Jarka_rybář

Zlodějka knihZlodějka knihMarkus Zusak

Ach Bože... Jedna z nejkrásnějších knih, které jsem četla. Silná hřbetem, ale především příběhem. Dokonale ji vystihuje věta Knihy o válce by neměly být legrační. Tahle je. Taky je ale hodně moc smutná. Je o obyčejných lidech, kteří se snažili žít své životy v době, kdy to skoro nešlo, a to se mi na ní líbí. Také vypravěčka, která je cynická, laskavá, realistická a definitivní.
Dobrý příběh. Vážně.

10.11.2020

Devatenáct set osmdesát čtyřiDevatenáct set osmdesát čtyřiG. Orwell (pseudonym)

Děsivá, ale dobrá kniha. Občas mne až zarážela podobnost některých rysů se současností. Například všudypřítomné sledování.

30.09.2020

Heřmánkové údolíHeřmánkové údolíH. M. Körnerová (pseudonym)

Anna je silná žena a obdivuhodná matka. Zažila opravdu nelehké časy a dokázala se v nich zorientovat a s pomocí druhých je zvládla.
Super kniha. Je v ní dobře zachycena proměna společnosti.

Muž, který sázel stromyMuž, který sázel stromyJean Giono

Úžasný příběh muže, který pochopil... A jeho pochopení dokázalo změnit ten kousek světa v němž žil.
Velký příběh na malém prostoru.

02.10.2020

NaslouchačNaslouchačPetra Stehlíková

Fascinující kniha, která by\ si zasloužila publicitu srovnatelnou s Harrym Potterem. Má silnou a zajímavou hlavní hrdinku, která se vlivem okolností vyvíjí v někoho, kým ani nedoufala být, silné a statečné vojáky s obtížným osudem, výtečně propracovaný svět, dobře dávkované záhady, pevná přátelství...

Nejsem cílová skupina, ale přesto mne kniha naprosto pohltila. Je jedinečná. Vřele doporučuji všem.

Na závěr poznámka k tolik probíraným (v komentářích zde) specifickým slovům světa sklenařů. Já s nimi neměla nejmenší problém. Až na jedno jediné se jejich význam dal pochopit z textu. To poslední jsem si našla ve slovníčku na konci knihy.

KrysařKrysařViktor Dyk

Moc hezká kniha. Hluboká, tajemná, obsahuje lásku i zradu. Krysař je zajímavá postava, tragická.

06.10.2020

Cit slečny Smilly pro sníhCit slečny Smilly pro sníhPeter Høeg

Zvláštní knížka, velmi zvláštní, ale takové jsou knihy od severský autorů vždycky. Přesto je trochu jiná. Možná určitou mystičností, možná kontrastem původu hlavní hrdinky a západního světa, možná její určitou dysfunkčností.
V jádru je Smilla hodná ženská, schopná lásky, ale taky je studená jako led a odhodlaná a zarputilá jako buldok. Nebo spíš jako ledovec, který se pomalu, ale jistě sune pořád dál.
Velmi pěkné čtení.

05.11.2020

Utekl jsem z OsvětimiUtekl jsem z OsvětimiRudolf Vrba

Kniha je opravdu velmi silná, informační význam zprávy, která jí předchází, je obrovský. Překvapilo mne, že je kniha čtivá. Knihy s podobným poselstvím takové dle mé zkušenosti nebývají.
Rozhodně doporučuji. Je to velmi, velmi silné a pěkně napsané svědectví.

29.12.2020

FajaFajaPetra Stehlíková

(+ SPOILER) Četla jsem bez dechu, opět. Knihu jsem musela několikrát odložit, jelikož jsem to stupňované napětí vydýchávala, ale nikdy jsem to nezvládla na víc než půl hodiny. Je to fakt dobré čtivo.
Ilan se sžívá s Pětadvacítkou. Jde to až překvapivě dobře. Je dítě, takže trochu mazlíček a možná i svědomí, ale pořád je to uvěřitelný vývoj. Zažili spolu hrozné věci a společné zážitky stmelují.
Jen jsem hodně zvědavá na další vývoj vztahu Ilan a kapitána. V tom, jak reagují na tajemství druhých, jsou si možná podobní. I když by mne nepřekvapilo, kdyby kapitán už dávno věděl. Člověk jako on nemůže být hloupý.

