jaroiva jaroiva komentáře u knih

Musicophilia Musicophilia Oliver Sacks

Opět zajímavé poznatky, ale čtení ubíjející. Strašně dlouho mi trvalo to přelouskat. Takže teď už vím (po přečtení 2 jeho knih), že O. Sacks je pro mě špatně čitelný, a i přes zajímavá témata, která popisuje, se už do dalších jeho knih pouštět nebudu.

19.12.2023 3 z 5

Zmizelá Šumava Zmizelá Šumava Emil Kintzl

Dýchá atmosférou. Příběhy jsou tak nějak, jak který... Ale příjemně se to poslouchalo v podání P. Štěpánka.

19.12.2023 4 z 5

Vetřelec Vetřelec Kristýna Trpková

Taky se vám někdy stává, že jste rádi, že je to "jen" kniha?
Pak si řeknu, že "ne, takhle to nebylo, bylo to jinak", a uzpůsobím si děj k obrazu svému, ve svém filmu v hlavě si přepíšu to, co se mi nelíbí, podle svého.
První, co mě napadlo při čtení rozuzlení, je provinění proti přikázání pátera Knoxe ... Ale budiž, i když si tím autorka ulehčila práci, to bych nechala tak.
Avšak mám tu takové asi dvě zásadnější věci, které se v mé intrpretaci přečteného nestaly, heč!
Jinak bych tuto knihu těžce nesla.
Za mě trochu horší než Vesnice, ale pořád skvělé, lepší než Stvůra.
Autorku s radostí ukládám do "oblíbených" a určitě si od ní přečtu něco dalšího.

18.12.2023 4 z 5

Temný karneval Temný karneval Ray Bradbury (p)

Sbírka spíš Halloweenská než předvánoční, ale to jsem nějak nestihla.
Opravdu, mnohem víc než delší Bradburyho knihy, se mi líbí jeho povídky. Ne, že by v této sbírce byly všechny tak skvělé, ale většina mě bavila. Určitě nadprůměr mezi povídkovými knihami, které mi většinou vyjdou na průměrné 3*.
Takže dál se budu u autora už pouštět jen do povídek. Narozdíl od jeho románů se mi líbí.

17.12.2023 4 z 5

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

Druhý díl se mi líbí mnohem víc než první, takže nelituji, že jsem koupila rovnou všechny tři díly.
Tady jsem některé pasáže celkem těžce nesla.
Nemám slov, doporučuji a jdu si pustit třetí.

16.12.2023 5 z 5

S hlavou v oblacích: Vítězství nad gravitací S hlavou v oblacích: Vítězství nad gravitací Richard Dawkins

Vybrala jsem si podle obálky, zaujal mě ten balón. Nakonec to je ale víc biologie, než jsem zvyklá číst. Uznávám, že na obrázku jsou hojně zastoupeni i ptáci, ale nějak jsem se upnula k tomu balónu.
Od R. Dawkinse moje první kniha, takže jsem teprve teď zjistila, že je zoolog :D.
Ale tento neplánovaný výstup z mé komfortní zóny tentokrát dopadl dobře.
Bavilo mě to, a líbí se mi i obrázky. Tedy jsem spokojena a mohu i doporučit.

15.12.2023 4 z 5

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

Ale jo, dalo se to dobře poslouchat. Nějak jsem úplně nepochopila ten motiv, ale slušná detektivka. 3,5 hvězdičky tentokrát - vzhledem k mládí autorky - zaokrouhluji nahoru a věřím, že s dalšími díly bude série jen lepší a lepší.

15.12.2023 4 z 5

Orgie v chomoutu Orgie v chomoutu Carlton Mellick III

Typický Mellick. Ujetý a apokalyptický :D
Po Magořině, kterou jsem nedočetla, je tohle zase poměrně příjemná bizarro věc.
Řadím někam k Lidožroutům, Satanově dceři a Matriošce. Všechny tyto knihy nějak řeší tu nechuť k manželskému svazku. I Orgie v chomoutu opět napadá svátost manželskou :D.
A tentokrát se hrdina taky neubránil oženění. A problémy s manželstvím má skutečně dost netradiční.

Ale pořád pro mě zatím nejlepší Mellickovou knihou zůstává Dům na tekutých píscích.

14.12.2023 4 z 5

Snad ti nedělají starosti cizí názory Snad ti nedělají starosti cizí názory Richard P. Feynman

Dost zajímavý pohled na vědu, a "průšvihy" NASA a přístupu k vyšetřování havárie raketoplánu Challenger.
Už jsem četla různé knihy o kosmických katastrofách, ale tahle je svým pohledem skutečně unikátní. Je to můj první Feynman, ale určitě ne poslední.

14.12.2023 4 z 5

Hodiny Hodiny Ian McEwan

Dala bych tak 3,5 hvězdičky, ale ne 4.
Líbí se mi autoři, kteří mají každou knihu úplně jinou. Ráda pak sáhnu po další jejich knize i s tím rizikem, že narazím v té pestré bonboniéře na nějaký méně oblíbený bonbon.
U Iana McEwana jsem zvědavá na každou další knihu. A i když tato nebude patřit k mým oblíbeným, byly tu části, které se mi hodně líbily.
Bohužel se to začalo nějak nekontrolovatelně rozrůstat do šířky a s rostoucím počtem stránek se jaksi rozjela hlavní myšlenka. Nakonec to skončilo tak, že to na mě celkově působí jako rodinná sága o jednom členu rodiny.
Četla jsem od autora už prostě lepší. Asi se budu u něj dále soustředit spíš na kratší díla.

