Otroci raket

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Němečtí badatelé za rudým ostnatým drátem V noci na 22. října 1946 zajali příslušníci Rudé armády v sovětské okupační zóně téměř dva tisíce Němců, mezi nimi i Kurta Magnáše. Technici, inženýři a vědci byli i se svými rodinami odvezeni do Sovětského svazu a umístěni ve speciálních táborech. V jednom z nich byli shromážděni především odvlečení pracovníci z Peenemünde, centra vývoje německých raketových zbraní. Autor se opírá o deníky a dokumenty a vypráví o zkouškách ukořistěných raketových systémů V-2 na okraji kazašské stepi i o namáhavých snahách vyvíjet stále výkonnější rakety. Přibližuje čtenářům běžný život v internačním táboře, který se vyznačoval napětím i utrpením: 170 odborníků – s rodinnými příslušníky to bylo téměř 500 Němců – žilo celé roky za ostnatým drátem na ostrůvku Gorodomlja o ploše necelých tři čtverečních kilometrů. Z německého originálu Raketensklaven / Deutsche Forscher hinter roten Stacheldraht/, vydaného nakladatelstvím Deutsche Verlags-Anstalt ve Stuttgartu roku 1993 přeložili Zdeňka Marečková a Rudolf Řežábek. Odborná terminologie Vladimír Kodeš.. Fotografie Kurt Magnus. 280 stran, 16 stran fotografií. Vydání 1....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/269990/big_otroci-raket-SaT-269990.jpg 4.43
Žánr:
Literatura naučná, Historie

Vydáno: , Naše vojsko
Originální název:

Raketensklaven, 1993


více info...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Otroci raket

jarda155
06.03.2021

Příběh německého vědce, a jeho kolegů, "využívaného" v poválečném období Sověty, od jeho odvlečení, přes pobyt na různých místech až po návrat zpět.
Zajímavé čtení a pohled na poválečný systém a fungování Ruska.
Kromě asi 10 stran textu autor nepopisuje technické podrobnosti, toužíte-li po detailnějších informacích o raketách, tak zde je nenajdete.
Na začátku druhé třetiny je kniha trochu zdlouhavá a děj neplyne, ale plně to koresponduje s atmosférou, a stavem ve kterém se autor nachází.
Pokud by někdo chtěl knihu odkládat před dočtením, doporučil bych alespoň závěr, ve kterém autor nabízí svůj pohled na to v jaké míře Němci ovlivnili a dopomohli ruskému raketovému programu, je popsán na posledních asi 5 stranách knihy.