Záhady sklenařského světa začínají nabírat na obrátkách tak, že se z nich až točí hlava. Po prvním díle si čtenář ještě mohl myslet, že za ztracené znalosti mohou pouze lidé z nížin. Jenže za něco mohou sami sklenaři! Byly věci, kterých se báli...
Některé skutečnosti se spojily, v něčem hrdinové stále tápou. Každopádně to ještě bude stát za to. Už abych měla přečtený třetí díl.

Problém tří tělesProblém tří tělesLiou Cch'-sin

Tahle kniha pro mne byla jako zjevení. Obrovsky mne překvapila. Nejdřív byla trochu nudná, moc politická, potom strhující. Znovu mne překvapilo, co všechno je schopen udělat člověk, a zvlášť člověk, který ztratil víru v lidstvo.
Moc se mi líbí, kolik toho autor ví o fyzice a propracovanost kontaktů s trisolarany - PC hra je dobrá.
Více čínské sci-fi na náš trh.

30.09.2020

O myších a lidechO myších a lidechJohn Steinbeck

Velmi silný příběh o přátelství a snech.

14.11.2020

Lady FuckinghamLady FuckinghamOscar Wilde

Pěkné, vtipné a inteligentní dílko. Ukazuje, že autor měl značné vzdělání a kreativitu jeho a překladatelovu. Velmi jsem se nasmála.
Není to vulgární text.

NastereaNastereaPetra Stehlíková

(+ SPOILER) Kniha se mi hodně líbila. Většina knihy je hezká, Illan prostě putuje, ať už sama nebo s Pětadvacítkou. To je hezké. Potom jsou tu ovšem pasáže, které jsou zlé, hodně zlé, a kde jsou nejsympatičtějšími postavami právě nasterey.
Svět, který Petra Stehlíková představila, pořádně potemněl. Krátí se čas a záhady se stále vrší. To je trochu únavné, už by to chtělo, aby se začaly rozplétat. Jsem zvědavá, velmi zvědavá, jak to bude dál, ale ocenila bych, kdyby už napětí začalo pomalu klesat.
Jsou věci, které se mi líbí, třeba čím dál tím větší vyspělost a rozhodnost Ilan, svět v podzemí, nasterey i jedna z nových postav... Moc se mi líbil i konec. Někdo by v něm mohl vidět podobnost s druhým dílem - jistá tu opravdu je-, přesto je ale jiný. Ilan tentokrát není sama. Popravdě řečeno, já v tom konci vidím i jistou naději.
Jsou však i věci, které mne děsí a to hlavně sklenařská tajemství. Začínám mít dojem, že sklenaři vůbec nebyli ti milí a sympatičtí. I když už asi tuším, proč s pařížskou horečkou reagovali, jak reagovali. Do třetice jsou i věci, které mne zklamaly - převážná většina nových postav, až na buniho je to strašná sebranka, některé mi připadají úplně zbytečné. Třeba zrzka, která pobláznila kapitána. Ta mi přijde jen jako účelový prostředek, který má otupit jednoho z nejsilnějších lidí knihy, a pak si mohla klidně zmizet. Působí proto nereálně a zbytečně. Bohužel, někteří muži se takto zachovat dokážou, Ale tady a kapitán?! Trochu moc.
Z postav nemohu nezmínit vícesenátorku Kozlovskou. tato žena je pro mne největším překvapením třetí knihy. A překvapením příjemným. Ne, nezměnila se. Pořád je taková, jakou ji nemám ráda. Zlá, nepříjemná, nenávistná, toužící zničit celý svět. Ale odhalila nečekané hlubiny a znalosti Ona totiž věděla, co se stane. Věděla o tom, co je Ilanin dar zač. A já bych ráda věděla, co z vicesenátorky udělalo ženu, jakou je dnes.
Přála bych si, aby se klíčové postavy dokázaly spojit. Vícesenátorka je jednou z nich. Jenomže všechny ty postavy toho hodně prožily a jsou těžce poznamenané. Asi se stane ještě hodně zlého, než se dají dohromady a zachrání svět. Myslím si totiž, že bez spolupráce svět sklenařů i lidí z nížin padne.