13.12.2023 3 z 5

Roky Roky Annie Ernaux

Nezaujalo, nehodnotím, dlouho jsem nevydržela poslouchat. Nic mi to neříkalo.

09.12.2023

Ve znamení Kon-Tiki Ve znamení Kon-Tiki Thor Heyerdahl

Velké překvapení. Myslela jsem, že mě bude bavit nějaké to "kolem", pak budu muset přetrpět nudné vyprávění kolem samotné plavby, a zbytek se uvidí.
Ale nakonec mě vůbec nejvíc bavila plavba. Určitě to nebylo jen moře, moře, voda, voda. Část na voru byla pro mě dočista meditační, ale také jsem si chvíli vzpomněla na horor Sacculina... Očekávaná nuda rozhodně nenastala.
Moc zajívamé vyprávění.

07.12.2023 4 z 5

Lovci lidí Lovci lidí Vladimír Dyk

Krom toho, že je mi blízké to brněnské prostředí, přesně vidím, kudy která linka jede, překvapil mě příjemný jazyk knihy.
Jinak ale patřím k těm nevrlým pasažérům, kteří se budou škaredě tvářit na revizora, že ho zase kontroluje. Ono, když se podaří, že vás kontroluje několikrát denně, tak holt nadšená nejsem.
Knížce se ale podařilo v mých očích tuhle podivnou profesi trochu polidštit, což se nepodařilo ani Jaroslavu Marvanovi jako revizorovi pražských dopravních podniků Gustavu Andělovi.

06.12.2023 5 z 5

Invaze Invaze Roman Bureš

Tak přemýšlím, že jestli mám výběr mezi tím skončit v pekle typu Inferia a nebo ráji typu plastového pekla, nechci nikam! Asi se raději rychle zas narodit nebo co.
Ani mi nepřipadalo, že to je tak tlustá kniha (elektronická ani tlustá není), až v poslední čtvrtině mě to už přestalo bavit a ztrácela jsem pozornost. Ale to je u mě normální u popisů bitev. Někdo si to asi užije i včetně toho.

06.12.2023 4 z 5

Soumrak dne Soumrak dne Kazuo Ishiguro

Čistá melancholie. Majordomus, který vzpomíná na staré dobré časy a jakoby mimochodem tak odhaluje bezútěšnost osudu sluhy, který dbá hlavně na "důstojnost". Ponuré. Výborně vykreslené.

04.12.2023 4 z 5

Ryby, které lezou na stromy Ryby, které lezou na stromy Sebastian Fitzek

Mám papírovou knihu, což nečtu často, a i od autora je tohle celkem netradiční - motivační "příručka". Ale líbí se mi, i když je určena vlastně pro jeho děti... čili další generaci, než jsem já.

03.12.2023 4 z 5

Emauzy Emauzy Alessandro Baricco

Tento příběh mě nijak neohromil, ale prostě se mi líbí, jak Baricco píše...
Těším se na další jeho knihu.

02.12.2023 4 z 5

Čáp nejni kondor Čáp nejni kondor Radůza (p)

Úplně mi ten styl neseděl. Ale jinak mám Radůzu ráda... Tak to bylo relativně příjemné zpestření.

02.12.2023 3 z 5

Blackout Blackout Marc Elsberg (p)

Hledám, jestli je to YA nebo pro děti, nebo kdo je cílová skupina.
Podle mého je to dobrý námět, je správné upozornit na rizika a závislost lidstva na elektřině. Co všechno nebude fungovat, pokud nebudeme mít záložní řešení.
Ale přesto se mi kniha nakonec moc nelíbí.
Je to moje první kniha od tohoto autora. Už v počátku jsem poznala, že je Rakušan. A jeho rakouský světonázor mi trochu vadil (úplně jsem viděla ty rakouské protesty proti Temelínu před lety). Na jedné straně dokážu pochopit rakouské stanovisko, ale na druhé straně na ně nejsem zvědavá, aby mi to někdo podsouval v beletrii.
Navíc je ta kniha psaná tak nějak naivně. Trochu jsem si vzpomněla na slabší kousky Dana Browna, ale ten píše aspoň napínavě. Tohle mě nechávalo poměrně chladnou, pokud nepočítám hlášku o neschopných operátorech call centra, kterou sice pronesla nesympatická knižní postava, ale stejně mě to uráželo (jakožto kdysi dávno operátora call centra).
Měla jsem v plánu přečíst i jeho další knihy, ale jestli je to všechno psané tímto stylem (jak chytrý Honza překonal všechny překážky a stal se králem), asi mě to už neláká.

01.12.2023 3 z 5

Pašerák Pašerák Miroslav Žamboch

Kupodivu se mi to i líbilo, ale ten konec je nějaký useknutý!
Nemám ráda vynucování si pozornosti tímto způsobem, aby si čtenář musel shánět další díl.

30.11.2023 4 z 5