janqa410 janqa410 komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

(SPOILER) Do Hany jsem se pustila ne úplně přesvědčena o tom, že chci číst o osudu Židů za války. Nakonec jsem však ráda, že jsem knihu vzala do ruky a opravdu ji přečetla. Příběh rodiny Helerových na mě udělal hluboký dojem a přesto, že víme všichni, jaké hrozné věci se jim děly, představit si je nedokážeme. Elsu, její rodiče i nejmladší dceru Rosu jsem si ihned oblíbila, ale právě Hana, byla tou hlavní a nejvíce komplikovanou osobností, která v knize je. Z počátku si člověk říká, že je fakt divná, časem však děj dává tušit, proč je právě taková a líčením co vše zažila, si získává své přívržence a z vyhublé, nekomunikativní osůbky v černém plandavém svetru s všude přítomným chlebem, se stává neuvěřitelně silná žena, která zažila tolik, tolik zlého, že to nelze ani pochopit. Patří jí obdiv, nás všech, co jsme se o tak hrozné době učili jen v dějepise. Na konci knihy jsem s Hanou šťastná, protože i kdyby se rozhodla jinak a svůj život a trápení skončila, nikdo by jí to nemohl ani v nejmenším vyčítat, ale ona se přesto všechno vschopila, znovu se nadechla života a našla si nový důvod proč žít, pomyslné světlo na konci tmavého tunelu.

Kniha je napsána neuvěřitelně čtivě, příběh je podán tak citlivě, jak to snad jen šlo. Mě je navíc blízký i tím, že bydlím a celý život žiju v blízkosti popisovaných míst a měst a to působí hned hlubším dojmem. Paní Mornštajnová je skvělá autorka a dokazuje to i tím, že v knize zpracovává tak hrozné a hrozně těžké téma a dle mě, to zvládla fantasticky. Ještě dlouho budu nad tím vším přemýšlet. Děkuji autorce a s naprostou jistotou mohu říci, že se ze mě stala další fanynka její práce. Klobouk dolů...

08.09.2020 5 z 5

Božský bastard Božský bastard Christina Lauren

(SPOILER) Na knihu jsem narazila v knihobudce a hned mě zaujala, podmanivá obálka, navíc vím a jednoduše lze vytušit, jak autorky asi píšou - je jasné, že babsky. Kniha mě začala bavit hned od prvních vět a byl jasné, že bude plná sexu, zápletek citových i pracovních. Moc se mi líbila, byla napsaná velmi čtivě a nevím, jestli t byl záměr, ale Bennett nepůsobil nijak obzlášť hajzlovsky. Moc mě bavil nejen on, ale i Chloe, ta byla skvělá. Pasovali k sobě jak hrnec na prd*l a já jim moc fandila. Jsem ráda, že jsem na autorku (autorky vlastně) narazila a moc ráda si od nich zase někdy něo přečtu, protože je tohle první díl celé série a já jsem opravdu zvědavá, jak to bud dál...

31.05.2022 4 z 5

Chlap snů Chlap snů Kim Jones

(SPOILER) Tak tohle byla vážně jízda, už první stránka mě upřímně pobavila. A s rukou na srdci mohu přísahat, že jsem si užila celou knížku. Jsem ráda, že jsem ji pořídila. Jake mě zpočátku lehce lezl krkem a chvilku jsem dokonce doufala, jestli se Penelope nedá do kupy s Camem, protože ten byl totálně boží. A Penelope, tak to je úplná neřízená střela, uragán, vichřice, která s sebou vezme všechny. Její styl, humor, nevymáchaná a až přespříliš proříznutá pusa, to bylo kouzelné. Její charisma otřáslo všemi a nakonec nejvíc opravdu Jakem, který, jak zmínil Cam, ji své koule do kabelky daroval, nakonec vlastně velmi ochotně a na zlatém podnose. Konec knihy dává tušit druhý díl, na který se opravdu, opravdu moc těším. Kim Jonesová, mám tě odteď v hledáčku.