Jsem opravdu zvědavá, jak to autorka zvládne dotáhnout do konce. Záhad má nakupeno požehnaně, naznačeno také dost. Hodně toho pracně vystavěla, viz například vztahy Pětadvacítky, aby to vzápětí malou rankou rozbila (ale zajímavé je, že ti nejproblémovější nakonec zůstanou při Ilan).
Ve zničeném světě sklenařů je hodně záhad, hodně zmatků. Osobně ale nevím, zda to tak nemá být. Odkrývání záhad sklenařů mi totiž připomíná archeologii, tady taky dost často nevíme co, jak a proč, nebo práci tajných služeb (spousta špiónů, zatajovaných informací).
Nejsem člověk, který by zvládal napínání svých nervů donekonečna. Několik slibných knih jsem kvůli tomu odložila včetně série Hra o trůny). A paní Stehlíková se blíží podobnému osudu. Jenomže její svět mám moc ráda, postavy jsem si většinou zamilovala a chci s nimi jít dál po jejich cestě. Takže budu netrpělivě vyhlížet další díl. Protože tenhle svět má potenciál.

ProměnaProměnaFranz Kafka

Kniha o samotě uprostřed davu. A nemusíte na ni být ani brouk... Moc pěkná kniha vudící k zamyšlení.

04.10.2020

KorektorKorektorJana Kilianová

Po přečtení tohoto komiksu ztratíte víru v lidstvo a vůbec ve vše hezké na světě... :-D
Ba ne, dělám si legraci. Je to hodně vtipné.

11.10.2020

PrašinaPrašinaVojtěch Matocha

Jsem dospělá, přesto jsem knihu Prašina v knihkupectví mockrát držela v rukou, až jsem nakonec neodolala audioknize.
Musím říci, že kdybych to četla jako dítě, tak mi nestačí hvězdičky. Je to hezká kniha s dobrým nápadem, sympatickými postavami a bojem za správnou věc. Potud dobré. Jenomže...
... jak už jsem psala, nejsem dítě. Příběh mi tedy místy přijde moc tlačený na pilu, místy nastavovaný. Když si uvědomím, kolik akce narval autor do dvou dnů a přitom pátrání veškeré minimální, jen honba za akcí - tímto neduhem ostatně trpí mnoho dnešních knih. Mně tam to vzrušení z pátrání, chvilkové tišiny v ději, docela chyběly.
Líbí seč mi prostředí. Tajemná čtvrť, kde nejde proud a uprostřed dnešní Prahy? Super nápad! Hned bych se tam odstěhovala. I když práci bych možná hledala mimo, proč si neužít to dobré z obou světů Nakonec bych ale skončila na Prašině. Je to dobře vymyšlené místo. Líbí se mi popis cesty ke stroji a knihovny.
Ještě mi zbývají postavy a závěr. Postavy jsou trochu ploché a nelogické, hlavně En mi občas přišla jako génius typu Deus ex Machina - v kritické chvíli nebo po všem si věděla rady, znala tajemství, na která jiní přicházeli desítky let... Nesnášela jsem Moniku, ostatní padouši mi přišli vtipní.
Kdybych byla dítě, tak jásám a rozhodně to doporučím mladým klukům. A možná, možná se k ní i jednou znovu vrátím.

Na ostrověNa ostrověTracey Garvis Graves

Moc hezká kniha. Taková pohádková, třebaže situace, ve které se hlavní hrdinové ocitli pohádku nepřipomíná ani v nejmenším. Ale dokázali z ní vytěžit jen to nejlepší.

MarťanMarťanAndy Weir

První kniha , o které říkám, že si mediální propagaci zaslouží. Opravdu se mi líbila. Námět je velmi chytlavý - trosečník na Marsu, trošku outsider, který by se o sebe neměl být schopný postarat, a přece to dokáže. Líbí se mi i forma, jakou je kniha psaná.

Hoši od Bobří řekyHoši od Bobří řekyJaroslav Foglar

Kdybych měla doporučit nějako knihu, byla by to tahle. Kniha plná přátelství, dobrodružství a přírody. Málokdo, kromě pana Foglara umí tak dobře popsat přírodu.

