jarda155 jarda155 komentáře u knih

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Poté co jsem začátkem roku přečetl "slzy mé duše", jsem si myslel, že jsem připraven na to co se dočtu, ale to jsem se hluboce mýlil.Ono se to tam za ta léta vůbec nikam neposunulo.

02.01.2022 5 z 5

Kniha přibližuje dění a nahlíží do života v Číně.Pro mně tedy až nečekaně drsná a dosti mrazivá skutečnost.Našinec často fňukající nad blbostmi si uvědomí, né že může být hůř, ale že někde je opravdu hodně špatně.
Už se těším na druhý díl.
( Nějaký tip na podobnou knihu o Rusku? )

03.12.2021 5 z 5

Slzy mé duše Slzy mé duše Kim Hjon-Hi

Velice čtivá kniha, kde autorka popisuje výchovu severokorejského agenta i život v této zemi až do fatálního činu.
Asi největší dilema celé knihy je, Jak se postavit k jejímu omilsotnění.
Těch pohledů bude spousta a každý to bude cítit trochu jinak.

07.03.2021 5 z 5

Otroci raket Otroci raket Kurt Magnus

Příběh německého vědce, a jeho kolegů, "využívaného" v poválečném období Sověty, od jeho odvlečení, přes pobyt na různých místech až po návrat zpět.
Zajímavé čtení a pohled na poválečný systém a fungování Ruska.
Kromě asi 10 stran textu autor nepopisuje technické podrobnosti, toužíte-li po detailnějších informacích o raketách, tak zde je nenajdete.
Na začátku druhé třetiny je kniha trochu zdlouhavá a děj neplyne, ale plně to koresponduje s atmosférou, a stavem ve kterém se autor nachází.
Pokud by někdo chtěl knihu odkládat před dočtením, doporučil bych alespoň závěr, ve kterém autor nabízí svůj pohled na to v jaké míře Němci ovlivnili a dopomohli ruskému raketovému programu, je popsán na posledních asi 5 stranách knihy.

06.03.2021 4 z 5

Liška Liška Frederick Forsyth

Už to není takový průvan jako býval, nicméně zajímavé téma, jednoduché obsazení a od začátku v ději = rychlé čtení.
Samotný závěr bych tedy trochu opepřil, ten se mi moc nelíbil, proto hvězda dolu.
(Pro východněji smýšlející čtenáře může být problémem prezentace a závěry nedávných událostí čistě západním pohledem)

16.02.2021 4 z 5

Dívka, která musí zemřít Dívka, která musí zemřít David Lagercrantz

Překvapivě se mi to líbilo více než 5-tý díl.
Z mého pohledu je dobře, že je konec , protože je to jen umělé natahování a navíc se v tom už nějak ztrácím :) , nějak mi úplně vypadly jakékoliv informace o Mikaelově dceři, která je posledním dílu několikrát zmíněna.

01.02.2021 4 z 5

Muž, který hledal svůj stín Muž, který hledal svůj stín David Lagercrantz

Detektivka to není vůbec špatná, ale Lisbeth je do ní tak nějak naroubovaná a určitě by ten příběh bez ní nebyl o nic horší.
Už to prostě není "o" ní , ale "s" ní.

29.12.2020 4 z 5

Washingtonský dekret Washingtonský dekret Jussi Adler-Olsen

Budu také souhlasit s již napsaným hodnocením - poměrně zdlouhavé.
Prvních 20% jsem se nedokázal pořádně začíst, potom se to zlepšilo.Před koncem mi přišlo zbytečné rekapitulovat to k čemu čtenáře autor dovedl.
Děj v celku zajímavý, závěr nemusel být tak "happy" , když už je v celé knize těch mrtvol tolik.
Zmíním doslov - pro mně velice zajímavý - ač mám rád špionážní knihy, tato organizace mi nějak unikala a nějak si nevzpomínám na jakoukoliv zmínku o ní a nic o ní nevím , takže si jdu doplnit mezery.

17.12.2020 3 z 5

Mosad: Nejslavnější operace izraelské tajné služby Mosad: Nejslavnější operace izraelské tajné služby Michael Bar Zohar

Průřez nejen historií operací této tajné služby ,ale zaroveň i historií Izraele.
Ocenuji,že se nebojí přiznat i to ,že se ne vždy vše povede.

10.11.2020 5 z 5

Klíč k Rebece Klíč k Rebece Ken Follett

Rychle ubíhající děj zlehka naroubovaný na historické události 2.světové války.Autor se zbytečně nezdržuje popisem prostředí a po krátkém představení postav už to jede naplno až do konce.
Kromě scény,kdy si hlavní hrdina hraje na "průvodčího" ve vlaku a "zmatku" na silnici,i poměrně realistické..

29.03.2020 4 z 5

Dům z karet Dům z karet Michael Dobbs

Moje první kniha tohoto žánru.Musím přiznat,že jsem z ní měl trochu strach a čekal vše možné,jen ne to,že mě takto pohltí a bude to otázka pár dní.
Krásně popsána cesta k moci přes mrtvoly a navíc za pomoci tisku.
Tak nějak mi to evokuje naší scénu posledních pár let,hlavně zmizelé Mrázkovi "dokumenty" a to propletení politiků a médií.
Nedal jsem všechny hvězdy,protože jsem čekal trochu více od samotného finále..Nemám rád šťastné konce,ale tady mi to už přišlo moc nereálné

19.03.2020 4 z 5

Americký špion Americký špion Olen Steinhauer

Pro toho kdo měl u dvojky problém s množstvím postav již tento díl nebude.Je zde navíc ještě o něco komplikovanější a propletenější děj,jak se na špionážní knihu sluší.Autorovi jsem vděčný,že ta čínská jména si nejsou podobná,protože to už by bylo opravdu problémové.
Dle otevřeného konce očekávám další díl,který bych si opět nenechal ujít.

14.03.2020 4 z 5

Mosad: Operace Eichmann Mosad: Operace Eichmann Isser Harel

Pokud berete knihu do ruky, tak o obsahu je jasno.
Co už na první pohled jasné není, je to, jak je to napsané, neuvěřitelně čtivě a příběhově, což jsem tedy u tohoto tipu knihy ani vzdáleně nečekal.
Nerad knihy doporučuji, každý má totálně jiný vkus, ale zde dělám výjimku, tato by mohla zaujmout jak fakty, tak tím jak plyne.

29.02.2020 5 z 5

Vlčí úžina Vlčí úžina Olivier Truc

Oproti jedničce lepší zápletka a prostě lepší detektivka,ale trochu upozadněné to prostředí,které hrálo prim v PL.
Trochu více mrtvol na malém prostoru na můj vkus.
Celkově na pomezí 3-4 hvězdy,převážili nahoru sobi na pohřbu.

Poslední Laponec Poslední Laponec Olivier Truc

Jako detektivka to není nic propracovaného,ale jako dobrodružný příběh s detektivní zápletkou je to dobré.Zachraňuje to prostředí ve kterém se děj odehrává a člověka to při čtení hodí úplně někam jinam od normálu.

Nejbližší východ Nejbližší východ Olen Steinhauer

Trochu jsem se bál, díky komentářům, poklesu oproti jedničce,ale celkově mi to přijde srovnatelné.Je zde opravdu více postav ,což někoho odrazuje,ale mě to absolutně nevadí.Kdo nečetl jedničku,tak občas může mít problém s návazností u mrtvých na které se dosti odkazuje.
Do trojky se pustím a uvidím.