Jarisko2 Jarisko2 komentáře u knih

Pinocchiova dobrodružství Pinocchiova dobrodružství Carlo Collodi (p)

Další z nádherných vzpomínek na dětství.... Jo a Modrovlásku jsem opravdu miloval :)

30.11.2013 5 z 5

Příběhy třinácti bohatýrů ze staroruských bylin Příběhy třinácti bohatýrů ze staroruských bylin Jan Vladislav

Milé staroruské báje a pohádky. Příběhy z Velké Kyjevské Rusi, z dob, kdy jeden bohatýr ještě mohl zastavit sám hordu Tatarů :)
"Zakopejte hluboko do země sloup, na vrchol toho sloupu přikovejte železný kruh. A já uchopím ten kruh a celou Zemi otočím!"
Nebo takhle nějak to bylo, je to už mnoho let ... :)

Tygřík Vaska Tygřík Vaska Olga Vasiljevna Perovskaja

Nejmilovanější knížka mého dětství, četl jsem ji vlastně téměř stále po několik let, tedy mimo jiné :)
Překrásné, humorné i smutné příběhy dětí a "divokých" i domácích zvířat, které mají tu moc, že mohou pomoci malému čtenáři najít ten správný vztah k zvířatům, k přírodě, ale i k sobě samému
Těším se, až tuhle knížku zase v mámině knihovně najdu a potom budu sledovat děti, jak se zatajeným dechem poslouchají maminčino předčítání..A hlavně budu poslouchat :)

Stopy vedou prérií Stopy vedou prérií Wieslaw Wernic

Doteď si pamatuji, jak moc jsem si v letech, kdy jsem tuhle knížku četl, přál být úplně stejný, jako Karel Gordon.. :)

26.11.2013 5 z 5

Lékařka Lékařka Noah Gordon

Tu hvězdičku zcela vpravo bych rád rozpůlil, z poloviny vymazal, abych měl pocit, že je moje hodnocení přesné. Když si vzpomenu na nedávno čtené první dva díly té lékařské trilogie, tak tady je těch pět s přihmouřeným okem. Chvílemi jsem měl pocit, jako bych četl román z mírně načervenalé knihovny..Navíc byl v téhle části trilogie děj ještě více předvídatelný, než v ostatních.. I když odchod Sarah jsem tedy nečekal..
Ovšem na druhou stranu, pan Gordon opět mistrně donutil moji makovici, aby přemýšlela o životě a smrti, o lásce, o právech žen rozhodovat o svém životě a o svém těle, o fanatické nenávisti, o hluboké bolesti ze ztrát, z odchodů milovaných lidí..
Takže jsem to oko zahmouřil rád :)

20.11.2013 5 z 5

Vzpomínky na Afriku Vzpomínky na Afriku Karen Blixen

Film je jeden z mých nejmilejších, takže na knížku se nesmírně těším..
Po přečtení doplním ..

18.11.2013

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

ZATÍM jsem dal jen 80%, ale chyba je na mé straně... Četl jsem velice dávno a nejspíš jsem nebyl na tohle ještě zralý..Tudíž je zatím jednou z opravdu mála knih v mém šuplíku - Nedočteno -
Ale slibuji si, že na tom zapracuji, snad už jsem dozrál :)

14.11.2013

Šťastný poutník Šťastný poutník Mario Puzo

Taky jedna z knížek, jež jsem kdysi četl ve slovenském vydání, jmenovala se "Šťastná pútnička"... Velice krásné čtení. Až po tokhle díle jsem doputoval ke Kmotrovi..

14.11.2013 5 z 5

Zahrada Finzi-Continiů Zahrada Finzi-Continiů Giorgio Bassani

Tenhle román jsem četl asi před pětadvaceti roky, během "slovenské etapy" mého života. Tehdy se mi velice líbil, ale bylo mi dvacet, hlavu jsem měl ještě vymytou marxleninismem a asi bych teď už nedal dohromady nějakou nosnou myšlenku z té knihy..
Takže si dám v blízké době repete a pak se uvidí :)
Zvláštní, doteď se mi v hlavě zachovala jedna báseň z té knihy:

Umrela som pre krásu

tíško sa opýtal
Pre krásu som zomrela
Ja pre pravdu
som život dal
Tá istá vec nás zabila..

Tak sme sa v hroboch
tíško rozprávali
až kým nám trávy zelené
nezakryli mená
aj ústa...

14.11.2013 4 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Teprve jsem dočetl a přemýšlím, jestli si nemám nechat pár dní odstup. Ale stejně tohle tak lehce z hlavy nepustím. Krásný příběh, po kterém se v mém nitru mísí touha rozjet se ještě "dnes" do Bílých Karpat, se smutkem z myšlenky, že to vše je už asi navždy minulostí... A taky úvahy o tom, jak moc si byly ideologie všech režimů podobné svými metodami eliminace všeho "živého", co je v lidech. O co byla lepší komunistická stb, než středověká inkvizice..?
Na jedné straně nacistický výzkum zaměřený na tu jejich šílenou pangermánskou ideologii, na druhé straně obhájci jediného správného světonázoru s rudými knížkami v kapsách a s ochotou zašlapat do země cokoliv, co se tomuto názoru příčilo..A mezi tím tak krásná a prostá pravda, že prostě existují lidské bytosti, jež dokáží "vidět" mnohem více, než většina ostatních a že tím mohou těm ostatním pomáhat..Bez ideologie, bez podsouvané nenávisti k jinakosti, prostě jen s vírou, že jim tato síla byla právě k tomu dána, aby pomáhaly