03.10.2020

Muž jménem OveMuž jménem OveFredrik Backman

Výtečná kniha. Nadchla mne.
Ove je muž sice nemluvný a nerudný, ale zároveň stálý a pevný. Je úžasné, jak dokáže zasáhnout do života ostatních a oni do toho jeho.

16.10.2020

Pohádky z pařezové chaloupky Křemílka a VochomůrkyPohádky z pařezové chaloupky Křemílka a VochomůrkyV. Čtvrtek (pseudonym)

Křemílek a Vochomůrka. Roztomilí a úžasní rozumbradové.

15.11.2020

Procházka s andělemProcházka s andělemMarta Veselá Jirousová

Moc krásné verše, jemné, tiché, stručné. Trošku smutné, melancholické a plné víry. Velmi se mi líbily.

V lese visí andělV lese visí andělS. Bjørk (pseudonym)

Pěkná kniha. Trochu náročnější díky střídání různých vypravěčů a linií, ale dobře vystavěná. Krásně spěje až ke svému konci.
Jen se díky ní člověk diví, kolik je na světě neštěstí a kolik je ho nezaviněného, protože kdo vlastně může za psychické deviace?

Narodili se, aby přežiliNarodili se, aby přežiliWendy Holden

Uf. Silná kniha. Naprosto jedinečná, protože přináší pohledy žen. Po přečtení Utekl jsem z Osvětimi je to opět drsné, ale úplně jiné díky těm neobyčejně silným ženám.
Proložení historickými reáliemi doby je parádní, zasazuje dění v táborech do kontextu. Dodává knize další rozměr.

DárceDárceLois Lowry

Výborná kniha. Trochu děsivá, ale ne plochá. I ve sjednocené době existují určité odchylky. Systém přípravy na povolání v podstatě od školky a následný výběr už ve dvanácti mi přišly zajímavé, leč poněkud zbytečně zatěžující děti - připadalo mi, že se z nich příliš rychle stávají dospělí.
Námět je rozhodně zajímavý. Je dobré, že se někdo vzepřel. Závěr byl sice uspěchaný a dramatický, ale k situaci v příběhu se podle mého názoru hodil.

02.10.2020

Blues: Blues pro bláznivou holkuBlues: Blues pro bláznivou holkuVáclav Hrabě

Výborná kniha. Václav Hrabě byl opravdový talent. Škoda, že toho nestihl napsat víc...

04.10.2020

Obsluhoval jsem anglického králeObsluhoval jsem anglického králeBohumil Hrabal

Výtečná kniha. Vývoj hlavního hrdiny je úžasně napsaný.

11.10.2020

Klub divných dětíKlub divných dětíPetra Soukupová

Výtečná knížka, která mne okamžitě vtáhla do pocitů a prožitků dětí. Tak pěkně a uvěřitelně napsanou knihu o dětech, které nezapadají a přece mají své sny a touhy, jsem snad ještě nečetla.
Jsem už dospělá, přesto by se tahle knížka dokonale hodila do tématu letošní čtenářské výzvy k 8. tématu: Kniha s názvem vystihujícím vaši osobnost nebo náladu. Tu totiž opravdu vystihuje.
Vřele doporučuji.

25.10.2020

SelfíčkaSelfíčkaMarek Vácha

Co napsat. Je to typický Marek Vácha. Řeka pocitů a myšlenek, naléhavých přání... Je to potok, který vás může strhnout a nemusí. Mne strhl. Vůbec jsem se tomu nebránila. Tahle útlá knížka je totiž jedna z nejhezčích říček ze slov, které autor nechal vytéct do světa.

03.12.2020

Slyšel jsem sovu zavolat své jménoSlyšel jsem sovu zavolat své jménoMargaret Craven

Velmi poutavý a dojímavý příběh o mladém knězi, který je poslán do indiánské vesnice. Je konfrontován nejen s duchovní službou, ale i se světem, který pomalu upadá v zapomnění (životní styl a legendy indiánů) díky nastupujícímu světu bílých lidí.
Moc se mi líbil i závěr knihy. Je opravdu výborně vyřešený.

01.10.2020