Mrknutí obrazovky

Povídky sebrané v Mrknutí obrazovky sestávají z vpádů sekundárních světů do toho našeho. Spisovatel fantasy nechá zemřít svého barbarského hrdinu a najde ho na zápraží, protože se přece ‚sešel se svým stvořitelem‘. Smrt tancuje na diskotéce. První povídku, Kšeft v Hádu, Pratchett napsal, když mu bylo třináct. Vypráví o vpádu ďábla do inzerentova bytu. Odsýpá ale pěkně a má uspokojivě dobrý konec. Všechny jeho povídky mají uspokojivé konce. Obzvláště ta založená na opravdové události z roku 1973, kdy se poblíž Hollywoodu převrátila dodávka plná slepic, a ty se usadily v keři osázeném travnatém pásu uprostřed dálnice. Také mám ráda tu podivnou o zoufalých cestovatelích uvízlých ve světě tvořeným viktoriánskými vánočními pohlednicemi, obklopených sněhovými vločkami z pozlátka, obludnými červenkami a ‚strašidelným obdélníkovým otvorem‘. Pak tu najdete povídky o počítačích, třeba jednu z roku 1990, vyprávěnou přívětivým opravářem, nepříliš chytrým, ale dobrým s mašinami, pomocí kterých si lidé vytvářejí svoji vlastní realitu. (A zase má skvělý konec.) Následuje sbírka povídek ze Zeměplochy, včetně jedné delší a potměšilé o Bábi Zlopočasné a povedené verze národní hymny Ankh-Morporku… Z předmluvy A. S. Byattové...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/474659/big_mrknuti-obrazovky-N4v-474659.jpg 4.911
Literatura světová, Povídky, Fantasy

Vydáno: , Talpress

A Blink of the Screen, 2012

Kniha Mrknutí obrazovky

Jackjelly
09. listopadu

Po letech jsem si připomněl některé povídky z Divadla krutosti, u některých jsem zapomněl, jak byly skvělé. No a ty "nové" nejsou o nic horší.
Jednoduše je to Terry Pratchett. Kdo má rád jeho laskavý humor, nebude litovat. Zavře oči, přehlédne obálku a nalistuje ilustrace a bude si dávat pozor, co kde trousí za moudra.

"..., ale čarodějky jsou všeobecně velmi opatrné na to, co říkají. Nikdy si nemůžeme být dost jisti, co slova udělají, když se vám dostanou z doslechu."

petrarka72

Vesměs roztomilé. Anekdoty typu Řešení či Vložte medvídka byly zmíněny. Povídky typu Dýchejte laskavě krátkými, ostrými lapnutími, Nejhorší je srážka s blbcem v anglické frontě, Lepší vrabec v hrsti či Několik slov lorda Havelocka Vetinariho přímo volají po čtení nahlas pro pěti- až tisícihlavý dav. Některé další, jako poeovská Dvacet centů s obálkou a vánočním přáním, rytířská Bylo, nebylo... a bude? či filosofická Smrť a co přijde po něm, jsou nepochybně součástí AM virtuální čítanky, co se s mohutným "baf!" tu a tam vynoří z knihovny Neviditelné univerzity. A Poslední odměna, Moře a malé rybky včetně dodatku (který se už ale objevil jako součást jiného příběhu, tuším v Dámách a Pánech) a #IFDEFDEBUG + "VŠECHEN/SVĚT + "ČAS" - prostě ook!

DennisMoore

Divadlo krutosti nemám, a tak jsem po téhle sbírce, v níž je celé spolu s dalšími povídkami, skočil s rozběhem (a trochu přivřenýma očima, aby mě při doskoku neodradila ne zrovna fešácká obálka). A co jsem čekal, toho jsem se dočkal. Pořádné porce stoprocentní chytré legrace s nezaměnitelným rukopisem jednoho z nejlepších humoristů, jaký kdy psal. Snad jen jedna povídka se mi líbila o trochu méně než maximálně, a to poněkud zběsilé Horní křížení, které na mě valilo spoustu informací z úplně neznámého světa, o němž jsem sice nepochyboval, že v Pratchettově mozku dává dokonalý smysl, nicméně ten můj mozek bude k pochopení asi potřebovat ještě pár pokusů a pořádných šlofíků mezi nimi. Jinak ovšem nemám jedinou výhradu k nezeměplošské ani zeměplošské části, strašně se mi líbily ty úplně kratičké anekdoty typu Řešení, roztomilé hříčky jako Vložte medvídka a pak samozřejmě ten krásný příběh s Bábi Zlopočasnou, který je tak dojemný a kterému by tak slušelo, kdyby Pratchett neposlechl redaktora a nezkrátil ho o dodatek, který knihu uzavírá. Jestli máte chuť na 368 stránek radosti, Mrknutí obrazovky na vás pomrkává.

adevr

Prvni co jsem zjistil, že jsou v knize všechny povídky z Divadla krutosti. Ale ty tvoří cca. třetinu téhle knízky, a to nepočítám parádní barevné ilustrace. A ohledně obsahu... co jiného od siry Terryho čekat, než humor a velkou fantazii.

Boidil

Omlouvám se, ale ten grafický přebal je opravdu hrůzostrašný...