30.09.2021 5 z 5

Jako hvězdy v temné noci Jako hvězdy v temné noci Jojo Moyes

Z počátku se příběh o ženách, z jiných kultur, společenských sfér i myšlení, odehrává a rozvíjí velmi pomalu, pěkně postupně. Pak se ovšem ženy spřátelí natolik, že jsou jako jedna. Doba nebyla jednoduchá a založení Koňské knihovny mě, jako milovnici knih, naprosto nadchl. Příběhy nejen jednotlivých knihovnic, ale i městečka Baileyville, se pěkně vyvíjel, nechyběl vtip, láska, přátelství tak opravdové, že bychom v dnešní době mohli i závidět a samozřejmě nepostrádal ani napětí. Margery a Alici jsem milovala od prvních stran až do konce jsem byla napnutá, jak to s nimi dopadne. Škoda že takové knihovny nefungují i nyní, ti koně tomu dodávalitakové kouzlo a ta touha po psaném slovu byla krásná. Knihu hodnotím jako velmi povedené dílo.

30.12.2020 5 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Jsem opět nadšená! Teprve druhý díl, znovu povídkový a já se díky mistrovskému psaní pana Sapkowského těším na díl třetí, již románové putování Geralda, Ciri, Yenneffer a dalších. Miluji jeho popisy situací, nejen bojových. Občas mám pocit, jako by při soubojích krev stříkala až na mě, někdy cítím bolest, jako bych byla zasažena mečem. Jindy se zase směju jak blázen, protože autor je mistr slova. Toto je série, kterou zhltnu a vím, že má již nyní své čestné místo v mé knihovně.

16.04.2024 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

(SPOILER) Knihy jsem kdysi měla, pak je prodala s tím, že se k nim nedostanu - já přece fantasy nikdy nečetla. Poté jsem po čase podruhé shlédla seriál a světe div se, musela jsem si je pořídit znovu a rovnou jsem přečetla první díl. Nyní si říkám, jak jsem byla hloupá, že jsem se do nich nedala dříve. Styl psaní mistra Sapkowského, mě naprosto uchvátil. Geralda jsem si i v knižní podobě ihned zamilovala, i když už měl tvář Henryho :) Knižní podání děje je naprosto pohlcující. Bojové scény a nejen ty, jsou popsány neuvěřitelně. Pokud má člověk alespoň trochu představivost, ocitne se přímo v ději s postavami. A nejen vážné scény, ale i ty komické, třeba popis "čerta", který žije v chmelovo-konopném poli, to bylo fenomenální, smála jsem se jako kdybych tam byla a dala si tam v poli snad jointa :-D Rozhodně již nyní zařazuji všechny knihy do TOP seznamu a jakmile uvidím další knihu od tohoto autora, bez jakéhokoli váhání, si ji pořídím a to za každou cenu.

07.03.2024 5 z 5

Jeho balík Jeho balík Penelope Bloom

(SPOILER) Tento díl se mi po banánu a třešničkách líbil asi nejvíc, nebo možná stejně? Nevím, jsem na vážkách. Nicméně Lilith byla přímo kouzelná, opravdu mě bavila a její slovní přestřelky s Liamem byly vtipné, ikdyž často dosti kruté. Co se týká Celie, tak té bych dala tečku hned na začátku, protože si to mrcha zasloužila. No a babča, tak ta nemohla zklamat. Čupr tetina. Konec mě přišel docela uspěchaný, jako kdyby se Penelope musela vlézt do počtu stránek, ale čtení oddechové, vtipné, romantické, sexy, bez potřeby nad dějem nějak exta přemýšlet. Prostě sednete, lehnete, vypnete a čtete.

01.11.2021 4 z 5

Jeho banán Jeho banán Penelope Bloom

Tak tohle dílko mě velice pobavilo. Nataša, taková neřízená střela, které se kazilo pod rukama snad i to, na co ani nesáhla. Její střeštěnost, smysl pro humor a schopnost reagovat na nejen výzvy slovní, společně s duchapřítomností, to je silná kombinace povahy - naprosto neotřelé a osvěžující. Příběh Nataši a Bruce mě bavil tolik, že jsem se několikrát přistihla při tom, jak se směju a vydávám při tom zvuky jako retardovaný kůň, nebo raněný slon. Nať jsem fandila moc a jsem ráda, že to dopadlo tak dobře. Styl autorky mi sedl jako hrnec na pr.... zadnici a rozhodně ji budu shromážďovat a číst i nadále. Vtipné dílko, kde nechybí láska, ale ani erotika. Těším se na "Její třešničky".

