jaroiva jaroiva komentáře u knih

Kouzelné pírko pro Gwendy Kouzelné pírko pro Gwendy Richard T. Chizmar

Tento díl byl takový docela o ničem. Trochu násilně nastavené pokračování, aby to jakože souviselo s prvním dílem. Není to nějaká katastrofa, ale žádná bomba.
Co mi ale vadilo v českém vydání, byl překlad. Ne, že by byl špatný, ale je nekonzistentí s prvním dílem, přeloženým I. Němečkem.
Je sice pravda, že první díl se v originále jmenuje Gwendy's Button Box - čili skříňka s tlačítky, jak překládá Dina Podzimková, ale když už to Ivan Němeček přeložil jako Kouzelnou skříňku a používá toto označení, je mi nepříjemný najednou ten skok na "skříňku s tlačítky".

31.01.2024 3 z 5

Leonard Cohen – Život, hudba a vykoupení Leonard Cohen – Život, hudba a vykoupení Liel Leibovitz

Nějak mi tu chybí ten životopis. Mělo mě varovat v úvodu, že celý životopis je jeho číslo zdravotního pojištění. Hmm. Prostě se mi tato kniha (audiokniha) nelíbí.

29.01.2024 2 z 5

Kouzelná skříňka pro Gwendy Kouzelná skříňka pro Gwendy Stephen King

Je to takový celkem i typický King stylu Nezbytné věci v nějaké light verzi. Na Kinga málo ukecané, takže bych řekla, že to napsal King a Chizmar mu to proškrtal :D.
Rychlovka na odpoledne. Jdu shánět další díl.

28.01.2024 4 z 5

Sobota Sobota Ian McEwan

S McEwanem nejde šlápnout vedle. Přesto ale jsou knížky, které se mi od něj líbí víc, a knížky, které míň. Tato je dost na přemýšlení, ale na můj vkus moc politických pasáží. A taky neurochirurgické podrobnosti mi připadaly zdlouhavé. Oceňuji, že to musel autor dobře nastudovat, věřím, že to má "správně", ale vlastně mě to nezajímalo.
Naopak, psychologie postav a jejich myšlenkové pochody jsou tradičně vykresleny výborně.
Vzhledem k době vzniku jsou i ty části, které se mi nelíbí, celkem pochopitelné. To ale nemění nic na tom, že bych je raději vypustila.

28.01.2024 3 z 5

Koniáš & Bakly - Mrtví muži Koniáš & Bakly - Mrtví muži Miroslav Žamboch

Koniáš mě baví (nebo dřív bavil), Bakly moc ne (spíš vůbec). Spojení těch dvou... hmm, spíš se to blíží k tomu Baklymu.

27.01.2024 3 z 5

Hegarty o kreativitě Hegarty o kreativitě John Hegarty

Krátká, ale úderná, inspirativní knížka. A jen tak mimochodem jako vedlejší efekt je opravdu i motivační :).

21.01.2024 4 z 5

Ty chladné oči Ty chladné oči Scarlett Wilková

Úplně mi nesedí styl psaní. Třeba věty, které opakují stejný slovní základ blízko sebe (např. Vlastně... vlastní jednoho koně...), nevzpomenu si teď na ty další příklady, ale bylo jich víc.
Místy jsem nepochopila nějaké skoky v čase/pohledu/ději, kdy mi chvíli trvalo se zas zorientovat.
Že je hrdinka vlastně antihrdinka, by mi ani tak nevadilo, ale celkově mě nějak ani nezajímalo, jak to s ní dopadne. Nosné téma je přitom hodně zajímavé. Ale takto mě nechávalo chladnou.
Při tom, jak vysoké je hodnocení knihy zde, bych asi čekala, že mě příběh bude víc zajímat.
Co ale oceňuji, je minimalistický počet postav, ve kterých se dobře orientovalo. Takže i když se dvě jmenují stejně, bylo jasno.
Ono je to vlastně celé takové trochu minimalistické až strohé vyprávění. Kdyby to měla být parádní vymazlená kniha, asi by to chtělo víc stránek.

20.01.2024 3 z 5

Faktor Omega Faktor Omega Steve Berry

Zatím druhá kniha tohoto autora, kterou jsem četla. A dost možná i poslední.
Zase mi to připomínalo takového slabšího Browna a zase to bylo na můj vkus překombinované. Čtivé, ale špatně uvěřitelné. A úplný konec mi připadá dočista nesmyslný. Když už se něco staletí podaří přes všechny peripetie utajit, proč to kvůli čtenářům vyžvanit zrovna nějakému hlavnímu hrdinovi? "Pravdu" mohl přece sdělit v nějakém doslovu nebo tak...

19.01.2024 3 z 5

Audrey Hepburnová a její zářivá hvězda Audrey Hepburnová a její zářivá hvězda Juliana Weinberg

Kniha je úžasná, stejně jako byla Audrey.
Jen mě občas zarazilo nějaké divné slovo v českém překladu, které podle mě nemělo úplně přesný význam v kontextu. Původně bych myslela, že je to chyba překladu, ale když jsem zjistila ročník překladatelky, přehodnotila jsem to a domnívám se, že jde spíš o vývoj jazyka a generační záležitost.
Od autorky si ale ráda přečtu něco dalšího.

