Hakim

Hakim https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23810/hakim-23810.jpg 4 71 16

Podtitul: Román egyptského lékaře. Vyprávění o Ibráhímovi, který si od dětství přál být lékařem, touží po vzdělání a je přesvědčen,že se mu dostalo zvlaštního daru léčit díky schopnostem, které v sobě objevuje, má strhující přesvědčivost.Ibráhím se pro své nadání a pracovitost dostane do škol navzdory chudobě, se kterou se neustále potýká, vystuduje a jako mladý lékař prochází zanedbanými místy Egypta s touhou pomáhat...... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Knižní klub

El Hakim , 1990

Hobo
31.05.2023 4 z 5

Nakladatelství Ferd. Holas působilo v letech 1945-1948. V knize samotné není letopočet uveden a bylo by zajímavé prozkoumat jednotlivá vydání uvedená v příslušném odkazu. Nezdá se mi, že by Holas vydal tutéž knihu 3x, navíc v době okupace možná působil jen jako knihkupec a byl vězněn. Bližší viz zde https://nakladatelstvi.ucl.cas.cz/nakladatelstvi/ferdinand-holas.html

BlaV.
31.05.2023 5 z 5

Máme v knihovně staré vydání (rok není uvedený, ale řekla bych, že je to před rokem 1948, protože to vydal nakladatel Ferdinand Holas) - pro mne byla kniha velmi čtivá.

Hehehe
22.08.2022 4 z 5

Hezké, trochu pohádkové.

Hobo
20.08.2022 4 z 5

Po víc jak padesáti letech vrátil jsem se k Hakimovi, abych zkonstatoval, že jediné, co jsem si pamatoval, byl zvláštní pocit z četby. Tehdy jsem založil HAKIM, klub mladých, který cca dva či tři roky provozoval svou nesvazáckou mládežnickou činnost, aby posléze zahynul na úbytě po mém založení rodiny a odstěhování. Zůstaly vzpomínky. A tak jsem si to obnovil. Jsem rád, že radost z knihy se nezměnila.

pydla
12.02.2021 4 z 5

Poutavý román o hakimovi ( egyptsky lékař), který si jako chudý chlapec bez vyhlídek na budoucnost řekl, že se stane lékařem. Obětoval tomu vše a pevně šel za svým cílem. Ibráhím, idealista, milující nade vše svůj národ a zemi se snaží nejen být dobrým a uznávaným lékařem, ale změnit i svět kolem sebe a bojovat s nabubřelým a více než zkorumpovaným systémem a myšlením Egypta. Krásná, květnatá řeč, je ozdobou této knihy, i když dnes už asi ne každému sedne. Škoda jen, že konec byl takový utnutý. Zcela mi chyběl Ibráhímův život v Anglii, který autor přeskočil. Škoda.
Přesto krásné počtení.

RendyaDav
17.01.2020 5 z 5

Je to psychologický román o egyptském lékaři , který po těžkých překážkách uskuteční svůj dětský sen a stane se slavným chirurgem...

katka134
26.01.2019 5 z 5

Krásná kniha. Poutavý příběh o egyptském lékaři, který se snažil o zlepšení podmínek ve zdravotnictví ve své zemi.

evask
23.06.2017 4 z 5

Poutavé čtení.

bábuška
26.02.2017 5 z 5

Dříve těžko dostupná kniha, nejdříve jsem ji měla vypůjčenou, později vyšla ve slovenštině, to bylo radosti. Když jsem nyní viděla film Ranhojič, hodně mi to připomělo a já v té mé staré knize znovu zalistovala.

lábuska1
19.05.2016 4 z 5

Hodně zajímavá kniha, moc se mi líbila.

prochajda
15.07.2015 3 z 5

Kniha mě zklamala, čekala jsem od ní víc. Příběh skvělý, ale vyprávění bylo slabší :(

mgeisselreiter
21.05.2015 4 z 5

Krásně čtivě psané, poutavé a hodně zajímavé. Přibližuje čtenáři mimo jiné mentalitu Egypťanů a přináší obrázek o egyptské společnosti, která se od té doby asi ani moc nezměnila.
Trochu postrádám časové údaje - prakticky není moc poznat, ve které době se děj odehrává, ani jak starý byl doktor, než zemřel. Není také zřejmé, zda jde o fikci nebo Knittel zpracoval skutečné podklady slavného lékaře (nikde jsem se toho nedopátral, ale přikláním se k variantě skutečného příběhu).
Velká škoda, že Knittel ke konci knihy vynechal nejspíš taky velmi zajímavou část života lékaře, když odešel do Anglie. Kniha zde působí hodně useknutě a chybí zde ten přechod doktora, který chtěl pomáhat chudým zdarma, což cítil jako životní poslání, k velmi bohatému a úspěšnému muži, pobývajícím v nejdražších hotelech světa.
Celkově výborná kniha, 85%, 21.5.2015.

cortina
07.03.2013 5 z 5

Jak může člověk žít, aniž by nečetl Hakima !! Poklad v mojí knihovně :-)

hankapimi
28.02.2013 5 z 5

Egyptský chlapec z nejchudší vrstvy Ibrahím se od malička touží stát "Hakimem" - lékařem, chce pomáhat lidem, žijícím v bídě a zaostalosti. On, který na ulicích krade jídlo a chodí na jatka pitvat zdechliny, aby viděl, co je uvnitř. Pro uskutečnění tohoto snu musí mít nejen velkou lásku k lékařskému povolání, ale i pevnou vůli a houževnatost překonávat překážky. Ale ty největší překážky na něho čekají, když se každodenně v primitivních podmínkách jako lékař rve se smrtí, bídou, špínou, epidemiemi, předsudky, úplatkářstvím a nevědomostí. Musí se také rvát se sebou samým, s pokušením tento nelítostný a často marný boj opustit a zařídit si pohodlnější a výnosnější existenci jako lékař bohatých pacientů, kteří ho lákají do svých služeb. Hakim je má oblíbená kniha a velmi ji doporučuji ke čtení.

Jarisko2
22.12.2012 4 z 5

Zdá-li se někomu, že má na své cestě příliš mnoho překážek, ať si tohle přečte.. Zajímavá kniha

Janamarie
19.02.2012 5 z 5

Kniha pojednává o životě egyptského lékaře.

Egypt lékařství lékaři

John Knittel