27.09.2020 4 z 5

Ďáblova dcera Ďáblova dcera Lisa Kleypas

bylo to ďábelské a Lisa mě opět utvrdila v tom, že je moje absolutní jednička. Dlouho mě žádná knížka takhle nechytili za pačesy. Phoebe, energická, realistická, vtipná, prostě čupr ženská, hned jsem si ji zamilovala. No a co říct k Westovi? Asi jen dost dobrý týpek. Fajn, asi v minulosti i pěkný hajzlík, ale všichni to známe, mladí bývá bouřlivé a takového bouřliváka, toho bych věru brala i já. Ale Phoebe jsem ho přála, asi i upřímně. :-D Ne teď vážně! Knížka je napsána až neuvěřitelně čtivě, nechybí vážné, ale i komické scény, což mě velmi bavilo. Působilo to na mě jako čerstvý ranní vánek, protože jsem cítila, že knihu a její děj, není třeba brát smrtelně vážně (občas ty pocity mám). Skvělý pár, super okolí, za mě jednoznačně další kniha Lisy, která bude mít na "TOP poličce" své čestné místo.

23.04.2020 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

(SPOILER) Abych pravdu řekla, nevím co si o knize mám myslet, nevím jestli se mi líbila nebo moc ne. Styl vyprávění pro mě byl občas dost rozsáhlý a příliš obsažný, ale ono na druhou stranu, jak jinak si člověk představí bažinu a vše co v ní žije, bez podrobných popisů. Kya mě dost překvapila už na začátku, takové dospívání si neumí představit asi nikdo, kdo to nezažil. Každopádně zvládla to, nicméně asi bez nějaké psychické újmy, by se to nejspíš obejít ani nemohlo. Tateovi jsem byla nakloněn hned z počátku a Chaseovi nevěřila ani slovo, ale vzhledem k Kyiě nedostku sociálních kontaktů, jsem ji vlastně porozuměla. Závěr knihy mě tedy dost překvapil, chviličku jsem si myslela, že to byl opravdu Tate, a říkala jsem si, to snad neee! No a poslední kapitola, tak ta mě do smýšlení o knize pěkně hodila vidle. Je to špatně, když napíšu, že to vlastně pro mě byla borka a ten konec nic nezměnilo, spíše naopak? Svým způsobem ano i ne. Odsuzuju čin, ale genialitu toho provedení, tu obdivuju.

30.03.2021 4 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

(SPOILER) Přesto, že kompletního Cartera mám v knihovně již pár týdnů, teprve nyní jsem se do něj dala a naprosto zaujatě mohu říci, že to všudepřítomné vychvalování autora, je naprosto opodstatněné a pravdivé. Carter je jednička. Zprvu mě zaskočila brutalita činů vraha, jejich popis byl natolik uvěřitelný, že jsem to všechno měla úplně před očima. Chvíli jsem dokonce přemýšlela, jestli sám Chris není "nějak narušený", když to takhle dokázal napsat, klobouk dolů. Překvapilo mě, že scény a vlastně i další brutální činy, které se děly ve starém skladišti, byly vlastně navíc a až do poslední chvíle čtenář netuší, že to spolu vlastně souvisí i nesouvisí. A závěr knihy - no páni... :-O Carter má ve mě další fanynku.

15.01.2021 4 z 5

Hon na Cassandru Hon na Cassandru Lisa Kleypas

(SPOILER) Moje milovaná Lisa a její další, mnou velmi očekávaný kousek. Těšila jsem se na přiběh Toma Severina, který byl nejen cynik a na lásku nevěřil, stejně jako jeho kamarád West. Skoro jako by tehdejší "pařmeni" prostě nechtěli věřit. Byli to borci, kterým se žena jen tak na kobylku nedostane. Ale oba poznali, a v tomto díle se o tom mohl přesvědčit i sám Tom, že jakmile poznají tu pravou, jsou v pasti a neuniknou ikdyž se zprvu snaží. Tom na mě udělal dojem nejen svým intelektem i vtipným postřehem, v němž mu Cas nezůstala nic dlužná, ale také tím, že se nezdráhal vzít nářadí a umazat si ruce. A asistence Cassandry, no to by v té době vyvedlo z míry snad každého, nejen urozeného pána. Byl z nich příjemný pár a potěšil mě i příběh Bazzlea, který jim i s breberkami, tak vpadl do života. A závěrem ještě i recept, už se těším až jen vyzkouším.

