jaroiva jaroiva komentáře u knih

Madame Picasso Madame Picasso Anne Girard

Ono to je zase míň o Picassovi a víc o Evě, v této edici je to ale vlastnost, nikoli chyba.
Bohužel jsem si předem vyspoilerovala děj z životopisu na webu... Zlatý střed, ani špatné ani úchvatné dílo.

03.04.2024 3 z 5

Medúzy stárnou pozpátku: Dlouhověkost pohledem vědy Medúzy stárnou pozpátku: Dlouhověkost pohledem vědy Nicklas Brendborg

No jo, většinou víme, že máme sportovat a nepřežírat se. Ale líbí se mi i postoj autora v tom, že například prodloužení života řekněme o 2-3 roky za cenu celoživotního hladovění, nebude asi pro čtenáře tak lákavé. Kniha je psaná populárně naučnou formou, takže se člověk neztrácí v nějakých cizích termínech apod. Možná je to ale na úkor hloubky ponoření do jednotlivých témat.
Každopádně je stravitelnou formou podáno, jakým směrem se vyvíjí trendy výzkumu stárnutí a délky života zejména s ohledem na použitelnost principů, "vyzkoumaných" zvířaty a jinými organismy, u lidského druhu.
Líbí se mi tento styl podání informací, našla jsem si tu pro sebe i něco nového, takže mohu doporučit. Stojí za to se alespoň nad popsanými skutečnostmi zamyslet.
Genetiku neovlivníme, ale spousta toho ještě upravit půjde...

01.04.2024 4 z 5

Purpurová síť Purpurová síť Carmen Mola

Sice nakonec hodnotím kladně, ale ze začátku jsem myslela, že to vypnu a nedoposlechnu.
Opravdu je nutné do každého thrilleru cpát naturalistické brutální scény? Tohle dnešní čtenář požaduje?
Kvůli tomu knihu nemůžu doporučit.

28.03.2024 4 z 5

Dceřina kletba Dceřina kletba Tereza Bartošová

Pro mě hodně milé překvapení. Jsem vůči českým autorkám detektivek spíš nedůvěřivá. Navíc takhle relativně mladým...
Ale musím uznat, že tahle kniha mě dost bavila. Budu muset svůj předsudek vážně přehodnotit a svoje preference trochu poupravit.
Určitě to není poslední kniha, kterou jsem od autorky četla. Tato knihovní výpůjčka na zkoušku dopadla nad očekávání dobře.

27.03.2024 4 z 5

Nulorožec Nulorožec Petr Stančík

jako vždy skvělá fantasmagorie :)

25.03.2024 4 z 5

Život Seuratův Život Seuratův Henri Perruchot

Mám ráda impresionisty i pointilismus, celkem mám nadíváno i ve sbírkách galerií ve Francii. Ale neměla jsem zatím teoreticky zmapováno, jak vlastně k pointilismu Seurat došel. Teď konečně chápu, jakto, že jsou jeho postavy tak "bez života" a jeho kompozice tak zvláštní. Ona je to vlastně matematika. A tak je mi teď jeho dílo ještě sympatičtější. Díky autorovi za osvětlení.

24.03.2024 4 z 5

Moulin Rouge Moulin Rouge Pierre La Mure

Nemohu dát méně než plný počet. Pro mě obsahuje všechny prvky biografických románů, které mám nejraději. Snad ještě žádný příběh z prostředí (nejen francouzských) uměleckých kruhů 19. stol. mě nezklamal. Ani tento.
Ani tentokrát jsem nevydržela do konce knihy a musela jsem si vyspoilerovat předem podrobnosti Lautrecova životopisu.
Doporučuji, stejně tak jako životopis Van Gogha (Žízeň po životě), Dámu ve zlatém (tj. Rakousko, Klimt), Pařížský polibek (Rodin, Camille Claudelová) nebo i Fridu od Mujicy.