16.01.2024 5 z 5

Mrknutí obrazovky Mrknutí obrazovky Terry Pratchett

Standardní povídková kniha. Některé povídky suprové, některé slabší. Obecně se mi víc líbily ty delší texty, než ty krátké blbinky. Takže hodnocení při zohlednění stránek, které se mi líbily a které ne, by bylo asi spíš 4*, ale neumím to přesně posoudit, takže takový standard, 3*.

14.01.2024 3 z 5

Národ Národ Terry Pratchett

Není to úplně typický Pratchett, jak ho znám. Začátek se mi moc nepozdával, ale postupně se už poznalo, že je to přece jen Pratchett.
Takové spíš trochu naivnější, se mi zdálo. Normálně bych řekla, že pro děti, ale není to úplně pro děti. Takový spíš neuchopitelný žánr.
Když se "divoši" setkají s "civilizovaným" člověkem...

14.01.2024 4 z 5

Tohle lidi hodně berou Tohle lidi hodně berou Pavel Tomeš

Splnilo očekávání. Typický P. Tomeš.
Věděla jsem, do čeho jdu a nejsem zklamaná... Některé kousky jsem (ať už chtěl nebo nechtěl) musela přečíst manželovi nahlas.

12.01.2024 4 z 5

Proč mi tohle nikdo neřekl dřív? Proč mi tohle nikdo neřekl dřív? Julie Smith

Kniha naplňuje název. Proč mi tohle někdo neřekl dřív?
Ano, je to pro ty mladší, kterým to má někdo říct teď, zatímco starší a pokročilejší čtenáři psychologických příruček už zde nenajdou nic nového.
Být mi o 20 let míň, tak budu asi nadšená. Takhle už je to pro mě jen opakování opakovaného. Takže doporučuji pro YA segment čtenářů.

12.01.2024 3 z 5

Stratená vec Stratená vec Shaun Tan

Opět dojemný příběh. <3
Opět musím doporučit.
Opět budu chtít asi vlastní výtisk.

11.01.2024 5 z 5

Einsteinovy hodiny a Poincarého mapy Einsteinovy hodiny a Poincarého mapy Peter Galison

Knihu jsem objevila díky ČV 2024, jinak bych na ni nepřišla.
Einstein tu figuruje spíš jen jako lákadlo v titulu, řekla bych.
Ale hodně mě zaujalo řešení synchronizace časů a jak na to.
Dnes, kdy už ani nepřemýšlíme, jak těžké někdy mohlo být sychronizovat hodiny mezi Amerikou a Evropou. V době, kdy zprávy napříč kontinenty putují ve velkém rychleji než telegraficky, už nás ani nenapadne, jak vůbec není automatické, že hodina má 60 minut, nultý poledník je zrovna v Greenwichi...
Tato kniha popisuje boje, které ustanovily tyto pro nás samozřejmé skutečnosti. A není to ani zas tak dávno...
Hodně zajímavá knížka.

10.01.2024 4 z 5

Stoikův průvodce pro každý den Stoikův průvodce pro každý den Ryan Holiday

Tuto knížku nejde číst. Ta se musí pročítat, a opakovaně. Takže jsem ji sice už prošla od září celou, opakovaně, ale stejně ji budu muset nechat pořád po ruce, a občas si dát kapitolku, dvě... nebo ideálně každý den jednu, jak by bylo určeno.
Ještě by to chtělo si dát nějakého toho Marca Aurelia. A nemyslím tím zrovna lvici.

08.01.2024 5 z 5

Kacířské nápady Kacířské nápady Petr Hudský

Aboslutně mi sedí autorův styl slovního humoru. Netlačí moc na pilu, vtípky jsou jen sem tam kořením v textu.
Pokud jde o povídky, moc ty krátké nemám ráda, nestačím se do nich ponořit a už je konec. A proto i v této sbírce se mi víc líbily ty delší. Asi nejvíc pak Mravenci a Kriminál. A pak téměř detektivní Sudičky.
Celkové ladění knihy se mi moc líbí. Všechny povídky si drží jednotný "světonázor".
Jo, sedí mi jak název sbírky, tak styl psaní. Takže, přestože se mi nelíbí všechny povídky, musím knihu doporučit.

07.01.2024 4 z 5

Po stezkách Po stezkách Raynor Winn

Mělo to cenu. Prožít, napsat i přečíst.

07.01.2024 4 z 5

Katyně Katyně Pavel Kohout

Bavilo mě to, nechápu tak docela relativně nižší hodnocení zde.
Je to sice absurdní, s postupujícím dějem čímdál absurdnější, což nemusí každému sedět, ale na druhou stranu zas jazykově vymazlené, s nápadem i vtipem. Situace ze života v totalitě jsou prostě jen uvedeny do trochu jiného - extrémnějšího kontextu.
Hlavní postava by na divadle neměla problém s naučením se textu, možná by bylo lepší, aby v tom ani nehrála, abychom - stejně jako v knize - mohli hádat, jak to má vlastně nastavené ona sama.
Za mě je toto "kvalitní literatura", i když je tu občas poněkud chlípnější kousek. Podle mého rozhodně stojí za přečtení nebo poslech.

06.01.2024 4 z 5

Den nula Den nula C. Robert Cargill

Připadá mi to trochu naivní, jakože YA literatura. Ale líbilo se mi to. A trochu jsem si vzpomněla na Plyšákokalypsu, která byla pro trochu starší čtenáře. :D

06.01.2024 5 z 5