09.11.2020 5 z 5

Ryanova pomoc Ryanova pomoc Leila Meacham

(SPOILER) Prvotina této autorky a má první přečtena kniha od ní - skvělá kniha. V první části jsem dokonce litovala Cařina osudu a obdivovala, jak se ke všemu postavila, pak jsem i slzy utírala, to když Ryan umíral. Velmi dojemná pasáž. Poté jsem jako na vlastní kůži pociťovala nejen všechny strasti, které Caru na ranči potkaly, ale prožívala jsem s ní i radosti, kterých bylo velmi málo. Jeth mě svým způsobem a chováním k ní, vcelku rozčiloval, ale tušila jsem, že za tím bude víc, než jen zalíbení v mladé dívce. Odrážedla se v něm také bolest že ztráty milovaného bratra, starost co bude s jeho domovem. Mnoho rozporuplných pocitů na jednoho člověka během jednoho roku. Zamilovala jsem si jejich konfrontace, prostředí ranče, koní, místních lidí mi učarovalo. kniha je napsána neuvěřitelně čtivě, četla se opravdu sama a opravdu mě nadchla. Vřele doporučuji všem romantickým duším a vyvracím tvrzení, že jde o červenou knihovnu, kde bychom se setkali i s jiným fyzickým sblížením, nejen s polibky - toho, čeho je červená knihovna plná, se zde nedočkáte a přesto, jde o nádherný příběh lásky nejen partnerské. Rozhodně knihu hodnotím vysoko a už se moc těším na další, dle anotace i "vyspělejší", literární tvorbu.

19.08.2020 5 z 5

Místo v životě Místo v životě Lisa Kleypas

Tak tohle byla naprostá paráda. Druhý díl to teta pořádně nakopnul. Začetla jsem se hned na začátku, a pak to teda byly fofry. Ne však tak v ději, jako spíš v tom, že jsem prostě musela číst každy večer až do ranních hodin, protože to prostě nešlo jinak, dychtivě jsem hltala každé další slovo a nemohla se odtrhnout.
Příběh Haven, a toho, co zažívala, mě velmi oslovil. Mnohdy jsem musela pomyslet i na ty, co to opravdu zažívají den co den a ještě se za to stydí a obviňují sebe. Autorka si vybrala velmi složité téma, o kterém se opravdu příliš nemluví, ačkoli by se o něm mluvit mělo. Haven i její od prvopočátku neuvěřitelný Hardy, mě bavili. Kdo by to byl řekl, že takový hromotluk, který si sám o sobě myslí to nejhorší, dokáže projevit tolik pochopení, lásky a poskytnout onu opěrnou zeď, kterou Haven potřebovala. Právě včas Hardy! Krásný příběh, plný i hrozných věcí, který ve mě zanechal spoustu pocitů. Na tento příběh budu ješt dlouho myslet. Bravo, paní Kleypasová!

27.05.2020 5 z 5

Do svítání tvá Do svítání tvá Teresa Medeiros

(SPOILER) Hned na úvod mohu s jistotou říct, že tento příběh je nutno zařadit mezi jeden z nejlepších z pera Teresy Medeiros.
Lehký, čtivý, zábavný, plný vtipných scén a kdo by to byl řekl, i plný lásky. Líbí se mi jak Teresa pojala popisy nejen Gabriela, který byl naprosto úchvatný, ikdyž ze začátku, kdy Samantu schválně trápil, tak zralý na pár facek, ale také samotná Samanta/Cecily, byla vylíčená velmi přesvědčivě. Stal se z nich naprosto dokonalý pár, který toho společně spoustu přestál, přesto že se Gabriel opravdu projevil jako zhýralec a záletník a v jednu chvíli na okamžik miloval dvě ženy najednou. Naštěstí se i přes jejich nezkrotné duchy, na svoji vyvolenou příliš nenašval, ikdyž za její, dalo by se říct nevinnou lež, by ji měl ještě vášnivě potrestat, což možná i udělal. Nicméně pokud bych opravdu věřila, že platí pořekadlo: "Nechť Vám to pán Bůh oplatí na dětech", začínám být přesvědčena, že děti tohoto sympatického páru, jim vše vrátí stonásobně, protože to musí být neuvěřitelní malí ďábli.

30.03.2018

Ten pravý Ten pravý Shannon Drake (p)

Co si budeme povídat, do Jestřába bych se snad zbláznila i já! A žít ve vesničce s lidmi, kteří uctívají přírodu jako posvátnou věc a umí s ní žít v naprostém souladu... Jo, takový život bych si po boku urostlého milujícího poloindiána, dokázala klidně představit.