23.03.2024 5 z 5

S potížemi je jedna potíž S potížemi je jedna potíž Ben Horowitz

Tahle kniha je výbornou příručkou pro ty, kteří jsou generálním ředitelem svého technologického startupu, případně minimálně na pozici těsně pod generálním ředitelem a pod sebou mají dalších mnoho managerů.
To nejsem a nemám ani tuto ambici. O vedení zaměstnanců z pozice nižšího managementu ve firmě, která se zabývá něčím jiným než bojem s technologickými konkurenty, tu mnoho nenastuduji.
Čekala jsem, že půjde o univerzálněji použitelné rady. Nehodnotím, nebyla jsem cílovou skupinou. Ale podle názvu knihy ani anotace jsem to nemohla poznat.
Takže mě to nebavilo.

17.03.2024

Mlčet jako hrob Mlčet jako hrob Lone Theils

Nějak jsem omylem začala rovnou čtvrtým dílem. Ale asi to nevadilo. Žádný další díl už číst nebudu.
Jako reklamní nosič je to dobré. Detektivka spíš průměrná, dala bych proto 50 %, čili 2,5*, ale za to reklamní vysílání zaokrouhluji dolů.
Marks&Spencer PPP. Ne, není to lepší než IKEA. Nevadí mi IKEA, ani M&S. V obou klidně nakupuji a často i ráda. Jen mi to vadí v beletrii, když je to neuměle napasované do děje. Hrdina musí jít do obchodního centra, kam by jinak vůbec nešel, bez jakékoli nutné souvislosti s dějem. Prostě jen proto, aby ten pitomý product placement nebyl ještě pitomější. Sorry jako, tohle ať v tiskárně dají na nějaké listy předsádky, klidně i s cenama výrobků. Ale nechci takové blbosti poslouchat v audioknize.

17.03.2024 2 z 5

Čtvrtá ruka Čtvrtá ruka John Irving

Nebylo to pro mě tak zajímavé jako předešlé knihy, které jsem četla od autora, ale i tak mě to bavilo. Trochu pokleslá zábava, ale jo, dalo se. Jen těch zmiňovaných erekcí by bývalo mohlo být míň.

17.03.2024 4 z 5

Není krve bez ohně Není krve bez ohně Miroslav Žamboch

Tento díl mě bavil víc než první (oba jsem poslechla v audio verzi). Je to do značné míry tím, že se odehrává v okolí Brna, Slavkova, Macochy...
Hodně mi to tentokrát sedlo. A jak mám ráda cestování časem, tak tady mi připadalo úplně vedlejší, ale bavilo mě i víc to ostatní.
Možná místy víc vtípků, než by bylo potřeba, ale na Macoše absolutně přesné :D
Průvodcům pokus o vtip odměnili návštěvníci pokusem o smích... To si úplně vzpomínám na jednu svou návštěvu Punkevních jeskyní. Ale prostě příjemné brakové oddechové čtení.

13.03.2024 5 z 5

Zakletý v čase Zakletý v čase Audrey Niffenegger

Kdybych neviděla film, asi bych z těch hodně častých časových skoků byla dost zmatená. Ale díky tomu, že film jsem už viděla, orientovala jsem se poměrně dobře. I na film jsem se musela podívat podruhé, abych si udělala lepší obrázek. A viděla jsem ho pak ještě párkrát. Patří k mým oblíbeným.

Miluju cestování časem, ale taky to, když to nakonec časově sedí a nenastanou nějaké nepochopitelné happyendy, které by postavily celou časovou linii na hlavu. To tady nenastává, takže OK.

Doporučila bych asi číst až po filmu. Věřím, že to pomůže orientaci v textu.