10.11.2013 5 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Stejně jako "Poslední Žid" a "Šaman", i tahle hniha mě doslova vtáhla a odcházel jsem od ní jen na dobu nezbytně nutnou..práce a tak :-)
Nádherné dílo. Jen se zlobím na autora popisku na přebalu knihy, neboť jsem se z popisku dozvěděl příliš ( např. že si Robert Mary vezme, byť autor je nedlouho po jejich seznámení, resp.po rozhoření vztahu během cesty do Persie nechal se rozejít a znovu se shledali až po dlouhé době a téměř zázrakem...)
Asi budu číst popisky až po přečtení knížky :-)

05.10.2013 5 z 5

Šaman Šaman Noah Gordon

Nádherná kniha.. Nebudu opakovat slova čtenářů, jež ji okomentovali přede mnou, jen si dovolím doporučit čtenářce "kattyV", aby si ji přečetla znovu a zkusila najít místo, kde byl starší Rob J. Cole "zavražděn" a kde mladší Rob J. Cole "mstí otcovu smrt". Bude to mít těžké, protože taková místa tam opravdu nejsou. Otec umírá, nakažen břišním tyfem, a to díky nešťastné shodě náhod. Přesto, že se mu podaří ve zdraví přežít nejen obč. válku, ale i každodenní pobyt mezi spoustou lidí, nemocných na vše možné, a to také díky jeho, ostatními vysmívané, pečlivosti v hygieně, nakonec ho smrt najde právě díky neznalosti hygieny u jiných..

21.09.2013 5 z 5

Přežít s vlky Přežít s vlky Misha Defonseca

Kdyby tu bylo deset hvězdiček, neváhal bych.. A mrzí mě hluboce, že tu většina komentářů řeší ani tak ne obsah a neskutečně hluboké poselství téhle knihy, jako to, že se autorka přiznala k tomu, že příběh je fikce. A objevují se tu slova jako -lživá kampaň-podvod-hlupý trik-lhářka...
Pro mě je podstatné a hluboce pravdivé především to, že takových dětí, jenž za té války viděli podobné hrůzy, vraždy a znásilňování, byly skutečně tisíce. Že se všechny ty věci tisíckrát staly. A je mi jedno, že je zřejmě nezažila na vlastní kůži sama autorka, protože její popis, její schopnost vtáhnout mě beze zbytku do pocitů těch zmučených "živých mrtvých", do pocitu, kdy strach o život a hlad přinutí člověka k ledasčemu, je úžasná.
Důležitější, než pravdivost či autentičnost tohoto jediného konkrétního příběhu je přece myšlenka té knihy. Že se nikdy na všechny ty hrůzy nesmí zapomenout a že by měli lidé dělat vše proto, aby se pro jakoukoliv ideologii už nevraždilo.
A beze zbytku také souhlasím s myšlenkou, kterou autorka často rozvíjí, a to že zvířata jsou v mnohém daleko lepší, než lidé, že člověk je nejhorším predátorem na téhle planetě

12.07.2013 5 z 5

Královská výsost Královská výsost Thomas Mann

Četl jsem dávno, na střední škole, a tehdy se mi tahle knížka myslím velice líbila.. asi si dám repete

27.06.2013 4 z 5

Bestie Bestie Nigel McCrery

Po celou dobu četby téhle detektivky čtenář střídavě, po kapitolách, poznává masovou vražedkyni, ženu vysoce inteligentní, chladnokrevně a promyšleně plánující svoji pavučinu pro další a další oběti. A naprosto neschopnou něčeho, jako je soucit, či lítost. A detektiva, jež je postižen vzácnou poruchou, která mu sice nesmírně otravuje život, ale na druhou stranu je mu v důležitých okamžicích vyšetřování nápomocná...
Kniha je poutavě napsaná, těžko se odkládá. Konec mě poněkud překvapil. Zato motiv všech vražd byl, díky prologu, až příliš jasný. Doporučuji prolog přeskočit, nebo si jej nechat na závěr :)

27.06.2013 4 z 5

Pianista Pianista Władysław Szpilman

Překrásná a nesmírně poutavě napsaná autobiografická kniha člověka, jemuž bylo přáno přežít to nejhorší peklo a moci o něm poté vyprávět.. A také moje cesta k mnoha krásným skladbám F. Chopina..

15.06.2013 5 z 5

Poslední žid Poslední žid Noah Gordon

Dlouho po přinesení z knihovny jsem váhal, než jsem začal tuto knihu číst. Ale potom už jsem se nemohl odtrhnout. Jedna z nejhezčích knih o přetěžkém údělu Židů ve středověké katolické Evropě. Naštěstí je i knihou o dobru, o nadějích a lásce v různých podobách a významech toho slova..překrásné čtení

15.06.2013 5 z 5

Hakim Hakim John Knittel

Zdá-li se někomu, že má na své cestě příliš mnoho překážek, ať si tohle přečte.. Zajímavá kniha

22.12.2012 4 z 5

Pes, který hovořil s bohy Pes, který hovořil s bohy Diane Jessup

Autorce by se dala vytknout jistá míra naivity v příběhu, ale přesto je krásný a jsem rád, že jsem jej dočetl

11.12.2012 5 z 5

Žlutý žralok Žlutý žralok Wolfgang Schreyer

Autor popisu knihy zapomněl napsat to nejdůležitější.. Tony byl kubánský emigrant jen naoko, ve skutečnosti byl agentem nikoliv CIA, ale právě kubánské revoluční vlády. Román je sice hezky napsaný a napínavý, ale je příliš levicově laděný..Koneckonců, dostal se mi do rukou v posádkové knihovně na vojně, ještě za bolševika...

11.12.2012 4 z 5