12.09.2017 5 z 5

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

(SPOILER) Druhá moje kniha od Julie Caplin a můžu říct, že se stala už teď, jedna z mých oblíbených. Prvním dílem "v Kodani" mě oslovila a "Pekárnou" si mě získala. Začátek příběhu Sophie mě docela rozladil, protože potkat a dokonce žít dva roky s takovým blbcem, to by rozhodilo snad každého. Já jsem horká hlava, já bych jen tak neutekla, ale udělala pořádný vítr. Nicméně Sophie, ta jemná duše zvolila jinak a dobře udělala. Více než dobře, vynikající rozhodnutí, jak se časem v New Yorku ukázalo. Našla tam přítelkyni se stejnou vášní pro jídlo a pečení, našla tam skvělou práci, která ji naplňovala více než doma v Londýně a ačkoli se tomu bránila, protože to nebyl její styl, našla tam i Todda, lva salónů s harémem krásných žen, který se líbil snad každé. Po čase mu však také podlehla, a přes to, že si chtěli jen užívat, láska na sebe nenechala dlouho čekat. Co jiného by jsme také mohly čekat, že... :) Já jsem ho milovala dřív než sama Sophie, takže se docela divím, že tak dlouho vydržela :-D Toddův přístup k životu mě velice mrzel, ale ani tomu se vlastně nešlo moc divit. Vyrůstat v tak harmo/disharmonické rodině, to musí být opravdu na palici. Naštěstí potkal Sophie a ta ho dokázala přesvědčit, že může být vše jinak a já jsem neskutečně ráda za to, že Todd dostal nakonec rozum - a jakým stylem, geniální.
Kniha se mi velice líbila, dočítala jsem takovým zapáleným stylem, že jsem několik noci za sebou končila až ve tři ráno, čehož jsem vždy litovala, když mě dcerka budila v sedm s:"Maminko už musíme vstávat". Krásná oddechovka, která určitě stojí za přečtení. Těším se na další a přečtu je všechny!

28.01.2022 5 z 5

Rozený svůdce Rozený svůdce Susan Elizabeth Phillips

Druhá kniha od této autorky a já jsem spokojená. Oddychový román, plný humoru, krásně se u něj relaxuje a člověk se pobaví. Blue a její smysl pro vtip a její bystré reakce, to byla prostě nádhera. Příjemná knížka.

02.12.2020 4 z 5

Dívka, již jsi tu zanechal Dívka, již jsi tu zanechal Jojo Moyes

(SPOILER) První kniha od Jojo a skvělá! Zvolené téma mě naprosto uchvátilo a knihu jsem zhltla během několika večerů i přesto, že je téměř pětiset stránková. Životní příběh Sophie a jejich blízkých, na mě udělal obrovský dojem a spoustu toho ve mě zanechal. Snad odjakživa mám slabost pro příběhy z válek. A i když je tento smyšlený, já chci věřit tomu, že Sophie opravdu existovala a přes to všechno, čím si prošla, opravdu svoji lásku Edóurda našla a skutečně zemřeli spolu a šťastní. Válečné příběhy, ať smyšlené či skutečné, ve mě vždy vyvolávají jak pocit bezmoci a lítosti nad zúčastněnými, někdy pociťují i potřebu to příkoří změnit, což samozřejmě již nejde, zároveň jsou ale plné nadějí, víry v něco lepšího. A přesně tohle dle mě, v nás chtěla vyvolat i Jojo. A nevím jak u vás, ale u mě se jí to povedlo! Já tam byla! Seděla jsem u nich na kávě, přihlížela jsem jak Sophii nakládali do auta, viděla jsem tvář komandanta, který ve skutečnosti byl dobrý člověk, vidím ještě teď zamilovaný pár stařečků, jak sedí pod dekou, zalití západem slunce, popíjí kávu, drží se za ruku a jsou prostě spolu. Jsem neuvěřitelně spokojená s nimi a nadšená tvorbou Jojo. Příběh Liv a Paula byl taky moc fajn, fandila jsem jí, jim oběma. A dobře to dopadlo. Ale příběh Sophie to nepřebilo.

30.07.2020 5 z 5

Ustláno na růžích Ustláno na růžích Shannon Drake (p)

Moc hezké, ikdyž Tristana bych někdy tím pohrabáčem vzala taky. A Genevieva by si taky možná zasloužila ránu k prozření. Ale četlo se to příjemně, děj měl potřebné napětí a spád. V závěru a jsem tajila dech a písmenka téměř hltala. Stojí to za to :) A úplně na konci nakladatelství představuje "Cizí muž v mém náručí" a Lisu Kleypas jako novou autorku tohoto žánru. To mě potěšilo, nejenom proto, že je to stejně jako Shannon, má velká oblíbenkyně, ale také proto, že LK jsem vlastně četla jako první :)

08.01.2018 5 z 5