12.03.2024 5 z 5

Válka o Uber: Příběh zběsilé ctižádosti Válka o Uber: Příběh zběsilé ctižádosti Mike Isaac

Jako jo, kniha se mi hodně líbí, i když zůstává trpká pachuť.
Stejně tak jako u Bezonomie jsem poněkud znechucená z toho, jak funguje americká líheň startupů.
Ukazuje se, že drive a dobrý podnikatelský záměr někdy nestačí, že záleží i na morálních vlastnostech. Hlavní antihrdina je tu vykreslen výborně. Ani workoholik nemusí páchat "dobro", když se nedívá nalevo napravo.
Je otázka, jestli ti, kdo vzešli v podstatě z hackerů, dokážou rozlišit, která pravidla a morální zásady se už nehodí porušovat. Ale dokud jim to celosvětově všichni žerou...

Ona ta myšlenka sdílené dopravy je v zásadě dobrá.

Kniha hodně k zamyšlení. Uvědomila jsem si opět, proč mi vadí manipulativní masové aplikace typu Youtube, Twitter, snad poslední dobou i Google. Sbírat data o zákaznících, aby bylo komu vnucovat reklamu, prachy, prachy.
Uber snad aspoň poskytuje reálné služby "cestujícím". Ale, jak se dočtete, i to má svá stinná "ale".
Technologie, asi jako vše, jsou dvousečná zbraň, průšvih i jejich výhoda je v tom, že díky nim se může všechno rozšířit po celém světě. Uber je zářným příkladem. Globalizace, bussiness, boje o moc...

10.03.2024 5 z 5

Hedvábí Hedvábí Alessandro Baricco

Miluju Bariccův minimalistický styl psaní. Tentokrát jsem četla zase slovensky, ale Baricco působí stejně v jakémkoli překladu.

09.03.2024 4 z 5

Obrazy ze Starého zákona Obrazy ze Starého zákona Renáta Fučíková

Z mého pohledu je to až příliš stručné, krátké. Jako výcuc dobré, ale prostě až příliš krátké. Jestli to je pro děti, tak OK.

08.03.2024 3 z 5

Černá tma zapomnění Černá tma zapomnění Laird Barron

Nevím, proč to vlastně pořád zkouším. Nečtu Lovecrafta, u hororů se nebojím, Krev je můj chleba se mi nelíbila, ale pořád to tvrdošíjně zkouším znovu a znovu, jestli tahle kniha od autora nebude pro mě lepší. Nebyla. Ale už mám zas rozečtené povídky ve sbírce Ta nádherná věc...
No, tak třeba tam... :D

07.03.2024 3 z 5

Úsvit všeho Úsvit všeho David Graeber

Od samotného počátku mě to hodně bavilo. Zajímavý pohled na věc. Ale - podobně jak to mám v dějepise - s postupujícím časem dál a dál mě to bavit přestávalo.
Takže konec už mě spíš nebavil.
Ale pro tu první část to určitě stálo za přečtení.

07.03.2024 3 z 5

Tantrická síla Tantrická síla Jakub Bouda

Série si drží víceméně pořád stejnou úroveň. Pořád je to o ničem, ale pořád jsou tam vtipné jinotaje. Joo, je to brak, ale příjemný vyplachovač mozku. Zejména si užívám hlášek otce Sarkastika.

03.03.2024 4 z 5

Pan Gwyn Pan Gwyn Alessandro Baricco

Hodně zajímavé je to, že - i když už třetí přečtená kniha od autora - je to pořád jiný typ příběhu.
Ale ve všech třech knihách (předtím Třikrát za svítání, Emauzy) se mi líbí, jak Baricco píše. Nedokážu říct přesně, co se mi líbí, ale něčím mě to vtáhne. A to jsem jednu četla česky, jednu slovensky, a jednu ještě jinak ... Ale ani různým překladem dílo, zdá se, neutrpělo. Zbývá mi ze série ještě Mladá nevěsta, kterou mám zase česky, tak uvidíme. Těším se.

02.03.2024 5 z 5

Proti proudu času Proti proudu času Robert Silverberg

Tohle je knížka, kvůli které jsem si kdysi oblíbila cestování časem. Nevím, jestli by se mi líbila i dnes, ale spoustu si toho i teď pamatuju a je to srdcová záležitost coby ztráta mého časo-sci-fi panenství...

02.03.2024 5 z 5