mi tu dovolenou zaplatil. Už i AR se při mém výslechu pozastavil nad tím, jak si můžu v mém postavení zaplatit skoro nejdražší třídu."

Dobrodružství, jenž se jen tak nevidí, takže další díl snad s příslibem zase poutavého příběhu v očekávání.
Autor patří do mých privilegovaných NEJ.

25.01.2023 5 z 5

Propast smrti Propast smrti Robert Bryndza

Audiokniha.
Případ v němž do tajemství "propasti smrti" má možnost nahlédnout jen vrah.
Anglie se shovívavostí k homo vztahům má ve své ostrovní výjimečnosti i svérázně záludné zločiny.
Takže jsme díky autorově znalosti opět v prostředí jenž se v české literatuře tak hojně nevyskytuje.

Jak to chodí, v čím se chodí a kam to dojde, když to zajde až k neschůdnosti.

Je to dráždivá výzva pro agenturu bez zakázek.
A tak kdo se moc ptá, někdy až moc se doví.

Autora si musím servírovat s přestávkami, přílišnost kazí osobitost v lecjakých směrech.
Čtivé.

25.01.2023 4 z 5

15 minus 15 minus Tomáš Zářecký

Síla těžkotonážní nálože.
15 na odpis v reality přežití.
Koncentrace všeho protivenství co příroda, život a psychika může extrahovat do souboje výzvy o vizi bohatství.

Citace:"Ne každého potkalo to štěstí zemřít rychle a bezbolestně ve spánku a ne z každého zbylo aspoň něco, co by se dalo pohřbít..."
" Pro něj už normální život neexistuje. Hra s ním provedla to, co válka s vojáky. Znovuzačlenění do společnosti po všech těch zvěrstvech, která zažil a spáchal, prostě již nebylo možné."

Memento pro vizi trosek přeživších z válečného běsnění.
Jak moc bude narušená psychika účastníků konfliktů aby si panující elita uvědomila, že za vývoj společnosti nese trestně právní zodpovědnost - VINU.

Závěr měl literární excelentní kalkul.
Superčtivo - další živý thriller.

22.01.2023 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Audiokniha - dotek rodinného tabu.
Z objevů rodinných tajemství se čas, jenž má mít léčivou sílu, znovu vrací a síla argumentů vysvětlení pro tehdejší činy znovu ožívá.
Síla pověr a bludů zakořeněná v myslích má uhrančivou moc.
Strasti a problémy, láska a zášť se prolínají v poutavém příběhu ozdobeném přírodními scenériemi.

Hezký poslech.

18.01.2023 4 z 5

Hostující profesoři Hostující profesoři David Lodge

Audiokniha - náplast na současnost, ze které je mi nanic, slušně a korektně řečeno.
Univerzitní profesoři anglické literatury si vymění působiště.
Nejen pracoviště i nové svody do té doby zapovídané.
S pocitem osvobození jejich život nabývá na dramatičnosti a vrženi do událostí se jim osudy podivuhodně propletou.

Citace:"Takže jsem na palubě se stopadesáti černými pasažéry, které čeká zákeřná smrt."

Jako perličky byly hry na literární hádanky mezi studenty a profesory.
"Uveď známou literární klasiku, kterou jsi ale nečetl a kolik protihráčů jí četlo, tak tolik dostáváš mínusových bodů. Vítězí neznalec - jako hlupák.

Pohledem byly časy byly.

16.01.2023 4 z 5

Žhavý hrob Žhavý hrob Yrsa Sigurðardóttir

Celkem zdařilý spletenec dávných zločinů a msty.
Sopečné erupce a jejich laviny zahalí zločiny jen někdy.
Jistota není nikdy jistá.

Jako vždy autorka příběh obohatila nezvyklým prostředím
a pestrou charakteristikou postav.

Poutavé čtení.

14.01.2023 4 z 5